Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νηστίσιμο Κεικ της Αργυρώς


beba09

Recommended Posts

είδα αυτή την συνταγή και την έκανα αλλά το κεικ ενώ είναι τέλειο εμφανησιακά, γευστικά είναι κάπω λασπώδες και με πολύ πολύ υγρασία. Μήπως το έχει κάνει κάποια να μας πει; μήπως δεν ανακάτεψα πολύ τα υλικά;;

 

http://webtv.antenna.gr/webtv/watch?cid=x_w6_do7eo_reo%3d

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ακριβώς αυτο κανω εδω και πολλά χρονια ασχετα νηστειας και βγαινει καταπληκτικο , μαλλον ήθελε παραπάνω ψήσιμο. Επισης εγω δεν βάζω το ξυσμα πορτοκαλιου και βάζω απο πανω γλάσσο σοκολάτας!!

 

Link to comment
Share on other sites

Για νηστίσιμο κέικ εγώ σήμερα έφτιαξα το παρακάτω άν και δεν νηστευω προς το παρόν

190 γρ. χυμο πορτοκαλιού

180 γρ. ζάχαρη άχνη ή κρυσταλλική

190 γρ ηλιέλαιο

400 γρ. φαρίνα

1 κγλ μπέικιν

ξύσμα ενός πορτοκαλιού

κανέλα

κομματάκια ή ξύσματα κουβερτούρας

80 γρ. αμυγδαλόσκονη (την παρέλειψα)

 

Πρώτα βάζουμε στο μπωλ τα υγρά μετά την ζάχαρη να λιώσει, προσθέτω το ξύσμα, την κανέλλα, το μπέικιν και το αλεύρι και τέλος την κουβερτούρα.

Ψήνουμε σε βουτυροαλευρωμένη φόρμα για 10 λεπτά στους 180 βαθμούς και 30 λεπτά στους 160. Καλή όρεξη

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κέικ το φτιάχνω συνέχεια και σε περίοδο μη νηστείας. Δεν είναι σαν το κλασσικο κέικ, είναι κάπως υγρό από τη φύση του, αλλά πεντανόστιμο! Ίσως το δικό σου ήθελε λίγο ακόμα ψήσιμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστώ κορίτσια, μάλλον τελικά δεν το έψησα καλά, τουλάχιστον αυτό φαίνεται να πήγε λάθος. Θα το ξαναδοκιμάσω κάποια στιγμή. Σπάνια νηστεύω οπότε θέλω να έχω ένα γλυκάκι στην καβάτζα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...