Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

CMV αντισώματα IGG και IGM Κυτταρομεγαλοιός


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια, θα ήθελα τη βοήθεια σας, αν γνωρίζει κάποια για το θέμα. Είμαι 20 εβδομάδων και πριν από 20 ημέρες έκανα για δεύτερη φορά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης εξετάσεις για CMV. Τα αντισώματα έδειξαν IGM αρνητικά και τα IGG +85. Την πρώτη φορά που έκανα εξετάσεις τα αντισώματα έδειξαν IGM αρνητικά και τα IGG +7. Πανικοβλήθηκα γιατί δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί αυξήθηκαν τα IGG αντισώματα μέσα σε 2 μήνες. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι τα αντισώματα IGM δείχνουν τωρινή λοίμωξη, και εφόσον είναι αρνητικά δεν έχουμε πρόβλημα, αλλά μου είπε να πάω να ξανακάνω την εξέταση. Τις δύο προηγούμενες φορές τις εξετάσεις τις έκανα στο ΙΚΑ. Σήμερα πήγα και τις έκανα σε ιδιωτικό εργαστήριο και θα πάρω τα αποτελέσματα το βράδυ. Πρέπει να σημειώσω, ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη οι εξετάσεις έδειξαν για τα αντισώματα IGM αρνητικά και τα IGG +45. Το οποίο σημαίνει ότι είχα αντισώματα από την πρώτη εγκυμοσύνη. Γιατί ήταν αυξημένα την τελευταία φορά? Πρέπει να ανησυχώ?

 

Edit Admin

 Δείτε και αυτό το θέμα

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


επειδη αυτο το θεμα με βασανισε πολυ στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μου και δεν καθησυχαζομουν με τιποτε τελικα εμαθα και κατεληξα οτι μπορει στην IGG να φαινονται αντισωματα ως θετικο η αμφιβολο (συνηθως η κλιμακα ειναι αρνητικο, αμφιβολο, θετικο) αλλα σημασια εχει η IGM. Η οποια οσο ειναι αρνητικη τοσο δεν μας αγχωνει τιποτε..απλα εφοσον η ΙGG δειχνει αντισωματα καλο ειναι να επαναλαμβανεται η εξεταση..

επισης εχω να σου πω και εγω πως ειχα κανει και τις δυο μου εξετασεις στο ΙΚΑ και εβλεπα παρομοια αποτελεσματα σα τα δικα σου αλλα στην απελπισια μου επανω πληρωσα και εκανα την εξεταση εξω σε ιδιωτικο το οποιο εδειξε αρνητικο και την μεν μετρηση IGG και την IGM..η απαντηση τους αλλα και του γιατρου μου ηταν οτι καθε αποτελεσμα εξαρταται αποτ ην ευαισθησια και τις συνθηκες των μηχανηματων τους..βεβαια εγω ετυχε να αποβαλλω απο αλλο λογο τοτε και ετσι δεν ξανασχοληθηκα με το θεμα αλλα στη φετινη μου κυηση τα αποτελεσματα εδειξαν λιγα αντισωματα στο επιπεδο του αρνητικου στην IGG και αρνητικη η IGM και ετσι δεν ξανασχοληθηκαμε με αυτο.

 

Παρε και το αποτελεσμα σου απο το ιδιωτικο και αν παλι ειναι αρνητικο θα συνηστουσα να μην αγχωθεις αλλο και αφου ενημερωσεις και το γιατρο σου να το προσπερασεις..

 

καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, θα ήθελα τη βοήθεια σας, αν γνωρίζει κάποια για το θέμα. Είμαι 20 εβδομάδων και πριν από 20 ημέρες έκανα για δεύτερη φορά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης εξετάσεις για CMV. Τα αντισώματα έδειξαν IGM αρνητικά και τα IGG +85. Την πρώτη φορά που έκανα εξετάσεις τα αντισώματα έδειξαν IGM αρνητικά και τα IGG +7. Πανικοβλήθηκα γιατί δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί αυξήθηκαν τα IGG αντισώματα μέσα σε 2 μήνες. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι τα αντισώματα IGM δείχνουν τωρινή λοίμωξη, και εφόσον είναι αρνητικά δεν έχουμε πρόβλημα, αλλά μου είπε να πάω να ξανακάνω την εξέταση. Τις δύο προηγούμενες φορές τις εξετάσεις τις έκανα στο ΙΚΑ. Σήμερα πήγα και τις έκανα σε ιδιωτικό εργαστήριο και θα πάρω τα αποτελέσματα το βράδυ. Πρέπει να σημειώσω, ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη οι εξετάσεις έδειξαν για τα αντισώματα IGM αρνητικά και τα IGG +45. Το οποίο σημαίνει ότι είχα αντισώματα από την πρώτη εγκυμοσύνη. Γιατί ήταν αυξημένα την τελευταία φορά? Πρέπει να ανησυχώ?

 

και μένα έδειξαν θετικά αντισώματα τα IGG +85 ή 75 νομίζω και το IGM αρνητικό..η γιατρός μου μου είπε ότι πέρασα τον κυταρομεγαλοϊό στο παρελθόν και αφού εχω τα αντισώματα είναι καλό..το πρόβλημα είναι να μην υπάρχει τωρινή λοίμωξη.κάτι αντίστοιχο με το τοξόπλασμα..γιατί το ξαναέκανες?αφού έχεις τα αντισώματα! εμένα δεν μου είπε να την ξανακάνω

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι την πρώτη φορά που έκανα την εξέταση σε αυτήν την εγκυμοσύνη τα IGG αντισώματα ήταν +7, το οποίο σημαίνει οριακώς αρνητικά. Γι' αυτό το λόγο την ξαναέκανα την εξέταση και τώρα βγήκαν +85. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ήταν +45 και δεν ξαναέκανα την εξέταση καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Τώρα περιμένω το βράδυ να δω τι θα δείξουν τα αποτελέσματα από το ιδιωτικό εργαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

πω πω κορίτσια..χωρίς να θέλω να θίξω τίποτα, ίσα ίσα που η παρέα σας είναι εκπληκτική..πάντως εκεί που είμαι τόσο χαρούμενη, διαβάζω ένα τοπικ και χάνω τη γη κάτω από τα πόδια μου...΄πιστέυεις ότι εγώ με αυτό το νούμερο πρέπει να ανησυχώ?δεν μπορώ αλλο άγχος..στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που ήξερα λιγότερα πραγματικά ήμουν πολύ καλύτερα

 

μα και με την ερυθρά το ίδιο δεν γίνεται??αφού δούνε ότι έχουμε τα αντισώματα μας βάζουνε να την ξανακάνουμε??μια φορά την κάνουμε στην αρχη..μαλλον κατέληξα σε αυτό που λες..όταν είναι μικρή η τιμή των αντισωμάτων και είναι αμφίβολο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχείς! Επειδή έχω φάει φρίκη με το συγκεκριμένο θέμα όσο το Μ είναι αρνητικό και το g έχει μεγάλο νούμερο, σημαίνει ότι τόσο πιο πολλά αντισώματα έχεις και ότι είσαι πιο ασφαλής.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

εγώ κοιταξα χτες τις εξετάσεις και είδα ότι από 0-4 είναι αρνητικές τιμες από 4-6 αμφίβολες και >6 θετικό..οπότε μάλλον το 7 ήταν στο όριο γι αυτό και σου ζήτησε επανεξέταση...πάντως όντως αφού έχεις τα αντισώματα έχεις και ανοσία..σε σπάνιες περιπτωσεις μου είπε η γιατρός και εφόσον συντρέχουν πολλοί λόγοι διαοφρετικοί μπορεί να συμβεί επαναζοπύρωση της ίωσης...σπανιότατα όμως, και σε καμιά περίπωση δεν χρειάζεται να έχουμε συνέχεια αυτό στο μυαλό μας!

Link to comment
Share on other sites

Ρανια μην ανησυχεις καθόλου. Οι εξετάσεις σου είναι μια χαρα. Ακου κι εμένα που λόγω του CMV περάσαμε δυσκολα στην εγκυμοσύνη

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3598

Καλή συνέχεια και με ένα γερό μωράκι σου ευχομαι...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρανια μην ανησυχεις καθόλου. Οι εξετάσεις σου είναι μια χαρα. Ακου κι εμένα που λόγω του CMV περάσαμε δυσκολα στην εγκυμοσύνη

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3598

Καλή συνέχεια και με ένα γερό μωράκι σου ευχομαι...

 

 

εγώ αυτό που δεν κατάλαβα είναι το εξής: αν μια γυναίκα έχει τα αντισώματα, δηλαδή πάνω από 6 (τις μονάδες δεν τις θυμάμαι) , δηλαδή 10,15,20,25 κλπ πρέπει να ανησυχεί??εμένα η γιατρός μου μου είπε ότι έχω τα αντισώματα, ακριβώς όπως της ερυθράς και επομένως εκτός από σπανιότατες περιπτώσεις αναζοπύρωσης έχω ανοσια! διαβαασα καλή μου φίλη την παραπομπή που έκανες στη δύσκολη περίπτωση που πέρασες και εκεί μια κοπέλα έγραφε ότι η γιατρός της της έλεγε να περιμένει να γίνει αρνητικό το IGg για να ξαναξεκινήσει προσπάθειες..μα επιτέλους τί σημαίνει αυτό?ή εχεις τα αντισώματά ή δεν τα έχεις! αν το περάσεις μια φορά, σημαίνει ότι τα έχεις, πώς ξαφνικά μετά από 1 ή 2 μήνες γίνεται αρνητικό το IgG ? τελικά είναι καλύτερο να το έχεις περάσει ή όχι??μπροούμε να ζούμε σε κλίβανο αποστειρωμένο 9 μηνες φιλες μου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο που εχω καταλάβει εγώ είναι ότι αν το IgG ειναι μηδεν σημαινει ότι δεν το εχεις περάσει ποτέ στη ζωή σου , ενω αν ειναι θετικό σημαινει οτι το εχεις περασει παλια κι εχεις δημιουργησει αντισωματα. Το IgM δειχνει αν το περνας στην παρουσα φάση. Δεν μας ειπαν ποτε κάτι για αρνητικά αντισώματα αργότερα. Απλά ξέρω ότι σε μια ενδεχόμενη δευτερη εγκυμοσύνη δεν χρειαζεται να κάνω εξεταση για CMV。 Αυτο που ενδιαφέρει σε όλες αυτές τις λοιμωξεις είναι οι τιμές του IgM, ειδικά αν δεν ειχες αντισωματα. Το καλύτερο είναι στις πρώτες εξετάσεις να είναι όλα τα IgGθετικά και τα IgM μηδεν.

Οσο για το που πρέπει να ειμαστε΄αυτους τους εννια μηνες, και στον κλιβανο να εισαι αν ειναι να σου κατσει η στραβη θα σου κατσει....

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

διαβαασα καλή μου φίλη την παραπομπή που έκανες στη δύσκολη περίπτωση που πέρασες και εκεί μια κοπέλα έγραφε ότι η γιατρός της της έλεγε να περιμένει να γίνει αρνητικό το IGg για να ξαναξεκινήσει προσπάθειες..μα επιτέλους τί σημαίνει αυτό?ή εχεις τα αντισώματά ή δεν τα έχεις! αν το περάσεις μια φορά, σημαίνει ότι τα έχεις, πώς ξαφνικά μετά από 1 ή 2 μήνες γίνεται αρνητικό το IgG ? τελικά είναι καλύτερο να το έχεις περάσει ή όχι??μπροούμε να ζούμε σε κλίβανο αποστειρωμένο 9 μηνες φιλες μου?

Μάλλον η κοπέλα που το έγραψε μπέρδεψε τα IGM με τα IGG. Τα αντισώματα αυτά δηλώνουν τα μεν IGM ότι υπάρχει ενεργή λοίμωξη τα δε IGG ότι στο παρελθόν είχες νοσήσει. Γι αυτό και πρέπει τα IGM να είναι μηδενικά, δλδ απλά να φύγει η λοίμωξη από τον οργανισμό και να μείνουν τα αντισώματα που μαρτυρούν ότι κάποια στιγμή το πέρασες. Κι εμένα βγήκαν στο 1ο έλεγχο και για το CMV και για το τοξόπλασμα και για την ερυθρά θετικά. Για την ερυθρά ισχύει ότι έχεις ανοσία, για τα άλλα δύο απλά ότι είναι πολύ σπάνιο ακόμα κι αν ξαναπροσβληθείς, να περάσει στο μωρό.

Εύχομαι να σε βοήθησα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τελικά τα χθεσινά αποτελέσματα έδειξαν IGM αρνητικά και IGG +55, το οποίο σημαίνει ότι η πρώτη εξέταση που έκανα στο ΙΚΑ, δηλαδή το IGG +7, ήταν μάλλον λάθος, και έχω τα απαραίτητα αντισώματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοριτσια ξερει καμμια αν υπαρχει πιθανοτητα να κολλησεις ξανα κυτταρομεγαλοιο κι ας εχεις αντισωματα;Κι αν ναι επηρεαζεται και τοτε το εμβρυο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν εχεις κολλησει cmv ή οταν εχεις νοσησει τελοσπαντων,ειμαι 99%σιγουρη πως δεν ξανακολλας

ειναι σαν να λεμε πως εχεις περασει ερυθρα και μετα φοβασαι μην την ξαναπερασεις ...δεν γινεται!παντως ,αυτο που ξερω με απολυτη σιγουρια ,ειναι πως αν ειχες κολλησει κυτταρομεγαλοιο,δεν επηρεαζει καθολου την εγκυμοσυνη...επηρεαζει μονο οταν δεν εχεις νοσησει και ξαφνικα συμβει αυτο κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.....ενα πολυ μεγαλο ποσοστο του πληθυσμου παγκοσμιως ,εχει κυτταρομεγαλοιο,και το 95%απο αυτους εχουν κολλησει απο λαχανικα οχι καλα πλυμενα....οχι απο κοπρανα γατας.....

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγώ τον κόλλησα πρώτη φορά κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης κι εκανα θεραπεια κατα τη διαρκεια αυτης με χορηγηση αντισωμάτων, ο γιατρος μου είπε ότι στη δευτερη εγκυμοσύνη αφου είμαστες σιγουροι ότι εχω αντισωματα, δεν χρειαζεται καν να κανω εξετάσεις.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις ήδη αναπτύξει αμτισώματα για το δεύτερο παιδί. Είναι ιός, από την στιγμή που τον κόλλησες θα τον φέρεις εφ όρου ζωής στο αίμα σου (όπως όλοι οι ιοί εξάλλου) γι'αυτό και δεν είναι δυνατόν να τον ξανακολλήσεις. Δεν θα είναι επικίνδυνο για την δεύτερη εγκυμοσύνη σου. Τον ιό αυτό τον πέρασα κι εγώ στην διαρκεια της κύησης.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρόνια πολλά!

είχα καιε γώ την ίδια κριβώς απορία για μεγάλο χρονικό διάστημα...ο γιατρός ήταν όμως κατηγορηματικός.όχι δεν διατρέχεις κίνδυνο να τον ξανακολλήσεις, υπάρχουν κάποιες απειροελάχιστες περιπτώσεις που ο ίδιος ιός αναζοπυρώνεται στον οργανισμό σου, κάτω όμως από εξαιρετικά σπάνιες συνθήκες, και εν πάσει περιπτώσει δεν μπορείς να περάσεις όλη σου την εγκυμοσύνη μεσα στο άγχος για κατι τόσο σπάνιο..δεν θα πάθεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

κορίτσια μου η αδερφη μου διανυει την ενατη εβδομαδα κυησης και βγηκε θετικη στο cmv και στι Igg και στο Igm.Υπαρχει ελπιδα να πανε ολα καλα;εχει τυχει σε καποια απο εσας;το απογευμα θα παει στον γιατρο της.Της ειπε να τα πουν απο κοντα και οχι απο το τηλεφωνο.Ας βοηθησει η Παναγια να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω αλλά δες αυτά

 

http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=434

 

Ο ρόλος του CMV  στις καθ'έξιν αποβολές

Επιδημιολογία

Οι λοιμώξεις από CMV, οι περισσότερες από τις οποίες είναι υποκλινικές, είναι συχνές σε όλον τον κόσμο. Η συχνότητα της CMV λοίμωξης σε ένα δεδομένο πληθυσμό συσχετίζεται άμεσα με το χαμηλό κοινωνικοοικονομικό επίπεδο, με συνθήκες συνωστισμού και με κακή υγιεινή. Παρόλο που λίγα είναι γνωστά για την μετάδοση του ιού μεταξύ ατόμων, ο κίνδυνος απόκτησης CMV λοίμωξης είναι εν μέρει κατανοητός για ορισμένες ομάδες ηλικιών. Η λοίμωξη μπορεί να μεταδοθεί στο νεογέννητο κατά την δίοδό του μέσα από τον γεννητικό σωλήνα, όπου οι εκκρίσεις τραχήλου και κόλπου μπορεί να περιέχουν μολυσματικό ιό. Ο CMV μπορεί επίσης να μεταδοθεί στο νεογέννητο με το μητρικό γάλα κατά τον θηλασμό. Ως εκ τούτου, η αποβολή του CMV στα ούρα ή την σίελο είναι συχνή σε υγιή μικρά παιδιά, ιδιαίτερα σε παιδικούς σταθμούς. Είναι πιθανόν η ευρέως διαδεδομένη λοίμωξη ανάμεσα σε ασυμπτωματικά παιδιά να παίζει σημαντικό ρόλο στην εξάπλωση του ιού σε άλλα παιδιά και ενήλικες. Παρόλο που ο κίνδυνος λοίμωξης μετά από δεδομένη επαφή με ασυμπτωματικό άτομο που αποβάλλει τον ιό φαίνεται να είναι πολύ χαμηλός, ο ιός βρίσκεται σε τέτοια έκταση παντού, ώστε αναμφίβολα παρουσιάζονται επανειλημμένες ευκαιρίες έκθεσης. Υπάρχουν ενδείξεις ότι σε έφηβους και ενήλικες μολυσματικός ιός που υπάρχει στις κολπικές εκκρίσεις, το σπέρμα και την σίελο μπορεί επίσης να μεταδοθεί με την σεξουαλική δραστηριότητα. Τελικά είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι σε οποιαδήποτε ομάδα ηλικιών ο ιός μπορεί να μεταφερθεί από το δότη στο λήπτη με τις μεταγγίσεις αίματος και την μεταμόσχευση οργάνων (νεφρού, καρδιάς, πνευμόνων και ήπατος).

Στις ΗΠΑ, όπως στοιχειοθετείται από την ανίχνευση του ιού στα ούρα κατά την γέννηση περίπου 2% όλων των νεογέννητων βρεφών έχουν μολυνθεί από τον CMV κατά την ενδομήτριο ζωή, τα περισσότερα από αυτά τα παιδιά φαίνονται φυσιολογικά και δεν παρουσιάζουν εμφανή νόσο μεγαλοκυτταρικών εγκλείστων. Δύο μελέτες όμως έχουν δείξει ότι σε ένα μικρό ποσοστό εμφανίζεται αργότερα ψυχοκινητική καθυστέρηση, νευροαισθητήριος απώλεια της ακοής, ή / και έλλειμμα στο διανοητικό πηλίκο. Έκδηλη νόσος μεγαλοκυτταρικών εγκλείστων παρατηρείται κατά την γέννηση στο 10% των βρεφών που μολύνθηκαν κατά την ενδομήτριο ζωή.

Παθογένεια

Αναγνωρίζονται 4 διαφορετικοί τύποι αλληλεπίδρασης μεταξύ ιού και ξενιστή:

α) Πρωτογενής λοίμωξη κατά την οποία ο ιός εγκαθίσταται αρχικά στον ξενιστή. Η μεγάλη πλειοψηφία των λοιμώξεων αυτών είναι ασυμπτωματικές για τα φυσιολογικά άτομα παρόλο που η διαπλακουντιακή μετάδοση του ιού κατά τη διάρκεια της κύησης μπορεί να προκαλέσει στο έμβρυο τη νόσο των μεγαλοκυτταρικών εγκλείστων. Η πιο συχνή κλινική εκδήλωση της λοίμωξης σε προηγουμένως υγιείς ενήλικες είναι η λοιμώδης μονοπυρήνωση.

β) Χρόνια επιμένουσα λοίμωξη: παρατηρείται ασυμπτωματική αποβολή του ιού από διάφορες εστίες (ούρα, σίελο, σπέρμα, εκκρίσεις τραχήλου και κόλπου) για μήνες ή χρόνια παρά την ύπαρξη ειδικής ανοσολογικής αντίδρασης εκ μέρους του ξενιστή.

γ) Λανθάνουσα λοίμωξη ή παραμονή του CMV σε κύτταρα ή ιστούς του ξενιστή σε μη αναδιπλασιαζόμενη μορφή.

δ) Επανεργοποίηση ή υποτροπιάζουσα λοίμωξη κατά την οποία ο CMV επανεμφανίζεται σε αναδιπλασιαζόμενη μορφή.

Κλινική εικόνα

Μητρική λοίμωξη: Πάνω από 90% των μητρικών λοιμώξεων πρωτογενών ή επιμενουσών είναι ασυμπτωματικές. Σποραδικά η CMV παρουσιάζεται σαν μια συνδρομή Λοιμώδους Μονοπυρήνωσης με λευκοκυττάρωση, διαταραγμένες δοκιμασίες λειτουργίας ήπατος, πυρετό. Η μετρίου βαθμού φαρυγγίτιδα, μικρή λεμφαδενοπάθεια και απουσία ηπατοσπληνομεγαλίας και ο ίκτερος βοηθούν στην διαφοροδιάγνωση της λοίμωξης από CMV από το σύνδρομο της Λοιμώδους Μονοπυρήνωσης.

Νεογνική λοίμωξη: Το φάσμα της κλινικής εικόνας που προκαλείται από CMV στο έμβρυο και στο νεογνό είναι πολύ ευρύ. Από τα μολυσμένα νεογνά με συγγενή λοίμωξη 90% είναι τελείως ασυμπτωματικά κατά τη γέννηση. Κλινικώς εμφανής νόσος λαμβάνει χώρα σε 10% των απογόνων με συγγενή λοίμωξη από CMV.

Σε σοβαρότερες νεογνικές λοιμώξεις η κλινική εικόνα περιλαμβάνει: ηπατοσπληνομεγαλία, ίκτερο, θρομβοκυτοπενία, μικροκεφαλία, κώφωση, χοριοαμφιβληστροειδίτιδα, οπτική ατροφία, εγκεφαλικές αποτιτανώσεις.

Εργαστηριακά ευρήματα

Μητρική λοίμωξη: Επειδή είναι πάντα ασυμπτωματική η διάγνωσή της σπανίως είναι στις υποψίες του γιατρού. Ακόμα και όταν η κλινικώς εμφανής νόσος λαμβάνει χώρα, είναι γενικώς μετρίου βαθμού και η CMV λοίμωξη συνήθως δεν εκτιμάται ως πιθανή αιτία.

Αξιόπιστες δοκιμασίες ανίχνευσης IgG αντισωμάτων έναντι του CMV: Έμμεσος ανοσοφθορισμός, οροσυγκολλητικές αντιδράσεις, ανοσοενζυμική μέθοδος (ELISA). Περίπου 40% των ενηλίκων έχουν αντισώματα. Ένα μοναδικό θετικό αποτέλεσμα δεν οδηγεί απαραίτητα στην κατάδειξη πρόσφατης ή τρέχουσας λοίμωξης. Η ανάδειξη της ορομετατροπής είναι η καλύτερη πιστοποίηση της πρωτογενούς λοίμωξης. Αν η λοίμωξη έλαβε χώρα μέσα στους προηγούμενους 4 έως 8 μήνες, ειδικά IgM αντισώματα μπορούν να ανιχνευτούν στον ορό.

Προγεννητική διάγνωση

Προσφάτως, η προγεννητική διάγνωση της επίκτητης ενδομητρικής συγγενούς CMV λοίμωξης του εμβρύου έγινε διαθέσιμη χρησιμοποιώντας: υπερηχογράφημα, αμνιοπαρακέντηση και λήψη τροφοβλάστης και συμπληρωματική λήψη εμβρυϊκού δείγματος αίματος από τον ομφάλιο λώρο.

Οι Donner και οι συνεργάτες ανέφεραν ότι οι συνδυασμοί αυτών των tests οδήγησαν σε διάγνωση του CMV σε 13 από 16 προσβεβλημένα έμβρυα (ευαισθησία 81%). Η αμνιοπαρακέντηση διέγνωσε 12 από 13 περιπτώσεις CMV λοίμωξης. Από αυτές τις 12 περιπτώσεις, 4 είχαν αρνητικό αποτέλεσμα στην 1η αμνιοπαρακέντηση πριν τις 20 εβδομάδες- 4 με 8 εβδομάδες αργότερα 2η αμνιοπαρακέντηση ήταν θετική.

Σε υψηλή υποψία λοίμωξης από CMV (τεκμηριωμένη μητρική πρωτογενής λοίμωξη CMV) εάν η αρχική δοκιμασία είναι αρνητική το test θα πρέπει να επαναληφθεί 4 με 8 εβδομάδες αργότερα. Η ανίχνευση CMV IgM αντισώματος στο εμβρυϊκό αίμα έχει μια ευαισθησία 69%.

Θεραπεία

Δεν υπάρχει κάποια ειδική θεραπεία της CMV λοίμωξης. Στις γυναίκες με συνδρομή όμοια με Λοιμώδη Μονοπυρήνωση η θεραπεία είναι συμπτωματική. Δεν υπάρχει διαθέσιμη ικανοποιητική θεραπεία για την συγγενή CMV λοίμωξη. Έγιναν προσπάθειες να χρησιμοποιήσουν αντιιικούς παράγοντες όπως: η αραβινοσίδη (Ara- A) και κυτοσίνη – αραβινοσίδη (Ara- C) για νεογνά με σοβαρή κλινική λοίμωξη αλλά αυτά τα φάρμακα είναι τοξικά.

Λόγω τοξικότητας αυτά τα αντιιικά φάρμακα δεν χρησιμοποιούνται στην ασυμπτωματική CMV λοίμωξη.

Η ακυκλοβίρη δεν είναι δραστική έναντι του CMV ο οποίος αντίθετα με το σύμπλεγμα των Ερπητοϊών δεν συνθέτει δική του θυμιδινική κινάση. Γανκυκλοβίρη πρόσφατα δείχθηκε να είναι αποτελεσματική στη θεραπεία της CMV αμφιβληστροειδίτιδας στους HIV – μολυσμένους ασθενείς.

Άλλο φάρμακο, η φοσκαρνέτη αποδείχθηκε επίσης για τη θεραπεία της CMV αμφιβληστροειδίτιδας. Ωστόσο, καμία δημοσιευμένη εμπειρία με αυτά τα φάρμακα στην εγκυμοσύνη ή στα νεογνά είναι διαθέσιμη σήμερα.

Η διαμόρφωση ενός εμβολίου έναντι του CMV προτάθηκε ως ένας τρόπος πρόληψης της συγγενούς CMV λοίμωξης. Αν και ο CMV βρίσκεται στον ξενιστή ακόμα και με την εμφάνιση υψηλών τίτλων ειδικών αντισωμάτων και το υπάρχον μητρικό αντίσωμα δεν προστατεύει ενάντια σε συγγενείς λοιμώξεις, προηγούμενη λοίμωξη μειώνει σημαντικά τον κίνδυνο σοβαρής λοίμωξης του εμβρύου, ιδίως προστατεύει έναντι: θνησιμότητα, πνευματική καθυστέρηση, σημαντικά νευρολογικά προβλήματα. Ένα εμβόλιο με ζωντανό αδρανοποιημένο στέλεχος δοκιμάστηκε σε εθελοντές. Καθαρά με τεχνικές μοριακής βιολογίας ένα συνδυασμένο εμβόλιο μπορεί να επιτευχθεί για τον CMV. Η αξία αυτού του εμβολίου μπορεί να προλάβει όλους τους ενδομήτριους θανάτους και περίπου 90% των σοβαρών νευρολογικών επακόλουθων που σχετίζονται με τον συγγενή CMV δευτερευόντως της πρωτογενούς λοίμωξης η οποία λαμβάνει χώρα κάθε χρόνο στις ΗΠΑ.

Ο ρόλος των CMV στις καθ’ έξιν αποβολές

Σε έρευνα που έγινε στην Πολωνία διερευνήθηκε η διαγνωστική αξία των αντι- CMV και αντι- HPV- B19 αντι-ιικών αντισωμάτων σε μελέτες για τα αίτια των καθ’ έξΙν αποβολών.

Η παρουσία στον ορό αντι-CMV και αντί-HPV-B19 αντισωμάτων μελετήθηκε σε 11 γυναίκες, εντός της 1ης ημέρας μετά από επόμενη διαδοχική αυτόματη αποβολή στο 2ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης και σε μια ομάδα μαρτύρων που αποτελείτο από 15 γυναίκες που βρίσκονταν στο 2ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Οι περισσότερες γυναίκες που μελετήθηκαν παρουσίασαν στον ορό τάξης IgG αντι- CMV αντισώματα και τα επίπεδα των αντισωμάτων αποδείχθηκαν σημαντικώς υψηλότερα στις γυναίκες με τις επαναλαμβανόμενες αποβολές. Οι ασθενείς συχνά εμφάνιζαν παράλληλη παρουσία στον ορό τάξης IgG αντί-HPV-B19 αντισώματα. Σε μια ασθενή αποκαλύφθηκε ένας γενικευμένος μη ανοσολογικής αρχής εμβρυϊκός ύδρωπας και ο ορός της περιείχε IgM και IgG αντισώματα έναντι του CMV και επίσης έναντι του HPV-B19. Τα αποτελέσματα της μελέτης δείχνουν ότι στην πλειοψηφία των γυναικών που μελετήθηκαν η αυτόματη αποβολή μπορεί να προκλήθηκε από εμβρυϊκή λοίμωξη λόγω επανενεργοποίησης χρόνιας CMV λοίμωξης κατά την πορεία της εγκυμοσύνης.

Σε άλλη μελέτη από τους Radcliffe, Hart & Francis αξιολογήθηκε η χυμική και η κυτταρική ανοσία έναντι του CMV σε γυναίκες με ιστορικό ΕΑΑ. Μια σημαντικώς χαμηλότερη παρουσία στον ορό των αντι-CMV αντισωμάτων παρατηρήθηκε στις γυναίκες που είχαν ιστορικό καθ’ έξιν αποβολών σε σύγκριση είτε με τους συντρόφους τους είτε με όμοιας ηλικίας γυναίκες – μάρτυρες, κάτι που δεν ίσχυε για τα αντισώματα στον ορό έναντι ιών του συμπλέγματος των Ερπητοϊών. Επιπρόσθετα, υπήρχε μια σαφώς εξασθενημένη αντίδραση λεμφοκυτταρικού πολλαπλασιασμού ενάντια του CMV στις CMV-οροθετικές γυναίκες με καθ’ έξιν αποβολές σε σχέση με τις CMV – οροθετικές γυναίκες – μάρτυρες. Αυτά τα αποτελέσματα καταδεικνύουν ότι οι γυναίκες με ανεξήγητες επαναλαμβανόμενες αποβολές εμφανίζουν δυσκολία στην αντίδραση έναντι λοίμωξης από CMV και είναι μεγάλης σημασίας η έννοια της ανοσολογικής θεραπείας με μετάγγιση λευκοκυττάρων.

Συγγραφείς ανέλυσαν τη χρησιμότητα των ειδικών ορολογικών δοκιμασιών ανίχνευσης των τάξης IgM και IgG αντι- CMV αντισωμάτων για την πρόληψη της πορείας της εγκυμοσύνης και την επιλογή της κατάλληλης ανοσολογικής θεραπείας στις γυναίκες με ιστορικό επαναλαμβανόμενων αυτόματων αποβολών. Η ανίχνευση των ειδικών IgM και IgG αντι- CMV αντισωμάτων με την χρήση του Abbott diagnostic system αποδείχθηκε επαρκώς κατατοπιστική διότι επέτρεπε τη διαφορική διάγνωση της αιτίας των καθ’ έξιν αποβολών και την παρακολούθηση της αποτελεσματικότητας της θεραπείας. Ο ενζυμικός ανοσοπροσδιορισμός της TBH στα δείγματα ορού των εγκύων βοήθησε στην παρακολούθηση της πορείας της εγκυμοσύνης.

Ένα καθορισμένο group 20 γυναικών με αυτόματες αποβολές άγνωστης αιτιολογίας, μελετήθηκε για την ανεύρεση καθοριστικών παραγόντων που επηρέαζαν την ανοσολογική απόκριση. Παρατηρήθηκε μια μικρή επικράτηση στον ορό των αντι- CMV αντισωμάτων αλλά δεν βρέθηκε κάτι ανάλογο όσον αφορά τα αντισώματα των υπολοίπων ιών του συμπλέγματος των Ερπητοϊών. Μόνο 2 (10%) από τις γυναίκες αυτές είχαν λεμφοκυτταροτοξικά αντισώματα που εμφανίζονταν μετά τις επαναλαμβανόμενες εγκυμοσύνες. Χαμηλοί τίτλοι αντι-σπερματικών αντισωμάτων ήταν παρόντες σε άλλες 2 από αυτές τις γυναίκες. Αντιθέτως δεν υπήρχε κάποια σημαντικώς αυξημένη τιμή HLA-A ή HLA-B αντιγόνου μεταξύ αυτών των ζευγαριών. Σε σύγκριση με μάρτυρες υπήρχε μια αυξημένη συχνότητα φανερής HLA-B αντιγονικής ομοζυγωτίας στις γυναίκες. Αυτά τα στοιχεία καταδεικνύουν έναν βαθμό μη ανοσολογικής ανταπόκρισης τόσο στον CMV όσο και στα αλλοαντιγόνα των επιφανειών του κυττάρου στις γυναίκες με καθ’ έξιν αποβολές και μαζί με άλλα στοιχεία προσφέρουν επιπρόσθετες αποδείξεις ότι ανοσογενετικά γεγονότα μπορούν να ρυθμίζουν την αναπαραγωγική επιτυχία.

Σε άλλες μελέτες χρησιμοποιήθηκε η PCR για να ανιχνεύσει τον CMV στους ιστούς εγκύων γυναικών που έχουν ιστορικό επανειλημμένων αυτόματων αποβολών. DNA συνελέχθη από 25 δείγματα ιστών από 21 έγκυες με τουλάχιστον 3 ανεξήγητες αυτόματες αποβολές. Ανέπαφο DNA απομονώθηκε επιτυχώς από 21 δείγματα σε 18 ασθενείς. Ιστολογικά γνωρίσματα λοίμωξης από CMV ήταν απολύτως απόντα απ’ αυτές τις περιπτώσεις και κανένα από αυτά τα δείγματα δεν περιείχε CMV DNA. Αυτά τα ευρήματα δείχνουν ότι η λοίμωξη CMV των ιστών της εγκύου δεν είναι μια άμεση κοινή αιτία επαναλαμβανόμενων αυτόματων αποβολών.

Β’ Μαιευτική και Γυναικολογική Κλινική Πανεπιστημίου Αθηνών
Αρεταίειο Νοσοκομείο
Διευθυντής: Καθηγητής Γ. Κ. Κρεατσάς
Συντονιστής : Σπ. Δενδρινός, Αναπληρωτής Καθηγητής
Αθήνα, Νοέμβριος 2005

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πολύ πονεμένη ιστορία ο cmv για μένα δυστυχώς. Αρχές Σεπτεμβρίου στον προγεννητικό βρέθηκα και γω θετική και στα δύο αντισώματα (IgG / IgM). Έπαθα πανικό γιατί έκανα το λάθος να ψάξω πληροφορίες για τον ιό μέσω διαδικτύου. Δυστυχώς τα προβλήματα που μπορεί να προκαλέσει εφόσον το έμβρυο κολλήσει, είναι τραγικά.

Όμως ο γιατρός μου ήταν πάρα πολύ καθησυχαστικός χωρίς βέβαια να αποκλείει την πιθανότητα επιπλοκών έστω και αν στατιστικά το ποσοστό να περάσει ο ιός τον πλακούντα και να προσβάλει το έμβρυο είναι πολύ μικρό. Και αυτό που τον ανησυχούσε κυρίως ήταν αν η λοίμωξη συνέβη κατά το τελευταίο 3μηνο πριν την εγκυμοσύνη μου. Τότε είναι μεγαλύτερο το πρόβλημα. Εκτός από τις επαναληπτικές εξετάσεις που θα έκανα για να δούμε την εξέλιξη του ιού, στην αμνιοπαρακέντηση που έπρεπε να γίνει την 18η-19η εβδομάδα θα βλέπαμε από τα ούρα του μωρού αν είχε προσβληθεί. Δυστυχώς όμως το μωράκι το έχασα την 8η εβδομάδα (παλίνδρομη κύηση) εξαιτίας χρωμοσωμιακών ανωμαλιών ή θρομβοφιλίας (στην οποία βρέθηκα θετική) και όχι από τον cmv.

Κοίτα επειδή το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα από τότε (σήμερα έχω πάλι επαναληπτική εξέταση) κατάλαβα ότι οι γιατροί το φοβούνται πάρα πολύ! Να φανταστείς η λοιμωξιολόγος που μου συνέστησαν τα κορίτσια εδώ και με την οποία μίλησα μετά την αποβολή, μου είπε ότι θα πρέπει να επιδιώξω ξανά εγκυμοσύνη σε ένα χρόνο όταν τα IgM μηνεδιστούν και έπαθα σοκ!!! Ο γυναικολόγος μου πάντως αλλά και η αιματολόγος δεν το θεωρούν ιδιαίτερο πρόβλημα και μου συνέστησαν να μείνω άμεσα.

Από την εμπειρία μου θα σου πω να μην αγχώνεστε τόσο πολύ γι'αυτό. Ο γιατρός σας βέβαια θα σας πει περισσότερα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έρθει ένα υγιέστατο μωράκι σύντομα!

kWrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Vasov την ιδια εμπειρια ειχα εγω, δυστυχως! Ειμαι εγκυος σε διδυμακια κ μου διεγνωσαν την 7 εβδομαδα οτι ειμαι θετικη στον ιο. Τρελαθηκα! Παλια κανανε κατευθειαν εκτρωση, τωρα κανουν τροφοβλαστη. Αυτο εκανα εγω κ ευτυχως δεν περασε τον πλακουντα. Βεβαια η στεναχωρια ειναι τεραστια μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα. Υπαρχει θεμα που εχει ανοιχτει με θεμα τον μεγαλοκυτταρικο ιο, διαβασε το! Υπαρχει η κ. Αντωνοπουλου στην Αθηνα που

ασχολειται με το συγκεκριμενο. Αν θελεις μπορω να σου δωσω το τηλ. μου να με παρει η αδερφη σου. Παντως σπανια εχω ακουσει περιπτωσεις να διαπερνα τον πλακουντα. Μην ανησυχει. Απλα πρεπει να περιμενει μεχρι να κανει την τροφοβλαστη η οποια γινεται μεταξυ 12η-13η εβδομαδας. Αν ειστε απο Β. Ελλαδα μπορω να βοηθησω. Καπου στο θεμα που θα διαβασεις για τον ιο εχει το τηλ. της Αντωνοπουλου, εγω αν κ δεν μενω Αθηνα την πηρα τηλ. Μου την συστησαν τα κοριτσια απο εδω(χιλια ευχαριστω) κ με ηρεμησε!

 

Οτι χρειαστεις μην διστασεις! Τα εχω περασει πολυ προσφατα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...