Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιπωματικός πλακούντας


Recommended Posts

Γειά σας

 

Είμαι στην 22 εβδομάδα και όταν έκανα το τεστ β επιπέδου, τα αποτελέσματα είναι πάρα πολύ καλά, ο γιατρός διαπίστωσε ότι ο πλακούντας είναι πολύ χαμηλά και τον χαρακτηρισε επιπωματικό.

Πριν μια εβδομάδα είχα καφέ κηλίδες και μου συνέστησε ξεκούραση και μου έδωσε utrojestan. Είναι το τρίτο μου παιδί και είμαι 38 χρονών. Αν και δεν είμαι πρωτάρα έχω ανησυχήσει πολύ.

 

Γνωρίζετε κάτι ; είχε καμιά σας αντίστοιχη εμπειρία ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οταν ημουν στο νοσοκομειο για παρακολουθηση (λογω υπερτασης) ηταν διπλα μου μια κοπελα με επιπωματικό πλακουντα. Ο γιατρος την εβαλε μεσα απο τη 19 εβδομαδα μεχρι που γεννησε. Ξερω οτι πρεπει να εισαι ξαπλα και οι κινησεις που κανεις να ειναι πολυ προσεχτικες. Η κοπελα αυτη σηκωνοταν μονο για τουαλετα και μπανιο. Τιποτα αλλο. Φυσικα για να μην σου πει κατι τετοιο μαλλον ειναι σε καλυτερη κατασταση ο πλακουντας σου. Στο λεω για να μην σε τρομαξω. Ο γιατρος σου ξερει καλυτερα.

Αν και δεν ειμαι γιατρος μου δημιουργηθηκε ωστοσο μια απορια. Ξερω οτι τα utrogestan τα δινουν το πολυ μεχρι την 18η εβδομαδα γιατι υποτιθεται οτι μετα απ' αυτην δεν χρησιμευουν σε τιποτα. Σου ειπε με ποια λογική στα εδωσε; Η κοπελα αυτη που σου λεω δεν επαιρνε και ειμαι σιγουρη γιατι και στις 3 εισαγωγες που εκανα μεναμε στο ιδιο δωματιο.

Παντως εσυ να προσεχεις και να μην κινεισαι πολυ. Θελει προσοχη! Ολα καλα θα πανε, δεν ειναι κατι ασυνηθιστο, μην αγχωνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω τον βαθμο ενα,που ειναι ο πιο ακινδυνος,ο επιπωματικος θελει ξαπλα,τα utrogestan,δεν χρειαζονται να τα περνει γιατι απλα δεν κανουν τιποτα.ο γοατρος μου τα ειπε αυτα.οταν ο πλακουντας ειναι επιπωματικος δυστυχως γινεται καισαρικη γιατι φραζει τον τραχηλο και δεν μπορει να βγει το μωρο και εκτος αυτου προκαλει και αιμορραγια.εκτος απο αυτο υπαρχει κινσυνος αποκολλησης πλακουντα και γι αυτο δεν πρεπει να κουραζεσαι,να σηκωνεις βαρη ,να σκυβεις και γενικα αυτη η περιπτωση πλακουντα θελει ξαπλα!

 

 

 

Αν ο πλακούντας βρίσκεται χαμηλά στη μήτρα, λέγεται προδρομικός και μπορεί να προκαλέσει αιμορραγία.

Υπάρχουν 4 διαβαθμίσεις προδρομικού πλακούντα:

 

1. Βαθμός I ή χαμηλή πρόσφυση: ο πλακούντας επεκτείνεται στο κατώτερο τμήμα της μήτρας, αλλά δεν φθάνει στο έσω τραχηλικό στόμιο.

2. Βαθμός II ή παραχείλιος: ο πλακούντας φθάνει στο έσω τραχηλικό στόμιο, αλλά δεν το καλύπτει

3. Βαθμός III ή επιχείλιος : ο πλακούντας καλύπτει το έσω τραχηλικό στόμιο, αλλά όταν ο τράχηλος αρχίσει να διαστέλλεται, δεν καλύπτεται πλήρως

4. Βαθμός IV ή επιπωματικός(συμμετρικός ή ασύμμετρος πλήρης): ο πλακούντας καλύπτει πλήρως το έσω τραχηλικό στόμιο και τη στιγμή της διαστολής του τραχήλου. Ο πλακούντας μπορεί να προσφύεται και στα δύο τοιχώματα εκατέρωθεν του έσω τραχηλικού στομίου (συμμετρικός) ή στο ένα από τα δύο τοιχώματα.Αν διαπαιστωθεί προδρομικός παλκούντας, ανάλογα με το βαθμό που έχει, θα δοθούν στην έγκυο και οι απαραίτητες οδηγίες (συνήθως ξάπλα αν είναι επιχείλιος ή επιπωματικός) και παρακολούθηση. Στο μεγαλύτερο ποσοσστό εγκύων, ο πλακούντας ανεβαίνει αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Koρίτσια πολύ χρήσιμες πληροφορίες ...

Είμαι και εγώ 22 βδομάδων και στο β επιπέδου διαγνώστηκε επιπωματικός πλακούντας, ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να προσέχω πάρα πολύ, συνέστησε πλήρη ακινησία (σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα και μπάνιο). Χαρακτηριστικά μου είπε ότι πρέπει να προσέχω κάθε κίνηση μου γιατί είναι σαν να περπατάω σε ένα πάτωμα από αυγά ...

Τώρα για τα χάπια που λέτε, εκτός από prepar και το μαγνήσιο σε αυξημένες δόσεις μου συνέστησε και εμένα να παίρνω utrogestan πρωί βράδυ, γιατί όπως μου εξήγησε είναι η ελάχιστη δόση και προστατεύει την μήτρα.

Κουράγιο και δύναμη σε όλες μας!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα. Είμαι στην 25η εβδομάδα κύησης και πριν 2 βδομάδες στον υπέρηχο Β επιπέδου ο γιατρός διέγνωσε πρόσθιο επιπωματικό πλακούντα. Ο γυναικολόγος μου μου συνέστησε ξεκούραση και πολύ προσοχή και γενικότερα με τρόμαξε αρκετά με την πιθανότητα για αιμοραγίες και πρόωρο τοκετό. Μου είπε ότι βρίσκομαι σε κύηση υψηλού κινδύνου και υπάρχει μόνο μια μικρή πιθανότητα να αλλαξει η θέση του πλακούντα καθώς μεγαλώνει η μήτρα. Ως τώρα δεν είχα καθόλου αίμα και η προηγούμενη εγκυμοσύνη μου ήταν τέλεια με μόνη εξαίρεση ότι η μπουμπού μου ερχόταν με ισχιακή προβολή και αναγκαστικά έκανα καισαρική όπως θα κάνω ούτω ή άλλως και τώρα μια κι έμεινα πολύ σύντομα έγκυος. Απ΄ότι έχω διαβάσει είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα έχω αιμοραγίες και ο μπέμπης μας θα έρθει νωρίτερα και τα δύο με τρομάζουν πολύ. Έχει καμία άλλη κοπέλα παρόμοια εμπειρία; Πως εξελίχθηκε η εγκυμοσύνη της και ο τοκετός;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Αυτά τα μηνύματα είναι παλιά, αλλά αν κάποιος μπορείας μου απαντήσει. Από τη μια οι γιατροί μας λένε να είμαστε στο κρεβάτι και σηκωνόμαστε μόνο για τουαλέτα. Στα ιατρεία τους όμως πως να πηγαίνουμε για εξέταση και υπερήχους όταν αυτή η μετακίνηση είναι επικίνδυνη και χρειάζεται να περπατήσεις, να ανέβεις σκάλες και να μπεις σε αυτοκίνητο? Αυτό δεν ειναι πολύ επικίνδυνο σε περιπτωση επιπωματικού πλακούντα και αιμοραγιών?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κρίμα που δεν έχω πάρει καμία απάντηση. Ελπίζω αυτό να σημαίνει ότι καμία δεν περνάει ότι περνάω κι εγώ :) Εδώ και 40 μέρες βρίσκομαι στο νοσοκομείο. Είχα λίγο αίμα και αποκόλληση η οποία δε λέει να περάσει. Ευτυχώς έχουμε φτάσει την 31η εβδομάδα και ο μπέμπης πλησιάζει τα 2 κιλά!!! Έχω τρομερό άγχος, υπολογίζουμε κάθε μέρα που περνάει με το γιατρό και πόσες μέρες γλιτώνουμε από την θερμοκοιτίδα. Το όνειρο μας είναι να φτάσουμε μέχρι την 36η εβδομάδα αλλά ο γιατρός μου λέει ότι το πιο πιθανό είναι να συμβεί κάτι πριν. Επίσης μου λείπει πάρα μα πάρα πολύ η κόρη μου, είμαστε μακριά πάνω από μήνα, τα πρώτα της γενέθλια τα γιορτάσαμε στο μαιετήριο. Ευτυχώς μου τη φέρνουν συχνά και τη βλέπω. Αν κάποια κοπέλα πέρασε ή περνάει παρόμοια εμπειρία pls ας τη γράψει. Ο γιατρός μου λέει ότι ο επιπωματικός πλακούντας δυστυχώς είναι πολύ συχνός. Εύχομαι σε όλες να έχουν μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και να κρατήσουν στην αγκαλιά τους υγιή μωράκια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία, απλώς θέλω να σου πω πώς και οι δύο φίλες μου που γέννησαν πρόωρα (η μία με παραμονή δύο μηνών στο μαιευτήριο λόγω αποκόλλησης πλακούντα) και η άλλη με ξαφνικό τοκετό στην 34 εβδομάδα (και πολύ μικρή παραμονή της μπέμπας σε θερμοκοιτίδα) έχουν τα δύο πιο όμορφα παιδιά που έχω δει! Καλή τύχη και μην ανησυχείς πολύ. Πιστεύω ότι η πιο επικίνδυνη φάση πέρασε και ότι όλα θα πάνε καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν ειχα το συγκεκριμενο προβλημα αλλα καταλαβαινω την αγωνια που περνας γιατι και εγω απο την 28 περιπου παλευα νοσηλευομενη να περασουν οι εβδομαδες για να μην βγει το παιδι νωριτερα. Τελικα τα καταφεραμε μεχρι την 32 εβδομαδα που δεν γινοταν πλεον να συνεχισω την εγκυμοσυνη. Ξερω την αγωνια που περνας μετρωντας καθε μια ημερα που περναει υπερ του μωρου σου!!!!!! Στην 32η εβδομαδα που τελικα γεννησα το μωρο ηταν μεν προωρο αλλα σε πολυ καλη κατασταση 1890 γρ και εμεινε θερμοκοιτιδα αλλα τωρα ειναι μια χαρα. Σου ευχομαι τα καλυτερα και να μην στενοχωριεσαι τα εχεις καταφερει μια χαρα.

 

Στην δικη μου περιπτωση βοηθησαν πολυ τους πνευμονες του παιδιου οι ενεσεις κορτιζονης που εκανα πριν την γεννα. Και ετσι δεν χρειαστηκε το παιδι διασωληνωση.

 

Φιλακια πολλα και με το καλο να πανε ολα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πω ένα ευχάριστο! Μια γνωστή μου που είχε επιπωματικό πλακούντα, δεν είχε αιμορραγία, πρόσεχε όμως πολύ, δηλαδή ήταν σπίτι στο κρεββάτι κτλ και τελικά έφτασε μέχρι τις 38 εβδομάδες όπου γέννησε με καισαρική φυσικά, μια μπουμπού 3.500 κιλά!

Από ότι της είπε ο γιατρός είχε αιμορραγία στο χειρουργείο αλλά ολα πήγαν καλά τελικά!

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη συμπαράσταση. Είμαι ακόμα στο νοσοκομείο και το πιθανότερο θα μείνω μέχρι τη γέννα. Η αποκόλληση σύμφωνα με το τελευταίο υπέρηχο δεν έχει φύγει αλλά δεν έχω καθόλου αίμα και ο μπέμπης πλησιάζει τα 2 κιλά!!! Και το σημαντικότερο σε 4 μέρες κλείνω τις 32 εβδομάδες. Θα κάνω και τις ενέσεις κορτιζόνης κι ελπίζω ο μπέμπης να κάνει υπομονή 4 βδομάδες ακόμα. Προσπαθώ να σκέφτομαι μόνο τη μέρα που θα είμαι με τα δύο μωρά μου στο σπίτι και να παίρνω κουράγιο. Πάντως το δύσκολο για μένα δεν είναι μόνο το άγχος για το μωρό που έρχεται αλλά και ο αποχωρισμός μου από την μικρή μου (43 μέρες μακριά).

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!! Ο κίνδυνος πέρασε. Μακάρι να έρθει ο μπεμπάκος σου σε 4 εβδομάδες, αλλά και να βιαστεί, νομίζω ότι θα έχει αρκετό βάρος για να τα πάει πολύ καλά. Όσο για τη μικρούλα σου, αν και δεν έχω γεννήσει ακόμα, φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι και για τις δυο. Κοντεύετε, υπομονή! Άλλωστε της ετοιμάζεις αδερφάκι, το καλύτερο δώρο. (εγώ το ζητούσα χρόνια και δε μου το έκαναν)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ. ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 9 ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΕΧΩΝΤΑΣ ΕΠΙΠΩΜΑΤΙΚΟ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ.

ΕΜΕΙΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ, ΗΤΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΒΕΒΑΙΟ ΟΤΙ ΘΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑ 28 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΓΕΝΝΗΣΑ 35 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΕΝΑΝ ΜΠΕΜΠΗ 2840gr.

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΑΚΙΝΗΣΙΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ. ΝΑ ΣΚΕΠΤΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΣΕ ΑΝΤΑΜΕΙΨΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΚΑΙΩΣΕΙ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΟΥ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΟΥ.

ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ...

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!

ΑΝ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΧΑΡΑ ΜΟΥ.

ΜΕΡΙΚΑ ΜΥΣΤΙΚΑ :

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΛΑΣΤΗ, ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρισκομαι στην 20η εβδομαδα και απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου ειχα χαμηλο πλακουντα οχι επιπτωματικο αλλα τοσο χαμηλο ωστε να ακουμπαει το πανω μερος του τραχηλου, προχθες ειχα ραντεβου με τον γιατρο μου και ειδε παλι τον πλακουντα χαμηλα αλλα μου ειπε πως εχουμε ακομα περιθωριο μερικες εβδομαδες να ανεβει αν οχι θα χρειαστει καισαρικη λογω αιμορραγιας που μπορει να προκυψει σε φτ κατι που δεν θελω να σκεφτομαι καν εχοντας ηδη γεννησει και μια φορα φυσιολογικα θα ηθελα να μου πειτε αν εχει συμβει σε καμια αν τελικα ανεβηκε ο πλακουντας αν προχωρησε σε φτ ή κτ?

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, στην δική μου περίπτωση δυστηχώς δεν ανέβηκε και έτσι προχώρησα σε κτ. ήταν όμως από την αρχή επιπωματικός, παρόλα αυτά ογιατρός μου μου έλεγε ότι μέχρι την 26 εβδομάδα μπορεί ο πλακούντας να ανέβει.

Πάντως μην στεναχωριέσαι εγώ και τα δυο παιδιά μου τα γέννησα με καισαρική και δεν είχα κανένα πρόβλημα, οπότε ότι κι αν γίνει μη σε αγχώνει γιατι θα είναι για καλό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κορίτσια! Μόλις εκάνα την εγγραφή μου στο forum είμαι εντελώς καινούρια και η αλήθεια είναι δεν ξέρω ούτε πως να το χειρίζομαι καλά καλά. Προχτές έκανα το β΄επιπέδου και ο γιατρός διέγνωσε επιπωματικό πλακούντα. Παρόλο που είναι τρίτο μου παιδάκι έχω πανικοβληθεί γιατί διαβαζω πως πρέπει να είσαι ξάπλα, πως είναι πολύ επικίνδυνο κλπ κλπ. Ο γιατρός μου, μου είπε να μην ανυσηχώ και να συνεχίσω την ζωή μου κανονικά, απλά λίγο πιο χαλαρά να πηγαίνω δηλαδη στην δουλειά μου, αφού είναι γραφείου, να οδηγώ χαλαρά και γενικά να τα κάνω όλα αλλλά με μέτρο. Αυτά που διαβάζω όμως είναι πολύ διαφορετικά από τις οδηγίες αυτές. Τον γιατρό μου τον εμπιστευομαι αρκετά είναι η τρίτη μου εγκυμοσύνη αλλά έχω προβληματιστεί αρκετά σχετικά με τις οδηγίες που μου εδωσε. Μετά σκέφτομαι μήπως αυτές αλάξουν από τον αλλό μήνα τωρα είμαι 5 μηνών. Δεν ξέρω τι να κάνω και σας παρακαλώ οποία γνωρίζει ή εχει η ιδια εμπειρία σχετική με το προβλημά μου να με συμβουλέψει ωστέ να μη συμβεί κατί κακό στο μωράκι μου ή σε εμένα. Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ:confused:ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗ Β' ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ Ο ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΩΜΑΤΙΚΟΣ.ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΗΚΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΞΕΡΕΤΕ ΠΡΟΩΡΟ ΤΟΚΕΤΟ,ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΚΚΟΛΗΣΗ ΜΗΤΡΑΣ.ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ;ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕΝΩ ΣΕ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΕΟΓΝΩΝ ΚΛΙΝΗΚΗ.:(

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ,ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ. ΕΑΝ ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΕΔΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗΣ ΡΟΔΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΝ,ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΝΗΘΕΣ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:!:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....ειμαι 4 μηνων και περιμενω το τριτο μου παιδι...τα αλλα δυο τα εχω γεννησει φυσιολογικα...στον υπερηχο προχθες ο γιατρος μου ειπα οτι ο πλακουντας μου ειναι προδρομικος και επιπωματικος και δυσκολα το βλεπει να αλλαζει θεση και να ανεβαινει προς τα πανω.αυτο σημαινει ειπε μια δυσκολη καισαρικη με πολυ αιμοραγια και μαλλον αφαιρεση μητρας οπως και οτι μετα τον εκτο μηνα της εγκυμοσυνης μου θα περιμανω μαλλον αιμα ισως και καποια αποκολληση και εννοειτε καθηλωση στο κρεβατι...εχω φρικαρει με ολα δε μπορω να δεχτω ουτε το θεμα τις καισαρικης ουτε την αφαιρεση μητρας ουτε ουτε τιποτα αλλο καποια που να εχει περασει κατι παρομοιο...φοβαμαι μη χασω και το μωρο μου ή γενηησω προωρα (υπαρχει και αυτο το ενδεχομενο ειπε)απο τις πιο δυσκολες περιπτωσεις .....

Άγγελος 11/10/2005

Νικόλας 05/04/2008

Μαριλένα 23/08/2010

Εύα 3/05/2013 ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα αν όντως ο πλακούντας σου είναι επιπωματικός, θέλει μετά τον έκτο ακινησία στο κρεββάτι και καισαρική τομή.

 

αυτό για την αφαίρεση μήτρας είναι εξαιρετικά ακραίο...

μήπως να αναζητήσεις κάποιο γιατρό με περισσότερη πείρα σε τέτοια περιστατικα

 

γνωρίζω κοπέλα που ναι μεν έμεινε στο κρεββάτι και υποβλήθηκε σε καισαρική τομή αλλά δεν έχασε και τη μήτρα της...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ....μου ειπε οτι θα παρουμε και 2η γνωμη με τη β΄επιπεδου σε ενα μηνα απο τωρα και βλεπουμε....εχω αρχισει να σκεφτομαι το ενδεχομενο του νοσοκομειου παντως και παλι ευχαριστωγιατι αυτη η ακραια πιθανοτητα με εχει τρελανει...

Άγγελος 11/10/2005

Νικόλας 05/04/2008

Μαριλένα 23/08/2010

Εύα 3/05/2013 ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια χαλαρώστε!

 

Όχι πανικός! Είμαι στον πέμπτο μήνα της τρίτης εγκυμοσύνης και κατά τη διάρκεια της πρώτης διαγνώστηκα με χαμηλό πλακούντα από τον υπέρηχο αυχενικής διαφάνειας κιόλας! Τελικά στη β- επιπέδου ο πλακούντας όχι μόνο δεν είχε ανεβει αλλά ήταν επιπωματικός. Ο γιατρός με ενημέρωσε ότι θα γεννούσα οπωσδήποτε με καισαρική με ραντεβού( εφόσον ο τράχηλος καλυπτόταν και υπήρχε κίνδυνος αιμοραγίας) και ότι υπήρχε κίνδυνος πρόωρης αποκόλλησης και αν δω έστω και λίγο αίμα να τη αμέσως. Δεν με πανικόβαλε, δε μου έδωσε χάπια, δεν έμεινα ξαπλωμένη, απλώς πρόσεχα. Για να μην πολυλογώ, μια ωραία νύχτα, πάνω που ξάπλωσα και χάζευα τηλεόραση ένιωσα έναν πόνο στην κοιλιά και στη μέση και νόμιζα ότι θέλω τουαλέτα. Δύο βήματα έκανα και ένιωσα κάτι να τρέχει. Έβαλα το χέρι και είδα σκούρο αίμα το οποίο έτρεχε στα πόδια μου. Ευτυχώς διατήρησα την ψυχραιμία μου, πήρα το γιατρό και μου είπε να παώ σφαίρα στο μαιευτήριο. Τελικά, μιας και ήμουν στην 36η εβδομάδα, έκανα την καισαρική μου και γέννησα έναν υγιέστατο μπέμπη δυόμιση κιλά, ο οποίος δεν μπήκε ούτε μια ώρα θερμοκοιτίδα. Αυτό που θέλω να πω σε όλες, είναι ψυχραιμία!!!! Στο τέλος όλα πάνε καλά....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειναι φορες ομως που βιαζονται τοσο πολυ και τρομοκρατουν τις εγκυους...οι γιατροι!!!εμενα στη β' επιπεδου τελικα φανηκε οτι ειχε ανεβει και οτι ειναι προσθιος...παρολα αυτα πλεον ειμαι στον 7 μηνα και ολο ανεβαινει...βλέπω τον γιατρο μου να κλινει ολο και περισσοτερο στη καισαρικη...τον εχω 8-9 χρόνια αλλα κατι εχει αλλαξει πανω του ..δεν ξερω ισως να κουραστηκε αλλα αυτο δεν μπορει να δικαιολογησει την ταση των γιατρων για τις προγραμματισμενες γεννες...κι εμεις ανθρωποι ειμαστε τελικα...και σε αυτες τις περιπτωσεις με εγκυμοσυνες υψηλου κινδυνου θελει οντως ψυχραιμια αλλιως δεν την παλευεις....ψυχραιμια και για σενα και για το μωρακι σου που αντιλαμβανεται τα παντα και ολα θα πανε καλα και θετικη σκεψη κοριτσια !!!! ποσα μπορουν να αλλαξουν απλα με το να σκεφτομαστε θετικα ......καλη σας μερα ..!!!!

Άγγελος 11/10/2005

Νικόλας 05/04/2008

Μαριλένα 23/08/2010

Εύα 3/05/2013 ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...