Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βουλημία


In troubles

Recommended Posts

για σας! είμαι 14 και καθόλου ευχαριστημένη με τον εαυτό μου! Με το που ξυπνάω το πρωί σκέφτομαι τι θα φάω! Θέλω να αδυνατήσω όσο τίποτε άλλο στον κόσμο! Τρώω αφάνταστα πολύ και γρήγορα! τρώω περισσότερο και από τους γονείς μου. Η μαμά μου φοράει μικρότερο νούμερο από εμένα και αυτό με θυμώνει. Όλες οι συμμαθήτριές μου έχουν πολύ ωραίο σώμα, και εγώ είμαι σαν τσουβάλι. Δεν είμαι και τόσο χοντρή, είμαι 1,50 και ζυγίζω 54 κιλά. Και το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να σταματήσω να τρώω! Τρώω πάρα πολύ ζάχαρη κάθε μέρα και μετά κλαίω, γιατί παχαίνω και παχαίνω... Βοήθεια????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε όλους μας πιστεύω έχει συμβεί αυτό και σε έμενα συμβαίνει αυτό όταν κάθομαι σκέφτομαι τι γλυκό μπορεί να φάω ούτε εγώ είμαι αδύνατη ειμαι 17 χρόνων έχω ύψος 1,75 και 63 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Φιλη μου ειμαι 16 και εχω κι εγω βουλιμια. Τα αιτια ειναι ψυχολογικα και οφειλονται κυριως στην αναγκη για να νιωσεις θετικα συναισθηματα (μεσω της καταναλωσης φαγητου). Για να το αντιμετωπισεις πρεπει να αντιμετωπισεις το ψυχολογικο σου θεμα με το βαρος σου,σε αυτο θα βοηθουσε να γραφτεις σε καποιο γυμναστηριο (οπως κι εγω εδω και 1 χρονο). Δεν εχεις ιδεα ποσο πολυ βοηθαει,αρχικα ψυχολογικα κι αφετερου σωματικα.Θα βλεπεις τη ζυγαρια να πεφτει και την ορεξη σου να περιοριζεται!

Link to comment
Share on other sites

γειά σας !

πολύ δύσκολο πράγμα η εφηβεία! αλλάζει το σώμα και τα κορίτσια βομβαρδιζόμαστε απο εικόνες για το πως θα έπρεπε να φαινόμαστε πως να είμαστε.

βλέπω τώρα (ειμαι 40 ετών) φωτό μου όταν ήμουν έφηβη και λέω μα πόσο χαζά είναι δυνατόν να σκεφτόμουν τότε, που ήταν το σώμα μου γερό δυνατό, δέρμα πιπίνι :-) πως ειναι δυνατον να μη μου άρεσε! ... και όμως.

η ανασφάλεια, η όχι καλή εικόνα για τον εαυτό μου (που έχει αίτια που δεν΄εχουν να κανουν με εμένα ή το πραγματικό μου σώμα αλλά πως μου έχουν μάθει να βλέπω τον εαυτό μου)

οδηγούσε και εμένα σε κακές σκέψεις .

η βουλιμία ή και η ανορεξία είναι διατροφικές συμπεριφορές που όντως όπως έγραψε μια κοπέλα πιο πάνω έχουν να κάνουν με την ψυχολογία κ το πως αισθανόμαστε (για τον εαυτό μας).

 

φανταστείτε να είσαστε μια πριγκήπισσα που σας προσκυνούν οι "οπαδοί" σας , θα σας ενδιέφερε τοτε το σώμα σας?

παράδειγμα φανταστείτε την adele η οποία ειναι μια σταρ τραγουδίστρια η οποία κατάφερε να την αγαπουν και να την σέβονται όχι για το σώμα της αλλά για το ταλέντο της, για την ψυχή της .

την γουστάρω τρελλά που μπορεί να το κάνει αυτό αδιαφορώντας πλήρως για το βάρος της.

 

το σώμα είναι ένα εργαλείο, είναι το δικό μας εργαλείο, και πρέπει να μην το βλέπουμε ως κάτι παραπάνω απο αυτό.

το θέμα ειναι τι κανουμε με αυτό + το μυαλό μας.

η δυτική κοινωνια μας εχει κανει να βλεπουμε το σώμα μας περίεργα, .....

στην πραγματικότητα είναι απλώς ένα μέσο με το οποιο μπορούμε να κανουμε πραγματα που μας φερνουν ευτυχια.

αν το μονο που μας φέρνει ευτυχία, είναι η φαντασίωση του τέλειου σώματος,

αυτό ξέρετε τι δειχνει? νομίζω ότι..

 

δείχνει ότι δεν έχουμε άλλο τρόπο να βρούμε την ευτυχια παρά του να αναζητουμε διαρκώς κάτι που δεν υπάρχει ή νομιζουμε ότι δεν έχουμε.

δείχνει επίσης ότι δεν είμαστε ευτυχισμένοι γενικότερα.

μήπως δεν ειναι το σώμα το πρόβλημα, αλλά το πως σκέφτεται το μυαλό μας εκείνη τη στιγμή?

 

μήπως η ευτυχια είναι αλλού, αλλά δε ξέρουμε πως να την βρούμε?

μήπως πρέπει να βοηθηθούμε στο να ψάξουμε αυτό το αλλού?

κανονικά , αυτό συνήθως είναι και δουλειά της οικογένειας -

να δείξει στο παιδί πως να είναι ευτυχισμένο. που να βρεί την ευτυχία.

αν δε μπορεί τότε θα πρέπει κάποιος άλλος να σας βοηθήσει σε αυτό ή να πάρετε πρωτοβουλία, να βοηθήσετε τον εαυτό σας.

 

το ίδιο και στο πως να αποδεχτουμε το σώμα μας.

 

αν τώρα είχα κορη στην ηλικία σας, θα της έκανα μια φωτογράφιση,

με μαγιό, επαγγελματική, για να δει ποσο ωραίο ειναι στην πραγματικότητα το σώμα της,

-ο φακός του ματιού ,... του φωτογράφου, δεν κάνει λάθος.

αν μάθει ότι το πάν είναι απο ποιά γωνία βλέπεις κάτι, (οπτική γωνία)

και ότι πάντα υπάρχει μια καλή οπτική γωνία κια μια κακή,

ίσως μάθει να βλέπει το σώμα της πάντα απο καλή οπτική γωνία.

οτι ειναι επιλογή της !

και ότι αν το βλέπει απο κακή, πάντα κακό θα της φαίνεται !!!!! :-)

 

είναι κάτι σαν το, κάθε νόμισμα έχει δύο πλευρές.

.....

άσκηση :-

και η ασκηση, φερνει ευτυχία.

το φαγητό φερνει μονο προσκαιρη ευτυχια που κάνει κακό όταν το χρησιμοποιούμε για να ελέγχουμε το βάρος μας / ή όταν το χρησιμοποιούμε για να παρηγορηθούμε,

αντί να κάνουμε άλλα πράγματα που είναι μόνιμα και υγιεινά.

το χτίσιμο ενός γυμνασμένου σώματος θα σας ακολουθά σε όλη σας τη ζωη.

επίσης το γυμνασμένο σώμα ακόμα και με κιλά περισσότερα πάντα θα φαινεται πιο ωραίο.

 

η ουσία όμως είναι ότι όταν είσαι έφηβη ταυτίζεις το συναίσθημά σου, με το πως φαίνεσαι στον καθρέφτη.

εκεί έιναι το πρόβλημα. το πως μπορείς αυτό να το απεμπλέξεις ? εκεί είναι η όλη δυσκολία!

 

το πρώτο βήμα είναι όμως να καταλάβεις και να ξέρεις ότι βρίσκεσαι σε δύσκολο μονοπάτι,

απο εκεί και πέρα εάν διαλέξεις να φύγεις απο αυτό θα το καταφέρεις.

------

καποτε στα 17 μου είχα κανει μια διαιτα 600 θερμίδων. κάποτε είχα δοκιμάσει διάφορα.

μόνο η γυμναστική, και η ευρεση ενός αθλήματος, (εμένα τα πατίνια rollerblades) αλλά και η ενασχόληση με την ψυχολογία μου, με έκανε να αισθανθώ πολλά χρόνια αργότερα , εσωτερική ισορροπία και αγάπη για το σώμα μου ως είχε.

Μήν χάνετε χρόνο καθόλου καθυστερώντας να ζητήσετε συμβουλές, γιατί είναι πραγματικά χαμένος χρόνος με στεναχώρια και θλίψη, που δεν οδηγεί πουθενά. Μιλήστε για αυτό.

Το πιο σημαντικό είναι να μιλάτε, να μιλάτε στις φίλες σας, αν δεν ακουν να βρείτε άλλες, αν δεν έχετε ίσως πρεπει να βγείτε προς τα έξω, αυτά τα πράγματα γινονται χειρότερα όταν δεν τα μοιράζεσαι με κανέναν. Ακόμα και το διαδίκτυο δε μπορεί να αντικαταστήσει τη συνομιλία με άλλες ή άλλους, στους οποιους θα αισθανθείτε εμπιστοσυνη να μιλήσετε...

Κάθε έφηβος ταλαντεύεται απο διάφορα πράγματα, και ανασφάλειες,

ειδικά και όταν στο σπίτι ίσως υπάρχει λίγος ή καθόλου χρόνος απο τους οικείους συγγενείς να βοηθήσουν σε αυτά τα πράγματα!

------

Ντύσιμο: κατι που με εκνευρίζει ακόμα και σήμερα είναι ότι δεν υπαρχει καποιος να σε βοηθήσει να ντύνεσαι κατάλληλα με το σώμα σου εάν έχεις σώμα με καμπύλες!

Όχι... οι βιτρινες δειχνουν διαρκώς σώματα που δεν εχουν καμια σχεση με το σώμα/βάρος της μεσαίας γυναίκας.... Λες και αν εχεις καποιους ποντους παραπάνω δεν δικαιούσαι να σου δείξουν τι ταιριάζει με τι. Λες και δεν υπαρχουν άλλα μεγέθη.... και στις "butique" λες και δεν υπάρχει μεγεθος μετά το 38 !

και δεν μιλαω καν για μεγαλα νουμερα, φαντάσου.... λιγο 42-44 να είσαι, τελειωσες!

Ε τώρα πλέον αυτά τα βλέπω ως εμπόδιο, αλλά δεν με στεναχωρουν. Είναι διαφορετικό όταν κάτι σε στεναχωρεί και δε μπορείς να το διώξεις, απο ότι απλώς να σε εκνευρίζει. το δεύτερο μπορείς πολύ πιο εύκολα να το "βάλεις πέρα".

 

 

α,... δειτε κ αυτό. μπορείτε όποτε θέλετε να μιλήσετε με κάποιον να κανετε ερωτήσεις να καλέσετε και στο 116111 που ειναι ακριβως για παιδιά και εφήβους - αξίζει, δεν ειναι για ενήλικες, ειναι μονο για ανηλίκους και είνια απο άτομα που ξέρουν περίπου τι περνάτε...

μη χανετε χρονο με το να στεναχωριέστε, δεν οδηγεί κάπου - ή βγείτε έξω να αθληθείτε, ή και στο σπίτι (υπαρχουν πολλα youtube videos με γυμναστική, όλων των ειδών!!!), ή σκεφτείτε καλά να ζητήσετε τη γνώμη κάποιου που ξέρει τι σημαίνει αυτό που περνάτε.... είτε άλλος γνωστός, είτε και σε αυτή τη γραμμή που σας λέω.!

ευχομαι καλό κουράγιο καλη δυναμη και ελπίζω να σας βοηθήσουν αυτά που έγραψα !

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για σας! είμαι 14 και καθόλου ευχαριστημένη με τον εαυτό μου! Με το που ξυπνάω το πρωί σκέφτομαι τι θα φάω! Θέλω να αδυνατήσω όσο τίποτε άλλο στον κόσμο! Τρώω αφάνταστα πολύ και γρήγορα! τρώω περισσότερο και από τους γονείς μου. Η μαμά μου φοράει μικρότερο νούμερο από εμένα και αυτό με θυμώνει. Όλες οι συμμαθήτριές μου έχουν πολύ ωραίο σώμα, και εγώ είμαι σαν τσουβάλι. Δεν είμαι και τόσο χοντρή, είμαι 1,50 και ζυγίζω 54 κιλά. Και το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να σταματήσω να τρώω! Τρώω πάρα πολύ ζάχαρη κάθε μέρα και μετά κλαίω, γιατί παχαίνω και παχαίνω... Βοήθεια????

 

Ρωτα την μαμα σου αν μπορει να σε παει σε κάποιο διατροφολόγο που θα σου κανει ενα προγραμμα με τι μπορεις να τρως ωστε να νοιωθεις χορτατη και να μην σου λείπουν τα γλυκά

Και εγω σκεφτόμουν συνεχεια το φαγητο στην ηλικια σου και ο λόγος ηταν οτι η μάνα μου ηταν συνεχεια σε δίαιτες και παντα μιλούσε για το πόσο αδύνατες πρεπει να ειναι η κοπέλες (άκρως ελληνικό φαινομενο , αλίμονο αν δεν ειςαι 0 νούμερο και τιγκα στο μεικαπ!)

Δες αν συμβαίνει στον κύκλο σου αυτο και μιληςε σε όποιον το κανει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπον η βουλημια ή κληρονομικη ειναι ή υπαρχει καποια ψυχολογικη αιτία πισω απο αυτη.. Αν θεωρεις πως η αιτια ειναι ψυχολογικη πχ δεν εχεις πολλους φιλους, δεν τα πας καλα με τα μαθηματα ή με τους γονεις σου.... Αν καταφερεις και βρεις τι φταιει τοτε θα καταφερεις να αντιμετωπίσεις την βουλημια. Η βουλημια οπως και η νευρικη ανορεξία ειναι αρρωστια που βρισκεται στο μυαλο. Αν βρεις την αιτια που σε κανει να θες να τρως τοτε πηγαινε σε εναν διατροφολογο ωστε να σε παρακολουθει, να σου χορηγήσει μια καταλληλη διαιτα πλουσια σε βιταμινες.. Καλο θα ηταν να μην κανεις διαιτες απο το μυαλο σου η ακομα χειροτερα διαιτες απο περιοδικα γιατι υπαρχει πιθανοτητα να μην παιρνεις τις βιταμινες που χρειαζεσαι με αποτελεσμα να νιωθεις εξαντληση και να σε κρατησει πισω στο διαβασμα αλλα και να σου δημιουργησει και αλλα πιο σοβαρα προβληματα ειδικα στην υγεια σου!!!!!! Λιγη καθυστερημενη η απαντηση αλλα ελπιζω να βοηθησει και αλλα παιδια που ισως αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα!

M2gwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...