Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαιευτήριο Ρέα


RANIA

Recommended Posts

Γέννησα τελικά πριν 12 μέρες στο Ρέα! Έκανα rooming in και όλα πήγαν τέλεια! Ο τοκετός μια χαρά, οι μαιες πολύ καλές! Μόνο παράπονο: ο παιδίατρος που μας υπέγραφε το βιβλιάριο υγείας του μωρού έκανε λάθος στην αντιγραφή του περιγεννητικού ιστορικού! !!! Έγραψε άλλη ώρα γέννησης κ ότι έκανα καισαρική τομή αντί για έναν φυσιολογικοτατο τοκετό! Τους το γύρισε πίσω ο άντρας μου όταν το είδαμε κι έκανε έναν χαμό και είδε τον εν λόγω παιδιατρο ο οποίος αδιάφορα απαντησε ότι συμβαίνουν αυτά! Τραγικος! Το διόρθωσε όμως...

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να σου ζήσει το μωρακι σου και εγώ στο ρεα θα γεννήσω

πως είναι οι μαιες με τον θηλασμό δίνουν οδηγίες αρκετές σε ενθαρρύνουν να θηλάσεις

γιατί εγώ πρώτα ο θεος θελω να θηλάσω το μωρακι μου οσο μπορώ

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσει το μωρακι σου και εγώ στο ρεα θα γεννήσω

πως είναι οι μαιες με τον θηλασμό δίνουν οδηγίες αρκετές σε ενθαρρύνουν να θηλάσεις

γιατί εγώ πρώτα ο θεος θελω να θηλάσω το μωρακι μου οσο μπορώ

 

σε ευχαριστώ, με το καλό να κρατησεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου!

οι μαίες ήταν πολύ καλές! απλά σε προειδοποιώ ο θηλασμός δεν είναι εύκολο πράγμα! βαζε από τώρα κρέμα στις θηλές... επίσης να τις καλείς τις μαίες όποτε τις χρειάζεσαι! πότε με το καλό περιμένεις?

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα πριν 2 χρονια και δεν ειχα καθολου καλη εντυπωση.Γεννησα σχεδον μαζι με αλλες δυο φιλες μου και καμια μας δεν μπορεσε να θηλασει.Μας εβαζαν να αγορασουμε θηλες απο το καταστημα τους στο ισογειο λεγοντας οτι ειχαμε μικρες θηλες,και τα μωρα ερχοντουσαν παντα με ενα μπουκαλι ετοιμο γαλα.Ολες οι κοπελες στο θαλαμο δεν θηλαζαν,εδιναν ξενο.Το καλυτερο,οταν φυγαμε μας εδωσαν και για το σπιτι 5 μπουκαλακια γαλα της μαρκας που προωθουσαν για να μην ψαχνουμε!Πριν λιγο καιρο γεννησε η αδερφη μου εκει,και ευτυχως τα πραγματα φαινεται να εχουν αλλαξει λιγο την βοηθησαν αρκετα με το θηλασμο.Εβαλαν μυαλο μαλλον γιατι αρκετα site τους εκραζαν σαν μαιευτηριο μη φιλικο στο θηλασμο.

Link to comment
Share on other sites

Το Ρεα εχει καλα μηχανηματα και καλους γιατρους. Ομως τα δωματια ειναι σκοτεινα, μικρα, το προσωπικο μισο-μισο αλλες ειναι ευγενικες και αλλες οχι, δεν μας βοηθησαν στο θηλασμο, το φαγητο δεν μου αρεσε καθολου, στις ωρες επισκεψεων γινοταν χαμος και δεν ελεγαν τιποτα, τις υπολοιπες ωρες αφηναν μεσα επισκεπτες, ζητουσαμε πχ αφρολουρο και το εφερναν μετα απο ωρες, αργησαν να μας φερουν το μωρο και τσακωθηκαμε γιατι δεν υπηρχε λογος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
οποια κοπελα εχει κανει rooming in στο ρεα,μπορει να μας πει λεπτομερειες;

 

εγώ έκανα rooming in και γενικά ανήκω στις ευχαριστημένες με το ΡΕΑ.

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!! ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΕΝΝΑΩ ΤΕΛΟΣ ΙΟΥΝΙΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΡΕΑ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ?????ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΧΩ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΑΡΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΟΠΠΥ!!!!!!ΚΑΙ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΑΝ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΙΣΩ...ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ! :( ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

rLuWp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!! Ερωτηση : Γνωριζετε σε περιπτωση επιλογης rooming in πως ειναι τα δωματια στο ρεα? σκεφτομαι για το οικονομικο δικλινο για να μην γινεται πολυ πανικος απο κοσμο ! Τι προτεινετε ? ευχαριστω πολυ !

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλες.εγω γεννησα πριν 10 μερες περιπου στο ρεα(τρικλινο).εκανα καισσαρικη τομη.θηλασα.δεν εκανα rooming in οποτε αποψη δεν μπορω να εχω.ειμαι απο τις πολυ ευχαριστημενες.γιατι με δεδομενο οτι ειναι ενα μεγαλο μαιευτηριο που εξυπηρετει πολυ κοσμο..οταν πατουσα το κουδουνι ερχοντουσαν αμμεσα καποιες φορες πατουσα και δυο φορες γιατι γινοταν χαμος.με το θηλασμο με βοηθησαν ολες..και η προισταμενη του τμηματος γιατι το μωρο δεν επαιρνε θηλη.αν καποια κοπελα ηθελα ενα τριωρο το βραδυ να ξεκουραστει εφερναν θηλαστρο και εδιναν το γαλατακι οι μαιες ωστε να κοιμηθει η λεχωνα η αν δεν θηλαζες εδιναν κανονικα ξενο.οταν λερωνοταν και επρεπε να τον αλλαξουν ερχοντουσαν αμεσα τον αλλαζαν και μου τον εφερναν ξανα.μολις εκλαιγε επισης τον εφερναν για θηλασμο.το φαγητο μου αρεσε παρα πολυ. καθαριοτητα πολυ ευχαριστημενη..προσωπικο 9/10 ηταν ευγενικες και καλες.δεν ειχα θεμα με καποια.τωρα για το επισκεπτηριο γινεται οντως χαμος γιατι οπως ανεφερα ειναι και μεγαλο μαιευτηριο.ομως οι προισταμενες παντα φωναζαν οταν ηταν πολλα ατομα στο δωματιο η οταν υπηρχαν ωρες επισκεπτηριου τους τηρουσαν 95% επαναλαμβανω (χωρις rooming in).και αυτα ισχυαν στον οροφο μου.κανουν οντως ενημερωση για το μαγαζι που βρισκεται κατω και προωθουν τα προιοντα του αν θες αγοραζεις κατι αν δεν θες δεν υπαρχει θεμα.αν θελει κατι αλλο καποια κοπελα ας μου στειλει Pm..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ που θα γεννησω στο ρεα και εχω ρωτησει ειναι 1120 ε για φυσιολογικο τοκετο το τρικλινο και 1300 για καισαρικη τομη εκτος εαν κανεις τοκετο και μεινεις δυο μερες μετα τον φυσιολογικο και ειναι 850 ε το νοσοκομειο

και η αμοιβη του γιατρου σου zzouzou

εμενα μου εκανε και πολυ καλη τιμη ο γιατρος μου και θα γεννησω εκει με 1000ε τοκετο

εσενα ποιος ειναι και ποσο σου ειπε;

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες που μου λες ειναι με εοππυ??????εμενα η ασφαλεια μου δεν ειναι στον εοππυ.με εχει ασφαλησει ο αντρας μου που ειναι στην πολεμικη αεροπορια και απο οτι γνωριζω μεχρι στιγμης πληρωνω κανονικα ολο το ποσο...αρα για μενα πρεπει να ειναι αλλες οι τιμες λογικα πιο ακριβα

rLuWp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω γέννησα 28/12 στο ΡΕΑ με φυσιολογικό και οντως η χρέωση ηταν 1130 με εοππυ.εγω βεβαια εμεινα παραπάνω λογω ίκτερου.επιπλεον θα χρεώσεις αν κανεις κάποιες εξετάσεις προεραιτικες και αν πάρεις το πακέτο με τις φωτογραφίες.παντως απο θεμα φαγητού παρά πολυ καλο και απο κοπέλες Πραγματικα πολυ ικανοποιημένη.για μένα το επισκεπτήριο ηταν οτι επρεπε γιατι έπαιρναν τα μωρά και τα έβλεπες απο το τζαμι αν ήθελες.στο θεμα θηλασμού επισης δεν ειχα πρόβλημα,την ειχα οσο ηθελα εγω και την έπαιρναν για άλλαγμα.εγω παντως εμεινα ικανοποιημένη σε σχέση με το μητέρα που ειχα γεννήσει πριν 4 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Κι ακομα μια ερωτηση. Παιρνεις καποια χρηματα πισω μετα απο τον ΕΟΠΥΥ?

 

ΥΣ. Οι τιμες ειναι πραγματι αυτες, μου ειπαν το ιδιο. Τις θεωρω πολυ καλες συγκριτικα με αλλα μαιευτηρια που ενημερωθηκα. Ειναι και πιο συγχρονο το ΡΕΑ. Σαν ξενοδοχειο... Ουτε καν θυμιζει νοσοκομειο...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και εγω με την μαριαννα για τις τιμες του ρεα και εγω εκει γεννησα και ειναι εξαιρετικο και το πιο συγχρονο συγκριτικα με τα αλλα μαιευτηρια

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια,

Θα ήθελα κι εγώ να κάνω μια ερώτηση σε όσες γέννησαν πρόσφατα στο ΡΕΑ. Εγώ το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα στο ΛΗΤΩ και είχα μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένη αλλά τώρα το ΡΕΑ είναι ακριβώς δίπλα από το σπίτι μου και μιας και θέλω να έχω κοντά την πρώτη μου κόρη λέω να επιλέξω αυτό.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:

A. στην αίθουσα των ωδινών είσαι μόνη σου; Δηλαδή τα δωματιάκια είναι ατομικά; Γιατί στο Λητώ δεν ήταν έτσι. Είχα διπλανή και μας χώριζε ένα παραβαν μέχρι να μπω χειρουργείο για τις τελευταίες εξωθησεις. Το ρωτάω αυτό γιατι πραγματικά ενώ είχα ένα σχετικά εύκολο φυσιολογικό τοκετό χωρίς πολλους πόνους αυτό που με άγχωσε πιο πολύ από όλα ήταν οι φωνές και αυτά που έκανε η διπλανή μου!!!!!

Β. επίσης το άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι, επειδή εχω πάει πολλές φορες για εξέταση στο ΡΕΑ (βολευει και τη γιατρό μου) και μπαίνω στο χώρο του -1 ή -2 βλέπω ότι έχει πολύ περίμενε.... Δηλαδή πάει μια γυναίκα για τοκετό και την έχουν τόση ώρα να περιμένει για την προετοιμάσια; Αυτό συμβαίνει και όταν πονάει; Στο ΛΗΤΩ πάντως με το που πήγα με πήραν αμέσως... ουτε τον άνδρα μου δεν πρόλαβα να χαιρετίσω!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια,εγω γενναω σρχες ιουλιου.σκεφτομαστε το τρικλινο ,γιατι θελουμε κ βλαστοκυτταρα,αν κ ο γιατρος δε συΜφωνει απολυτα.ειναι πολυ τραγικα τα πραγματα στο τρικλινο;για εξετασεις και τιμες ,υπαρχουν ολα στη σελιδα τους.εγω γενικα απ τις εξετασεις ειμ ευχαριστημενη .αυτα με τς θηλαστρα κλπ,τι ειναι; Κ ποσο κοστιζουν; Να μαι προετοιμασμενη δηλαδη.πληρωνεις κατι επιπλεον;το πακετο φωτογραφιων που αναφερατε ποσο κοστιζει;κ τι ειν αυτο το rooming in?

Link to comment
Share on other sites

γιατί να είναι τραγικά τα πράγματα σε ολοκαίνουριο ιδιωτικό μαιευτήριο? μια χαρά είναι, μέχρι προσωπική οθόνη για τηλεόραση και ιντερνετ έχει.πριν διόμιση χρόνια γέννησα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια,εγω γενναω σρχες ιουλιου.σκεφτομαστε το τρικλινο ,γιατι θελουμε κ βλαστοκυτταρα,αν κ ο γιατρος δε συΜφωνει απολυτα.ειναι πολυ τραγικα τα πραγματα στο τρικλινο;για εξετασεις και τιμες ,υπαρχουν ολα στη σελιδα τους.εγω γενικα απ τις εξετασεις ειμ ευχαριστημενη .αυτα με τς θηλαστρα κλπ,τι ειναι; Κ ποσο κοστιζουν; Να μαι προετοιμασμενη δηλαδη.πληρωνεις κατι επιπλεον;το πακετο φωτογραφιων που αναφερατε ποσο κοστιζει;κ τι ειν αυτο το rooming in?

 

Γιατί τραγικά καλέ...; γέννησε εκεί η ξαδέρφη μου τον Ιανουάριο, ντρέπεσαι να πατήσεις, ολοκαίνουριο νοσοκομείο, πεντακάθαρο, ιντερνετ και ατομική τηλεόραση.. ζήλεψα, πού τέτοια στο Ιασώ..

 

Με τι δεν συμφωνεί ο γιατρός; με το τρίκλινο ή με τα βλαστοκύτταρα; Με το τρίκλινο λογικό είναι να μη συμφωνεί πάντως, ειδικά αν η αμοιβή του πάει ανάλογα με τον λογαριασμό που θα κάνετε στο μαιευτήριο! Εμάς πάντως μας είπε επί λέξει: μη χαλάτε λεφτά χωρίς λόγο, ένα 3μερο είναι, κρατήστε τα παραπάνω που θα δίνατε για δίκλινο ή μονόκλινο και πηγαίνετε ένα ταξίδι να το ευχαριστηθείτε! ;)

 

Το rooming in είναι η επιλογή που σου δίνει να έχεις το βρέφος κοντά σου μέρα νύχτα. Έχει τα υπέρ, έχει και τα κατά του, δες τα σχετικά θέματα που υπάρχουν στο φορουμ....

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τροπος του λεγειν τραγικα,απλα μου λενε διαφορα μαμαδες που κανω μαθηματα,και με ψιλοανησυχει.φανταζομαι σε τρικλινο δε γινεται rooming in.?με τα βλαστοκυτταρα διαφωνει καπως,μου λεει οτι πια δεν ειναι υποχρεωτικο κ υπαρχουν τοσες τραπεζες,αλλα μου πε θα το ψαξει κ θα το ξανασυζητησουμε.για τα τρικλινα δεν εχει προβλημα ,η αμοιβη του ειναι στανταρ κ αρκετα φιλικη προς εμενα μπορω να πω,σε σχεση μ Αλλα που ακουω.το ρεα μου φαινεται οντως υπερσυγχρονο,πολυ ευχαριστο,τωρα για το ασανσερ φανταζομαι οτι αυτες που γεννανε εχουν προτεραιοτητα.επισης κ το παρκινγκ ειναι μακρυα αλλα αυτα ειναι μικροθεματακια.κι εγω παντως προτιμω να χαλαςω τα λεφτα καπου αλλου,στις προερσιτικες εξετασεις του μωρου ας πουμε ,παρα σε δικλινο.

Link to comment
Share on other sites

Τροπος του λεγειν τραγικα,απλα μου λενε διαφορα μαμαδες που κανω μαθηματα,και με ψιλοανησυχει.φανταζομαι σε τρικλινο δε γινεται rooming in.?με τα βλαστοκυτταρα διαφωνει καπως,μου λεει οτι πια δεν ειναι υποχρεωτικο κ υπαρχουν τοσες τραπεζες,αλλα μου πε θα το ψαξει κ θα το ξανασυζητησουμε.για τα τρικλινα δεν εχει προβλημα ,η αμοιβη του ειναι στανταρ κ αρκετα φιλικη προς εμενα μπορω να πω,σε σχεση μ Αλλα που ακουω.το ρεα μου φαινεται οντως υπερσυγχρονο,πολυ ευχαριστο,τωρα για το ασανσερ φανταζομαι οτι αυτες που γεννανε εχουν προτεραιοτητα.επισης κ το παρκινγκ ειναι μακρυα αλλα αυτα ειναι μικροθεματακια.κι εγω παντως προτιμω να χαλαςω τα λεφτα καπου αλλου,στις προερσιτικες εξετασεις του μωρου ας πουμε ,παρα σε δικλινο.

 

Σε όλους τους τύπους δωματίου λογικά έχει rooming in, γιατί να μην έχει; απλά βάζουν μαζί μόνο μαμάδες που το έχουν επιλέξει.. ;)

 

Για τα βλαστοκύτταρα, αχρείαστα να 'ναι, να το ψάξεις λίγο πριν αποφασίσεις, εμείς κρατήσαμε και ομφάλιο λώρο. Αλμυρή η τιμή, αλλά αν, ο μη γένοιτο, χρειαστεί; Μου κάνει εντύπωση που σας το έθεσε έτσι ο μαιευτήρας, εμάς ο δικός μας είπε πως αν υπήρχε ως δυνατότητα όταν έκανε τον γιο του θα είχε κρατήσει ασυζητητί...

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.α,καταλαβα πως γινεται το rooming in.σωστα το εθεσες.δεν ξερω ,μου ειπε οτι υπαρχουν πολλες δημοσιες τραπεζες πια.κ εμας τον ομφαλιο λωρο μας προτεινε αλλα η τιμη παραμενει η ιδια.οποτε,το ιδιο ειναι.μιας φιλης μου ,ο δικος της ειπε οτι χρησιμοποιουνται σε κρεμες κ καλλυντικα κ πειραματα,κατο που εμενα δε μ ενοχλει αλλα εκεινην την ενοχλησε κ δεν το εκανε.θα ξανακανω συζητηση με τον δικο μου γατρο ομως,γιατι το αφησαμε στη μεση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.α,καταλαβα πως γινεται το rooming in.σωστα το εθεσες.δεν ξερω ,μου ειπε οτι υπαρχουν πολλες δημοσιες τραπεζες πια.κ εμας τον ομφαλιο λωρο μας προτεινε αλλα η τιμη παραμενει η ιδια.οποτε,το ιδιο ειναι.μιας φιλης μου ,ο δικος της ειπε οτι χρησιμοποιουνται σε κρεμες κ καλλυντικα κ πειραματα,κατο που εμενα δε μ ενοχλει αλλα εκεινην την ενοχλησε κ δεν το εκανε.θα ξανακανω συζητηση με τον δικο μου γατρο ομως,γιατι το αφησαμε στη μεση.

 

Ως παρένθεση, γιατί είμαστε εκτός θέματος, να σου πω απλά επειδή το έψαξα πως στις δημόσιες τράπεζες βλαστοκυττάρων γλιτώνεις βέβαια την υπέρογκη χρέωση, αλλά έχεις δυο μεγάλα μειονεκτήματα:

 

α) πρέπει να πας ο ίδιος το υλικό στην τράπεζα εντός μερικών ωρών από τον τοκετό, άρα ο πατέρας ή καποιος συγγενής πρεπει να τρέχει μετά τα γεννητούρια και, το κυριότερο,

 

β)τα βλαστοκύτταρα τα δίνεις με εξουσιοδότηση για χρήση από οποιονδήποτε τα χρειαστεί. Το οποίο σημαίνει πως,ο μη γένοιτο, αν το παιδάκι ή το αδερφάκι του πχ χρειαστούν βλαστοκύτταρα, είναι υποχρεωμένοι να ψάξουν να βρουν (αν και όποτε βρουν) συμβατό, σε κάποιο βαθμό, υλικό. Στις ιδιωτικές τράπεζες βλαστοκυττάρων συντηρούν και σου δίνουν το δικό σου υλικό, οπότε δεν υπάρχει καμία περίπτωση καθυστέρησης, αδυναμίας εύρεσης ή μικρής συμβατότητας υλικού.

 

Αν έχετε την οικονομική άνεση θα πρότεινα ασυζητητί ιδιωτική τράπεζα βλαστοκυττάρων.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...