Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δωρεάν σχολικές τσάντες σε όλα τα παιδιά Α' Δημοτικού σε όλη την Επικράτεια


Recommended Posts

Ισχύει για τα δημόσια σχολεία.

Δε βλάπτει να ρωτήσετε τη διεύθυνση του σχολείου σας αν δε δείτε τις τσάντες.

 

http://www.ttbank.gr/default.asp?entryID=130&siteID=1&pageID=54&langID=1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μία άλλη άποψη επί του θέματος που διάβασα

Mε αφορμή την διανομή σχολικών τσαντών απο μία ανώνυμη εταιρεία, όπως είναι το ΤΤ... Χιλιάδες μαθητές της Α΄Δημοτικού παρέλαβαν σήμερα τις σχολικές τσάντες, με τα σήματα του ΤΤ, που υποχρεώθηκαν να διανείμουν οι δάσκαλοι (!). Πρωτότυπη η πρωτοβουλία του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου, το οποίο ως ανώνυμη εταιρεία εισηγμένη στο ΧΑ, ψάχνει για πελάτες, αλλά πόσο νομιμοποιείται άραγε το Υπουργείο Παιδείας, να «ανοίγει» τις πόρτες των σχολείων σε προωθητικές ενέργειες τέτοιου τύπου;

Σήμερα το ΤΤ προωθεί την ιδέα της αποταμίευσης όπως ειπώθηκε και από τον Υπουργό Παιδείας Αρη Σπηλιωτόπουλο, στη διάρκεια σχετικής εκδήλωσης. Αν αύριο μία άλλη επιχείρηση θελήσει να προωθήσει την ιδέα της υγιεινής διατροφής θα «ανοίξουμε» τις πόρτες σε εταιρεία με γιαούρτια και μεθαύριο σε μία εταιρεία με παιχνίδια, κ..λ.π.

Λίγη προσοχή δεν θα έβλαπτε όταν απευθυνόμαστε σε μικρά παιδιά. Καλές οι καμπάνιες των εταιρειών αλλά με τα παιδιά δεν «παίζουμε». Όλοι θα πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί, όχι μόνο σε σχέση με τα μηνύματα που περνάμε αλλά και με ποιες ενέργειες τα περνάμε…Πολύ ενδιαφέρον θα είχαν οι απόψεις των παιδαγωγών για το συγκεκριμένο θέμα, τις οποίες και περιμένουμε

 

πηγή

http://psgg.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=734&Itemid=1

 

Η δική σας άποψη ποιά είναι?

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο ήταν κρατικό. Με τις ιδιωτικοποιήσεις δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε αλλά και πάλι ένα μεγάλο μέρος ανήκει ακόμα στο ελληνικό δημόσιο.

Οπότε, το όλο σκηνικό δε μπορεί να συγκριθεί με το να μοιράζει η ΦΑΓΕ ή η ΔΕΛΤΑ γιαουρτάκια. :)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

sam η δική μου άποψη ,εντελώς πρακτικά είναι :

ΜΠΡΑΒΟ τους.

Εκεί έξω υπάρχουν και γονείς που δε μπορουνε να διαθέσουν τα 25 ευρώ που κάνει μια τσάντα και αν τα διαθέσουνε θα στερηθουνε κάτι άλλο.

Καλό είναι όταν κατακρίνουμε τις όποιες καμπάνιες αλλά ...όταν κάποιος "πεινάει" πολύ λίγο τον ενδιαφέρει τι μάρκα είναι το ψωμί.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να μην δωσουν τις τσαντες...γιατι τις στελνουν οσο ακριβως ειναι τα πρωτακια σε καθε σχολειο...

Εγω που μιλησα μαζι της μου ειπε οτι θα μας δωσουν τσαντες απ το Τ.Τ και θα της παρουν την Δευτερα...

Και εγω δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ασχημη κινηση...μαλλον θετικα το βλεπω (αν θυμαμαι καλα... οταν πηγαινα κι εγω δημοτικο ..μας εδιναν καποια περιοδο μπουκαλια χυμου..απο καποια εταιρια..)

Βρε μακαρι ολες οι μεγαλες εταιριες..εστω και για διαφημιστικους λογους ας εδιναν...δλδ αν τα βλεπουμε στην τβ ειναι πιο καλα απ το να τα γευομαστε κι ολας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

gavrias

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου

με ξάφνιασε η άποψη ή μάλλον για να το θέσω καλύτερα σε αυτές τις

δύσκολες εποχές δεν περίμενα να την ακούσω για αυτό και την μετέφερα για

να ακούσω και άλλες γνώμες ειδικά απο γονείς που στέλνουν τα παιδάκια τους σχολείο.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?δηλαδη μονο τα παιδια της α δημοτικου εχουν αναγκη απο τσαντα?τα παιδακια της β η της γ ειναι μεγαλα και δεν χρειαζονται?

Σαφώς και υπάρχουν πάρα πολλά παιδιά που χρειάζονται τσάντες και σχολικά είδη, ανεξαρτήτου ηλικίας αλλά η κίνηση του ΤΤ είναι κατά βάσιν συμβολική στα παιδιά που ξεκινάνε τώρα το σχολείο.

Μια χαρά θετική κίνηση είναι και δεν θέλω να βλέπω τις όποιες πολιτικές προεκτάσεις που μπορεί να έχει, με καλύπτει η κίνηση αυτή καθαυτή.

Link to comment
Share on other sites

μα δεν ειπα οτι δεν ειναι θετικη κινηση απλως σκεφτειτε τα παιδακια στο σχολειο που θα βλεπουν τα πρωτακια να παιρνουν τσαντες και αυτα τιποτα...να σας πω και κατι αλλο?ειχε ερθει το ταμιευτηριο στην πολη μας και μοιραζε κουμπαραδες σε παιδια ανεξαρτητου ηλικιας,,τωρα γιατι μονο στα πρωτακια?μου ακουγεται καπως εμενα αυτο,..η ολα η κανεις ειναι το σωστο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε σχολεία της Λάρισας δόθηκαν σήμερα οι τσάντες. Το έμαθα από φίλη που πάει η κόρη της στην Α΄τάξη...

Φίλη Ελένη ας γίνει η αρχή από τα πρωτάκια που "αναγκαστικά θα αγόραζαν τσάντα φέτος....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αλλο να δωσει σε 110.000 πρωτακια (τοσα ειναι) και αλλο σε 600.000 παιδια που ειναι στο δημοτικο...και τοτε θα πουμε να μην δωσουν στα παιδακια στο γυμνασιο...και παει λεγοντας..

Ειναι μια διαφημιστικη κινηση.. .απλα

Link to comment
Share on other sites

Βρε μακαρι ολες οι μεγαλες εταιριες..εστω και για διαφημιστικους λογους ας εδιναν

 

Συμφωνω Αφροδιτη. επισης οταν πηγαινα εγω γυμνασιο μας μοιραζαν πορτοκαλια, μηλα τοτε δεν μας χαλαγε.

 

Θετικα βλεπω την κινηση του ΤΤ, μακαρι να ακολουθησουν κ αλλοι το παραδειγμα τους

Link to comment
Share on other sites

και μας μας μοιραζανε χυμο.καθομασταν στη σειρα και μας τον δινανε.μετα τα κοψανε ολα!καλα που ειναι και το ττ και το καθε ττ και κανει καποια κινηση εστω και για λιγα παδια γιατι αν περιμεναμε απο το κρατος να εκπληρωσει τις υποχρεωσεις του πηγαιναμε χαμενοι...εγω νομιζα οτι ηταν καποια προεκλογικη κινηση αλλα μπαααα!μπραβο στο ΤΤ!

Link to comment
Share on other sites

H δική μου σκέψη ως εκπαιδευτικός, που κάθε χρόνο έρχομαι στη δύσκολη θέση να δίνω στους γονείς τον κατόλογο με τα όσα θα χρειαστούν τα παιδιά τους και προσπαθώ να περικόψω από παντού προκειμένου να μην τους φέρω σε δύσκολη θέση στο ταμείο του βιβιοπωλείου, είναι "ΜΑΚΑΡΙ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΣ ΝΑ ΕΚΑΝΑΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΤ - θα ήταν μεγάλη βοήθεια για όλους μας"

Μπορεί για αυτούς να είναι μια προωθητική ενέργεια αλλά για κάποιες οικογένειες είναι πραγματικά μεγάλη βοήθεια. Από το να ξοδευτούν τα χρήματα για τηλεοπτικές διαφημίσεις και διαφημιστικά φυλλάδια καλύτερα να ξοδευτούν στις τσάντες - εκεί θα πιάσουν σίγουρα τόπο.

*

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε σχολεία της Λάρισας δόθηκαν σήμερα οι τσάντες. Το έμαθα από φίλη που πάει η κόρη της στην Α΄τάξη...

Φίλη Ελένη ας γίνει η αρχή από τα πρωτάκια που "αναγκαστικά θα αγόραζαν τσάντα φέτος....

 

 

ναι akamatra έχει δίκιο η φίλη σου.Τις τσάντες μαζί με κάποια αναλώσιμα και έναν κουμπαρά μας τα έδωσαν την Παρασκευή!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν τον παραβιάσεις. Εμείς πέρσι που η Ζέτα πήρε την ήμέρα της αποταμίευσης κουμπαρά και τσάντα, αναγκαστήκαμε μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να τον παραβιάσουμε.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...