Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γνωμικα για τα παιδια


Recommended Posts

βρηκα αυτο κ σκεφτηκα οτι 8α σας αρεσει !!!

 

Οι γονείς είναι το κόκαλο πάνω στο οποίο τα παιδιά ακονίζουν τα δόντια τους.

Peter Ustinov, 1921-2004, Βρετανός ηθοποιός

 

 

 

Θα ήθελα να είχα πει στον πατέρα μου ότι τον αγαπώ, ακόμα μια φορά πριν πεθάνει.

Ανώνυμος

 

 

 

Το πιο υπέροχο πράγμα στον κόσμο είναι να κοιμάσαι με το μωρό σου αγκαλιά και να αισθάνεσαι την ανάσα του στο πρόσωπό σου.

Υπέροχο. Δεν μπορώ να θυμηθώ ποιος το 'πε.

 

 

 

Ένα παιδί, όπως και το στομάχι σου, δεν χρειάζεται όλα όσα μπορείς να του προσφέρεις.

Frank A. clark, 1915-2003, Αμερικανός πολιτικός

 

 

 

Τα παιδιά ακούνε πολύ πιο προσεκτικά όταν δεν μιλάμε σʼ αυτά.

Eleanor Roosevelt, 1884-1962, Αμερικανίδα, σύζυγος του Φ.Ρούζβελτ

 

 

 

Κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να ξέρει τι σημαίνει ζωή, δεν μπορεί να ξέρει τι σημαίνει κόσμος, τι σημαίνει οτιδήποτε, ωσότου ν'αποκτήσει ένα παιδί και να τ' αγαπάει.

Λευκάδιος Χερν, 1850-1903, Ελληνοιρλανδός Συγγραφέας

 

 

 

Η πατρότητα και η μητρότητα είναι το τελευταίο πεδίο στο οποίο ασχολούνται ερασιτέχνες.

Alvin Toffler, γ. 1928, Αμερικανός συγγραφέας & μελλοντολόγος

 

 

 

Τα παιδιά είναι εντελώς εγωκεντρικά. Αισθάνονται τις ανάγκες τους έντονα και αγωνίζονται ανηλεώς για να τις ικανοποιήσουν.

Ζίγκμουντ Φρόυντ, 1856-1939, Αυστριακός ψυχίατρος

 

 

 

Να φιλάς τα παιδιά σου κάθε βράδυ όταν πάνε για ύπνο, ακόμα κι αν κοιμούνται.

H. Jackson Brown, Jr., Αμερικανός συγγραφέας αυτοβοήθειας

 

 

 

Οι περισσότεροι από μας γινόμαστε γονείς πολύ πριν πάψουμε να είμαστε παιδιά.

Mignon McLaughlin, 1913-1983, Αμερικανίδα αρθρογράφος

 

 

 

Τα παιδιά είναι η μόνη μορφή αθανασίας για την οποία μπορούμε να είμαστε σίγουροι.

Peter Ustinov, 1921-2004, Βρετανός ηθοποιός

 

 

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ καμιά άλλη ανάγκη στην παιδική ηλικία τόσο δυνατή όσο η πατρική προστασία.

Φρόυντ, 1856-1939, Αυστριακός ψυχίατρος

 

 

 

Τα παιδιά είναι ακόμα το σύμβολο της αιώνιας συνύπαρξης της αγάπης και του καθήκοντος.

George Eliot, 1819-1880, Αγγλίδα συγγραφέας

 

 

 

Τα παιδιά έχουν ταλέντο να υπομένουν, που πηγάζει από την άγνοια εναλλακτικών λύσεων.

Maya Angelou, γ. 1928, Αφροαμερικανίδα συγγραφέας

 

 

 

Όταν είσαι μητέρα, ποτέ δεν είσαι μόνη στις σκέψεις σου. Πάντα σκέφτεσαι δυο φορές: τη μια για τον εαυτό σου και την άλλη για το παιδί σου.

Sophia Loren, Ιταλίδα ηθοποιός

 

 

 

Ο ρόλος του πατέρα στη σημερινή μικροαστική οικογένεια είναι πολύ μικρός, ιδιαίτερα αν παίζει γκολφ.

Bertrand Russel, 1872-1970, Βρετανός φιλόσοφος

 

 

 

Μπορείς να μάθεις πολλά απ' τα παιδιά. Πόση υπομονή διαθέτεις, λόγου χάριν.

Franklin P. Jones, 1853-1935, Αμερικανός χιουμορίστας

 

 

 

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων, 106-43 π.Χ., Ρωμαίος ρήτορας και πολιτικός

 

 

 

 

Όλες οι προσπάθειες στην διαπαιδαγώγηση θα είναι μάταιες, μέχρι που θα μάθετε τα παιδιά ν' αγαπούν τα πουλιά, τα λιβάδια και τα λουλούδια.

Ανώνυμος

 

 

 

Το να φωνάζεις, όταν θέλεις τα παιδιά σου να σε υπακούσουν, είναι σαν να κορνάρεις όταν οδηγείς, με τα ίδια συνήθως αποτελέσματα.

Ανώνυμος

 

 

 

Το παιδί δεν πρέπει ν' ακούει προσβολές, γιατί μόνο έτσι μεγαλώνοντας θ' αποκτήσει αξιοπρέπεια.

Friedrich Engels, 1820-1895, Γερμανός πολιτικός φιλόσοφος

 

 

 

Τα παιδιά χρειάζονται περισσότερα πρότυπα παρά κριτικές.

Joseph Joubert, 1754-1824, Γάλλος Γνωμικογράφος

 

 

 

Μόνο τα παιδιά ξέρουν αυτό που ψάχνουν.

Antoin de Saint-Exupéry, 1900-1940, Γάλλος συγγραφέας

 

 

 

Τι καλό έκανες για τον πατέρα σου, ώστε να περιμένεις τόσα απ' το γιο σου;

Σααντί, 1213-1292, Πέρσης ποιητής

 

 

 

Ένα παιδί μπαίνει στο σπίτι σου και κάνει τόσο θόρυβο για είκοσι χρόνια, που δύσκολα το αντέχεις. Μετά φεύγει και αφήνει το σπίτι τόσο σιωπηλό, που νομίζεις ότι θα τρελαθείς.

John Andrew Holmes, 1773-1843, Αμερικανός πολιτικός

 

 

 

Πιστεύω πως ο κόσμος είναι μια ζούγκλα και αν δεν είναι λίγο ζούγκλα και μέσα στο σπίτι, ένα παιδί δεν είναι σωστά εφοδιασμένο για να αντιμετωπίσει τον κόσμο.

Betty Davis, 1908-1989, Αμερικανίδα ηθοποιός

 

 

 

Χρειάζονται είκοσι χρόνια σε μια γυναίκα για να κάνει άντρα το γιο της και είκοσι λεπτά σε μια άλλη γυναίκα για να τον αποβλακώσει.

Hellen Rowland, 1875-1950, Αμερικανίδα χιουμορίστρια

 

 

 

Οι άνθρωποι είναι τα μόνα πλάσματα στη γη που επιτρέπουν στα παιδιά τους να επιστρέψουν στο σπίτι.

Bill Crosby, γ. 1937, Αμερικανός κωμικός

 

 

 

Τα δύο μεγαλύτερα θέματα για τα οποία οι γονείς υποτίθεται ότι πρέπει να βοηθήσουν τα παιδιά τους -το σεξ και το χρήμα- είναι τα θέματα για τα οποία οι γονείς δυσκολεύονται, περισσότερο απ' όλα, να μιλήσουν.

Robert Duvall, γ. 1931, Αμερικανός ηθοποιός

 

 

 

Οι γιοι πιστεύουν στην αρετή των μανάδων τους, και τα κορίτσια επίσης, αλλά λιγότερο.

Anatole France, 1844-1924, Γάλλος Συγγραφέας, Νόμπελ 1921

 

 

 

Για έναν έφηβο, δεν υπάρχει τίποτε πιο ντροπιαστικό σ' αυτόν τον κόσμο από έναν γονιό.

Dave Barry, γ. 1947, Αμερικανός δημοσιογράφος

 

 

 

Έχω καταλάβει ότι ο καλύτερος τρόπος να δίνεις συμβουλές στα παιδιά σου είναι να ανακαλύψεις τι είναι αυτό που θέλουν και μετά να τα συμβουλέψεις να το κάνουν.

Χάρυ Τρούμαν, 1884-1972, Αμερικανός Πρόεδρο [1945-1953]

 

 

 

Κάθε παιδί είναι καλλιτέχνης. Το θέμα είναι πώς θα παραμείνει καλλιτέχνης μεγαλώνοντας.

Πάμπλο Πικάσο, 1881-1973, Ισπανός Ζωγράφος

 

 

 

Δεν υπάρχει τίποτε πιο θλιβερό σ' αυτόν τον κόσμο από το να ξυπνάς τα Χριστούγεννα το πρωί και να μην είσαι παιδί.

Erma Bombeck, 1927-1996, Αμερικανίδα αρθρογράφος

 

 

 

Δέκα χρονών είναι η καλύτερη ηλικία για ένα παιδί. Πολύ μεγάλο για να κλαίει και πολύ μικρό για να δανείζεται το αυτοκίνητό σου.

Ανώνυμος

 

 

 

Τα παιδιά γλυκαίνουν το μόχθο, αλλά κάνουν πιο πικρές τις δυστυχίες.

Φραγκίσκος Βάκων, 1561-1626, Άγγλος φιλόσοφος

 

 

 

Παιδί: ένας άγγελος τα φτερά του οποίου όλο και μικραίνουν, αλλά το μέγεθος των παπουτσιών όλο και μεγαλώνει.

Ανώνυμος

 

 

 

Η πιο μαύρη αχαριστία, αλλά και η πιο συνηθισμένη, είναι η αχαριστία των παιδιών απέναντι στους γονείς.

Marquis de Vauvenargues, 1715-1747, Γάλλος γνωμικογράφος

 

 

 

Όταν επιτέλους καταλάβεις, ότι ο πατέρας σου συνήθως είχε δίκιο, εσύ ο ίδιος ήδη έχεις μεγαλώσει έναν γιο που έχει την πεποίθηση ότι ο πατέρας του συνήθως δεν έχει δίκιο.

Laurence J Peter, 1919-1990, Καναδός συγγραφέας & εκπαιδευτικός

 

 

 

Κάθε φορά που ένα παιδί λέει ότι δεν πιστεύει στις νεράιδες, κάπου κάποια νεράιδα πεθαίνει.

James Barrie, 1860-1937, Άγγλος συγγραφέας

 

 

 

 

Εκκλησιαστικά Ρητά

 

Σαρξ εκ της σαρκός μου.

Γένεσις Β'

 

 

 

Ευφυολογήματα

 

Πήγε 1 η ώρα το πρωί. Καλύτερα να γυρίσω σπίτι και να αφιερώσω χρόνο και στα παιδιά μου.

Homer Simpson, Χαρακτήρας καρτούν

 

 

 

Θα 'θελα να 'ξερα ποιος βάζει τις βιταμίνες στο σπανάκι, στο καρότο και στο ρετσινόλαδο και δεν τις βάζει στα παγωτά, στα πατατάκια και στις καραμέλες.

Ένας εφτάχρονος

 

 

 

Το όνομα του παιδιού σου πρέπει να τελειώνει πάντα σε φωνήεν, έτσι ώστε όταν θα το φωνάζεις να φτάνει ο ήχος μακριά.

Bill Crosby, γ. 1937, Αμερικανός κωμικός

 

 

 

 

 

Νομίζω ότι ο μόνος λόγος που εγώ και η γυναίκα μου αποφασίσαμε να κάνουμε παιδιά είναι ο ίδιος που έκανε τον Ναπολέοντα να εισβάλει στη Ρωσία: φαινόταν καλή ιδέα εκείνη τη χρονική στιγμή.

Bill Crosby, γ. 1937, Αμερικανός κωμικός

 

 

 

Τα παιδιά είναι απρόβλεπτα. Ποτέ δεν ξέρεις ποια ασυνέπεια σου θα πιάσουν την επόμενη φορά.

Franklin P. Jones, 1853-1935, Αμερικανός χιουμορίστας

 

 

 

Έχετε ιδέα πόσα παιδιά χρειάζονται για να σβήσουν το φως στην κουζίνα; Τρία. Χρειάζεται ένα για να πει "ποιο φως;" και άλλα δύο για να πουν "δεν το άναψα εγώ!"

Erma Bombeck, 1927-1996, Αμερικανίδα αρθρογράφος

 

 

 

Όταν βλέπω το χαμόγελο στα προσωπάκια των παιδιών, ξέρω ότι είναι έτοιμα να μου ορμήσουν ζητώντας κάτι.

Homer Simpson, Χαρακτήρας καρτούν

 

 

 

Ποτέ μην κάνεις παιδιά, μόνο εγγόνια.

Gore Vidal, γ. 1925, Αμερικανός συγγραφέας

 

 

 

Αν κάνω φασαρία με δέρνουν κι αν είμαι ήσυχος μου βάζουν θερμόμετρο.

Ένας πεντάχρονος

 

 

 

Θέλω να κάνω παιδιά, αλλά οι φίλες μου με φοβίζουν. Μια φίλη μου κοιλοπονούσε επί 36 ώρες. Εγώ δεν θέλω να κάνω επί 36 ώρες ούτε κάτι που είναι καλό.

Rita Rudner, γ. 1956, Αμερικανίδα κωμικός

 

 

 

Ποτέ μη δανείζεις το αυτοκίνητό σου σε κάποιον που έχεις γεννήσει.

Erma Bombeck, 1927-1996, Αμερικανίδα αρθρογράφος

 

 

 

Ποια είναι αυτά τα παιδιά, και γιατί επιμένουν να με φωνάζουν μαμά;

 

 

Παροιμίες

Ο γιος είναι γιος μέχρι να βρει γυναίκα. Η κόρη είναι κόρη σε όλη της τη ζωή. Αγγλική παροιμία

Για να καταλάβεις την αγάπη των γονιών σου, κάνε δικά σου παιδιά. Κινέζικη παροιμία

Ο Θεός δεν μπορούσε να είναι παντού, γι' αυτό έπλασε τις μητέρες. Εβραίικη παροιμία

Κάνε παιδιά να δεις καλό.

Γιος ο γαμπρός δε γίνεται κι η νύφη θυγατέρα.

Του παιδιού μου το παιδί, είναι δυο φορές παιδί μου.

 

ειναι απο τη σελιδα

http://sites.google.com/site/greekquotations/καχυποψια2222

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ολα ειναι ομορφα εκτος απο το τελευταιο.''του παιδιου μου το παιδι ειναι 2 φορες παιδι μου?'' απο που ως που? σιγα μην αγαπαει τα παιδια μου περισσοτερο απο οτιεγω η μανα μου η ο μπαμπας μου.αυτοι κανανε τα δικα τους παιδια.με τα δικα μου η μονη σχεση που εχουν ειναι γιαγια κ παππους..οχι οτι ειναι κ παιδια τους...γιαυτο γινονται τοσο κτιτικοι οι παππουδογιαγιαδες...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστουμε vickygirl79

Όλα όσα έγραψες είναι πολύ σωστά

Διαβάζοντάς τα επισήμανα 2 πράγματα, που δε κάνω σωστά ,αλλά είμαι έτοιμη να τα διορθώσω ;)

Επίσης κάτι που δεν μου αρέσει και εύχομαι να μην βγει σε μένα είναι:arrow:

Ο γιος είναι γιος μέχρι να βρει γυναίκα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ολα ειναι ομορφα εκτος απο το τελευταιο.''του παιδιου μου το παιδι ειναι 2 φορες παιδι μου?'' απο που ως που? σιγα μην αγαπαει τα παιδια μου περισσοτερο απο οτιεγω η μανα μου η ο μπαμπας μου.αυτοι κανανε τα δικα τους παιδια.με τα δικα μου η μονη σχεση που εχουν ειναι γιαγια κ παππους..οχι οτι ειναι κ παιδια τους...γιαυτο γινονται τοσο κτιτικοι οι παππουδογιαγιαδες...:mad:

 

ελα βρε Δημητρουλα....

γιατι το λες αυτο??Παραπανω μπορει οχι...αλλα εξισου νομιζω ναι!!!

 

Εγω απο την αλλη...συμφωνω απολυτα με το

Γιος γαμπρος δεν γινεται κι η νυφη θυγατερα!!!!!!!!

:mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι ομορφα εκτος απο το τελευταιο.''του παιδιου μου το παιδι ειναι 2 φορες παιδι μου?'' απο που ως που? σιγα μην αγαπαει τα παιδια μου περισσοτερο απο οτιεγω η μανα μου η ο μπαμπας μου.αυτοι κανανε τα δικα τους παιδια.με τα δικα μου η μονη σχεση που εχουν ειναι γιαγια κ παππους..οχι οτι ειναι κ παιδια τους...γιαυτο γινονται τοσο κτιτικοι οι παππουδογιαγιαδες...:mad:

μέχρι να αποκτήσουμε εγγόνια, ας είμαστε λίγο επιφυλακτικοί.

Εγώ στη σκέψη οτι τα παιδιά μου θα μου κάνουν εγγονάκια τρελλαίνομαι:P

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα θετω ενα ερωτημα στο μυαλο μου.αν σε μια περιπτωση κινδυνευει το παιδι μου κ το εγγονι μου κ μπορω να σωσω μονο ενα ποιο θα σωσω?κ αμεσως η απαντηση ειναι το παιδι μου

Link to comment
Share on other sites

Καθε βραδυ που πας για υπνο, να φιλας το παιδι σου εστω κι αν εκεινο κοιμαται, γιατι την αλλη μερα δε θα ειναι ξανα το ιδιο παιδι...θα ειναι ηδη μια μερα μεγαλυτερο.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο ειναι τελειο!!!αλλα μου φερνει και μια θλιψη:( γιατι ομως???:?

 

γιατι υποβοσκει οτι αν δεν το κανεις θα χασεις εκεινη την ημερα του παιδιου σου και η στιγμη ποτε δε θα ξαναρθει.....αν το κανεις ομως, που ειμαι σιγουρη οτι εσυ το κανεις, αχ...σου δινει μεγαλη αισιοδοξια και γαληνη...

Link to comment
Share on other sites

το κανω :-D που το ηξερες καλε?

οντως ετσι οπως το αναλυεις εχεις δικιο... κ ποτε μεγαλωσαν τα αλλα 2 χαμπαρι δε πηρα.μαζι τους ολη μερα κ παλι μου φανηκε ο χρονος λες κ περασε 1 μερα:confused:

Link to comment
Share on other sites

το κανω :-D που το ηξερες καλε?

οντως ετσι οπως το αναλυεις εχεις δικιο... κ ποτε μεγαλωσαν τα αλλα 2 χαμπαρι δε πηρα.μαζι τους ολη μερα κ παλι μου φανηκε ο χρονος λες κ περασε 1 μερα:confused:

 

φαινεται ο ανθρωπος καλη μου!

Link to comment
Share on other sites

Καθε βραδυ που πας για υπνο, να φιλας το παιδι σου εστω κι αν εκεινο κοιμαται, γιατι την αλλη μερα δε θα ειναι ξανα το ιδιο παιδι...θα ειναι ηδη μια μερα μεγαλυτερο.....

 

Το παραθέτω για να το διαβάσω πάλι και πάλι και πάλι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παραθέτω για να το διαβάσω πάλι και πάλι και πάλι...

 

ημουν 11 χρονων οταν μας το ειπε η καθηγητρια των γαλλικων...δεν το ξεχασα ποτε...

οσες θελετε παρτε το βιβλιο

λεγεται

"Να ζεις, να αγαπας και να μαθαινεις" του Λεο Μπουσκαλια

συγγραφεας που καταφερε να ενταξει το μαθημα της αγαπης στα σχολεια....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...