Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μισθοδοσία πριν απο άδεια εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Καλημέρα! Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει. Είμαι έγκυος στον 9ο μήνα, σταμάτησα να δουλεύω στις 6 Μαρτίου. Τέλος του Μάρτη με πληρώσανε με ολόκληρο το μισθό του μήνα Μάρτη. Νομίζω ότι όταν σταματάς να δουλεύεις σου πληρώνει ο εργοδότης τον επόμενο μήνα δηλαδή εάν είχα σταματήσει τέλος Φλεβάρη και πάλι θα μου πλήρωνε όλο τον Μάρτη αυτές όμως οι έξι μέρες του Μάρτη που δούλεψα θα πρέπει μήπως να μου τις πληρώσει ξεχωριστά? Δεν ξέρω εάν γίνομαι κατανοητή στο τι ακριβώς θέλω να πω... Μήπως δηλαδή μου χρωστάνε την πληρωμή αυτών των 6 ημερών? και μετά να μου πληρώνανε τον μήνα από 7 Μαρτίου εώς 7 Απριλίου? Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει θα τον ευχαριστούσα πάρα πολύ γιατί δεν θέλω να ρωτήσω την λογίστρια κάτι που μπορεί ούτε καν να ισχύει.... Ευχαριστώ εκ' των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω σταματησα 15 ιανουαριου και δεν πηρα τον 1 μισθό που επρεπε να μου δωσουν απο τη δουλεια μου διοτι τα λεφτα που πηρα απο το ικα ηταν λογαριασμενα συμφωνα με την μισθοδοσια του δεκεμβρη ενω η μισθοδοσια του ιανουαριου-φεβρουαριου ηταν αρκετα χαμηλωτερη οπως μου ειπε η λογιστρια της εργασιας μου και ετσι δεν δικαιομουνα

Γιώργος 26.10.2002 Άγγελος 12.07.2007 Εμμανουέλα 02.03.2012 Παναγιώτης 02.02.2015

Link to comment
Share on other sites

εγω σταματησα την δουλεια τελος σεπτεμβριου πληρωθηκα για το μηνα σεπτεμβρη και οταν εκανα τα χαρτια για τον οαεδ επειδη δεν ειχα παρει αδεια μου εδωσε και ενα μισθο απο οκτωμβρη ετσι ελεγε το χαρτι..

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δεν ξέρω μάλλον δεν θα πάρω τηλέφωνο για να ρωτήσω τη λογίστρια δεν θέλω να φάνω κάπως γιατί γενικώς εδώ και 10 χρόνια που είμαι σε αυτή την εταιρεία είναι πολύ σωστοί στις πληρωμές τους... Και επειδή τώρα είναι και δύσκολες εποχές.... θα το αφήσω μάλλον....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μέχρι τις 6/3 πληρώνεσαι από την δουλειά σου κανονικά επειδή δούλευες.

Μετά αν στην δουλειά αυτή είσαι πάνω από ένα χρόνο θα πληρωθείς ακόμα έναν μισθό ολόκληρο δηλαδή για το διάστημα 7/3-7/4.

Αν στην δουλειά σου είσαι λιγότερο από ένα χρόνο θα πληρωθείς για διάστημα 15 ημερών δηλαδή από 7/3-22/3.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

kalimera. exw k egw mia aporia kai den briskw akri sto internet. eixa anarrwtiki adeia apo 27-1 ews 25-2-14. apo to ika mou evalan 84 eurw gia to prwto 15mero kai 150 gia to epomeno. Auto pou thelw na rwtisw einai an prepei o ergodotis na mou dwsei k ekeinos kapoia xrimata. Na pw episis pws exw lavei alles 15 meres anarrwtiki mesa sto 2013 k pws o misthos pou upografw einai 465eurw (o misthos pou pairnw sta xeria einai 600). Rwtisa ton ergodoti mou an prepei na parw xrimata parapanw k mou eipe oti den dikaioumai alla xrimata. Alla rwtaw esas gt auton den ton empisteuomai. Euxaristw!

Link to comment
Share on other sites

Για καθε 25 πρώτες μερες που δικαιούσαι τον χρόνο πληρώνεσαι και από το ικα και από τνην εργασία σου. Πρέπει ο εργοδότης σου να σου επιστρέψει το υπόλοιπο που σου αναλογεί για τις 25 μέρες. Δεν έχουν σχέση με του 2013. Αλλά μιλάμε για το ποσό που φαίνεται στο ικα, τα 400 τόσα και όχι τα 600 που σου δίνει.Δηλαδή υπολόγισε ότι πρέπει περίπου να σου δώσει γύρω στα 200 με 250 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

se euxaristw para polu gia tin voitheia! o ergodotis kanei tin papia loipon. pelagwsa twra ligo parapanw ap oti imoun....:(

 

Μην αγχώνεσαι στην κατάσταση σου. Πήγαινε πρώτα στο ικα και ρώτα το για να είσαι απόλυτα σίγουρη και απλα μετά ενημέρωσε τον. Έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να σου πληρώσει και το ικα δια αυτό το διάστημα οπότε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...