Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόβεται το επίδομα των τριτέκνων?


NASIA

Recommended Posts

καλησπερα ονομαζομαι Φλωρα και γιεννησα το τριτο μου μωρακι 22/10/2010 και ακομα τιποτα εχω φτιαξει οτι μου ειχαν ζητησει πειρα τηλ στα κεντρικα του ΟΓΑ και μου ειπαν οτι ουτε για τον Αυγουστο ειμαι στην λιστα πληρωμων και οτι θα μου ερθει καινουρια επηστολη και θα ζηταει καινουρια δηκαιολογητηκα αν γνωριζει καποιος κατι και μπορει να με βοηθησει ας μου απαντηση .Ευχαριστω

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥΠΑΝ!!! ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟΝ 11/2010. ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΕΕΙ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΜΑΣ.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια πήρα σήμερα το επίδομα και είναι πάλι μειον 7? το ίδιο ισχύει και σε εσάς την προηγούμενη φορά ήμουν μειον 16? δεν θα πέρνουμε πλέον 532??

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.... Κι εγω μόλις το τσέκαρα, ειναι όντως 7 ευρώ λιγότερα...

Δεν ξέρω τι να πώ, ολο και μικραίνει αυτό το νούμερο τελικα. Να ρωτήσω κι εγω κάτι επειδή ειμαι καινούργια στο επιδομα, ειναι καθε 2 ή 3 μηνες η καταβολή τελικά?

xx

SM

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...
βρε κοριτσια ξερει καμια σας αν θα πληρωθουμε και εμεις τον Οκτωμβριο:evil:

μαλλον.... αφου ετσι μας ειπαν!!!! κι εγω περιμενω!!!! κατεθεσες τα καινουρια χαρτια????

Link to comment
Share on other sites

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΝΟΙΑΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ???? Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ 5,5 ΜΗΝΩΝ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΡΔΙΑΣ 17 ΗΜΕΡΩΝ Κ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΕΝΑ ΕΠΙΔΟΜΑ. ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΕΡΧΕΤΕ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Koριτσια καλησπερα...

 

Μπορειτε μηπως να με διαφωτισετε??? Γεννησα 1η Απριλιου το 3ο μου παιδακι, κατεθεσε ο συζυγος τα χαρτια στον ανταποκριτη του ογα μετα απο μια εβδομαδα περιπου, αλλα ακομη δεν εχω λαβει τιποτα..δεν μας ζητηθηκε αποδεικτικο για 10χρονη παραμονη μας στην ελλαδα, ισως γιατι ειμαστε 10 χρονια παντρεμενοι και το πρωτο μας παιδι ειναι 9 ετων??? Δεν εχω ιδεα, πραγματικα, αν και μεταξυ μας ειμαι σιγουρη οτι δεν θα παρω ποτε τιποτα :-(:-(:sad:

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτοι, γελοίοι και ανθέλληνες αυτοί που το σκέφτηκαν.

Πλαφόν στα επιδόματα τριτέκνων και πολυτέκνων τα 55000 ευρώ. Προσοχή, πριν βιαστείτε να σκεφτείτε εντάξει εμείς θα το πάρουμε, σκεφτείτε ότι εννοούν μεικτά και για τους δύο συζύγους.

Τάχα τους πείραξε η Μενεγάκη και χτυπάνε τη μέση ελληνική οικογένεια.

Δείτε το άρθρο

 

http://triteknoinomouattikis.blogspot.com/2011/09/55000.html

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτοι, γελοίοι και ανθέλληνες αυτοί που το σκέφτηκαν.

Πλαφόν στα επιδόματα τριτέκνων και πολυτέκνων τα 55000 ευρώ. Προσοχή, πριν βιαστείτε να σκεφτείτε εντάξει εμείς θα το πάρουμε, σκεφτείτε ότι εννοούν μεικτά και για τους δύο συζύγους.

Τάχα τους πείραξε η Μενεγάκη και χτυπάνε τη μέση ελληνική οικογένεια.

Δείτε το άρθρο

 

http://triteknoinomouattikis.blogspot.com/2011/09/55000.html

 

 

Eχουν κανει τοσα και τοσα... που αυτο απο την μια δεν μου φαινεται τοοοσο παραλογο . Τα 55.000 ευρω σημαινουν οτι εχουν πανω απο 4,500 χιλ το μηνα εισοδημα...εε κατ επεκταση χεστηκαν για τα 250 ευρω το διμηνο αυτες οι οικογενειες (μιλαω για τους τριτεκνους).

Τα πλαφον ομως των 55000 για τους πολυτεκνους νομιζω ειναι λιγα ειδικα αν καποιος εχει πανω απο 4-5 παιδια.(δεν μπορει να ειναι το ιδιο καποιος που εχει 4 παιδια με καποιον που εχει πχ 10 παιδια..)

 

Τα παραπανω δεν ισχυουν αν εννοεις οτι δεν μιλαμε για καθαρους μισθους που τοτε σημαινει οτι πεφτει κατα πολυ το 4,500 ευρω το μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Eχουν κανει τοσα και τοσα... που αυτο απο την μια δεν μου φαινεται τοοοσο παραλογο . Τα 55.000 ευρω σημαινουν οτι εχουν πανω απο 4,500 χιλ το μηνα εισοδημα...εε κατ επεκταση χεστηκαν για τα 250 ευρω το διμηνο αυτες οι οικογενειες (μιλαω για τους τριτεκνους).

Τα πλαφον ομως των 55000 για τους πολυτεκνους νομιζω ειναι λιγα ειδικα αν καποιος εχει πανω απο 4-5 παιδια.(δεν μπορει να ειναι το ιδιο καποιος που εχει 4 παιδια με καποιον που εχει πχ 10 παιδια..)

 

Τα παραπανω δεν ισχυουν αν εννοεις οτι δεν μιλαμε για καθαρους μισθους που τοτε σημαινει οτι πεφτει κατα πολυ το 4,500 ευρω το μηνα.

 

Είπαμε, μιλάμε για μικτά. Γι αυτό είπα μη βιαστείτε να σκεφτείτε ότι δεν αφορά την πλειοψηφία... Και σκεφτείτε, μιλάμε για τις περσινές δηλώσεις. Τις περικοπές ή την ανεργία που μπορεί να έχει εν τω μεταξύ περιέλθει κάποιος δε μετράει. Κι όπως λες, αν ο άλλος έχει πάνω από 4-5 παιδιά, δεν τολμώ καν να το σκεφτώ. Τι πρέπει να κάνει για να ζήσει; Να τα πουλήσει; Ελεος.

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eχουν κανει τοσα και τοσα... που αυτο απο την μια δεν μου φαινεται τοοοσο παραλογο . Τα 55.000 ευρω σημαινουν οτι εχουν πανω απο 4,500 χιλ το μηνα εισοδημα...εε κατ επεκταση χεστηκαν για τα 250 ευρω το διμηνο αυτες οι οικογενειες (μιλαω για τους τριτεκνους).

Τα πλαφον ομως των 55000 για τους πολυτεκνους νομιζω ειναι λιγα ειδικα αν καποιος εχει πανω απο 4-5 παιδια.(δεν μπορει να ειναι το ιδιο καποιος που εχει 4 παιδια με καποιον που εχει πχ 10 παιδια..)

 

Τα παραπανω δεν ισχυουν αν εννοεις οτι δεν μιλαμε για καθαρους μισθους που τοτε σημαινει οτι πεφτει κατα πολυ το 4,500 ευρω το μηνα.

 

ποσο να πεφτη??στα 3000 ευρω το μηνα???και παλι νομιζω οτι ειναι μια χαρα για τρια παιδια!!

τωρα γνωμη μου ειναι αλλα ισως να επρεπε να βαλουν οριο αναλογα ποσα παιδια εχει η καθε οικογενια....

φυσικα και δεν ειναι καθολου δικαιο να βαζουν στο ιδιο τσουβαλι των 55000 ευρω αυτους με τρια παιδια και αυτους που εχους 5-6-7......:|

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

ποσο να πεφτη??στα 3000 ευρω το μηνα???και παλι νομιζω οτι ειναι μια χαρα για τρια παιδια!!

τωρα γνωμη μου ειναι αλλα ισως να επρεπε να βαλουν οριο αναλογα ποσα παιδια εχει η καθε οικογενια....

φυσικα και δεν ειναι καθολου δικαιο να βαζουν στο ιδιο τσουβαλι των 55000 ευρω αυτους με τρια παιδια και αυτους που εχους 5-6-7......:|

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΟΟΟΛΥΥΥΤΑΑΑΑ!!!! ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ Ε9!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω...απλα θεωρω αδικο ειτε 3 ειτε 13 το ιδιο πλαφον....

 

Και δεν μιλαω για την γουνα μου...γιατι εγω ειμαι τριτεκνη και δεν φτανω ουτε στα ονειρα μου ουτε το μισο των 55.000 χιλιαδων(για να μην πω οτι ειμαι λιγο πιοπανω απ το 1/3 :( )...οποτε ναι... αν ειχαμε σαν οικογενεια πανω απο 55.000 ευρω εισοδημα δεν θα περιμενα τα 250 το διμηνο για να μπορεσω να πληρωσω τ αγγλικα των παιδιων μου...

Link to comment
Share on other sites

Υποστήριζα πάντα (θα το δείτε και σε άλλα αντίστοιχα θέματα) ότι πρέπει να μπουν εισοδηματικα κριτήρια σε κάθε λογής επιδόματα, αρκει αυτά να είναι λογικα.

Τα 55.000 είναι λογικό ποσό, αλλά θα συμφωνήσω ότι ανάλογα με τον αριθμό των παιδιών, θα έπρεπε να υπάρχει μία κλιμάκωση.

'Αλλο 3, άλλο 13.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο που δεν συνειδητοποιεί ο κοσμος ειναι οτι τα 55000 ειναι η αρχη , θεωρειτε οτι τωρα που περασαν με την βοηθεια της μενεγακη το πλαφον δεν θα το μειωσουν του χρονου στις 30 000 και σε 2 χρονια στα 20 000?

αντι να λεμε οτι δεν πρεπει να βαλουν χερι στο επιδομα πολυτεκνων μια και ειναι ενα πολυ ιδιαιτερο επιδομα καθομαστε και δικαιολογουμε την αποφαση?

το επιδομα μπηκε εκτος απο μια προσθετη βοηθεια για να δωσει ενα εξτρα κινητρο σε οικογενειες να κανουν παιδια και να μην εξαφανιστει η ελλαδα σε 30 -40 χρονια.

 

ΥΓ αληθεια ποσα χρηματα θα γλιτωσει το κρατος εαν κοψει το επιδομα στις οικογενειες με πανω απο 55000 ? εισοδημα?

 

ΥΓ2 εμενα σε μια πολυκατοικα και καποια μερα ηρθε η αστυνομια και πηρε τον πακιστανο που εμενε στο υπογειο , εγω δεν διαμαρτηρηθηκα γιατι εγω δεν ειμαι πακιστανος , σε 1 μηνα ηρθαν στο ισογειο και πηραν την οικογενεια των μαυρων , εγω παλι δεν μιλησα , υστερα απο καιρο πηραν το gay ζευγος απο τον τριτο και την επομενη την φτωχη πολυτεκνη οικογενεια διπλα μου , εγω παλι δεν μιλησα. μετα απο 3 μηνες ηρθε η αστυνομια και πηρε και εμενα , αλλα δεν υπηρξε πλεον κανεις να φωναξει .... και ο νοών νοείτω

NPIap3.png
Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ2 εμενα σε μια πολυκατοικα και καποια μερα ηρθε η αστυνομια και πηρε τον πακιστανο που εμενε στο υπογειο , εγω δεν διαμαρτηρηθηκα γιατι εγω δεν ειμαι πακιστανος , σε 1 μηνα ηρθαν στο ισογειο και πηραν την οικογενεια των μαυρων , εγω παλι δεν μιλησα , υστερα απο καιρο πηραν το gay ζευγος απο τον τριτο και την επομενη την φτωχη πολυτεκνη οικογενεια διπλα μου , εγω παλι δεν μιλησα. μετα απο 3 μηνες ηρθε η αστυνομια και πηρε και εμενα , αλλα δεν υπηρξε πλεον κανεις να φωναξει .... και ο νοών νοείτω

 

 

Διαιρει και βασιλευε.... αυτο κανουν...αυτο ειναι το μονο σιγουρο....

Link to comment
Share on other sites

αυτο που δεν συνειδητοποιεί ο κοσμος ειναι οτι τα 55000 ειναι η αρχη , θεωρειτε οτι τωρα που περασαν με την βοηθεια της μενεγακη το πλαφον δεν θα το μειωσουν του χρονου στις 30 000 και σε 2 χρονια στα 20 000?

αντι να λεμε οτι δεν πρεπει να βαλουν χερι στο επιδομα πολυτεκνων μια και ειναι ενα πολυ ιδιαιτερο επιδομα καθομαστε και δικαιολογουμε την αποφαση?

το επιδομα μπηκε εκτος απο μια προσθετη βοηθεια για να δωσει ενα εξτρα κινητρο σε οικογενειες να κανουν παιδια και να μην εξαφανιστει η ελλαδα σε 30 -40 χρονια.

 

ΥΓ αληθεια ποσα χρηματα θα γλιτωσει το κρατος εαν κοψει το επιδομα στις οικογενειες με πανω απο 55000 ? εισοδημα?

 

ΥΓ2 εμενα σε μια πολυκατοικα και καποια μερα ηρθε η αστυνομια και πηρε τον πακιστανο που εμενε στο υπογειο , εγω δεν διαμαρτηρηθηκα γιατι εγω δεν ειμαι πακιστανος , σε 1 μηνα ηρθαν στο ισογειο και πηραν την οικογενεια των μαυρων , εγω παλι δεν μιλησα , υστερα απο καιρο πηραν το gay ζευγος απο τον τριτο και την επομενη την φτωχη πολυτεκνη οικογενεια διπλα μου , εγω παλι δεν μιλησα. μετα απο 3 μηνες ηρθε η αστυνομια και πηρε και εμενα , αλλα δεν υπηρξε πλεον κανεις να φωναξει .... και ο νοών νοείτω

 

Πες τα, χρυσόστομε, αλλά όπως βλέπεις όλοι βλέπουμε μονο την περίπτωσή μας εδώ πέρα. Ό,τι ξεφεύγει λίγο πάνω ή κάτω από μας το αγνοούμε ή το φθονούμε. Αυτή είναι δυστυχώς η νοοτροπία του Ελληνα από αρχής του Ελληνικού Εθνους και γι αυτό τελικά παθαίνουμε ό,τι παθαίνουμε. Λυπάμαι ειλικρινά, και γι αυτό δεν ξαναασχολούμαι. Αρκεί που είναι ευχαριστημένες οι κυρίες από πάνω... Σακ βουαγιάζ! που λέει και το πετυχημένο σποτ!

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Koριτσια καλησπερα...

 

Μπορειτε μηπως να με διαφωτισετε??? Γεννησα 1η Απριλιου το 3ο μου παιδακι, κατεθεσε ο συζυγος τα χαρτια στον ανταποκριτη του ογα μετα απο μια εβδομαδα περιπου, αλλα ακομη δεν εχω λαβει τιποτα..δεν μας ζητηθηκε αποδεικτικο για 10χρονη παραμονη μας στην ελλαδα, ισως γιατι ειμαστε 10 χρονια παντρεμενοι και το πρωτο μας παιδι ειναι 9 ετων??? Δεν εχω ιδεα, πραγματικα, αν και μεταξυ μας ειμαι σιγουρη οτι δεν θα παρω ποτε τιποτα :-(:-(:sad:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 20/3 ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΣΤΟΝ ΟΓΑ ΟΠΟΥ ΑΝΗΚΩ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΗΛ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ,ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΤΗΛ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ.

Link to comment
Share on other sites

kalημερα κ απο εμενα.

μου στειλαν ενα χαρτι απο τον ογα κ μου ζητανε να αποδειξω την 10ετη παραμονη μου στον ελλαδικο χωρο οπως κ των παιδιων μου απο τοτε που εχουν γεννηθει.

 

εχει παρει καποια αλλη οικογενεια τετοιο χαρτι?

κ τι εχετε κανει?

 

εχω γεννησει τον 11ο του 2010! κ φυσικα δεν εχουμε παρει τπτ.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...