Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2η εγκυμοσυνη και κινδυνοι (μελετη για συσχετιση με αυτισμο)


Recommended Posts

Ύποπτες για αυτισμό των μωρών οι διαδοχικές εγκυμοσύνες

 

Cosmo.gr - Στείλτε e-mail στον συντάκτηΔημοσίευση : 10/01/2011 15:30 - Τελ. ανανέωση : 10/01/2011 15:35

 

Αυξημένες πιθανότητες να γεννήσουν παιδί με αυτισμό, εμφανίζουν οι γυναίκες μένουν έγκυες μέσα σε ένα χρόνο από την προηγούμενη εγκυμοσύνη τους.

mom%20baby%2010012011.jpg

 

 

Σύμφωνα με νέα μελέτη, υπό τη δρ. Κέλι Τσέσλακ Πόσταβα του Πανεπιστημίου Κολούμπια της Νέας Υόρκης, ο χρόνος που μεσολαβεί ανάμεσα στις δύο εγκυμοσύνες, δεν επαρκεί για να ανακτήσει ο οργανισμός την ισορροπία του, με αποτέλεσμα αυτά τα μωρά είναι τρεις φορές πιο πιθανό να εμφανίσουν αναπτυξιακές διαταραχές. Η δεκαετής έρευνα, που διεξήχθη σε περισσότερες από 600.000 οικογένειες στην Καλιφόρνια των Ηνωμένων Πολιτειών, επιβεβαιώνει προγενέστερες μελέτες που συμπέραιναν ότι οι διαδοχικές εγκυμοσύνες μπορεί να είναι επιβλαβείς.

Σύμφωνα με τους επιστήμονες που διεξήγαγαν την έρευνα, το παιδί που θα συλληφθεί σχεδόν αμέσως μετά το αδελφάκι του, δε λαμβάνει τις απαραίτητες θρεπτικές ουσίες από το σώμα της μητέρας του.

Ειδικότερα, τα παιδιά που συλλαμβάνονται μέσα σε έναν χρόνο από την προηγούμενη εγκυμοσύνη εμφανίζουν 3,4 φορές περισσότερες πιθανότητες αυτισμού σε σχέση με τα άλλα παιδιά της ηλικίας τους, ενώ όσα συλλαμβάνονται σε διάστημα 12 με 23 μηνών εμφανίζουν 1,9 φορές περισσότερες πιθανότητες.

Η επικεφαλής της έρευνας, σημείωσε: «Τα αποτελέσματα μας δείχνουν ότι όσο μικρότερα είναι τα διαλείμματα μεταξύ των εγκυμοσύνων, τόσο μεγαλύτερος είναι ο κίνδυνος ανάπτυξης αυτισμού. Ο μεγαλύτερος κίνδυνος εντοπίζεται στα παιδιά που γεννιούνται μέσα σε διάστημα ενός έτους από το αδελφάκι τους».

 

Το εχετε ξανακουσει αυτο?Μπορει να ευσταθει?:roll:

 

Τοσα και τοσα μωρα εχουν γεννηθει κοντα κοντα.

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι να σουπώ πάντως εμείς έχουμε γειτόνισσα με 5 οαιδιά με μέσο όρο διαφοράς ηλικίας τα 2 χρόνια το ενα από το άλλο και είναι όλα μα όλα μια χαρά. Ομοίως άλλη γειτόνισσα με 10 παιδιά χωρίς κανένα πρόβλημα και άλλη με εννιά παιδιά, Βέβαια δεν μιλάμε για την σημερινή εποχή όλες αυτές οι περιπτώσεις ανάγονται στην εποχή που ήμουν κι εγώ παιδί καθώς με κάποια από αυτά τα παιδιά ήμουν σημαθήτρια στο σχολείο και τώρα είμαι 37 χρόνων. Μήπως φταίει η εποχή μας λέω μήπως;;;;;;;;; Γιατί τώρα ξεφνικά γέμισε ο κόσμος με αυτισμό και όχι παλιότερα, τώρα πάρα μα πάρα πολλά παιδιά εμφανίζουν μαθηθιακές και αναπτυξιακές διαταραχές και όχι κάποτε. Για μένα οι απαντήσεις είναι πολλές και απόλυτα εμφανείς, γιατί ζουμε σε ένα τρελλό κόσμο γεμάτο άγχος όπου αναγκάζουμε τα παιδιά μας να τρέχουν με το ρολόι στο χέρι από την ημέρα που γεννήθηκαν, γιατί τα παιδιά μας στερούνται πάρα πολύ γρήγορα την μητέρα τους που πάει στην δουλειά, γιατί τα κλείνουμε σε διαμερίσματα οπου δεν μπορούν να διοχετεύσουν την ενέργεια τους και βλέπουν συνέχεια τηλεόραση, γιατί έχουμε γεμίσει τα σπίτια μας με ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία και οτι καταναλώνουμε είναι μολυσμένο με κάθε λογής επικίνδυνες ουσίες και βαρέα μέταλα, αυτά είναι μόνο μερικά από τα γιατί και θα μπορούσα να γράφω σελίδες επι σελίδες γι' αυτό το θέμα πάντως εμένα τα διδυμάκια μου που ήρθαν 2,5 χρόνια μετά τον πρώτο μου γιό είναι μια χαρά, αυτός που έχει μια ελαφριά μορφή αυτισμού asperger είναι ο μεγάλος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...