Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για κέντρο εξωσωματικής (Παρασχος και Πάντος)


panpa

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες.

Μετά απο δύο αποτυχημένες εξωσωματικές στην Θεσαλονίκη (εχω μία μόνο σάλπιγγα, η οποία είναι και υδροσάλπιγγα) κατάφερα να σταθώ όρθια και λέω να ξαναξεκινήσω.

Είδα στην Αθήνα δύο γιατρούς τον Παράσχο και τον Πάντο και μένει να αποφασίσω σε ποιον θα πάω. Είναι και οι δύο πολύ βιαστικοί (λόγω της πολλής δουλειάς) και για τα περισσότερα με κατατόπισαν οι βοηθοί τους. Τέλοσπάντων αυτά δεν με απασχολούν τόσο πολύ, περισσότερο με νοιάζει το αποτέλεσμα.

Σας παρακαλώ, στείλτε μου αν έχετε πληροφορίες για τους παραπάνω δύο, έτσι ώστε να με βοηθήσετε να πάρω την απόφαση μου επιτέλους

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.:?::?::?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΕΓΩ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΣΧΟ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 3 ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ 4Η.ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ Η ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ.ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΟΥΣΤΟΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΣΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΒΑΘΕΙΑ ΣΤΗΝΤΣΕΠΗ.Ο ΠΑΡΑΣΧΟΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΟΥ ΕΠΑΙΡΝΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είναι δύσκολο ρε κορίτσια να πει κανείς πήγαινε εδώ ή εκεί. Εγώ από το κέντρο εξωσωματικής μου είμαι ευχαριστημένη. Έπιασα με την πρώτη άσχετα αν πριν κλεισω τους τρεις μήνες παλινδρόμησε. Δεν μπορώ να ξέρω ότι θα πιασει και η δεύτερη φορά, αδυνατώ να προβλέψω τη συνέχεια. Πάντως δε θα μου άρεσε να με πίεζαν από το κέντρο εξωσωματικής για να αποφασίσω γρήγορα ούτε να μη με δει ο γιατρός στην πρώτη συνάντηση λόγω φόρτου εργασίας. Έχω το κακό να θέλω να ασχολούνται μαζί μου, ειδικά αν θα τα σκάσω και αδρά!!! Εμένα στο κέντρο εξωσωματικής που πήγα μου το σύστησε η γυναικολόγος μου (καθόσον εκείνη δεν ασχολείται με εξωσωματικές). Όταν της είπα ότι θέλω να κάνω ένα γύρω να γνωρίσω από κοντά και να δω τι γίνεται σε αρκετά κέντρα μου είπε κάνε την έρευνά σου και αποφάσισε μόνη σου. Πρόσεχε όμως πολύ μη σε δουν ως απλό πορτοφόλι. Επίσης της ανέφερα κάποιον γιατρό που είχα ακουστά (επίσης γνωστό για τις εξωσωματικές) μου είπε ότι είναι πολύ καλός, εξίσου και θα μπορούσα να πάω κι εκεί. Έχω ακούσει κι έχω δει τόσα που πλέον είμαι επιφυλακτική σε όλα και τελικά έχω καταλήξει όσι όλα είναι θεμα τύχης. Μπορεί τόσο να συμβεί με την πρώτη, όσο και μετά από ταλαιπωρίες αλλά όπως λέει και η γνωστή ρήση αν πρέπει να γίνει κάτι όλο το συμπαν θα συμβάλει. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!Και γω έκανα 4 προσπάθειες εξωσωματικής στην Θεσσαλονίκη όλες στον ίδιο γιατρό και στην επόμενη θα κατέβω Αθήνα!Πιστεύω ότι οι απόψεις διίστανται όπου δει ο καθένας αποτελέσμα για εκείνον είναι και ο καλύτερος γιατρός!Αλλοι πέτυχαν με την πρώτη στο κέντρο που πήγαινα με διάφορα προβλήματα και σε εμάς ενώ ήταν όλα καλά δεν πέτυχε.Οσο για το χρηματικό όλοι λίγο πολύ το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι πως να τα αρπάξουν και πατάν επί πτωμάτω!Τι τους νοιάζει τι περνάει ο καθένας?Καλή επιτυχία σε όλες μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες.

Μετά απο δύο αποτυχημένες εξωσωματικές στην Θεσαλονίκη (εχω μία μόνο σάλπιγγα, η οποία είναι και υδροσάλπιγγα) κατάφερα να σταθώ όρθια και λέω να ξαναξεκινήσω.

Είδα στην Αθήνα δύο γιατρούς τον Παράσχο και τον Πάντο και μένει να αποφασίσω σε ποιον θα πάω. Είναι και οι δύο πολύ βιαστικοί (λόγω της πολλής δουλειάς) και για τα περισσότερα με κατατόπισαν οι βοηθοί τους. Τέλοσπάντων αυτά δεν με απασχολούν τόσο πολύ, περισσότερο με νοιάζει το αποτέλεσμα.

Σας παρακαλώ, στείλτε μου αν έχετε πληροφορίες για τους παραπάνω δύο, έτσι ώστε να με βοηθήσετε να πάρω την απόφαση μου επιτέλους

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.:?::?::?:

Εκανα 4 εξωσωματικες στον Παντο,εμεινα 3 φορες εγκυος και απεβαλλα και τις 3,δεν μου εχει δωσει μια απαντηση μεχρι σημερα,αδιαφορος και δεν καθησε ν'ασχοληθει με το προβλημα μου,μου ειπε δεν εχεις αλλη επιλογη απο το να προσπαθεις μεχρι να το κρατησεις,και ο συνεργατης του τα ιδια,επισης την πρωτη φορα μου εκοψε τα ουτρογεσταν στην 1η βδομαδα ενω πρεπει να τα παιρνεις μεχρι να κανεις χοριακη,και φυσικα μου ηρθε περιοδος,καποια αλλη μπορει να σου τον παινεψει,εγω σου περιεγραψα την δικη μου εμπειρια

ΜΑΡΚΕΛΛΑ

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκανα 4 εξωσωματικες στον Παντο,εμεινα 3 φορες εγκυος και απεβαλλα και τις 3,δεν μου εχει δωσει μια απαντηση μεχρι σημερα,αδιαφορος και δεν καθησε ν'ασχοληθει με το προβλημα μου,μου ειπε δεν εχεις αλλη επιλογη απο το να προσπαθεις μεχρι να το κρατησεις,και ο συνεργατης του τα ιδια,επισης την πρωτη φορα μου εκοψε τα ουτρογεσταν στην 1η βδομαδα ενω πρεπει να τα παιρνεις μεχρι να κανεις χοριακη,και φυσικα μου ηρθε περιοδος,καποια αλλη μπορει να σου τον παινεψει,εγω σου περιεγραψα την δικη μου εμπειρια

 

Καλημέρα, σε ποια βδομάδα απέβαλες; Μετά από καθε αποβολή περαιτέρω εξετάσεις δεν έκανες; Γυναικολόγο εκτός του κέντρου εξωσωματικής δεν έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες.

Μετά απο δύο αποτυχημένες εξωσωματικές στην Θεσαλονίκη (εχω μία μόνο σάλπιγγα, η οποία είναι και υδροσάλπιγγα) κατάφερα να σταθώ όρθια και λέω να ξαναξεκινήσω.

Είδα στην Αθήνα δύο γιατρούς τον Παράσχο και τον Πάντο και μένει να αποφασίσω σε ποιον θα πάω. Είναι και οι δύο πολύ βιαστικοί (λόγω της πολλής δουλειάς) και για τα περισσότερα με κατατόπισαν οι βοηθοί τους. Τέλοσπάντων αυτά δεν με απασχολούν τόσο πολύ, περισσότερο με νοιάζει το αποτέλεσμα.

Σας παρακαλώ, στείλτε μου αν έχετε πληροφορίες για τους παραπάνω δύο, έτσι ώστε να με βοηθήσετε να πάρω την απόφαση μου επιτέλους

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.:?::?::?:

 

Γεια σου Panpa! Μια καλή μου φιλη στην πρώτη προσπάθεια δεν έμεινε έγκυος. (δεν θυμάμαι με ποιον γιατρό). Την δεύτερη την έκανε με τον Πάντο και τώρα έχει ένα μωράκι 3 μηνών!

vrowp3.png

cwGLp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλή επιτυχία κοπέλα μου!Εγω εκανα την εξωσωματική μου στον Παράσχο και πέτυχε με την πρώτη.Και οι δυο γιατροι θεωρούνται απο τους καλύτερους.Τωρα η γνωμη μας πιστευω οτι είναι υποκειμενική ανάλογα το απότελεσμα της καθε μιας απο εμας.Το θέμα είναι ποιος σου εκανε εσένα το κλικ για να μπεις σε αυτη την διαδικασία με αισιοδοξία και θετικές σκέψεις

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mimi,τι θα ηθελες να μαθεις για το λοκ.μεδικους?(μια μικρη εμπειρια την εχω

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το locus medicus με έσωσε...βρήκε την αιτία της ταλαιπωρίας μου που ήταν μικροβιακή!!Όσες κοπέλες αποβάλλεται ακόμα και με εξωσωματική και δεν έχετε ψαχτεί μικροβιακά,καλό είναι να το κάνετε.Προσωπικά εξαιτίας μικροβίου είχα μία αποβολή και ένα εξωμήτριο και όλοι μου έλεγαν ήταν τυχαίο.Τώρα θα προσπαθήσω για πρώτη φορά με εξωσωματική στο embryo art και ο θεός βοηθός!!

Link to comment
Share on other sites

ποιοσ γιατροσ ειναι σε αυτο το κεντρο που θα πασ?οσο για το μικροβιο που ειχεσ και απεβαλεσ πωσ το βρηκεσ? με τι εξεταση?αιματοσ?κολπικου υγρου?καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου και βαλε μονο θετικεσ σκεψεισ στο μυαλο σου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πας στο κέντρο θα σε κατευθύνει ο κατάλληλος γιατρός,που είναι ειδικός ερευνητής παθολόγος και συνεργάζεται με τον γυναικολόγο σου.Εγώ το μικρόβιο το βρήκα με pcr εξέταση ιστού περιόδου.Δηλαδή με ειδική εξέταση dna που θα σου εξηγήσουν πώς να την κάνεις (είναι πολύ απλό) μου βρήκαν την αιτία που έπαθα το εξωμήτριο, αφού οι απλές καλλιέργεις δεν έδειξαν τίποτα...Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Οχι απο προσωπικη εμπειρια αλλα απο γνωστες μου σαν επιστημονας ειναι καλυτερος ο Παντος και οχι ο Παρασχος..επισης και σε ποσοστα επιτυχιας παλι ο Παντος πρωτος ειναι..

Εγω την εκανα στον Μαστρομηνα και εμεινα με την πρωτη σε διδυμακια

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...
Οχι απο προσωπικη εμπειρια αλλα απο γνωστες μου σαν επιστημονας ειναι καλυτερος ο Παντος και οχι ο Παρασχος..επισης και σε ποσοστα επιτυχιας παλι ο Παντος πρωτος ειναι..

Εγω την εκανα στον Μαστρομηνα και εμεινα με την πρωτη σε διδυμακια

 

 

θα μπορούσε καποια κοπέλα να με πληροφορήσει για τον Πάντο εαν εχει καμία εμπειρία με αύτο το γιάτρο θα κάνω εξωσωματικη μαζί του των Σεπτεμβρη και προερχομε ήδη από μια αποτυχήμενη σε άλλο κέντρο. Το προβλημα είναι αρκέτα σοβάρο από την πλευρα του συζήγου μου?

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσε καποια κοπέλα να με πληροφορήσει για τον Πάντο εαν εχει καμία εμπειρία με αύτο το γιάτρο θα κάνω εξωσωματικη μαζί του των Σεπτεμβρη και προερχομε ήδη από μια αποτυχήμενη σε άλλο κέντρο. Το προβλημα είναι αρκέτα σοβάρο από την πλευρα του συζήγου μου?

 

Για μένα είναι ο καλύτερος και το πιο σοβαρό κέντρο που υπάρχει στην Ελλάδα!!Μετά από 9 χρόνια προσπαθειών με 3 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις και 4 αποτυχημένες εξωσωματικές σε άλλο κέντρο και με πρόβλημα ανεξήγητη γονιμότητα, πηγαίνοντας στον Πάντο έμεινα έγκυος με την πρώτη προσπάθεια σε διδυμάκια!!!!!Καλή επιτυχία κοπέλα μου, να δεις που όλα θα πάνε καλά!!!!!!Εχεις κάνει την καλύτερη επιλογή, είσαι στα καλύτερα χέρια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι ο καλύτερος και το πιο σοβαρό κέντρο που υπάρχει στην Ελλάδα!!Μετά από 9 χρόνια προσπαθειών με 3 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις και 4 αποτυχημένες εξωσωματικές σε άλλο κέντρο και με πρόβλημα ανεξήγητη γονιμότητα, πηγαίνοντας στον Πάντο έμεινα έγκυος με την πρώτη προσπάθεια σε διδυμάκια!!!!!Καλή επιτυχία κοπέλα μου, να δεις που όλα θα πάνε καλά!!!!!!Εχεις κάνει την καλύτερη επιλογή, είσαι στα καλύτερα χέρια!!!!!!

 

το ελπιζω και σε ευχαριστω πολυ.:-)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα ηθελα να ρωτησω οταν γινετε η εμβρυομεταφορα πρεπει να εισαι ακινητη στο κρεβατι και μονο τουαλετα θα ηθελα οδηγιες για το τι χρειαζετε να κανεις.Στο προηγουμενο κεντρο δεν μου εδωσαν οδηγιες για αυτο το θεμα και εγω σηκωνομουνα καθομουνα στο μπαλκονι ηρεμα μεν αλλα πηγαινα και ερχομουν μεσα στο σπιτι. Αν μπορει κάποια να με πληροφορησει για αυτο ευχαριστω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

μέχρι τώρα δεν υπάρχει αποδεδειγμένα επιστημονική απάντηση. Άλλοι λένε ότι τις 5 τουλάχιστον πρώτες μέρες ακινησία και άλλοι λένε απλά να μην κουράζεσαι να μην κάνεις βαριές δουλειες, να μην ανεβαίνεις σκάλες κλπ. Αν μπορείς μείνε μέχρι τη χοριακή στο κρεβάτι ή να είσαι μεταξύ κρεβατιού και καναπέ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

μέχρι τώρα δεν υπάρχει αποδεδειγμένα επιστημονική απάντηση. Άλλοι λένε ότι τις 5 τουλάχιστον πρώτες μέρες ακινησία και άλλοι λένε απλά να μην κουράζεσαι να μην κάνεις βαριές δουλειες, να μην ανεβαίνεις σκάλες κλπ. Αν μπορείς μείνε μέχρι τη χοριακή στο κρεβάτι ή να είσαι μεταξύ κρεβατιού και καναπέ

 

 

θελω να ρωτησω και κατι ακομα ο Παντοσ μου ειπε αυτη τη φορα οτι θα κανουμε βλαστοκυστες ξερει καμια κοπελά τη ειναι αυτο και εαν ειναι καλυτερο η εαν το εχει κανει καποια κοπελα και εχει πιασει ετσι. εχω μπερδευτη λιγακη!!

Link to comment
Share on other sites

οι βλαστοκύστες είναι τα έμβρυα που αναπτύσσονται μέχρι την 5η ή 6η μέρα για να δούν ποια έμβρυα συνεχίζουν να προχωρούν και ποια μένουν στασιμα ώστε να σου τοποθετήσουν μόνο τα καλά.

Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω και κατι ακομα ο Παντοσ μου ειπε αυτη τη φορα οτι θα κανουμε βλαστοκυστες ξερει καμια κοπελά τη ειναι αυτο και εαν ειναι καλυτερο η εαν το εχει κανει καποια κοπελα και εχει πιασει ετσι. εχω μπερδευτη λιγακη!!

 

enio καλησπερα η βλαστοκυστες ειναι τα εμβρυα που αναπτυσονται μεχρι την 6 μερα θεωρουν σε γυναικες με αρκετες προσπαθειες στο ενεργητικο τους(και ιδιαιτερα ο παντος)οτι ειναι καλυτερα γιατι εχει πιο σιγουρα αποτελεσματα...ξερω πολλες κοπελες που ηταν στον παντο και εμειναν εγγυες απο βλαστοκυστες μην φοβασαι καθολου εχε του εμπιστοσυνη....ολα θα πανε καλα....αν θες οποιαδηποτε αλλη πληροφορια στειλε μου π.μ.

Καλή επιτυχια σου ευχομαι...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα ηθελα να ρωτησω οταν γινετε η εμβρυομεταφορα πρεπει να εισαι ακινητη στο κρεβατι και μονο τουαλετα θα ηθελα οδηγιες για το τι χρειαζετε να κανεις.Στο προηγουμενο κεντρο δεν μου εδωσαν οδηγιες για αυτο το θεμα και εγω σηκωνομουνα καθομουνα στο μπαλκονι ηρεμα μεν αλλα πηγαινα και ερχομουν μεσα στο σπιτι. Αν μπορει κάποια να με πληροφορησει για αυτο ευχαριστω?

 

enio μου δεν χρειαζονται υπερβολες...θα στο πει και ο γιατρος..φυσιολογικη ζωη οτι εκανες και πριν...εγω βεβαια επειδη ημουν πολυ αγχωδεις και φοβομουν...το μονο που εκανα για τις πρωτες 10 μερες ηταν να μην ανεβαινω σκαλες...και να κανω βολτες ( κρεβατι-καναπε-τουαλετα)μεσα στο σπιτι χωρις να κανω δουλειες...ειχα επιστρατευσει την μητερα μου.η καθε περιπτωση βεβαια ειναι διαφορετικη...

Link to comment
Share on other sites

enio μου δεν χρειαζονται υπερβολες...θα στο πει και ο γιατρος..φυσιολογικη ζωη οτι εκανες και πριν...εγω βεβαια επειδη ημουν πολυ αγχωδεις και φοβομουν...το μονο που εκανα για τις πρωτες 10 μερες ηταν να μην ανεβαινω σκαλες...και να κανω βολτες ( κρεβατι-καναπε-τουαλετα)μεσα στο σπιτι χωρις να κανω δουλειες...ειχα επιστρατευσει την μητερα μου.η καθε περιπτωση βεβαια ειναι διαφορετικη...

 

 

ευχριστω για την γρηγορη απαντηση εσυ εχεις κάνει εξωσωματικη στον Παντο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...