Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Apoflux, το δίνεται;;; πως;;;


Recommended Posts

Κορίτσια μου τη βοήθεια σας ...

 

τώρα που η Κάτια έκλεισε πια τα 2, η παιδίατρος μου μας σύστησε να της δίνουμε συμπλήρωμα φθορίου Apoflux, 1 την ημέρα μια και το νερό της Θεσσαλονίκης δεν φθοριώνεται. Εκτός αν καταφέρουμε να βουρτσιζουμε τα δόντια μας με οδοντόπαστα που έχει φθόριο κάτι που ακόμα δεν καταφέραμε γιατί δεν της αρέσει η γεύση του βατόμουρου που έχουν οι περισσότερες :(

 

αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν το δίνεται στα παιδιά σας (γιατί γενικά είμαι κατά των συμπληρωμάτων) και αν ναι πωωωως τους το δίνεται;;;; :roll:

 

φοβάμαι να δώσω καραμέλα (σε αυτή τη μορφή είναι το Apoflux) στην Κάτια, νομίζω δε θα τα καταφέρει ακόμα και επιπλέον δεν της αρέσει η γεύση του βατόμουρου που και αυτό έχει (αμαν πια μ' αυτό το βατόμουρο ...)

 

η μία λύση που σκέφτηκα είναι να την θρυματίσω και να την βάλω στο φαγητό της αλλά:

1ον δεν θρυματίζεται εύκολα :?

2ον θα γλυκίσει το φαγητό :(

 

το άλλο που μου 'ρθε είναι να τη βάζω από βραδύς σε λίγο νερό για να διαλυθεί και το πρωί να το βάλω στο γάλα της, αλλά:

1ον δεν ξέρω αν κάνει να μείνει τόσες ώρες στο νερό και :?

2ον δεν ξέρω αν μπορώ να το βάλω σε χλιαρό γάλα :?

 

βοήθεια κορίτσια ... τα φώτα σας :?

pleaseeeeeeeeeeeeee :-D

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρωτη φορα το ακουω αυτο αλλα εγω ειχα παρει ενα σαν δαχτυλακι με σκληρες τριχες και μια οδοντοπαστα (θυμαμαι μονο οτι ηταν πολυ ακριβη και δεν ειχε γευση βατομουρο)

και εβαζα αυτο το δαχτυλακι στα δοντια του παιδιου και δνε υπηρχε προβλημα ν ακαταπιει την οδοντοκρεμα γιατι ηταν ειδικη για βρεφη...

το ειχα δει στο παιδι μου και εγω και οντως ηταν πολυ καλο..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου nano:D

δεν γνωρίζω το σκεύασμα εμείς χρησιμοποιούμε οδοντόπαστα χωρίς φθόριο

και αποφεύγουμε και το νερό της βρύσης.

Το φθόριο θεωρείτε επιβλαβές και από τη στιγμή που δεν

έμαθε να φτύνει δεν το ριψοκινδεύω ο οδοντίατρος γνωρίζει

καλύτερα από τον καθένα μας αλλά ίσως θα έπρεπε να πάρεις μία

γνώμη ακόμη

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

demi, Sam μου σας ευχαριστώ για την απάντηση :D

 

Sam μου, η παιδίατρος μου είπε ότι το φθόριο είναι απαραίτητο στοιχείο για την σωστή ανάπτυξη και ποιότητα των δοντιών

η ληψη του γίνεται ώστε να έχουν καλύτερη ποιότητα τα μόνιμα δόντια αυτά που τώρα ακόμα ωριμάζουν

μου το σύστησε γιατί εκτός από μένα όλοι οι άλλοι γύρω από την Κάτια (Κώστας, γιαγιάδες, θείοι) έχουν κακή ποιότητα δοντιών οπότε είναι πολύ πιθανό να έχει και η Κάτια ... :-(

το σκεύασμα είναι ειδικό για παιδιά και θα το παίρνει μέχρι ~6 χρονών, μέχρι δηλαδή να βγουν τα μόνιμα

 

και εγώ στην αρχή πήρα οδοντοπαστα χωρίς φθόριο αλλά η παιδίατρος μου είπε ότι αν δεν θέλω να της δώσω συμπλήρωμα θα πρέπει να πάρω μία που να έχει και να την αφήνω να καταπίνει και λίγο :roll:

 

εννοείτε πως θα ρωτήσω και οδοντογιατρό και θα σας πω και τι μου είπε ... :wink:

age.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν το ξερω αυτο το σκευασμα. Εμενα χρησιμοιποιει παιδικη οδοντοπαστα εδω και ενα εξαμηνο το λιγοτερο η κορη μου ( αν και την πιο πολυ την καταπίνει). Αν δεν θελει την παιδικη παρε μια κανονικη εξαλλου η διαφορα στο φθοριο που εχουν δεν ειναι και τεραστια απλα να βαζει πολυ λιγο σαν ποσοτητα ( ρωτα και τον οδοντιατρο) Επισης μπορεις να κανεις και φθοριωση στα δοντια της ( και εγω θα τις κανω μολις ξεπεταχτη ακομα λιγο). Οσο για το νερο της Θεσσαλονικης το θεωρω απιθανο να μην φθοριονετε. Φυσικα τελευταιο θα σου πω να ψαξει για το φθοριο, ειχα διαβασει παλιοτερα ενα αθρο στο τριτο ματι και επαθα την πλακα μου για το ποσο επιβλαβες ειναι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καπου θυμομουν οτι ειχε σχολιαστει το φθοριο στο φορουμ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=38237&highlight=%F6%E8%EF%F1%E9%EF

 

θα σου προτεινα να το διαβασεις ..... :roll:

 

 

Δεν πρόλαβα να διαβάσω ολόκληρο το θέμα στο οποίο παραπέμπεις, χίλιες φορές όμως καλύτερα με χαλασμένα δόντια και μασέλα παρά με καρκίνο των οστών (μακριά από εμάς!)

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας :D

DaF μου θα την διαβάσω την παραπομπή σου ... αν και αρχίζω να φοβάμαι για το τι θα δω εκεί μέσα :(

σήμερα κατάφερα να μιλήσω και με την οδοντογιατρό μου και μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο το Apoflux όχι όμως ότι είναι και επικίνδυνο ... και πως η ίδια δεν το έχει δώσει στα παιδιά της ...

 

μου πρότεινε μάλιστα γύρω στα 3 να πάμε να μας κάνει φθορίωση τοπικά με gel

αυτό όμως φαντάζομαι ότι αφορά τους νεογιλούς κι όχι τα "μεγάλα" δόντια που στόχο έχει να δυναμώσει το Apoflux ...

 

δε ξέρω ... μπερδευτικα ... :confused:

age.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το APOFLUX.

Μας είπε η παιδίατρος να ξεκινήσουμε να δίνουμε στο μωρό μας φθόριο 1 φορά την ημέρα. Ο μικρος μας είναι 3 μηνών και 1 εβδομάδας. Η κουνιάδα μου είναι οδοντίατρος και μου είπε να μην του δινουμε γιατι δεν κανει καθως κ οτι είναι τοξικό.

Εχει δώσει καμια σας στο μωράκι της????????

Σας παρακαλω βοηθήστε με :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το APOFLUX.

Μας είπε η παιδίατρος να ξεκινήσουμε να δίνουμε στο μωρό μας φθόριο 1 φορά την ημέρα. Ο μικρος μας είναι 3 μηνών και 1 εβδομάδας. Η κουνιάδα μου είναι οδοντίατρος και μου είπε να μην του δινουμε γιατι δεν κανει καθως κ οτι είναι τοξικό.

Εχει δώσει καμια σας στο μωράκι της????????

Σας παρακαλω βοηθήστε με :(:(:(

ΓΙΑΤΙ να δωσετε, σας ειπε;; για ποιο προβλημα;

 

δες εδω:http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=38237&highlight=%F6%E8%EF%F1%E9%EF

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρωτη φορα ακουω τετοιο πραγμα!!! Σαφως και ειναι τοξικο.

 

Η δικη μας γιατρος ειχε πει οτι οταν παει 4 ετων το παιδι παει στον οδοντιατρο κι εκεινος του κανει φθοριωση, που ουτε σε αυτο συμφωνω καθως εχουν αλλαξει τα δεδομενα πια σχετικα με το φθοριο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει καποιο προβλημα , απλα μας είπε να του δινουμε απο τώρα για τα δοντια του και για τα κοκκαλα του επειδη το νερό της Ελλαδας δεν περιέχει.Μας είπε να το παίρνει μεχρι την ηλικία των 3 χρόνων. Τι να κάνω? Να του δίνω ή όχι?

Να αλλαξω παιδίατρο ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εχει δοντια ακομα!!!!

 

Επειτα αν διαβασεις το λινκ που εβαλε η πιο πανω κοπελια θα δεις οτι το νερο της Ελλαδας εχει φθοριο (κατι που πλεον δεν συνηθιζεται στις αλλες ευρωπαικες χωρες)

 

Μαλλον προσπαθει να προωθησει καποιο νεο προιον.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eχω διαβασει κι αλλα παιδιατρικα σαιτ και λενε κι αυτα για φθοριωση, αλλα ειμαστε λιγο πισω ακομα σε τετοια θεματα, συνηθως ασκουμε πρακτικες που στο εξωτερικο εχουν εγκαταλειφθει βαση νεων δεδομενων. Απο που ειναι η γιατρος σου αληθεια?

 

Παντως αφου η φιλη σου η οδοντιατρος σου λεει ειναι τοξικο, και οσο να ναι ειναι η δικη της ειδικοτητα, δεν ξερω γιατι εξακολουθεις να αμφιβαλεις.....

 

Κανε οπως νομιζεις. Θα ρωτησω σχετικα την δικη μου παιδιατρο οταν τη δω απο περιεργεια (οχι οτι υπαρχει περιπτωση να δωσω κατι τετοιο, δεν δινω αλλα κι αλλα....)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

i giatros mou einai apo Germania .

exei 4 paidia , uparxei periptwsi na kanei lathos sto diko mou paidi?

mipws yparxei periptwsi na to dinei epeidi einai anaptigmenos arketa ????:|

skeftite oti apo twra 3.5 minwn tou dinei karoto !!!

mou eipe oti to dinei to f8orio k gia ta kokkala tou.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ στα ανεπτυγμενα παιδια μπορουμε να δινουμε τοξικα υλικα? (συμφωνα με την κουνιαδα σου παντα)

 

Αν δινει καροτο σε τρισημισι μηνων μωρο, ειναι μαλλον απαραδεκτη σαν γιατρος κατα τη γνωμη μου. Αυτα τα κανανε τη δεκαετια του 60 στην αμερικη και ηταν η αιτια που γεμισαμε με αλλεργιες. Ξεκιναμε τροφες μετα τον 6ο μηνα συμφωνα με τα διεθνη στανταρ, Αντε μερικοι βιαζονται να σε ξεκινησουν με κρεμες 5 μηνων, αλλα καροτο στους 3 μιση μηνες πρωτη φορα ακουω......

 

Μαλλον τα μυαλα της ειναι υπεραναπτυγμενα και ξεχειλιζουν απο το κεφαλι της.

 

Τι να σου πω...κανε οτι νομιζεις.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

rwtaw polla giati einai to prwto mwraki mou k den kserw.

Akouw polla , kathe paidiatros leei ta dika tou kai den kserw ti na pistepsw.

allos leei apo ton 6 mina laxanika, allos apo ton 3o, allos meta ton 1o xrono portokali, allos apo ton 2 mina mporei na parei portokali.......polla ti na pw!!!!:(

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα νομιζω οτι η παιδιατρος σου ασκει παλιες πρακτικες, που πλεον εχουν ξεπεραστει....τη τροφη στον 3ο μηνα, το φθοριο και φανταζομαι κι αλλα.

Σου λεω ηταν μια "μοδα" που ειχαν στην αμερικη του 60, να ξεκινουν τροφες απο τον τριτο μηνα και την εγκατελειψαν οταν διαπιστωσαν πως τα παιδια εκεινα ανεπτυξαν πολλες αλλεργιες κι απεκτησαν προβληματα υγειας. Ετσι αλλαξε το προγραμμα και πλεον οι τροφες ξεκινουν στον 6 μηνα σιγα και σταδιακα. μερικοι θελουν να τις ξεκινουν νωριτερα 5ο ακομα και 4ο μηνα, που προσωπικα δεν συμφωνω.

 

Φυσικα εχει να κανει με το αν θηλαζει ενα παιδι η οχι, τα μωρα που πινουν ξενο γαλα επειδη επιβαρυνονται τα νεφρα τους προσπαθουν να ξεκινουν τις στερεες νωριτερα (συνηθως 6ο μηνα), κατι που δεν ισχυει για τα μωρα που θηλαζουν και μπορουν να ξεκινησουν αργοτερα.

 

Το οτι εχει 4 παιδια η γιατρος δεν μου λεει κατι. Προσωπικα δεν θα την εμπιστευομουν. Νομιζω πρεπει να φιλτραρεις λιγο (εως πολυ) αυτα που λεει και να ακους τους ειδικους (οπως η κουνιαδα οδοντιατρος που φαινεται ενημερωμενη) σε καποια πραγματα.

 

Τα θεματα στερεων εχουν να κανουν και με το καθε παιδι (ενα αλλεργικο θα καθυστερησουμε να του δωσουμε καποιες τροφες) αλλα και με το προγραμμα που ακολουθει καθε παιδιατρος. Εχεις δικιο που μπερδευεσαι, προσπαθησε να διαβασεις μερικα πραγματα και να αποφευγεις αυτα που δειχνουν επικινδυνα...

 

δες εδω μερικες οδηγιες για διατροφη

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=911916&postcount=7

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...