Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπέρηχος β'επιπέδου & μεγάλη περίμετρος κοιλιάς (AC)


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

Έκανα πολύ πρόσφατα τον υπέρηχο β΄επιπέδου και ευτυχώς όλα πολύ καλά, όλες οι μετρήσεις ήταν εντός των φυσιολογικών ορίων εκτός από την περίμετρο της κοιλιας (ΑC) που ήταν στο ανώτατο υψηλό όριο (185,4mm). Ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει κίνδυνος για το μωρό, ΄τι γενικα είναι μεγάλο (σε φυσιολογικά πλαίσια πάντα )αλλα θέλει να με ξαναδεί σε 3-4 εβδομαδες. Μου είπε επίσης να κάνω καμπύλη ζαχάρου λόγω του AC αλλα και του βάρους του εμβρύου (515gr).

Δε μπορώ να πω ότι αγχώθηκα τρελά αλλά όσο να ναι με ψιλοτρώει το θέμα της κοιλιάς του εμβρύου και επειδή μου είπε ότι θέλει να με ξαναδει.

Γνωρίζετε κατι σχετικό ;;;

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εριξα μια ματιά στο υπερηχογράφημά μου β' επιπέδου και βλέπω οτι κι εμενα το AC ήταν 182,2 με βάρος 538g στις 21+5 εβδομάδες. Και δίπλα γράφει οτι είναι εντός φυσιολογικών ορίων απλά πιο πάνω από τη μέση τιμή. Και μάλιστα το είδαν 2 γιατροί και μου είπαν και οι 2 οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Εννοείται οτι θα κάνεις ό,τι σου είπε ο γιατρός σου αλλά νομίζω οτι απλα έχουμε μεγάλα παιδιά. Πόσων εβδομάδων ήσουν όταν το έκανες?

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Εριξα μια ματιά στο υπερηχογράφημά μου β' επιπέδου και βλέπω οτι κι εμενα το AC ήταν 182,2 με βάρος 538g στις 21+5 εβδομάδες. Και δίπλα γράφει οτι είναι εντός φυσιολογικών ορίων απλά πιο πάνω από τη μέση τιμή. Και μάλιστα το είδαν 2 γιατροί και μου είπαν και οι 2 οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Εννοείται οτι θα κάνεις ό,τι σου είπε ο γιατρός σου αλλά νομίζω οτι απλα έχουμε μεγάλα παιδιά. Πόσων εβδομάδων ήσουν όταν το έκανες?

 

.png

 

 

Foivi ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ήμουν 21εβδ.+3ημ. Μάλλον έχεις δίκιο και έχουμε γιγαντάκια χεχεχε :) Περιμένω βέβεαι και την εξέταση ζαχάρου μήπως εκεί οφείλεται.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Βρε κορίτσια και μένα η περίμετρος εμβρ. κοιλίας είναι 206 mm και την έκανα στην 22+2 εβδ. (αν και υπερηχογραφικά έχει ηλικία 23+6) αλλά κανείς δεν μου είπε ότι είναι εκτός ορίων ή ότι δεν είναι φυσιολογικό!!! :roll::roll::roll::!: :!:

 

Μάλιστα δίπλα στο χαρτί γράφει η μέτρηση είναι για 25+1 εβδ. (αυτό δεν κατάλαβα καθόλου τι σημαίνει και δεν ρώτησα...θα έπρεπε? :roll: )

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μην αγχώνεστε! Το έχω γράψει και σε άλλο τόπικ! Τα μωράκια μας στην β' επιπέδου κάνουν άλμα στην ανάπτυξή τους. Κι εμένα ο μπέμπης μου ήταν στα ανώτατα φυσ. όρια καθώς επίσης και το αμνιακό. Επείδή ξεκίνησε και στραβά η εγκυμοσύνη με έπιασε τρελή στεναχώρια. Η γιατρός μου επειδή με ξέρει δεν μου είχε πει τίποτα αλλά ένας άλλος γιατρός που ήταν μέσα το ανέφερε και αφού μου είπε όλα τα αρνητικά στο τέλος μου λέει το πιο πιθανό είναι ότι μπέμπης θα είναι "ντερέκι".

 

Και σιγά μην ησύχαζα.... Ελα όμως που έχω όλες τις εξετάσεις της μπουμπούκας μου και διαπίστωσα ότι η κόρη μου είχε ακριβώς τις ίδιες μετρήσεις με τον μπέμπη και γεννήθηκε 3400γρ και 53 εκ στις 39+2 εβδ.

 

Εκανα μετά 2 βδομάδες υπέρηχο και όλα ήταν πάλι σε νορμάλ νούμερα απλά ο μπέμπης μας (όπως βέβαια και η αδερφή του) μέσα στο α΄στατιστικό νούμερο σαν μπούσουλα που έχουν οι γιατροί βρισκόμαστε 1 βδομάδα μπροστά!

 

Α και επειδή μου είχε κολλήσει η ιδέα ότι έχω ζάχαρο -απο το άγχος μου δίψαγα τρελά και το ερμήνευα έτσι στο μυαλό μου- η ΚΖ έδειξε.... οτι έχω ΥΠΟΓΛΥΚΑΙΜΙΑ :lol: !!

 

Τώρα και με την άδεια του γιατρού σαρώνω τα γλυκά!! :D

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες θα πάω για επανεξέταση και θα ξανακάνω υπέρηχο οπότε ελπίζω να βγουν όλα φυσιολογικά αυτή τη φορά ή να μην προκύψει τίποτα καινούριο.... γιατί είναι και ψείρας αυτός ο γιατρός και τον έχω παρει από φόβο....στον υπέρηχο αυχενικής διαφάνειας επειδή ήταν πανω από 2mm μου είχε πετάξει για λήψη τροφοβλάστη και τα είχα κανει πανω μου από το φόβο μου, ευτυχώς τελικά δεν χρειάστηκε...

(δεν είναι ο γυναικολόγος μου αλλά συνεργάζεται με αυτόν, εκεί κανω όλους τους μεγάλους υπέρηχους, ευτυχώς ο γιατρός μου είναι πιο cool).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ότι τα παιδάκια σας είναι μεγάλα μην σας ανησυχεί, σημαίνει ότι είναι πιο ψηλά από το κανονικό. Ο γιος μου ήταν μόνιμα 3 εβδομάδες μεγαλύτερος από ότι ήταν, γεννήθηκε 37η εβδομάδα 3700 και 54 πόντους ύψος, ήδη είναι πολύ ψηλότερος από παιδιά που είναι 1-1,5 χρόνο μεγαλύτερα από εκείνον, μην στεναχωριέστε λοιπόν. :D

Link to comment
Share on other sites

Το ότι τα παιδάκια σας είναι μεγάλα μην σας ανησυχεί, σημαίνει ότι είναι πιο ψηλά από το κανονικό. Ο γιος μου ήταν μόνιμα 3 εβδομάδες μεγαλύτερος από ότι ήταν, γεννήθηκε 37η εβδομάδα 3700 και 54 πόντους ύψος, ήδη είναι πολύ ψηλότερος από παιδιά που είναι 1-1,5 χρόνο μεγαλύτερα από εκείνον, μην στεναχωριέστε λοιπόν. :D

 

Ετσι ακριβώς και η κόρη μου.... κανείς δεν την κάνει 2,5 χρονών :D

Εχει και μια γλώσσα το κριαράκι........... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το ότι τα παιδάκια σας είναι μεγάλα μην σας ανησυχεί, σημαίνει ότι είναι πιο ψηλά από το κανονικό. Ο γιος μου ήταν μόνιμα 3 εβδομάδες μεγαλύτερος από ότι ήταν, γεννήθηκε 37η εβδομάδα 3700 και 54 πόντους ύψος, ήδη είναι πολύ ψηλότερος από παιδιά που είναι 1-1,5 χρόνο μεγαλύτερα από εκείνον, μην στεναχωριέστε λοιπόν. :D

 

Με το καλό τα διδυμάκια σου!!!!

 

ΥΓ... άλλη μια σειρά διδύμων και την έφτιαξες την ομάδα μπάσκετ :wink::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εριξα και εγω μια ματια στον υπερυχο του Β επιπεδου και το AC ηταν 198mm και το βάρος του 723gr Γεννηθηκε 3610 και 53 ποντους. Ποτε δεν μου ειπαν τιποτα οτι δεν ειναι φυσιολογικο. Δεν νομιζω οτι πρεπει να ανυσηχεις

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...