Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σύνταξη Χηρείας


Recommended Posts

Προσπαθώντας να εξυπηρετήσω μία φίλη θα ήθελα να μου απαντήσετε στο εξής ερώτημα

θέλουμε να μάθουμε αν δικαιούται σύνταξη χηρείας μητέρα δύο ανήλικων παιδιών (έχασε το σύζυγο σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα) ο σύζυγος ήταν ηλικίας 33 χρονών και είχε 1100 ένσημα.....

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


# 4.500 Η.Ε. ή

 

 

# 300 Η.Ε. και δεν είχε συμπληρώσει το 21ο έτος της ηλικίας του. Οι ημέρες αυτές αυξάνονται ανά 120 κατά μέσο όρο για κάθε έτος ηλικίας μετά τη συμπλήρωση του 21ου και μέχρι να συμπληρωθεί ο αριθμός των 4.200 Η.Ε. Από τις ημέρες αυτές, οι 300 πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί τα 5 τελευταία έτη πριν από εκείνο στο οποίο επήλθε ο θάνατος του ασφαλισμένου ή

 

 

# 1.500 Η.Ε., από τις οποίες οι 300 πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί τα 5 τελευταία έτη πριν από εκείνο στο οποίο επήλθε ο θάνατος του ασφαλισμένου.

Εάν ο θάνατος του ασφαλισμένου οφείλεται σε ατύχημα εκτός εργασίας, τα μέλη της οικογένειάς του δικαιούνται σύνταξη λόγω θανάτου, εφόσον ο θανών είχε πραγματοποιήσει στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ τις μισές από τις ημέρες εργασίας που αναφέρονται στον ανωτέρω πίνακα.

 

Ευχαριστώ nea mamaka αλλά γιατί δεν είμαι καλή σ΄αυτά μεταφέρω τον πίνακα εδώ έτσι όπως το διαβάζω εγώ δικαιούται την σύνταξη ή κάνω λάθος?

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τη δικαιουται η κοπέλα

 

Εάν ο θάνατος του ασφαλισμένου οφείλεται σε ατύχημα εκτός εργασίας, τα μέλη της οικογένειάς του δικαιούνται σύνταξη λόγω θανάτου, εφόσον ο θανών είχε πραγματοποιήσει στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ τις μισές από τις ημέρες εργασίας που αναφέρονται στον ανωτέρω πίνακα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ έτσι νομίζω αλλά επειδή τα ένσημα είναι λίγα ας κάνετε μια ερώτηση σε κάποιο ΙΚΑ μήπως να αγοράσει τα υπόλοιπα ένσημα ώστε να την πάρει ολόκληρη!

Link to comment
Share on other sites

Sam επειδή τα ημερομίσθια που αναφέρεις στο πρώτο ποστ είναι λίγα, έχω την πεποίθηση ότι δικαιούται ένα ΟΡΓΑΝΙΚΟ ποσό, το οποίο όμως είναι μικρό και δίνεται μόνον κατόπιν προσφυγής στην Τοπική Επιτροπή του ΙΚΑ όπου υπαγόταν ο θανών.

 

Είμαι σχεδόν σίγουρη για αυτό, νομίζω ότι καλό θα ήταν να αναφέρεις στην κυρία ότι αν δεν βρει άκρη από την διοίκηση, μπορεί να προσφύγει στη τοπική, όπου συνήθως οι χηρείες και οι αναπηρίες δικαιώνονται.

 

Δικαιούται του ποσού αυτού εφόσον έχει κατά την τελευταια πενταετία πραγματοποιήσει 870 ημερομίσθια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...