Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρευματοπάθια και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Αγαπητές συμφορουμίτισσες θα ήθελα να σας πω για ένα ζήτημα υγείας που έχω και να μάθω αν υπάρχει καμμιά που αντιμετωπίζει το ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα.

Εδώ και πέντε χρόνια ταλαιπωρούμαι από ένα είδος ρευματοπάθειας ψυχολογικής φύσης. Δηλαδή έχω πολύ έντονους πόνους σε όλες μου σχεδόν τις αρθρώσεις. Κατά καιρούς βρίσκομαι σε έξαρση ή ύφεση. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα ανακουφιστεί λίγο, μάλλον λόγω της αλλαγής των ορμονών. Τώρα όμως η ρευματοπάθεια ξαναγύρισε και πονάω κάθε βράδυ τόσο ώστε να μην μπορώ ούτε να περπατήσω, ούτε να πάρω το μωρό αγκαλιά. Αναγκάζομαι λοιπόν και παίρνω voltaren χάπι που μου το έδιναν και στο μαιευτήριο και δύο depon. Ανησυχώ μήπως αυτό επηρρεάσει το θηλασμό. Δεν ξέρω αν φταίνε πάλι οι ορμόνες γι' αυτήν την έξαρση.

Έχει αντιμετωπίσει καμμιά άλλη τέτοιο πρόβλημα; Και αν ναι, πώς το αντιματωπίσατε; Υπάρχει ασφαλές παυσίπονο για την περίοδο του θηλασμού;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ανναπλανι καλημέρα

γιατί λες ψυχολογικής φύσης; έχει αποκλειστεί η ρευματοειδής αρθρίτιδα;

Μήπως να δεις κάποιο ρευματολόγο; Όσο για τα παυσίπονα, καλύτερα συμβουλέψου τον παιδίατρό σου. Σημασία έχει να είσαι κι εσύ καλά και να μπορείς να φροντίσεις το μωράκι σου όσο το δυνατόν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πήγα σε αρκετούς ρευματολόγους, μου είπαν όλοι το ίδιο πράγμα. Ότι έχω όλα τα συμπτώματα της ρευματοειδούς αρθρίτιδας, αλλά στις εξετάσεις που έκανα δεν φαίνεται τίποτα. Τελικά η παιδίατρος μου πρότεινε τα bufren που βοηθάνε αρκετά και δεν επηρρεάζουν το θηλασμό. Παίρνω βέβαια μόνο ένα την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εκεί λέω να στραφώ γιατί με την συμβατική ιατρική δεν είδα χαΐρι! Τι κορτιζόνη έχω πάρει στο παρελθόν, τι μεθοτρεξάτη... Απελπισία! Αλλά οι πόνοι είναι αφόρητοι! Ευχαριστώ κορίτσια για το ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

κοριτσια καλημερα

θα ηθελα την βοηθεια σασ γιατι η αδερφη μου εχει ρευματοειδη αρθριτιδα και ειναι εγκυοσ

το καταλαβε ενω ηταν 10 εβδομαδων και επερνε το φαρμακο arava. οι γιατροι εδω στα γιαννενα δεν ειχαν ξανα τετοιο περιστατικο και δεν ξερουν αν πρεπει να γεννησει η να κανει εκτρωση επειδη δεν ξερουν το φαρμακο τι επιπλωκεσ εχει στο μωρο. με λιγα λογια δεν μπορει να μασ βοηθησει κανεισ και δεν ξερουμε που να παμε και τι να κανουμε. καταλαβενετε την κατασταση τησ και τη δικια μου που δεν μπορω να την βοηθησω. αν μπορει καποιοσ να μασ συστησει ενα γιατρο η να μασ πει κατι τον ευχαριστω παο τωρα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα για το συγκεκριμένο φάρμακο, αλλά για μπες εδώ http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

Λέει τα απαγορευμένα συστατικά για το θηλασμό που συνήθως ισχύουν και για την εγκυμοσύνη! Ελπίζω να είναι ένα αθώο φάρμακο και να μην έχει πρόβλημα η αδερφή σου! :-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...