Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καφες και θηλασμος


Recommended Posts

Εψαξα και δεν βρηκα καποιο θεμα που να αναφερεται ποσο και τι ειδους καφε επιτρεπεται να καταναλωνουμε κατα την περιοδο που θηλαζουμε.Η μαια και ο παιδιατρος λενε εναν την μερα,κι αυτος ελαφρυς,ελληνικος ή φιλτρου κι αυτος τις πρωινες ωρες (!).Ποια μαμα θα με διαφωτισει επ' αυτου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σοφία, θηλάζω τη μικρή μου για περισσότερο από 7 μήνες και πίνω 1-2 καφέδες τη μέρα από την αρχή που ξεκινήσαμε το θηλασμό.

Ο πρωινός καφές μου είναι ελληνικός διπλός και ο απογευματινός φίλτρου, αν σε βοηθάει.

Δεν έχω παρατηρήσει να επηρεάζει τη διάθεση ή τον ύπνο της μικρής.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πίνω ντεκαφεϊνέ καλού κακού. Κάπου μέσα στο φόρουμ διάβασα ότι η καφεϊνη κάνει 36 ώρες να μεταβολιστεί στον οργανισμό του μωρού ενώ στους ενήλικες μεταβολίζεται σε περίπου 3 ώρες. Οπότε ίσως είναι σχετικά ασφαλές να πίνουμε καφέ 3 ώρες πριν το θηλασμό. Υποθέτω δηλαδή...

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ αυτό ξέρω για τον ντεκαφεϊνέ.Εγώ πίνω 1-2 καφέδες τη μέρα...Περισσότερο μπορεί να προκαλέσει υπερδιέγερση στο παιδί...μμμ...δεν το ρισκάρω να με χορεψει μέχρι να κοιμηθεί για να πιω ένα καφέ ακόμα!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Αν καμια φορα πιω ενα φρεντο ή εναν καπουτσινο θα ειναι περισσοτερο διεγερτικος για το μωρο ή ακομη και θα μπορουσε δυνητικα να το βλαψει?Μηπως καποιος θα μπορουσε να "φωναξει" την Αγλαϊα???? :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ουπς, ευχαριστω!

 

Σοφάκι δεν ξέρω αν σε όλα τα παιδάκια έχει την ίδια επίδραση ο καφές, πάντως στο δικό μου έχει σίγουρα μεγάλη... Γέννησα 5/7 κι από τότε έπινα κάθε μέρα 1 με 2 φρέντο ντεκαφεινέ. Η μικρή μου κοιμόταν σχετικά καλά το βράδυ αλλά τη μέρα έκανε πάρτυ, δεν μπορούσα να την κοιμήσω με τίποτα.. Εδώ και τρεις μέρες έκοψα τον καφέ εντελώς και το μωρό κοιμάται σαν πουλάκι... Σχεδόν αμέσως μετά από κάθε θηλασμο... Τι να πω? Σύμπτωση???

kEF5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα ο δικος χορευει την ημερα και καμια φορα και τη νυχτα, ανεξαρτητα απο τους καφεδες (μαλλον)...Υποθετω πως ειναι απλα ενα "ζωηρο" μωρακι!

 

Να σου ζησει!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα μωρό 12 μηνών και θηλάζουμε. Οι ερωτήσεις μου είναι λίγο ανόητες βέβαια όμως εφόσον με προβληματίζει το θέμα θέλω τη γνώμη σας. Γνωρίζω πως επιτρέπεται ο καφές σε εγκυμοσύνη και θηλασμό σε λογικά πλαίσια παρόλα αυτά όταν έμεινα έγκυος τον έκοψα, έτσι χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Όταν γέννησα έτρωγα με επιφύλαξη σοκολάτα κ πρόσεχα το τσάι κλπ. Μέχρι σήμερα δεν είδα να ενοχλείται από σοκολάτα κ τσάι αλλά καφέ πίνω μόνο ντεκαφ. Σε περίπτωση που πιω καφέ τώρα θα του ρθει ξαφνικό; Σ'αυτή την ηλικία μεταβολίζουν την καφεΐνη; Να τον εισάγω σιγά σιγά ή μπορεί άνετα να διαχειριστεί πλέον την καφεΐνη;
Αυτά! Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται και να πιεις καφέ, και άργησες! :) Παρακολούθησε το αρχικά μην τυχόν το επηρεάσει κάπως, συνήθως όμως δεν υπάρχει πρόβλημα και ειδικά σε αυτή την ηλικία που δεν είναι όλη μέρα στο στήθος. Να ξέρεις πάντως πως ακόμα και στην εγκυμοσύνη είναι καλύτερα να πίνεις ένα καφεδάκι κανονικό παρά ντεκαφεϊνέ εκτός κι αν έχει φτιαχτεί με φυσικό τρόπο, τις περισσότερες φορές όμως η αφαίρεση της καφεϊνης γίνεται με χημική επεξεργασία. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , marakiz είπε:

Εννοείται και να πιεις καφέ, και άργησες! :) Παρακολούθησε το αρχικά μην τυχόν το επηρεάσει κάπως, συνήθως όμως δεν υπάρχει πρόβλημα και ειδικά σε αυτή την ηλικία που δεν είναι όλη μέρα στο στήθος. Να ξέρεις πάντως πως ακόμα και στην εγκυμοσύνη είναι καλύτερα να πίνεις ένα καφεδάκι κανονικό παρά ντεκαφεϊνέ εκτός κι αν έχει φτιαχτεί με φυσικό τρόπο, τις περισσότερες φορές όμως η αφαίρεση της καφεϊνης γίνεται με χημική επεξεργασία. 

Στην εγκυμοσύνη δεν έπινα καφέ αλλά ναι γνωρίζω περί ντεκαφεϊνέ. Γενικά δεν ήμουν φανατική (μάλλον!) του καφέ γι' αυτό και άργησα να τον εισάγω! Είναι το πρωτο μου μωρό και επηρεασμένη από τις τοξίνες και το μη μεταβολισμό κ όλα αυτά τα τρομερά χαχα πέρασε ο καιρός και δεν έτυχε να πιω. Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Κορίτσια μου καλησπέρα! Τώρα που έχω δυο μωράκια κ το ένα θηλάζει δεν την παλεύω χωρίς καφέ. Όποτε το πρωί πίνω ένα νεσκαφέ. Δεν ξέρω κάτι άκουσα ότι δεν είναι κ ο καλύτερος καφές. Εσείς τι άποψη έχετε ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Τώρα που έχω δυο μωράκια κ το ένα θηλάζει δεν την παλεύω χωρίς καφέ. Όποτε το πρωί πίνω ένα νεσκαφέ. Δεν ξέρω κάτι άκουσα ότι δεν είναι κ ο καλύτερος καφές. Εσείς τι άποψη έχετε ; 

Αφού είναι ένας δεν πειράζει, μόνο αν δεις το μωράκι σου να είναι ευερέθιστο. Πλάκα κάνεις; Ούτε εγώ την παλεύω με την αϋπνία , αν δε πιω καφέ έχω νεύρα:razz: Μη σκας που είναι νεσκαφε, το μωρό απλά να κοιτάς αν έχει σημάδια ευερεθιστότητας. Αν δεν το πειράζει, απόλαυσε τον καφέ σου. Εμένα σαν νεογέννητο την πείραζε, όπως όλα χαχα! Στον πέμπτο μήνα άρχισα να κάνω έναν ελληνικό τη μέρα σε κούπα( αλλά ελαφρύ) κ από τον όγδοο μήνα άρχισα να πίνω δύο τέτοιους καφέδες κ τρώω κ λίγο σοκολάτα:oops: όχι κάθε μέρα, αλλά με τραβάει που κ που η σοκολάτα. Έχει κ αυτή καφεινη. Σύμβουλος θηλασμού που ρώτησα μου είπε ότι αν το μωρό δε φαίνεται να το πειράζει να συνεχίσω. Όσο πιο μικρό είναι, τόσο πιο πιθανό να το πειράζει αλλά καθώς μεγαλώνει αλλάζουν αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Αφού είναι ένας δεν πειράζει, μόνο αν δεις το μωράκι σου να είναι ευερέθιστο. Πλάκα κάνεις; Ούτε εγώ την παλεύω με την αϋπνία , αν δε πιω καφέ έχω νεύρα:razz: Μη σκας που είναι νεσκαφε, το μωρό απλά να κοιτάς αν έχει σημάδια ευερεθιστότητας. Αν δεν το πειράζει, απόλαυσε τον καφέ σου. Εμένα σαν νεογέννητο την πείραζε, όπως όλα χαχα! Στον πέμπτο μήνα άρχισα να κάνω έναν ελληνικό τη μέρα σε κούπα( αλλά ελαφρύ) κ από τον όγδοο μήνα άρχισα να πίνω δύο τέτοιους καφέδες κ τρώω κ λίγο σοκολάτα:oops: όχι κάθε μέρα, αλλά με τραβάει που κ που η σοκολάτα. Έχει κ αυτή καφεινη. Σύμβουλος θηλασμού που ρώτησα μου είπε ότι αν το μωρό δε φαίνεται να το πειράζει να συνεχίσω. Όσο πιο μικρό είναι, τόσο πιο πιθανό να το πειράζει αλλά καθώς μεγαλώνει αλλάζουν αυτά. 

Αχ τι τέλεια ευχαριστω για την απάντηση. Είσαι φοβερή γιατί είχα τύψεις χαχα. Όχι δεν φαίνεται πάντως να τον ενοχλεί. Ξέρεις έναν καφέ το πρωί με τραβάει τόσο πολύ πραγματικά ... και επειδή κάτι έπαθε λίγο το πρόγραμμα μας τώρα και ξυπνάνε κ οι δυο από τις 6:30 πρέπει κάπως να την παλέψω και εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Super.mum είπε:

Αχ τι τέλεια ευχαριστω για την απάντηση. Είσαι φοβερή γιατί είχα τύψεις χαχα. Όχι δεν φαίνεται πάντως να τον ενοχλεί. Ξέρεις έναν καφέ το πρωί με τραβάει τόσο πολύ πραγματικά ... και επειδή κάτι έπαθε λίγο το πρόγραμμα μας τώρα και ξυπνάνε κ οι δυο από τις 6:30 πρέπει κάπως να την παλέψω και εγώ. 

Ο νεσκαφε είναι παρεξηγημένος καφές. Την περισσότερη καφεινη την έχει ο καφές φίλτρου. Οπότε απόλαυσε το καφέ σου χωρίς τύψεις. Εννοείται και εγώ χωρίς καφέ θα ήμουν ζόμπι:shock::razz: 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Τώρα που έχω δυο μωράκια κ το ένα θηλάζει δεν την παλεύω χωρίς καφέ. Όποτε το πρωί πίνω ένα νεσκαφέ. Δεν ξέρω κάτι άκουσα ότι δεν είναι κ ο καλύτερος καφές. Εσείς τι άποψη έχετε ; 

 

Να πω ότι και εγώ πίνω νεσκαφέ για να μην παρεξηγηθώ.

Αλλά λόγω της επεξεργασίας του, όπως και οι περισσότεροι στιγμιαίοι καφέδες, δεν είναι όντως η καλύτερη επιλογή. Για τη δική μας υγεία, όχι των μωρών.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Να πω ότι και εγώ πίνω νεσκαφέ για να μην παρεξηγηθώ.

Αλλά λόγω της επεξεργασίας του, όπως και οι περισσότεροι στιγμιαίοι καφέδες, δεν είναι όντως η καλύτερη επιλογή. Για τη δική μας υγεία, όχι των μωρών.

Έχω δοκιμάσει ελληνικό , καπουτσίνο κ φρεντο καπουτσίνο και πραγματικά βλέπω ότι δεν μου δίνουν την ενέργεια που χρειάζομαι. Για αυτό τον λόγο καταφεύγω στο νεσκαφέ ... αλλά δεν καταλαβαίνω .. είναι πιο δυνατός σαν καφές από τους υπόλοιπους ; 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Έχω δοκιμάσει ελληνικό , καπουτσίνο κ φρεντο καπουτσίνο και πραγματικά βλέπω ότι δεν μου δίνουν την ενέργεια που χρειάζομαι. Για αυτό τον λόγο καταφεύγω στο νεσκαφέ ... αλλά δεν καταλαβαίνω .. είναι πιο δυνατός σαν καφές από τους υπόλοιπους ; 

Ο καφές με την περισσότερη καφεινη (που είναι η ουσία που επηρεάζει το μωρό ) είναι ο φίλτρου. Απλώς ο νεσκαφε δεν θεωρείται πολύ υγιεινός καφές γιατί δεν φιλτράρεται, όπως λέει και η @ΑΡΓΚ γενικά για όλους, όχι ειδικά για το μωρό. Από εκεί πέρα η δική μου γυναικολόγος στην εγκυμοσύνη μου, μου έλεγε ότι μπορώ να πίνω ένα καφέ τη μέρα , ότι είδους θέλω ( και νεσκαφε), στο θηλασμό είναι πιο large. Το θέμα είναι να μη ξεπερνούσα τα 200mg καφεινης, να προσέχω την πρόσληψη και από άλλες πηγές όπως σοκολάτα , κόκα κόλα, τσάι. Και εγώ γενικά που και που θα πιω νεσκαφε, ειδικά το καλοκαίρι το φραπέ μου τον έπινα με τραβούσε μέσα στη ζέστη , απλώς πρόσεχα να μη το παρακάνω με την καφεινη. Τώρα έχω ξεσαλωσει με δύο καφέδες τη μέρα:-P

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Ο καφές με την περισσότερη καφεινη (που είναι η ουσία που επηρεάζει το μωρό ) είναι ο φίλτρου. Απλώς ο νεσκαφε δεν θεωρείται πολύ υγιεινός καφές γιατί δεν φιλτράρεται, όπως λέει και η @ΑΡΓΚ γενικά για όλους, όχι ειδικά για το μωρό. Από εκεί πέρα η δική μου γυναικολόγος στην εγκυμοσύνη μου, μου έλεγε ότι μπορώ να πίνω ένα καφέ τη μέρα , ότι είδους θέλω ( και νεσκαφε), στο θηλασμό είναι πιο large. Το θέμα είναι να μη ξεπερνούσα τα 200mg καφεινης, να προσέχω την πρόσληψη και από άλλες πηγές όπως σοκολάτα , κόκα κόλα, τσάι. Και εγώ γενικά που και που θα πιω νεσκαφε, ειδικά το καλοκαίρι το φραπέ μου τον έπινα με τραβούσε μέσα στη ζέστη , απλώς πρόσεχα να μη το παρακάνω με την καφεινη. Τώρα έχω ξεσαλωσει με δύο καφέδες τη μέρα:-P

Ευχαριστω για την απάντηση ! Τέλεια :) τι να κάνουμε ας ξεσηκώσουμε τουλάχιστον με καφέ χαχα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Ευχαριστω για την απάντηση ! Τέλεια :) τι να κάνουμε ας ξεσηκώσουμε τουλάχιστον με καφέ χαχα 

Εγώ πάντως έχω το οκ και από παιδίατρο κ από γυναικολόγο. Αν σε ανησυχεί την επόμενη φορά που θα πάτε για εμβόλιο, ρωτα τον παιδίατρο. Με τόση συζήτηση, τώρα πίνω και εγώ φραπέ χαχα:grin:

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Εγώ πάντως έχω το οκ και από παιδίατρο κ από γυναικολόγο. Αν σε ανησυχεί την επόμενη φορά που θα πάτε για εμβόλιο, ρωτα τον παιδίατρο. Με τόση συζήτηση, τώρα πίνω και εγώ φραπέ χαχα:grin:

Άμα σου πω τι διάβασα και το ξανά διάβαζα μετά 3 φορές μέχρι να το δω. Διάβασα αντί για Οκ που έγραψες .. «σκ» και λέω έχει παιδίατρο κ γυναικολόγο αυτό το ΣΚ ; :razz: χα χα ναι θα της κάνω μια ερώτηση μόλις ξανά πάμε ... ξέρεις στο πρώτο παιδί ήταν μια κοπέλα που γνωρίστηκα στο νοσοκομείο που μόλις είχε γεννήσει κ εκείνη και την είχα πετύχει στο διάδρομο τότε με καφέ ... εγώ τότε της έλεγα μα πως πίνεις καφέ κ θηλάζεις και αυτή μου έλεγε δεν είναι κάτι άμα δεν το πειράζει το μωρό κ εγώ επέμενα όχι θα πάει καφεΐνη στο μωρό κ μπλα μπλα ... σπάνιες φορές είχα πιει στο πρώτο παιδί ... τώρα τα σκέφτομαι αυτά κ γελάω 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...