Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μικρή καμπύλη σακχαρου Σ.Ο.Σ


Recommended Posts

Και με ένα μηχανάκι μπορείς να μετρήσεις το ζακχαρο σου αλλά δεν νομίζω να ωφελήσει σε κάτι απλά θα δεις πόσο είναι το ζακχαρο σου....ενώ είναι άλλο η καμπύλη ζακχαρου

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω να σου πω σίγουρα αλλά νομίζω πως μπορείς να την κάνεις τώρα,ρωτα τον γιατρό σου.Εμένα οι γενικές μου ήταν πάντα καλές αλλά παρ'όλα αυτά έκανα και τν καμπύλη.Κοίτα τώρα στον 8ο μην σου ξεχάσει και το Doppler.....:rolleyes:

 

τι ειναι ακριβως το ντοπλερ? πηγα γιατρο εγω,τωρα εχω ραντεβου ακριβως μολις μπω στον 9ο

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε συ.. δεν εκανα καμπυλη που λες! :confused::confused::confused::confused:

κοντα στη θεσσαλονικη μενω. επαρχια επαρχια. αυτο ειναι σοβαρο θεμα.. μπορω να τη κανω τωρα κατοπιν εορτης?8ο ειμαι.

 

και επισης να ρωτησω.. αν κανωμια απλη εξεταση για να δω το ζακχαρο μου θα οφελησει κατα καποιο τροπο? ετσι μπαμμπαμ ενα πρωι να παω σε εργαστηρι και να ζητησω να μου τεσταρουν αν ολα καλα.

το σάκχαρο πρέπει να ελέγχεται σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αρκετά συχνά γιατί η αύξησή του προκαλέι μεγάλα προβλήματα στο έμβρυο (πχ τύφλωση). άσε που αν έχεις διαβήτη κύησης πρέπει να γίνει καισαρική. συνήθως γίνεται και η καμπύλη σακχάρου (υπάρχει η μικρή και η μεγάλη, όπως σου τα περιέγραψε και η angel προηγουμένως). απορώ με το γιατρό σου... εσύ δεν έχεις ακούσει για διαβήτη κύησης?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα! Πήρα χτες τα αποτελέσματα της (μικρής) καμπύλης ζαχάρου τα οποία είναι :

 

0' - 93

60' - 145

 

Ποια είναι η γνώμη σας ; Με το γιατρό θα μιλήσω το απόγευμα που έχω ραντεβού.

 

agkalitsa τι εγινε τελικα με τον γιατρο σου και το αποτελεσμα; Ρωταω γιατι κι εγω στην καμπυλη ειχα αποτελεσμα 145 (νηστεως 77) και η γιατρος ειπε να κανω τη μεγαλη αυριο με τα 100 γρ. και 4 μετρησεις.Εκρινε το αποτελεσμα οριακο αλλα παθολογικο. Αν βγουν 2 μετρησεις (απο τις 4) παθολογικες θα με παρακολουθει ενδοκρινολογος. Εσυ τι οδηγιες ελαβες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

agkalitsa τι εγινε τελικα με τον γιατρο σου και το αποτελεσμα; Ρωταω γιατι κι εγω στην καμπυλη ειχα αποτελεσμα 145 (νηστεως 77) και η γιατρος ειπε να κανω τη μεγαλη αυριο με τα 100 γρ. και 4 μετρησεις.Εκρινε το αποτελεσμα οριακο αλλα παθολογικο. Αν βγουν 2 μετρησεις (απο τις 4) παθολογικες θα με παρακολουθει ενδοκρινολογος. Εσυ τι οδηγιες ελαβες;

 

Πάω αύριο το πρωί για τη μεγάλη καμπύλη με 75 γρ γλυκόζης. Πήγα ήδη σε Ενδοκρινολογο ο οποίος μου έδωσε διατροφή την οποία θα ακολουθώ άσχετα από το αποτέλεσμα της καμπύλης. Αν είναι παθολογική βλέπουμε........

Link to comment
Share on other sites

Στα ιδια ειμαστε δηλαδη, μονο που εγω θα κανω τα 100γρ., ειναι ενα ολοκληρο βαζακι γλυκοζη, πως θα την πιω Θεε μου. Θα βγαλω τα αντερα μου. Θα πηγαινα κι εγω σε ενδοκρινολογο αλλα ειχε διακοπες κι αυτη βλεπεις, νεκρη περιοδος. Αλλα μετα απο αυτα που θα παρω θα παω!Καλα αποτελεσματα να εχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τα αποτελεσματα της καμπυλης ζαχαρου με 100γρ.

Νηστης: 78

60': 141

120':147

180':124

Ο μικροβιολογος και η γυναικολογος ειπαν οτι χρειαζομαι παρακολουθηση, η ενδοκρινολογος λειπει, ανοιγει απο βδομαδα. Ανησυχω, αν μπορουσα να τη δω αμεσα θα ενιωθα καλυτερα γιατι θα εκανα κατι. Ξερω οτι θα μου δωσει διατροφη, οποτε μαλλον θα αρχισω να την κανω μονη μου. Κομμενα γλυκα (αχ ατιμα, ενα ζαχαροπλαστειο εχω φαει), ψωμια και μακαρονια-ρυζι. Τι μουν μενει να τρωω αραγε; Αληθεια αν ξερει καποια κοπελα το ψωμι πρεπει να το κοψω εντελως ή να καταναλωνω με μετρο;

agkalitsa εσυ πως πηγες;

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τα αποτελεσματα της καμπυλης ζαχαρου με 100γρ.

Νηστης: 78

60': 141

120':147

180':124

Ο μικροβιολογος και η γυναικολογος ειπαν οτι χρειαζομαι παρακολουθηση, η ενδοκρινολογος λειπει, ανοιγει απο βδομαδα. Ανησυχω, αν μπορουσα να τη δω αμεσα θα ενιωθα καλυτερα γιατι θα εκανα κατι. Ξερω οτι θα μου δωσει διατροφη, οποτε μαλλον θα αρχισω να την κανω μονη μου. Κομμενα γλυκα (αχ ατιμα, ενα ζαχαροπλαστειο εχω φαει), ψωμια και μακαρονια-ρυζι. Τι μουν μενει να τρωω αραγε; Αληθεια αν ξερει καποια κοπελα το ψωμι πρεπει να το κοψω εντελως ή να καταναλωνω με μετρο;

agkalitsa εσυ πως πηγες;

 

 

Αυτα που γραφεις (εκτος απο τα γλυκα)δεν απαγορευονται απλα θα προτιμας μαυρο ψωμι και μαυρα μακαρονια.Εαν δεις εδω την διατροφη που εκανα θα δεις οτι τα εχει στο μενου

 

http://www.matkarismiltiadis.gr/cms/?p=162&cat=6

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτα που γραφεις (εκτος απο τα γλυκα)δεν απαγορευονται απλα θα προτιμας μαυρο ψωμι και μαυρα μακαρονια.Εαν δεις εδω την διατροφη που εκανα θα δεις οτι τα εχει στο μενου

 

http://www.matkarismiltiadis.gr/cms/?p=162&cat=6

 

sofaki αυτη τη διαιτα την βρηκα το μεσημερι ψαχνοντας να βρω πληροφοριες και την κρατησα στον υπολογιστη. Μου φαινεται καλη για να ξεκινησω. Σε χορταινε ικανοποιητικα;

Link to comment
Share on other sites

sofaki αυτη τη διαιτα την βρηκα το μεσημερι ψαχνοντας να βρω πληροφοριες και την κρατησα στον υπολογιστη. Μου φαινεται καλη για να ξεκινησω. Σε χορταινε ικανοποιητικα;

 

 

Τον πρωτο μηνα υπεφερα,πεινουσα τρελα ισως γιατι απο τον φοβο μου για το ζαχαρο να ετρωγα λιγοτερα γραμμαρια απο οσα επρεπε.Μετα ψιλοσυνηθισα αλλα γενικα μου ηταν πολυ δυσκολο ολο αυτο,κουραστικο και ψυχοφθορο....Ευτυχως το μωρο γεννηθηκε μια χαρα χωρις να εχει επηρεαστει απο το ζαχαρο και το αλλο καλο ειναι οτι πηρα μολις 2 κιλα στην εγκυμοσυνη :P

 

Ελπιζω εσυ να μην δυσκολευτεις οσο εγω....

 

Σου ευχομαι καλες μετρησεις ;)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να συνηθισει ο οργανισμος στο νεο διατροφικο προγραμμα ειναι μαρτυριο, εχω ξανακανει διαιτες και ξερω. Οσο για αυτη τη συγκεκριμενη εφαγα στις 9 το βραδυνο που ειχε: 1 αυγο, 1 φετα γαλοπουλα, 1 φετα τυρι, 1 ντοματα και ενα αγγουρι σαλατα και 2 φρυγανιες και παλι πειναω. Αλλα οταν ετρωγα πιτσες και σουβλακια για βραδυνο τι να περιμενεις. Θα συνηθισω υποθετω. Σκεφτομαι και τα κιλα που δεν θα παρω, ή θα χασω και λεω χαλαλι. Μεχρι τωρα εχω παρει 7 κιλα, καλα ειναι αλλα ημουν χοντρουλα απο πριν οποτε και μετα τη γεννα θα επρεπε να κανω κατι να αδυνατισω. Αλλα μ'αρεσει το φαγητο, λιγουρευομαι συνεχεια και υποφερω οταν δεν μπορω να φαω. Γι'αυτο και παχαινω ή δημιουργησα τετοια προβληματα. Το χειροτερο ειναι το πρωινο, εγω ετρωγα φρυγανιες με βουτυρο και μαρμελαδα ενω τωρα πρεπει να τρωω τυρια και γιαουρτια πρωι πρωι, αυτο δεν το αντεχω. Τελος παντων, μ'επιασε γκρινια τωρα, θα δουμε. Το παιδι μου να'ναι καλα και θα το κανω γι'αυτο. Παντως μ'εχει πιασει καταθλιψη, με το φαγητο ενιωθα ευτυχισμενη! Εχουμε τις ορμονες εχουμε κι αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να συνηθισει ο οργανισμος στο νεο διατροφικο προγραμμα ειναι μαρτυριο, εχω ξανακανει διαιτες και ξερω. Οσο για αυτη τη συγκεκριμενη εφαγα στις 9 το βραδυνο που ειχε: 1 αυγο, 1 φετα γαλοπουλα, 1 φετα τυρι, 1 ντοματα και ενα αγγουρι σαλατα και 2 φρυγανιες και παλι πειναω. Αλλα οταν ετρωγα πιτσες και σουβλακια για βραδυνο τι να περιμενεις. Θα συνηθισω υποθετω. Σκεφτομαι και τα κιλα που δεν θα παρω, ή θα χασω και λεω χαλαλι. Μεχρι τωρα εχω παρει 7 κιλα, καλα ειναι αλλα ημουν χοντρουλα απο πριν οποτε και μετα τη γεννα θα επρεπε να κανω κατι να αδυνατισω. Αλλα μ'αρεσει το φαγητο, λιγουρευομαι συνεχεια και υποφερω οταν δεν μπορω να φαω. Γι'αυτο και παχαινω ή δημιουργησα τετοια προβληματα. Το χειροτερο ειναι το πρωινο, εγω ετρωγα φρυγανιες με βουτυρο και μαρμελαδα ενω τωρα πρεπει να τρωω τυρια και γιαουρτια πρωι πρωι, αυτο δεν το αντεχω. Τελος παντων, μ'επιασε γκρινια τωρα, θα δουμε. Το παιδι μου να'ναι καλα και θα το κανω γι'αυτο. Παντως μ'εχει πιασει καταθλιψη, με το φαγητο ενιωθα ευτυχισμενη! Εχουμε τις ορμονες εχουμε κι αυτα!

 

 

Λιγα δεν ειναι??Εγω σχεδον παντα ετρωγα κανονικο φαγητο με σαλατα,για παραδειγμα σπανακορυζο με απεριοριστη σαλατα μαρουλι και μια φετα μαυρο ψωμι.Χορταινα εκεινη την στιγμη απλα δεν με "κραταγανε "ιδιαιτερα....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Το πρωινο είναι γενικά όντως λίγο σε όλες τις διαβητικες δίαιτες. Εμένα το πρωινο μου είναι μια πολυ μικρη φέτα μαύρο ψωμι (30γρ), 30 γρ τυρι, 250 γιαούρτι (ή γαλα, αλλά το γαλα μου ανεβαζει πολυ τις μετρησεις) και μισο (ούτε καν ακριβώς μισο) πράσινο μήλο (είναι το μόνο φρούτο που δε μου ανεβάζει ζαχαρο το πρωι). Το πρωι κυκλοφορεί περισσότερη κοριζονη στο αίμα και ανεβάζει πολυ το ζαχαρο γι'αυτο δίνουν τόσο ελάχιστο υδατανθρακα και φρούτα σε σχέση με την υπολοίπη μέρα που μπορείς να φας κάπως παραπάνω.

Σοφάκι πήρες σύνολο μόνο 2 κιλά σε ΌΛΗ την εγκυμοσυνη?????? δηλαδη με το που γεννησες ήσουν πιο αδύνατη απο πριν? ή εννοείς ότι αφού γεννήσες είχες μόνο δυο παραπανισια κιλα? εγω που έχω διαβήτη απο την 7η εβδομάδα και έχω ξεσκιστει στη στερητική διατροφη και μου έχουν σπάσει τα νεύρα είμαι στην 26η και έχω πάρει 4 κιλα ήδη!!!! (και πραγματικά δεν ξέρω πως γινεται αυτο, ακόμη και το λάδι είναι μετρημένο κουτάλακι-κουτάλακι!!!!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λιγα δεν ειναι??Εγω σχεδον παντα ετρωγα κανονικο φαγητο με σαλατα,για παραδειγμα σπανακορυζο με απεριοριστη σαλατα μαρουλι και μια φετα μαυρο ψωμι.Χορταινα εκεινη την στιγμη απλα δεν με "κραταγανε "ιδιαιτερα....

 

εγραφε να φαω κατι απο την ομαδα κρεατος, και επειδη δεν ειχα κρεας ή ψαρι προχειρο κοιταξα τα ισοδυναμα και ηταν αυγο. Δεν θυμαμαι τις αλλες λεπτομερειες, παντως ακολουθησα ακριβως αυτα που ελεγε, το στομαχι διαμαρτυροταν μετα απο λιγο. Κατα τις 11 ηπια μισο φλυτζανι γαλα που δεν μ'αρεσει κιολας και κοπηκε λιγο η λιγουρα. Σημερα το πρωι την εκανα την ατασθαλια, εφαγα 1 κομματι κεικ και ενα χυμο. Το πρωι θελω κατι γλυκο. Αν φαω γιαουρτι και τυρι θα παθω καταθλιψη.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωινο είναι γενικά όντως λίγο σε όλες τις διαβητικες δίαιτες. Εμένα το πρωινο μου είναι μια πολυ μικρη φέτα μαύρο ψωμι (30γρ), 30 γρ τυρι, 250 γιαούρτι (ή γαλα, αλλά το γαλα μου ανεβαζει πολυ τις μετρησεις) και μισο (ούτε καν ακριβώς μισο) πράσινο μήλο (είναι το μόνο φρούτο που δε μου ανεβάζει ζαχαρο το πρωι). Το πρωι κυκλοφορεί περισσότερη κοριζονη στο αίμα και ανεβάζει πολυ το ζαχαρο γι'αυτο δίνουν τόσο ελάχιστο υδατανθρακα και φρούτα σε σχέση με την υπολοίπη μέρα που μπορείς να φας κάπως παραπάνω.

Σοφάκι πήρες σύνολο μόνο 2 κιλά σε ΌΛΗ την εγκυμοσυνη?????? δηλαδη με το που γεννησες ήσουν πιο αδύνατη απο πριν? ή εννοείς ότι αφού γεννήσες είχες μόνο δυο παραπανισια κιλα? εγω που έχω διαβήτη απο την 7η εβδομάδα και έχω ξεσκιστει στη στερητική διατροφη και μου έχουν σπάσει τα νεύρα είμαι στην 26η και έχω πάρει 4 κιλα ήδη!!!! (και πραγματικά δεν ξέρω πως γινεται αυτο, ακόμη και το λάδι είναι μετρημένο κουτάλακι-κουτάλακι!!!!!)

 

 

Ναι πηρα συνολο 2 κιλα σε ολη την εγκυμοσυνη.Οταν εκανα την καμπυλη στην 27η εβδομαδα ειχα παρει 3 κιλα και με την διαιτα αυτη εχασα και 1.Οποτε με το που γεννησα ημουν 4 κιλα λιγοτερο απο οτι ξεκινησα την εγκυμοσυνη ;)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κεικ???!!! και πόσο σου πήγε το ζαχαρο μετα που μετρηθηκες??? ήσουν ΟΚ δηλαδη?

Sofaki δηλαδη πόσο ζύγιζε το μικράκι σου όταν γεννήθηκε? μαζι με τς υγρά του πλακουντα κλπ κλπ πρέπει να ήταν πολυ μικρούλι! όλα καλα όμως ε? :)

Link to comment
Share on other sites

Κεικ???!!! και πόσο σου πήγε το ζαχαρο μετα που μετρηθηκες??? ήσουν ΟΚ δηλαδη?

:)

 

χε, χε δεν εχω αρχισει να μετριεμαι ακομα, δεν εχω παει στη διαβητολογο γιατι λειπει και ειπα να χαρω μερικες στιγμες απολαυσης ακομα. Ποσο λες να πηγε με το κεικ? Να ξεπερασε το 141 που ειχα με 100 γρ. γλυκοζης;

Αληθεια ξερει καμμια σε τι αντιστοιχουν τα 100 γρ. γλυκοζης; Εχω αυτη την απορια. Γιατι δεν μας βαζουν να φαμε ενα γλυκο, καμμια παστουλα- και 2 δεν θα ειχα αντιρρηση. Νομιζω οτι σε καποια μικροβιολογικα σου δινουν γλυκο αντι για γλυκοζη.

Link to comment
Share on other sites

Κεικ???!!! και πόσο σου πήγε το ζαχαρο μετα που μετρηθηκες??? ήσουν ΟΚ δηλαδη?

Sofaki δηλαδη πόσο ζύγιζε το μικράκι σου όταν γεννήθηκε? μαζι με τς υγρά του πλακουντα κλπ κλπ πρέπει να ήταν πολυ μικρούλι! όλα καλα όμως ε? :)

 

 

Ναι ολα καλα ευτυχως!Γεννησα 40+2 και βαρος μωρου 3,210.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Το κεικ είναι ότι χειρότερο γιατι έχει και ζάχαρη και αλευρι οπότε σε ξετινάζει. Δεν είναι αστείο πράγμα πάντως ο διαβητης, το να ανεβαζεις ζαχαρα πολυ ψηλά δεν είναι καθόλου καλο για το μωρό. Ο διαβητης ελέγχεται καλα με σωστή διατροφη (ή και με ινσουλίνη) και δεν κινδυνευεις ούτε εσυ ούτε το μωρο σου, αλλά είναι σημαντικο, αν όντως έχεις, να μην παίζεις με τις τιμές σου. Εντάξει, δεν πειράζει τώρα η μια φορα, εγινε, αλλά γενικα έχε το νου σου να προσεχεις μέχρι να σου πει ο διαβητολογος αν όντως έχεις διαβήτη και τι πρέπει να κανεις γι'αυτο :)

Δυστυχώς, αν έχεις διαβήτη θα χρειαστεί να μην τρως γλυκά το πρωι (ούτε και κάποια άλλη ώρα της μέρας) είναι κομμάτι του απιστευτα εκνευριστικου πακέτου του διαβήτη. Και ναι, είναι απαισιο, όσες κάναμε διαβήτη κύησης μας έπιασε και κατάθλιψη απο το πόσο περιορίστηκαν οι επιλογές μας, αλλά δε γινεται αλλιώς με τον παλιορημαδι το διαβήτη! (θα τελειώσει όμως, που θα παει!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Lydia σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου και που ασχολεισαι μαζι μου. Σημερα εφαγα ενα τοστ για πρωινο και μισο ποτηρι χυμο, αν και τωρα που το σκεφτομαι ο χυμος δεν ηταν καλη επιλογη, καλυτερα φρουτο να ετρωγα. Απο Δευτερα θα μπουν ολα στη θεση τους, που θα παω στη διαβητολογο! Κι εγω για το μωρο ανησυχω, μην παθει κατι απο το ζαχαρο και θα εχω τυψεις. Παντως γενικα τωρα που το σκεφτομαι, παρ'ολο που το μωρακι δεν ειχε κανενα προβλημα- και αυτο ειναι το σημαντικοτερο βεβαια- ο δικος μου οργανισμος εγινε σμπαραλια, εκανα θυρεοειδη, ζαχαρο, εχω καουρες που με εχουν απελπισει, δυσκοιλιοτητα τοση που χρειαζομαι καθαρτικο, δεν ξερω απο που να το πιασω το ζητημα. Αλλα ειπα χαλαλι, το μωρο μου να ειναι καλα και θα περασουν ολα, 3 μηνες μου εμειναν!

Να'σαι καλα για τις συμβουλες σου και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ίδια κι εγω :) το μικράκι είναι καλα κι εγω έπαθα διαβήτη, θυροειδη, δυσπεψίες, μου ανέβηκε και σε μια φάση η μια ωοθήκη επάνω απο τη μήτρα για 2 βδομάδες και πόνουσα τρελά! Σακατευτηκα με αυτήν την εγκυμοσυνη!! Τι να πεις, εύχομαι στο τέλος να πανε όλα καλα και να ξεχαστεί όλο αυτο το σακάτεμα και να μας μείνουν μόνο τα μπεμπάκια :)

Για το χυμό δίκιο έχεις, δεν είναι πολυ καλη ιδέα. Γενικα σούπες, πουρέδες, χυμοί, οτιδήποτε έχει ίνες κι εσυ το πίνεις σε λιωμένη μορφή αυξάνει πολυ το ζαχαρο γιατι απορροφάται πολυ γρήγορα. Οπότε καλύτερα όλα αυτα να τα τρως ολόκληρα για να παίρνεις και τις ίνες τους που καθυστερούν την απορρόφηση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kαλησπέρα και από μένα, σήμερα το πρωί έκανα και γω την καμπύλη σακχάρου, απαίσια γεύση, αλλά τί να κάνεις? Έκανα των 100 και σύνολο 4 μετρήσεις, κάθισα 3 ολόκληρες ώρες, έσκασα. Ευτυχώς είχε περιοδικά και έμαθα όλα τα νέα της σόου μπιζ!

Αύριο θα έχω τα αποτελέσματα και την Πέμπτη έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο και την ενδοκρινολόγο μου για να τα δουν. Η ενδοκρινολόγος που με παρακολουθεί (λόγω θυρεοειδή, πάιρνω Τ4), είναι πολύ καλή και ...ολίγον αυστηρή. Υποψιάζομαι ότι θα με βάλει σε αυστηρή διατροφή, καθώς υποψιάζομαι επίσης ότι τα αποτελέσματα θα είναι τραγικά. Έχω τρελή ψύχωση με τα γλυκά, το φαγητό δεν με ενδιαφέρει και ΄τοσο, μπορώ να ζήσω μόνο με γλυκά!! Και πολλά βράδυα, όταν πεινάω, να οι παραγγελίες (πίτσες, σουβλάκια κλπ). Και ενώ δεν είχα πάρει σχεδόν γραμμάριο τους 5-6 πρώτους μήνες, αυτή τη στιγμή, σχεδόν 28 εβδομάδων, είμαι συν 5 κιλά. Δεν είναι πολλά, απλά τα πήρα μαζεμένα σε λιγότερο από 1 μήνα. Και αν δεν με μετρούσε σε κάθε επίσκεψη ο γυναικολόγος μου (αυστηρός στο θέμα των κιλών) θα είχα βάλει πολλά παραπάνω. Δεν ξέρω πώς θα αντέξω αν με βάλουν σε διατροφή. Όσες ακολουθήσατε κάποιο πρόγραμμα, πώς την παλεύατε βρε κορίτσια?? Δε θέλω ούτε να το φανταστώ.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα τα αποτελέσματα:

 

Nηστείας : 78

1η ώρα : 161

2η ώρα : 140

3η ώρα : 105

 

Στο μικροβιολογικό μου είπαν ότι είναι νορμάλ. Μεθαύριο θα τα πάω στον γυναικολόγο και στην ενδοκρινολόγο. Άντε να δούμε..

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...