Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σκλήρυνση κατά πλάκας και εξωσωματική


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας και από εμένα και καλή επιτυχία!!!

Είμαι 42 και έχω διαγνωστεί με σκλήρυνση από το 2009. Είμαι για 2η εξωσωματική σε φυσικό κύκλο.

Θα ήθεμα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο άτομο με αυτοάνοσο και αν πήρε κάποιο σχήμα κορτιζόνης πριν την εξωσωματική. Ξέρω ότι στο εξωτερικό είναι σύνηθες σε γυναίκες με αυτοάνοσα πριν κάνουν εξωσωματική να παίρνουν για 4 ημέρες κορτιζόνη σε χάπι, μαζί με αντιβίωση.

Ο γυναικολόγος μου μου είπε πρώτα να ρωτήσω το νευρολόγο μου, αλλά μέχρι στιγμής δυο νευρολόγοι που ρώτησα μου είπαν ότι δεν ξέρουν να χρειάζεται η κορτιζόνη ενώ ο δικός μου μου είπε να κάνω μαγνητική και αν έχω ενεργές εστίες να κάνω εισαγωγή στο νονοκομείο και φλασάκια κορτιζόνης, κάτι που για όσες γνωρίζουν σε κάνει "κομμάτια" για αρκετό διάστημα.

Εχει κάποια ανάλογη εμπειρία;

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!!! Υγεια και ενα μπεμπακι συντομα να σου ευχηθώ για αρχη!!!

Δεν ξερω να σου απαντήσω σε αυτο που με ρωτάς, ομως μπορω να σου πω πως στο παρελθον εχω συνεργαστεί με ενα νευρολόγο με βαθιά γνώση στο θέμα "σκλήρυνση κατα πλάκας"! Το ξερω γιατι νοσεί και ο πατέρας μου και ειχα τα αυτιά μου και τα ματια μου ανοιχτά .... Σου στέλνω το όνομα του σε πμ μηπως θες και μπορεις να επικοινωνήσεις μαζι του! Πιστευω οτι θα μπορει να σου απαντήσει!!!! Ειναι ψαγμένος...!!!!

Καλη επιτυχία μεσα απο την καρδιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας και από εμένα και καλή επιτυχία!!!

Είμαι 42 και έχω διαγνωστεί με σκλήρυνση από το 2009. Είμαι για 2η εξωσωματική σε φυσικό κύκλο.

Θα ήθεμα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο άτομο με αυτοάνοσο και αν πήρε κάποιο σχήμα κορτιζόνης πριν την εξωσωματική. Ξέρω ότι στο εξωτερικό είναι σύνηθες σε γυναίκες με αυτοάνοσα πριν κάνουν εξωσωματική να παίρνουν για 4 ημέρες κορτιζόνη σε χάπι, μαζί με αντιβίωση.

Ο γυναικολόγος μου μου είπε πρώτα να ρωτήσω το νευρολόγο μου, αλλά μέχρι στιγμής δυο νευρολόγοι που ρώτησα μου είπαν ότι δεν ξέρουν να χρειάζεται η κορτιζόνη ενώ ο δικός μου μου είπε να κάνω μαγνητική και αν έχω ενεργές εστίες να κάνω εισαγωγή στο νονοκομείο και φλασάκια κορτιζόνης, κάτι που για όσες γνωρίζουν σε κάνει "κομμάτια" για αρκετό διάστημα.

Εχει κάποια ανάλογη εμπειρία;

Σας ευχαριστώ

 

Καλησπέρα!!!

Νοσώ κι εγώ από την M/S και είμαι έγκυος σε δίδυμα μετα από εξωσωματική.

Εγώ δεν πήρα κορτιζόνη πριν την διαδικασία καθότι η εγκυμοσύνη προφυλάσει τον οργανισμό και δεν υποτροπιάζει κατά την διάρκειά της. Στη λοχεία υπάρχει πιθανότητα υποτροπής. Προχώρα και μη φοβάσαι τίποτα.

Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαι. Καλή επιτυχία!!!!

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Νοσώ κι εγώ από την M/S και είμαι έγκυος σε δίδυμα μετα από εξωσωματική.

Εγώ δεν πήρα κορτιζόνη πριν την διαδικασία καθότι η εγκυμοσύνη προφυλάσει τον οργανισμό και δεν υποτροπιάζει κατά την διάρκειά της. Στη λοχεία υπάρχει πιθανότητα υποτροπής. Προχώρα και μη φοβάσαι τίποτα.

Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαι. Καλή επιτυχία!!!!

 

Η αληθεια ειναι τωρα που το λες οτι το εχω ακούσει και εγω αυτο...!!!!!!!!

Ευχομαι να πηγαίνουν και να συνεχίσουν να πηγαίνουν ολα καλα κοριτσι μου!!!!

Φιλια πολλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αληθεια ειναι τωρα που το λες οτι το εχω ακούσει και εγω αυτο...!!!!!!!!

Ευχομαι να πηγαίνουν και να συνεχίσουν να πηγαίνουν ολα καλα κοριτσι μου!!!!

Φιλια πολλα!!!

 

Δόξα το θεό είμαι καλά. Τελευταία υποτροπή το 2010 μετα τον γάμο μου. Διάγνωση το 2004. Είναι η πρώτη φορά που το ανακοινώνω δημόσια γιατι δυστυχώς υπάρχει παραπληροφόρηση επί της νόσου.

Τα αυτοάνοσα είναι σύνηθη πλέον αλλά υπάρχουν "όπλα"'όπως λέει ο γιατρός μου. Δεν το έχω αποδεχθεί πλήρως γιατί φοβάμαι την αντίδραση του περίγυρου δηλ των ημιμαθων ανθρώπων. Ολόκληρη ιστορία, τι να σου λέω τώρα.

Στείλε μου το όνομα του νευρολόγου του πατέρα σου. Ίσως τον γνωρίζω γιΑτί το έχω πάρει και γνώμες Αθηναίων γιατρών.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δόξα το θεό είμαι καλά. Τελευταία υποτροπή το 2010 μετα τον γάμο μου. Διάγνωση το 2004. Είναι η πρώτη φορά που το ανακοινώνω δημόσια γιατι δυστυχώς υπάρχει παραπληροφόρηση επί της νόσου.

Τα αυτοάνοσα είναι σύνηθη πλέον αλλά υπάρχουν "όπλα"'όπως λέει ο γιατρός μου. Δεν το έχω αποδεχθεί πλήρως γιατί φοβάμαι την αντίδραση του περίγυρου δηλ των ημιμαθων ανθρώπων. Ολόκληρη ιστορία, τι να σου λέω τώρα.

Στείλε μου το όνομα του νευρολόγου του πατέρα σου. Ίσως τον γνωρίζω γιΑτί το έχω πάρει και γνώμες Αθηναίων γιατρών.

 

 

Καλημερα!

Ολα θα πανε καλα και μην φοβασαι τιποτα! Ο Πατερας μου ειναι γιαγνωσμενος πανω απο 15 χρονια και ειναι μια χαρα!!!! Δεν εχει το παραμικρό έλλειμα!!!!

Ο γιατρος που λεω δεν ειναι ο γιατρος του! Ειναι ενας γιατροα που θα ηθελα να ειναι ο γιατρος του! Ομως επειδη ο πατερας μου ειχε άρνηση της κατάστασης για πολλα χρονια δεν ηθελε να το ψάξει ιδιαίτερα ! Ομως εγω εχω συνεργαστεί για εναν χρονο με αυτόν τον γιατρο και τον εχω δει με ασθενείς του και πως δουλευει....ειναι πολυ ψαγμένος! Ειναι απο τους νευρολόγους που κυριως με αυτο ασχολείται !!! Σου στέλνω πμ και να ξερεις οτι πραγματικα δεν εχεις να φοβασαι τιποτα! Τα "πραγματα" εχουν εξελιχθεί αφάνταστα τα τελευταια χρονια σε σχέση με την νόσο!!!! Η φαρέτρα ειναι γεμάτη με όπλα και πλέον υπαρχουν χιλιάδες ανθρωποι που ζουν με αυτο μια ολόκληρη ζωη χωρις ιδιαίτερες δυσκολίες!

Φιλακια πολλα κοριτσαρα μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Ολα θα πανε καλα και μην φοβασαι τιποτα! Ο Πατερας μου ειναι γιαγνωσμενος πανω απο 15 χρονια και ειναι μια χαρα!!!! Δεν εχει το παραμικρό έλλειμα!!!!

Ο γιατρος που λεω δεν ειναι ο γιατρος του! Ειναι ενας γιατροα που θα ηθελα να ειναι ο γιατρος του! Ομως επειδη ο πατερας μου ειχε άρνηση της κατάστασης για πολλα χρονια δεν ηθελε να το ψάξει ιδιαίτερα ! Ομως εγω εχω συνεργαστεί για εναν χρονο με αυτόν τον γιατρο και τον εχω δει με ασθενείς του και πως δουλευει....ειναι πολυ ψαγμένος! Ειναι απο τους νευρολόγους που κυριως με αυτο ασχολείται !!! Σου στέλνω πμ και να ξερεις οτι πραγματικα δεν εχεις να φοβασαι τιποτα! Τα "πραγματα" εχουν εξελιχθεί αφάνταστα τα τελευταια χρονια σε σχέση με την νόσο!!!! Η φαρέτρα ειναι γεμάτη με όπλα και πλέον υπαρχουν χιλιάδες ανθρωποι που ζουν με αυτο μια ολόκληρη ζωη χωρις ιδιαίτερες δυσκολίες!

Φιλακια πολλα κοριτσαρα μου!!!!!

 

Μακάρι!! Κάνω το σταυρό μου και είμαι αισιόδοξη όσο γίνεται τουλάχιστον.

Ιντερφερόνη δεν έχω πάρει ποτε να φανταστείς.

Και ο γιατρός μου εδώ αυτό μου λέει ότι υπάρχουν φάρμακα.

Τεσπα. Μακάρι να είμαστε γεροί όλοι μας!!

Σ'ευχαριστώ πολύ!!

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια.

Επειδή είμαι κάπως μπερδεμένη αποφάσισαν να απευθυνθώ σε έναν γνωστό νευροανοσολόγο και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...