Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και αναρρωτικές άδειες


Recommended Posts

Καλησπέρα ! Αν κάποια κοπέλα μείνει έγκυος και αποφασίσει να μείνει στο σπίτι με αναρρωτική άδεια δύσκολης εγκυμοσύνης μέχρι να ξεκινήσει άδεια κυοφορίας, πως πληρώνετε από το ΙΚΑ και από τον εργοδότη; Θα υπάρξει μήνας που δεν θα πάρει χρήματα ούτε από το ταμείο ούτε από τον εργοδότη? γνωρίζω για τις μέρες κυοφορίας και για τις μέρες λοχείας οτι παιρνει χρήματα ανάλογα του μισθού και μιας κλίμακας ! Εχω ακούσει οτι δεν υπάρχει πια επίδομα για την ημέρα τοκετού! Σωστά ?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια μου...πηρα αναρρωτικες απο την ωρα που εμαθα την εγκυμοσυνη..ο εργοδοτης κ το ικα πληρωνουν μισα μισα το πρωτο μηνα της αναρρωτικης κ τα ενσυμα μπαινουν κανονικα..τους υπολοιπους μηνες μεχρι την αδεια κυοφοριας ο εργοδοτης δεν εχει να κανει με πληρωμες κ ενσυμα κ το ικα σου δινει το 85% του μισθου σου...τα επιδοματα κυοφοριας δεν εχουν κοπει..γεννησα το Δεκεμβριο

Link to comment
Share on other sites

επισης να ζητησετε αν εχετε υπολοιπο αδειας...εγω πχ εφυγα ΑΠΡΙΛΗ κ μου πληρωσε το υπολοιπο της αδειας του 2014 ολο..δεν εχω κοπει ουτε το 6μηνο μητροτητας απο τον ΟΑΕΔ αλλα εκει τα χαρτια τα καταθετετε αφου γεννησετε κ τελειωσει η αδεια λοχειας αλλιως πριν δεν τα δεχονται...τωρα εγω ειμαι στο 6μηνο...πτι θελετε εδω!!!!ολα αυτα τα εχω φαει με το κουταλι...με το καλο τα νινια σας!!!!:P:p:p:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Στο ικα με εχουν κανει μπαλακι...οχι αλλαξε διευθυνση στο βιβλιαριο φερε αυτο φερε εκεινο κ απο ψυχολογια μηδεν. Το κλαμα παει συννεφο κ το δε ξερω τι θελω επισης...ουφ δε τα μπορω αυτα τα της γραφειοκρατιας..:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα κοριτσια,θα ηθελα την βοηθεια σας,αν καποια ξερει...

Ειμαι σε αναρρωτικη αδεια ενος μηνα λογω αιμορραγιων(εγκυμοσυνη),τελειωνει η αδεια στις 26/5(,θα παω στον γιατρο να γραψω νεα αλλά το ραντεβου ειναι μια μερα νωριτερα,θα μπορεσει ο γιατρος να γραψει αδεια απο 27/5 και μετα?

Ποσους μηνες αδεια δικαιουμαι?Ειμαι στον ιδιο εργοδοτη μια δεκαετια.

Εντω μεταξυ εχω περασει επιτροπη εχει εγκριθει η αδεια και αρχες του αλλου μηνα θα μου βαλει το ικα τα λεφτα που μου αναλογουν....θα ειναι για 30 μερες?ή για 27 μερες?Καπου διαβασα οτι τις 3 πρωτες μερες τις δινει ο εργοδοτης στο μισο.

Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 5 months later...

Καλησπέρα κορίτσια μου ελπίζω όλες να είστε καλά!!!!

Θα ήθελα πραγματικά τη βοήθεια σας γιατί κοντεύω να τρελαθώ, ειμαι στα πρόθυρα να ενημερώσω το λογιστή της επιχείρησης που εργάζομαι να μου ετοίμασει μια οικειοθελώς αποχώρηση για να τελειώνω με όλη αυτή τη χαρτουρα και το πολέμο νεύρων που μου κάνουν!!!!

 

Έχω βγει σε άδεια από την 6τη εβδομάδα κύησης λόγω τρελων αιμοραγιων, στην αρχή ο γιατρός μου έδωσε μια 15ημερη άδεια όταν τελειώσε μου έδωσε 1 μήνα πέρασα από επιτροπή και προχθές μου έγραψε άλλο 1 μήνα ενώ υπάρχει βελτίωση όμως ακόμη υπάρχει μια ελαφριά αιμορραγία και επισης φοβάται λίγο παραπάνω ο γιατρός μου λόγω καρδιοσχημης μήτρας (και πολύ σοβαροι παράγοντες είναι και η φυση της εργασίας μου καθώς απαιτεί 8ωρο 6ημερες τη βδομάδα με πλήρη ορθοστασία χωρίς διαλλειμα γιατί εκείνες τις ώρες κρατάω μόνη μου το κατάστημα με προϊόντα πολύ βαριά και σκαρφάλωμα σε σκάλες για να τα κατεβάσω - όπως και επισης απασχολήση στην οικία μου πάνω από 2 ώρες ημερησίως για διαχείριση διαφόρων θεμάτων μέσω υπολογιστή αφού σχολασω χωρίς αμοιβη το οποίο το έκανα από τη καλή μου τη καρδία + του ότι ήμουν το παιδί για όλα από ψώνια σούπερ μάρκετ για το κατάστημα μέχρι εξόφληση λογαριασμών + αλλαγή 2 συγκοινωνιών για να πάω στην εργασία μου και 2 να γυρίσω)

 

Το θέμα είναι ότι εκτός από την τρελή ταλαιπωρία που με βάζει ο λογιστής γιατί το ένα χαρτί του ξενίζει και το άλλο του βρομάει (δεν δεχόταν κανένα χαρτί από το γυναικολόγο μου και ας φαινόταν στην υπογραφή ότι ο άνθρωπος είναι συμβεβλημενος με εοππυ καθώς υποστηρίξε ότι ο γιατρός μπορεί να είναι "φιλαράκι" και να μου δίνει της άδειες για να κάθομαι)και έχουν μπει όλοι οι δικοί μου άνθρωποι να τρέχουν να αλλάζουν τα χαρτιά για να τους κάνουμε τα κεφια γιατί εγώ εκ των πραγμάτων μπορώ να πάω μέχρι τη τουαλέτα του σπίτιου μου τώρα άρχισαν να μου τα μασάνε με τα ένσημα και τις υποχρεώσεις του εργοδότη...

 

Η απασχόληση μου είναι 6 μέρες τη βδομάδα 8ωρο αλλά όπως παντού έτσι και εγώ η σύμβαση είναι για τα κλάματα με 5ημερη απασχολήση και δηλωμένο 4ωρο....απασχολουμαι στην επιχείρηση από τον Ιούνιο του 2015 και εχθές σε τηλεφωνική επικοινωνία με το λογιστή της επιχείρησης μου είπε ότι ο εργοδότης μου υποχρεούται να μου κολλήσει 13 ένσημα για το διάστημα που δεν εργάζομαι χωρίς καμία οικονομική συναλλαγή ισχύει κάτι τέτοιο ρε κορίτσια???? Παντού για ένσημα ενός μήνα διαβάζω και ότι καλύβει για αυτόν το μήνα μόνο τη διαφορά ανάλογα με αυτά που θα δώσει το ικα λάθος έχω καταλάβει????

 

Παίζει μήπως ρόλο ότι είχαμε κάνει τροποποίηση στη σύμβαση αρχές του Νοεμβρίου το 2015 γιατί με είχε δηλώσει ότι παίρνω εξωφρενικό μισθό? Αλλά και σε εκείνη τη σύμβαση αναφέρει ότι εργασιακή σχέση σύμβασης είναι από τον Ιούνιο....και μετά δε ξέρω αν επηρεάζει κάπου το γεγονός ότι με έχουν ότι εργάζομαι δευτέρα τρίτη πέμπτη Παρασκευή Σάββατο με σπαστό ωράριο 2 ώρες το πρωί και 2 το απόγευμα....

 

Σας παρακαλώ τη βοήθεια σας γιατί στη κατάσταση μου δεν μπορώ να πάω πουθενά να ενημερωθώ και από τα τηλέφωνα καμιά υπήρεσια δεν ασχολείται μαζί μου και οι δικοί μου λόγω ηλικίας δεν μπορούν να επιβαρύνθουν και με κάτι τέτοιο αρκετά τρέχουν ήδη και ο καημένος ο σύζυγός βρίσκεται πολύ μακριά αυτή τη στιγμή λόγω μετάθεσης και δεν μπορεί και αυτός να κάνει τίποτα από εκεί που

gLG9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου ελπίζω όλες να είστε καλά!!!!

Θα ήθελα πραγματικά τη βοήθεια σας γιατί κοντεύω να τρελαθώ, ειμαι στα πρόθυρα να ενημερώσω το λογιστή της επιχείρησης που εργάζομαι να μου ετοίμασει μια οικειοθελώς αποχώρηση για να τελειώνω με όλη αυτή τη χαρτουρα και το πολέμο νεύρων που μου κάνουν!!!!

 

Έχω βγει σε άδεια από την 6τη εβδομάδα κύησης λόγω τρελων αιμοραγιων, στην αρχή ο γιατρός μου έδωσε μια 15ημερη άδεια όταν τελειώσε μου έδωσε 1 μήνα πέρασα από επιτροπή και προχθές μου έγραψε άλλο 1 μήνα ενώ υπάρχει βελτίωση όμως ακόμη υπάρχει μια ελαφριά αιμορραγία και επισης φοβάται λίγο παραπάνω ο γιατρός μου λόγω καρδιοσχημης μήτρας (και πολύ σοβαροι παράγοντες είναι και η φυση της εργασίας μου καθώς απαιτεί 8ωρο 6ημερες τη βδομάδα με πλήρη ορθοστασία χωρίς διαλλειμα γιατί εκείνες τις ώρες κρατάω μόνη μου το κατάστημα με προϊόντα πολύ βαριά και σκαρφάλωμα σε σκάλες για να τα κατεβάσω - όπως και επισης απασχολήση στην οικία μου πάνω από 2 ώρες ημερησίως για διαχείριση διαφόρων θεμάτων μέσω υπολογιστή αφού σχολασω χωρίς αμοιβη το οποίο το έκανα από τη καλή μου τη καρδία + του ότι ήμουν το παιδί για όλα από ψώνια σούπερ μάρκετ για το κατάστημα μέχρι εξόφληση λογαριασμών + αλλαγή 2 συγκοινωνιών για να πάω στην εργασία μου και 2 να γυρίσω)

 

Το θέμα είναι ότι εκτός από την τρελή ταλαιπωρία που με βάζει ο λογιστής γιατί το ένα χαρτί του ξενίζει και το άλλο του βρομάει (δεν δεχόταν κανένα χαρτί από το γυναικολόγο μου και ας φαινόταν στην υπογραφή ότι ο άνθρωπος είναι συμβεβλημενος με εοππυ καθώς υποστηρίξε ότι ο γιατρός μπορεί να είναι "φιλαράκι" και να μου δίνει της άδειες για να κάθομαι)και έχουν μπει όλοι οι δικοί μου άνθρωποι να τρέχουν να αλλάζουν τα χαρτιά για να τους κάνουμε τα κεφια γιατί εγώ εκ των πραγμάτων μπορώ να πάω μέχρι τη τουαλέτα του σπίτιου μου τώρα άρχισαν να μου τα μασάνε με τα ένσημα και τις υποχρεώσεις του εργοδότη...

 

Η απασχόληση μου είναι 6 μέρες τη βδομάδα 8ωρο αλλά όπως παντού έτσι και εγώ η σύμβαση είναι για τα κλάματα με 5ημερη απασχολήση και δηλωμένο 4ωρο....απασχολουμαι στην επιχείρηση από τον Ιούνιο του 2015 και εχθές σε τηλεφωνική επικοινωνία με το λογιστή της επιχείρησης μου είπε ότι ο εργοδότης μου υποχρεούται να μου κολλήσει 13 ένσημα για το διάστημα που δεν εργάζομαι χωρίς καμία οικονομική συναλλαγή ισχύει κάτι τέτοιο ρε κορίτσια???? Παντού για ένσημα ενός μήνα διαβάζω και ότι καλύβει για αυτόν το μήνα μόνο τη διαφορά ανάλογα με αυτά που θα δώσει το ικα λάθος έχω καταλάβει????

 

Παίζει μήπως ρόλο ότι είχαμε κάνει τροποποίηση στη σύμβαση αρχές του Νοεμβρίου το 2015 γιατί με είχε δηλώσει ότι παίρνω εξωφρενικό μισθό? Αλλά και σε εκείνη τη σύμβαση αναφέρει ότι εργασιακή σχέση σύμβασης είναι από τον Ιούνιο....και μετά δε ξέρω αν επηρεάζει κάπου το γεγονός ότι με έχουν ότι εργάζομαι δευτέρα τρίτη πέμπτη Παρασκευή Σάββατο με σπαστό ωράριο 2 ώρες το πρωί και 2 το απόγευμα....

 

Σας παρακαλώ τη βοήθεια σας γιατί στη κατάσταση μου δεν μπορώ να πάω πουθενά να ενημερωθώ και από τα τηλέφωνα καμιά υπήρεσια δεν ασχολείται μαζί μου και οι δικοί μου λόγω ηλικίας δεν μπορούν να επιβαρύνθουν και με κάτι τέτοιο αρκετά τρέχουν ήδη και ο καημένος ο σύζυγός βρίσκεται πολύ μακριά αυτή τη στιγμή λόγω μετάθεσης και δεν μπορεί και αυτός να κάνει τίποτα από εκεί που

 

Μόνο λογιστής μπορεί να σου απαντήσει, γιατί θα πρέπει να έχει όλα τα δεδομένα, τι γράφει δηλ η σύμβασή σου και τι η τροποποίηση, οπότε στην θέση σου θα έλεγα στον σύζυγο να συμβουλευτεί και εκεί που είναι έναν λογιστή (μία επίσκεψη θα πληρώσει) για να σας πει ακριβώς τι ορίζεται στην περίπτωσή σας...

από εκεί και πέρα και εμείς στην δικη μας την δουλειά σταματήσαμε να παίρνουμε απλά χαρτιά από γιατρούς γιατί το είχαν ξεφτιλίσει με τις αναρρωτικές, ο καθένας ότι ήθελε έφερνε... όλα νόμιμα, όποιος θέλει αναρρωτικη με την διαδικασία που προβλέπει ο Νόμος...

και σαφώς και όλα νόμιμα στις υποχρεώσεις του εργοδότη προς εσένα..

για αυτό σου λέω πρέπει να μιλήσεις με λογιστή που θα δει τις συμβάσεις σου...

φίλη μου που δουλεύει 4ωρο τις βάζουν τα μισά ένσημα.. αλλά μην μπερδευτείς γιατί κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική...

καλή τύχη!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση!!!!μάλλον κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει γιατί αν πάνε οι δικοί μου το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα μπορέσουν να καταλάβουν 100% τι θα τους πει ο λογιστής!

 

Όσο για αυτό που λες για τις άδειες το καταλαβαίνω αλλά το θεωρώ απαράδεκτο να μη μου δέχεται χαρτί από συμβεβλημενο γιατρό του εοππυ σε περίπτωση επικίνδυνης κύησης και να αμφισβητήσει και να απαιτεί μόνο χαρτί από ικα είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΈΝΟΣ να το δεχτεί ακόμη και στο ΙΚΑ όταν πέρασα επιτροπή είπαν στη μητέρα μου ότι αν επιθυμεί ο λογιστής της επιχείρησης να πάρει ένα τηλέφωνο στο ικα να του μάθουν τι ισχύει και τι όχι γιατί μάλλον δεν έχει ιδέα και η μητέρα μου το ανέφερε μόνο και μόνο γιατί μαζί με όλα αυτά ζητούσε να μου δώσει η ΕΠΙΤΡΟΠΉ μια υπεύθυνη δήλωση με τη ΠΗΤ κάτι που κατηγορηματικα αρνήθηκαν εκεί και ενημέρωσαν στη μητέρα μου ότι θα δεχτεί κανονικά τη βεβαίωση που του δόθηκε από το γυναικολόγο μου μαζί με τις άδειες και ότι άλλο χαρτί πρόκυψει και αυτοί το μόνο που δίνουν είναι ένα χαρτί από τις αποδοχές ότι όντως εγκρίθηκε η άδεια από την επιτροπή το οποίο το δίνω στον λογιστή της επιχείρησης που εργάζομαι όμως δεν μου το δίνουν γιατί πρέπει να τους πάω την υπεύθυνη δήλωση από τον εργοδότη ότι όντως δεν απασχολουμαι αυτό το διάστημα είναι ένα χαρτί που το έστειλα και το ζήτησα συμπληρωμένο από την αρχή της άδειας όταν το έδωσε το ικα σε εμένα και αυτός δεν μου το δίνει με τη πρόφαση ότι δεν τον καλύπτουν τα χαρτιά του γιατρού μου!!!!!!! Και γενικά ενώ δεν θέλω καθόλου να μπλέξω και να δημιουργήσω καταστάσεις και ίσα ίσα μέχρι και πριν λίγες μέρες ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΟΜΟΥΝ που δεν μπορώ να γυρίσω στη δουλειά όσο βλέπω τέτοιες συμπεριφορές νιώθω ότι είναι πολύ άδικο και για όσα έχω προσφέρει εκεί από τη πρώτη μέρα που δουλεύω και στο ότι αμφισβητούν τα λεγόμενα μου....πως να το πω νιώθω ότι δεν έχουν το δικαίωμα καν να σκέφτονται έτσι ότι δεν τους το έχω δώσει!

 

 

Καλά λένε πάντως πως ευχαριστώ και εκτίμηση όσο και να σκοτώνεσαι δεν πρόκειται να ακούσεις απλά λυπάμαι που το καταλαβαίνω σε τόσο ευαίσθητη και δύσκολη περίοδο!!!!!!

gLG9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση!!!!μάλλον κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει γιατί αν πάνε οι δικοί μου το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα μπορέσουν να καταλάβουν 100% τι θα τους πει ο λογιστής!

 

Όσο για αυτό που λες για τις άδειες το καταλαβαίνω αλλά το θεωρώ απαράδεκτο να μη μου δέχεται χαρτί από συμβεβλημενο γιατρό του εοππυ σε περίπτωση επικίνδυνης κύησης και να αμφισβητήσει και να απαιτεί μόνο χαρτί από ικα είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΈΝΟΣ να το δεχτεί ακόμη και στο ΙΚΑ όταν πέρασα επιτροπή είπαν στη μητέρα μου ότι αν επιθυμεί ο λογιστής της επιχείρησης να πάρει ένα τηλέφωνο στο ικα να του μάθουν τι ισχύει και τι όχι γιατί μάλλον δεν έχει ιδέα και η μητέρα μου το ανέφερε μόνο και μόνο γιατί μαζί με όλα αυτά ζητούσε να μου δώσει η ΕΠΙΤΡΟΠΉ μια υπεύθυνη δήλωση με τη ΠΗΤ κάτι που κατηγορηματικα αρνήθηκαν εκεί και ενημέρωσαν στη μητέρα μου ότι θα δεχτεί κανονικά τη βεβαίωση που του δόθηκε από το γυναικολόγο μου μαζί με τις άδειες και ότι άλλο χαρτί πρόκυψει και αυτοί το μόνο που δίνουν είναι ένα χαρτί από τις αποδοχές ότι όντως εγκρίθηκε η άδεια από την επιτροπή το οποίο το δίνω στον λογιστή της επιχείρησης που εργάζομαι όμως δεν μου το δίνουν γιατί πρέπει να τους πάω την υπεύθυνη δήλωση από τον εργοδότη ότι όντως δεν απασχολουμαι αυτό το διάστημα είναι ένα χαρτί που το έστειλα και το ζήτησα συμπληρωμένο από την αρχή της άδειας όταν το έδωσε το ικα σε εμένα και αυτός δεν μου το δίνει με τη πρόφαση ότι δεν τον καλύπτουν τα χαρτιά του γιατρού μου!!!!!!! Και γενικά ενώ δεν θέλω καθόλου να μπλέξω και να δημιουργήσω καταστάσεις και ίσα ίσα μέχρι και πριν λίγες μέρες ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΟΜΟΥΝ που δεν μπορώ να γυρίσω στη δουλειά όσο βλέπω τέτοιες συμπεριφορές νιώθω ότι είναι πολύ άδικο και για όσα έχω προσφέρει εκεί από τη πρώτη μέρα που δουλεύω και στο ότι αμφισβητούν τα λεγόμενα μου....πως να το πω νιώθω ότι δεν έχουν το δικαίωμα καν να σκέφτονται έτσι ότι δεν τους το έχω δώσει!

 

 

Καλά λένε πάντως πως ευχαριστώ και εκτίμηση όσο και να σκοτώνεσαι δεν πρόκειται να ακούσεις απλά λυπάμαι που το καταλαβαίνω σε τόσο ευαίσθητη και δύσκολη περίοδο!!!!!!

 

Οι αναρρωτικές αδειες πάνω από 3 μέρες συνολικα δικαιολογούνται μόνο με το χαρτί του συμβεβλημένου γιατρού. Πάνω από 15 μέρες, χρειάζεσαι χαρτί από νοσοκομείο όπου υπάρχει επιτόπου ελεγκτής, ή να περάσεις από πρωτοβάθμια επιτροπή. Πάντα έτσι ήταν, νομίζω μάλιστα και ακόμη χειρότερα στο παρελθόν. Αν πρόκειται να πάρεις απλά την προβλεπόμενη άδεια πριν τον τοκετό αρκει η βεβαίωση συμβεβλημένου γιατρού για την ΠΗΤ, αν όμως έχεις επιπλοκές και χρειάζεσαι έξτρα άδεια, πρέπει να έχεις περάσει από επιτροπή ή να έχεις από νοσοκομείο και ελεγκτή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση!!!!μάλλον κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει γιατί αν πάνε οι δικοί μου το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα μπορέσουν να καταλάβουν 100% τι θα τους πει ο λογιστής!

 

Όσο για αυτό που λες για τις άδειες το καταλαβαίνω αλλά το θεωρώ απαράδεκτο να μη μου δέχεται χαρτί από συμβεβλημενο γιατρό του εοππυ σε περίπτωση επικίνδυνης κύησης και να αμφισβητήσει και να απαιτεί μόνο χαρτί από ικα είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΈΝΟΣ να το δεχτεί ακόμη και στο ΙΚΑ όταν πέρασα επιτροπή είπαν στη μητέρα μου ότι αν επιθυμεί ο λογιστής της επιχείρησης να πάρει ένα τηλέφωνο στο ικα να του μάθουν τι ισχύει και τι όχι γιατί μάλλον δεν έχει ιδέα και η μητέρα μου το ανέφερε μόνο και μόνο γιατί μαζί με όλα αυτά ζητούσε να μου δώσει η ΕΠΙΤΡΟΠΉ μια υπεύθυνη δήλωση με τη ΠΗΤ κάτι που κατηγορηματικα αρνήθηκαν εκεί και ενημέρωσαν στη μητέρα μου ότι θα δεχτεί κανονικά τη βεβαίωση που του δόθηκε από το γυναικολόγο μου μαζί με τις άδειες και ότι άλλο χαρτί πρόκυψει και αυτοί το μόνο που δίνουν είναι ένα χαρτί από τις αποδοχές ότι όντως εγκρίθηκε η άδεια από την επιτροπή το οποίο το δίνω στον λογιστή της επιχείρησης που εργάζομαι όμως δεν μου το δίνουν γιατί πρέπει να τους πάω την υπεύθυνη δήλωση από τον εργοδότη ότι όντως δεν απασχολουμαι αυτό το διάστημα είναι ένα χαρτί που το έστειλα και το ζήτησα συμπληρωμένο από την αρχή της άδειας όταν το έδωσε το ικα σε εμένα και αυτός δεν μου το δίνει με τη πρόφαση ότι δεν τον καλύπτουν τα χαρτιά του γιατρού μου!!!!!!! Και γενικά ενώ δεν θέλω καθόλου να μπλέξω και να δημιουργήσω καταστάσεις και ίσα ίσα μέχρι και πριν λίγες μέρες ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΟΜΟΥΝ που δεν μπορώ να γυρίσω στη δουλειά όσο βλέπω τέτοιες συμπεριφορές νιώθω ότι είναι πολύ άδικο και για όσα έχω προσφέρει εκεί από τη πρώτη μέρα που δουλεύω και στο ότι αμφισβητούν τα λεγόμενα μου....πως να το πω νιώθω ότι δεν έχουν το δικαίωμα καν να σκέφτονται έτσι ότι δεν τους το έχω δώσει!

 

 

Καλά λένε πάντως πως ευχαριστώ και εκτίμηση όσο και να σκοτώνεσαι δεν πρόκειται να ακούσεις απλά λυπάμαι που το καταλαβαίνω σε τόσο ευαίσθητη και δύσκολη περίοδο!!!!!!

 

Μωρέ σε καταλαβαίνω και την ταλαιπωρία σου αλλά επειδή δυστυχώς ως εργαζόμενοι δεν έχουμε την παιδεία να προστατέψουμε τα δικαιώματά μας, φτάνουμε σε αυτό το σημείο...

υπήρχαν περιπτώσεις έγκυων γυναικών χωρίς κανένα θέμα που πηγαίνανε με υπέρηχους άλλων (που είχαν θέμα) για να βγουν σε επαπειλούμενη..

είχαμε υπάλληλο στην εταιρεία που τις μισές μέρες ερχόταν με κολάρο και τις άλλες έπαιρνε αναρρωτική και το βράδυ πόσταρε φώτο από το σκι που είχε πάει...

και σε εμάς πιο παλιά δέχονταν όλα τα χαρτιά, υπήρχαν περιπτώσεις που για 1 -2 ημέρες που ήταν κάποιος άρρωστος δεν ήθελαν ούτε καν χαρτί από γιατρό, γιατί υποτίθεται υπήρχε εμπιστοσύνη.. εεε όταν το πράγμα ξεφτιλίστηκε, έσφιξαν τα πράγματα..

οπότε όταν μία έγκυος που δεν έχει κανένα θέμα "κοροιδεύει" για να παίρνει την αναρρωτική, τελικά την πληρώνει μία έγκυος που έχει προβλήματα και πρέπει να τρέχει να τα αποδείξει...

βάζε τον σύζυγο να τρέχει :P

με το καλό το μωράκι σου....

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...