Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδίατροι και τακτική αντιβίωσης


Recommended Posts

Καλησπερα.η μικρη μου που ειναι σχεδον 4 μηνων πριν περιπου 2 βδομαδες αρχισε να εχει λιγα φλεματακια.πηρα το γιατρο τηλ και μου ειπε να της δωσω σπιροπεντ.μετα απο μια βδομαδα χειροτερεψαν τα φλεματα και ετσι πηγα να την δει.μου ειπε οτι ειναι ετοιμη να κανει ιγμοριτιδα και μου εδωσε αντιβιωση( αμοξιλ).ειμαι πολυ στεναχωρημενη.Η πρωτη μου η κορη που ειναι 2.5 χρονων καθε 2η βδομαδα επαιρνε αντιβιωση λογο του οτι την πηγα παιδικο απο 18 μηνων.Η μικρη ειναι πολυ μωρακι και παιρνει απο τωρα αντιβιωση????:-(:sad::-(:sad::-(:sad:Τι κακο μπορει να του κανει αυτο????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα lialia! Καταρχην μην αγχωνεσαι! Εφ' οσον το παιδι το εξετασε ο γιατρος και εκρινε σωστο να παρει αντιβιωση, μαλλον θα πρεπει να την παρει. Εχω την εντυπωση πως ο γιατρος σου πρωτα θα ελαβε υπ' οψιν του την κατασταση της μικρης, την ηλικια της κι επειτα θα σου εδωσε την αντιβιωση! Δεν πιστευω πως θα της κανει κακο, δεδομενου οτι την παιρνει για καποιο συγκεκριμενο λογο κι οχι αλογιστα! Απο εκει και περα αν εισαι εναντιον των φαρμακων (οπως επισης κι εγω), γνωμη μου ειναι να συμβουλευτεις και εναν δευτερο παιδιατρο! Ετσι οπως τα παρουσιαζεις τα πραγματα παντως, δεν πιστευω πως συντρεχει καποιος λογος ανησυχιας, οποτε μην αγχωνεσαι!

Φιλια πολλα και περαστικα στο μικρουλι σου!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ του είχα δώσει αντιίωση όταν ήταν 5 μηνών.Αλλά μου έκανε αλλεργία στο 2ο 24ωρο.Να την δίνεις πάντα αφού έχει πιεί γάλα για να μην πονάει το στομαχάκι της.Πχ αν είναι κάθε 8 ώρες καλό είναι να την δίνεις 8-16-24.!Πάντως μην ανησυχείς.Πολλά περαστικούλια!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

εμεις για σοβαρους λογους βεβαια θα δινουμε αντιβιωση ως τα χριστουγεννα τουλαχιστον και την ξεκινησε απο 15/8.αυτο ρωτησα σημερα τον παιδοχειρουργο μας γιατι και εγω προβληματιζομαι με τοση αντιβιωση πια.μη σας πω ποσες φορες πηρε μεχρι τωρα!!!και ειναι και μια αηδια τελειως η zinadol.αν αυτη ειναι η λυση τι να κανουμε?παρε ομως και μια δευτερη γνωμη.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσε καλη μου ,αφου εκρινε ο γιατρος οτι επρεπε να παρει καλο ειναι να ακολουθησεις την αγωγη του.Οσο για το οτι ειναι μονο 4 μηνων μην στεναχωριεσε....

εμενα δυστυχως ο γιος μου πηρε αντιβιωση με το που σαραντησαμε.....βλεπεις οταν εχεις μεγαλυτερα παιδια μεσα στο σπιτι ειναι λιγο δυσκολο να τα προφυλαξεις οσο θα επρεπε.

Και μην σου πω μεχρι να χρονιση τι αντιβιωση πηραμε μεχρι να δυναμωσει λιγο ο οργανισμος του και να κανει αντισωματα....

Να εισαι προετημασμενη αφου μας λες οτι εχεις και μεγαλυτερο παιδακι μεσα στο σπιτι ειναι αναποφευκτο να μην κολλαει ...........

Μακαρι να περνατε ιωσουλες και να μην χρειαζονται τα φαρμακα γιατι κανενας γονιος δεν θελει να τα παιρνει το παιδακι του .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι εμένα ο μικρούλης μου είχε πάρει 2,5 μηνών αντιβίωση (αμοξίλ) για ωτίτιδα που είχε πάθει αλλά από τότε ξανααρρώστησε στον παιδικό (16 μηνών). Οπότε θα σου έλεγα να μην ανησυχείς. Μόνο μια ένσταση έχω, χωρίς βέβαια να ξέρω τι είναι το πρώτο φάρμακο που αναφέρεις γιατί και εγώ δεν θέλω τα πολλά φάρμακα, ο γιατρός είπε να δώσεις φάρμακο μέσω τηλεφώνου; Χωρίς να εξετάσει το μωράκι; Αυτό να πω την αλήθεια με ανησυχεί λίγο.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σας ευχαριστω για την εμψυχωση.

Τελικα το μωρακι εως και τωρα εχει φλεματα και λιγες μυξουλες.ο γιατρος μου ειπε οτι δεν εχει τιποτα.

Ισως να φταινε στη τελικη τα δοντια που προσπαθουν εδω και 2 μηνες να βγουν.

Αυτο που καταλαβα παντως ειναι οτι δεν πρεπει με το παραμικρο να πηγενω τα παιδια στο γιατρο και να αγχωνομαι αδικα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.η μικρη μου που ειναι σχεδον 4 μηνων πριν περιπου 2 βδομαδες αρχισε να εχει λιγα φλεματακια.πηρα το γιατρο τηλ και μου ειπε να της δωσω σπιροπεντ.μετα απο μια βδομαδα χειροτερεψαν τα φλεματα και ετσι πηγα να την δει.μου ειπε οτι ειναι ετοιμη να κανει ιγμοριτιδα και μου εδωσε αντιβιωση( αμοξιλ).ειμαι πολυ στεναχωρημενη.Η πρωτη μου η κορη που ειναι 2.5 χρονων καθε 2η βδομαδα επαιρνε αντιβιωση λογο του οτι την πηγα παιδικο απο 18 μηνων.Η μικρη ειναι πολυ μωρακι και παιρνει απο τωρα αντιβιωση????:-(:sad::-(:sad::-(:sad:Τι κακο μπορει να του κανει αυτο????

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

συγνωμη αλλα εισαι σιγουρη για τον παιδιατρο σου??? η αντιβιωση δινεται σε ορισμενες "βαρυτερες" περιπτωσεις, και οχι πανω απο 3 φορες!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

συγνωμη αλλα εισαι σιγουρη για τον παιδιατρο σου??? η αντιβιωση δινεται σε ορισμενες "βαρυτερες" περιπτωσεις, και οχι πανω απο 3 φορες!

 

τι ενοεις οταν λες 3 φορες monbebe?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συνεχομενες... ο μικρος μου πχ πηρε μια αντιβιωση τον Φλεβαρη, μια μετα απο ενα μηνα για το ιδιο προβλημα και 3η φορα δεν μας επετρεψε ο γιατρος γιατι δεν θα προσεφερε κατι και απλα ο οργανισμος θα συνηθιζε την αντιβιωση.

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

συνεχομενες... ο μικρος μου πχ πηρε μια αντιβιωση τον Φλεβαρη, μια μετα απο ενα μηνα για το ιδιο προβλημα και 3η φορα δεν μας επετρεψε ο γιατρος γιατι δεν θα προσεφερε κατι και απλα ο οργανισμος θα συνηθιζε την αντιβιωση.

 

ok καταλαβα..........

οντως ετσι ειναι και εμεις παντα οταν χρειαζετε να παρουμε αντιβιωση σε λιγοτερο απο μηνα ποτε δεν μας εδινε η γιατρος μας την ιδια για τον λογο που ανεφερες........

Link to comment
Share on other sites

μια φορα πηρε αντιβιωση.τεσπα

οσον αφορα τον παιδιατρο ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρη.παντως ειναι ενας απ τους καλυτερους του βολου με ντοκτορα.απλα εχει το ονομα οτι δινει πολλες αντιβιωσεις.

Link to comment
Share on other sites

μια φορα πηρε αντιβιωση.τεσπα

οσον αφορα τον παιδιατρο ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρη.παντως ειναι ενας απ τους καλυτερους του βολου με ντοκτορα.απλα εχει το ονομα οτι δινει πολλες αντιβιωσεις.

 

Λιγο οξυμωρο αυτο... καλος γιατρος ειναι αυτος που ξεχωριζει την ιωση απο ενα μικροβιο ..ωστε να δωσει μια αντιβιωση ή οχι...

Εαν για παν ενδοχομενο δινει αντιβιωση για να ειναι σιγουρος καθε αλλο παρα καλος μου ακουγεται....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Θα ήθελα να μάθω για τους γιατρούς σας στο θέμα της αντιβίωσης και των συροπιών..δίνουν εύκολα φάρμακα?Ξεκινήσαμε πρώτη χρονιά παιδικό κι έχει πάρει η κόρη μου 2 φορές αντιβίωση για ωτίτιδα(τη 2η ήτανε με πυο)κι ο γιος μου 1 φορά για βρογχιολίτιδα..χώρια που όταν έχουμε βήχα και φλέματα μας δίνει το αερολίν το συρόπι.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η δική μας παιδίατρος, γνωρίζει οτι δεν θέλουμε να καταναλώνουμε φάρμακα γενικά, παρά μόνο σε επείγουσες περιπτώσεις και μας χορηγεί μόνο όταν κρίνει ότι ειναι εξαιρετικα απαραίτητο.

Την προηγούμενη εβδομάδα που είχα τον μικρό μου με μικροβιακή αμυγδαλίτιδα, μου είπε πως πρέπει αμεσα να του χορηγηθεί αντιβίωση, οπότε και αυτλο κάναμε.

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μας δινει αντιβιοση για ψιλου πήδημα. Εχω φτάσει σε σημειο να μην τα πάω στον παιδιατρο για να μην τους δοσει αντιβιοση. Προσφατο παράδειγμα πήγα το γιο μου με πόνο στο αυτί και λιγο πυρετό. Του εδοσε αντιβιοση φυσικά. τα συμπτώματα όμως υποχώρησαν αμέσως με μόνο μια δοση:confused:, τυχαίο? Πάντως σταμάτησα αμέσως την αγωγή και τώρα το παλικάρι μου εινια μια χαρά:-P (περασαν και 20 μέρες)

Αν ξαναπάω να μου γράψει

θα τον απολύσω μου φαίνεται.:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μάθω για τους γιατρούς σας στο θέμα της αντιβίωσης και των συροπιών..δίνουν εύκολα φάρμακα?Ξεκινήσαμε πρώτη χρονιά παιδικό κι έχει πάρει η κόρη μου 2 φορές αντιβίωση για ωτίτιδα(τη 2η ήτανε με πυο)κι ο γιος μου 1 φορά για βρογχιολίτιδα..χώρια που όταν έχουμε βήχα και φλέματα μας δίνει το αερολίν το συρόπι.

 

Οσον αφορά ωτίτιδες και βρογχιολίτιδα εφόσον υφίστανται πραγματικά, τότε ανιμετωπίζονται με αντιβίωση δεν μου φαίνεται παράξενο και πιστεύω οτι και όποιος άλλος γιατρός θα έκανε το ίδιο, η ένσταση μου είναι σχετικά με το σιρόπι aerolin, καθώς ναι μεν το δίνουμε οταν υπάρχουν φλέματα προκειμένου να απομακρυνθούν και να μην χρειαστεί και πάλι αντιβίωση αλλά οχι σε σιρόπι αλλά σε εισπνεόμενο με ειδική μασκούλα από το φαρμακείο έτσι είναι πολύ πιό αποτελεσματικό.

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μας δινει αντιβιοση για ψιλου πήδημα. Εχω φτάσει σε σημειο να μην τα πάω στον παιδιατρο για να μην τους δοσει αντιβιοση. Προσφατο παράδειγμα πήγα το γιο μου με πόνο στο αυτί και λιγο πυρετό. Του εδοσε αντιβιοση φυσικά. τα συμπτώματα όμως υποχώρησαν αμέσως με μόνο μια δοση:confused:, τυχαίο? Πάντως σταμάτησα αμέσως την αγωγή και τώρα το παλικάρι μου εινια μια χαρά:-P (περασαν και 20 μέρες)

Αν ξαναπάω να μου γράψει

θα τον απολύσω μου φαίνεται.:mrgreen:

 

 

κοπελιά τι λές.......? μαλλον εσενα θα πρεπει να απολυσει ο παιδίατρος.............απο πελάτισσα......ψιλου πήδημα ειναι ο πόνος στο αυτι?θα μας κουφάνεις.........:twisted::twisted::twisted: έχεις περάσει ωττιτιδα να δεις τι ωραια που ειναι?επειδη την περασα περυσι το αυτι πονάει πολυ και να κάνεις 100 σταυρους που του περασε.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μάθω για τους γιατρούς σας στο θέμα της αντιβίωσης και των συροπιών..δίνουν εύκολα φάρμακα?Ξεκινήσαμε πρώτη χρονιά παιδικό κι έχει πάρει η κόρη μου 2 φορές αντιβίωση για ωτίτιδα(τη 2η ήτανε με πυο)κι ο γιος μου 1 φορά για βρογχιολίτιδα..χώρια που όταν έχουμε βήχα και φλέματα μας δίνει το αερολίν το συρόπι.

 

πολυ σωστα έπρεξε ο παιδιατρος σου και μην τον αμφισβητεις και οι 2 περιπτωσεις ειναι σοβαρες....ειδικα για το μωρο που η βροχιολιτιδα μπορει να μετα να κάνει κριση βροχικου ασθματος ή πευμονια αν δεν αντιμετωπιστει έγκυρα......

το αερολιν ειτε σε σιροπι ειτε σε εισπεομενο ειναι βρογχοδιασταλτικο....δηλαδη ανοιγει τους βρογχους και γινεται καλυτερα η ροη της αναπνοης και του αερα με αποτέλεσμα να μειώνονται οι εκρισεις βηχα και φλεμάτων.....

οσο για την μικρη σου να ξέρεις για να μην ξαναπάθει ωττιτιδα να της κανεις ορο στην μυτη διοτι η μυξα πηζει και πάει πισω στο αυτι....τα παιδιά σε αυτες τις ηλικιες παθαινουν συχνα βροχιτιδες με μπολικο συναχι που αν δεν το αντιμετωπισεις καταληγουν σε ωττιτιδα....προσοχη πλεον στις μυξες....να την καθαριζεις καλά...και προσοχη στο μπάνιο να μην μπει νερο......

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

εμένα ο δικός μου γιατρός δε δίνει με τιποτα αντιβιωση ή αλλο φαρμακο πέρα απο αερολιν(μασκα)

βεβαια μονο μπουκώματα και βηχα εχουμε πάθει,

ωτιτιδες κ αλλα πραγματα ευτυχως οχι!!!

να το λεω βρε γιατρε να του δωδουμε τιποτα αλλο για το βηχα για το μπουκωμα κατι, δε μπορω να τον βλεπω να ταλαιπωριεται, με τη μασκα θελουμε 10 μερες να συνελθει???

οχι ολο μου λεει δε χρειαζεται , μονο μασκα!!!

θεωρω οτι δεν ειναι κ πολυ των φαρμακων μαλλον.....

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο δικός μου γιατρός δε δίνει με τιποτα αντιβιωση ή αλλο φαρμακο πέρα απο αερολιν(μασκα)

βεβαια μονο μπουκώματα και βηχα εχουμε πάθει,

ωτιτιδες κ αλλα πραγματα ευτυχως οχι!!!

να το λεω βρε γιατρε να του δωδουμε τιποτα αλλο για το βηχα για το μπουκωμα κατι, δε μπορω να τον βλεπω να ταλαιπωριεται, με τη μασκα θελουμε 10 μερες να συνελθει???

οχι ολο μου λεει δε χρειαζεται , μονο μασκα!!!

θεωρω οτι δεν ειναι κ πολυ των φαρμακων μαλλον.....

 

δεν δινουν καλη μου φάρμακα αν δεν εχει κατι σοβαρο η ωττιτιδα θελει αντιβίωση για να φυγει το υγρο.....αν το παιδι σου δεν εχει ακροαστικά γιατι να του δώσει......οι περιπτωσεις που δινουν ειναι όταν διαγνωσουν βροχιτιδα και άλλα.....

για το μπουκωμα ή ορο με σηριγγα ή το φισιομερ που έχουν δοκιμάσει κάποιες κοπέλες.....γενικά αν η μυξα απο διάφανη γινει άσπρη(το οποιο με αποσυμφοριση γινεται καλυτερα) και απο ασπη κιτρινοασπρη ή κιτρινοπράσινη τοτε μαζευει πιον.....και καταληγει κθριως σε ωττιτιδα....επισης το βραδυ το ξαφνικό κλάμα του παιδιου στον υπνο του κυριως μεσάνυχτα....το γοερο κλάμα....ειναι έντονος πονος στο αυτι και αυτο ειναι ωττιτιδα.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

το ξερω fenaki, όπως προειπα δεν εχουμε φτασει σε βροχιολιτιδια η ωτιτιδα,

αλλά ξέρω κ γω αρκετους (επαρχια μενω κ μαθαινονται) με το πρωτο βηχαλακι - μυξα το δινουν αμεσως το σιροπακι και την αντιβιωση

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...