Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τοξικα πλαστικα μπιμπερο


Recommended Posts

στο site του καναλιου ΣΚΑΙ .Mα γιατι να μην χρησιμοποιουμε γυαλινα μπιμπερο ειναι υγεινα ,οικονομικα,δεν φθειρονται,.οποιοδηποτε πλαστικο ειναι βλαβερο απο πολλες αποψεις.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 195
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω χρησιμοποιουσα απο την αρχη γυαλινα,αλλωστε κρυωνουν πιο γρηγορα,καθαριζουν πιο καλα κτλ..αλλα μολις μεγαλωσαν αρχισαν να τα σπανε οποτε αναγκαστικα τωρα εχουμε πλαστικα για λογους ασφαλειας

Link to comment
Share on other sites

maspi δεν υπαρχει αλλη εναλλακτικη λυση :?: .ο γιος μου ειναι 5 μηνων και θηλαζει γιαυτο δεν χρησιμοποιουσαμε μπιμπερο.δεν εχω σκεφτει ακομη τι μπορω να κανω με τα μπιμπερο οταν μεγαλωσει.

Link to comment
Share on other sites

maspi δεν υπαρχει αλλη εναλλακτικη λυση :?: .ο γιος μου ειναι 5 μηνων και θηλαζει γιαυτο δεν χρησιμοποιουσαμε μπιμπερο.δεν εχω σκεφτει ακομη τι μπορω να κανω με τα μπιμπερο οταν μεγαλωσει.

 

valeri, να σου ζήσει! Στην ηλικία που είναι ο γιος σου μάλλον δεν θα χρειαστεί μπιμπερό και πιθανότατα δεν θα το θέλει. Σε λίγο θα μπορεί να χρησιμοποιεί το εκπαιδευτικό ποτηράκι και θα μάθει να πίνει από εκεί όλα τα υγρά! Οπότε μην αγχώνεσαι :wink:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 χρονο το ειχα κανει θεμα αλλα δεν μπορω να το βρω...ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ...

ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ για τα παιδακια σας!!!!!!!τους δινετε καρκινο με γαλα..

το θεμα το εχει σημερα η εφημεριδα αλλα πριν 1 χρονο ο τελογλου ειχε κανει μετα τα μεσανυχτα μια τρομερη εκπομπη για το ποσο κινδυνευουμε και απο τι...

για να μην τα πολυλεω πεταξτε τα πλαστικα μπιμπερο γιατι μεγαλωνοντας το παιδι εχει σοβαρες πιθανοτητες για αναπτυξη ογκων.

ΔΕΝ υπαρχει χειροτερο πραγμα απο τα πλαστικα μπιμπερο και γενικος πλαστικα ταπερ και αηδιες(εγω τα εχω πεταξει επειτα απο αυτην την εκπομπη αν και ποτε δεν τα ηθελα διοτι μου μυριζουν) .

Βεβαια η εκπομπη τοτε ελεγε και αλλα τρομερα και επιστημονικα αποδεδειγμενα πραγματα αλλα η εφημεριδα σημερα αναφερετε μονο στα μπιμπερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω προτειμώ να σπάμε κανα 2 μπουκάλια το μήνα , απο το να δείνω το γάλα σε πλαστικό, δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτε πλαστικό για το γάλα μέχρι σημερα , το νερό ομως το πίνει σε πλαστικό ποτηράκι :?

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

εμεις σπιτι δεν εχουμε τιποτε πλαστικο..ειδικα ολα αυτα τα ταπερ που ειχαμε στο πατρικο μας..δε θελω ουτε να τα βλεπω πια..

ομως στην ηλικια που ειναι οι μικρες..χρησιμοποιουμε πια πλαστικα μπιμπερο.Τουλαχιστον ειναι της chicco..δε θα εχουν καποιες προδιαγραφες αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Πριν από μερικές μέρες το ειχαν αναφέρει στις ειδήσεις και τοτε θυμήθηκα οτι το θεμα ειχε συζητηθει στο φόρουμ. Στις ειδησεις ελεγε οτι οι καρκινογόνες ουσίες εκλυονται οταν θερμαίνονται ή αποστειρώνονται τα μπουκάλια (δεν θυμάμαι ακριβώς :? ). Τωρα χρησιμοποιω πλαστικό εκπαιδευτικό ποτηρακι, αλλα δεν εχω ιδεα με τι να το αντικαταστησω. Ισως από το σημερα να δοκιμάσω να του δωσω νερακι σε γυαλινο ποτηρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξερω βρε κοριτσια αλλα τοτε που ειχα δει την εκπομπη ειχαν πει οτι κανονικα ΟΛΑ τα πλαστικα πρεπει να απαγορευονται ..ιδιως οταν ερχονται σε επαφη μ εντονη θερμοτητα (ζεστο γαλα)η ψυχος..

εγω πραγματικα απεχθανομαι το πλαστικο και ουτε καν πλαστικο ποτηρακι εκπαιδευτικο δεν του πηρα.καλα το τι ποτηρια εχουμε σπασει δεν λεγεται ..και να πω την αληθεια ειχε και αυτο την επικινδυνοτητα του..(μην κοπει με το γυαλι)αλλα δεν το μπορω το πλαστικο ..μου μυριζει και δεν το εδινα ουτε στο παιδι..

Link to comment
Share on other sites

Η σχετική ερευνα είναι εδω:

 

http://www.sciencedaily.com/releases/2008/01/080130092108.htm

 

και εδω

 

http://children.webmd.com/news/20080130/hot-liquid-ups-bpa-from-plastic-bottles

 

και αφορα πλαστικα συγκεκριμενου τυπου όταν έρχονται σε επαφη με υγρα σε υψηλή θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Να τρομοκρατηθώ?

Εγώ δίνω στη μικρή από τα πλαστικά της chicco από τότε που ξεκινήσαμε να πίνουμε από μπιμπερό (3,5 μηνών).

Η παιδίατρος μου είπε ότι προτιμότερα είναι τα γυάλινα αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα με τα πλαστικά.

Μάλλον πρέπει να τα πετάξω.

Link to comment
Share on other sites

και με τα πιάτα τα πλαστικά? τί να κάνω ρε γμτ? θα τα σπάσουν δεν υπάρχει περίπτωση.... ακόμη και τα ποτήρια τα πλαστικά? τα παγουρίνο? δηλαδή τίποτα σε πλαστικό? ακόμη και κάποιας μάρκας?? :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είδα στην Τηλεόραση μια έρευνα σχετικά με ουσίες τοξικές στο 90% των πλαστικών μπιμπερό που κυκλοφορούν στην Ελληνική Αγορά. Αναφέρονταν ότι πρέπει να προστατέψουμε τα παιδιά με χρήση πλέον γυάλινων μπιμπερό. Πρακτικά αυτό μου φαίνεται αδύνατον. Καμιά άλλη λύση??? Ξέρει κανείς ποιας μάρκας μπιμπερό ανήκει στο υπόλοιπο ασφαλές 10% ???

 

line_m122_beg_39_time_1165294800_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Είδα στην Τηλεόραση μια έρευνα σχετικά με ουσίες τοξικές στο 90% των πλαστικών μπιμπερό που κυκλοφορούν στην Ελληνική Αγορά. Αναφέρονταν ότι πρέπει να προστατέψουμε τα παιδιά με χρήση πλέον γυάλινων μπιμπερό. Πρακτικά αυτό μου φαίνεται αδύνατον. Καμιά άλλη λύση??? Ξέρει κανείς ποιας μάρκας μπιμπερό ανήκει στο υπόλοιπο ασφαλές 10% ???

 

line_m122_beg_39_time_1165294800_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif

 

Με άγχωσες τώρα ... εγώ πια χρησιμοποιώ εδώ και καιρό μόνο πλαστικά της nuk ... αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω :roll: !!!

Μωρέ καλά κάνω και δεν βλέπω τηλεόραση :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μήπως δεν εννοούν όλα τα πλαστικά ... υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες όπως σε όλα τα πράγματα ... το ότι ας πούμε είναι κάποιας πιστοποιημένης εταιρείας και όχι μάρκα με έκαψες δεν παίζει ρόλο;;; Δεν ξέρω έχω φοβηθεί και εγώ πολύ αλλά από την άλλη μήπως να σκεφτούμε λίγο πιο ψύχραιμα;;; Και οι θηλές που είναι απο σιλικόνη πόσο ακίνδυνες είναι αν το πάμε έτσι;;; Και όλες οι οικοσυσκευές και τα έπιπλα που μέσα στο σπίτι μας εκπέμπουν δεν ξέρω εγώ διάφορα που λένε κατά καιρους;;; Αχ να μας αποτρελάνουν θέλουν μου φαίνεται :cry: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Το πλαστικό όταν έρχεται σε επαφή με οποιοδήποτε είδος θερμότητας είναι επιβλαβές.(Ο πατέρας μου είναι κατασκευαστής πλαστικών ειδών οπότε γνωρίζω τα πράγματα από "μέσα")Όσο καλής ποιότητας να είναι το πλαστικό η θερμότητα το αλοιώνει.Υπάρχουν βέβαια και τα μη καρκινογόνα αλλά ΌΧΙ σε επαφή με θερμικές εστίες.Ο πατέρας μου που είναι λοιπόν και της δουλειάς είπε το χαρακτηρηστικό όταν κάναμε μια συζήτηση "΄Το χειρότερο γυάλινο είναι πολύ καλύτερο από το καλύτερο πλαστικό"Εγώ προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσω κανένα πλαστικό ούτε και ποτυράκι πλαστικό.Τα τάπερ κάνουν για τρόφιμα αλλά μόνο για φύλαξη σε ψυχρό περιβάλλον με τίποτα για φούρνο μικροκυμμάτων!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα τετοιες ερευνες ειναι αναληθής απο τη στιγμη που δεν αναφερουν ονομαστικα ποιες μαρκες ανηκουν στο "90 της %". Λογικα και εφοσον εχουν στοιχεια που να αποδεικνυουν κατι τετοιο θα επρεπε να μιλήσουν ξεκαθαρα και να ονομασουν τα προιοντα αυτα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια στην ελλαδα δεν κυκλοφορουν τα μπιμπερο με το σακουλακι? Ειναι πιο υγειινα γιατι καθε φορα αλλαζεις το σακουλακι και βαζεις καινουργιο. Ετσι δεν χρειαζεται να αποστειρωνεις και δεν εχεις και το φοβο με τα πλαστικα και τις τοξικες ουσιες. Εγω σωθηκα με αυτα οταν χρησιμοποιουσαμε μπιμπερο. Βεβαια εχεις να αγοραζεις συνεχεια σακουλακια αλλα εδω δεν ειναι ακριβα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον ειναι της chicco..δε θα εχουν καποιες προδιαγραφες αυτα?

 

 

 

ΕΤσι...

 

 

πιστευω πως ολες οι εταιριες...επωνυμες εχουν κανει τα απαραιτητα για να

βγαζουν τα εμπορευματα τους σε αγορα.

Δεν νομιζω να μην πληρουν τις απαραιτητες για τα παιδια συνθηκες..

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα 'πρεπε να σκεφτούμε και την άλλη πλευρά των πραγμάτων?? Σε τούτο τον αγγελικά πλασμένο κόσμο του ανταγωνισμού των εταιρειών, μήπως... λέω μήπως... κάποιες εταιρείες "παραγγέλνουν" ρεπορτάζ που τελικά θα είναι σε βάρος της ανταγωνίστριας εταιρείας στην αγορά??

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

καλά μας έχουν τρελάνει :roll::roll: για να είμαι ειλικρινής δεν βάζω πλαστικά σκεύη σε φούρνο μικροκυμάτων και αν δείτε τα πιάτα και ποτήρια των παιδιών έχουν και το αντίστοιχο σήμα από κάτω που το απαγορεύει (τουλάχιστον το έχουν αυτά που χρησιμοποιούμε εμείς στο σπίτι, που τα έχουμε πάρει από το jumbo)

οκ! ούτε εμένα μου αρέσει το πλαστικό αλλά έχω δει πιτσιρίκι να σπάει γυάλινο ποτήρι με τα δόντια του και τρελλάθηκα.. (φύσικά μάτωσαν τα χείλια του αλλά ευτυχώς δεν χρειάστηκε ράμματα..)

τώρα για το αν είναι όλα "φτιαγμένες" οι έρευνες , τί να πω...

έχω αρχίσει και γίνομαι πολύ μα πολύ δύσπιστη σε κάθε είδους έρευνες που κυκλοφορούν , γιατί και μέσα από το ιντερνετ έχω δει διάφορα "κουλά" και έχω κουφαθεί.. λίστα ας πούμε με μεταλλαγμένα την μία χρονιά βγάζει το γάλα συγκεκριμένης εταιρείας καλό και την επόμενη χρονιά κόκκινο ή πώς είναι δυνατόν το γάλα της χ εταιρείας να είναι καλό και το τυρί ή το γιαούρτι να είναι με μεταλλαγμένα??

πολλές φορές κάνω αυτό που μου λέει το... ένστικτο της μάνας ...(μην το γελάτε καθόλου!!!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...