Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β-χοριακή και ορμονολογικές εξετάσεις - φυσιολογικές τιμές


dina27

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα,

ειμαι καινουργια στο φορουμ.Εκανα σημερα εξεταση β-χοριακης,κ τα αποτελεσματα εδειξαν τιμη 322.Τελευταια περιοδο ειχα 15/8,αλλα γενικα τους τελευταιους μηνες ειχα πολυ ασταθη κυκλο,32,36,37 ημερες,αναλογα.

Απλα αγχωθηκα πολυ γιατι δεν ξερω μηπως η τιμη της επρεπε να ειναι πολυ πιο υψηλη.Κ μεσολαβει κ σαβ/κο για να βρω το γιατρο μου:(Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια,ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

ειμαι καινουργια στο φορουμ.Εκανα σημερα εξεταση β-χοριακης,κ τα αποτελεσματα εδειξαν τιμη 322.Τελευταια περιοδο ειχα 15/8,αλλα γενικα τους τελευταιους μηνες ειχα πολυ ασταθη κυκλο,32,36,37 ημερες,αναλογα.

Απλα αγχωθηκα πολυ γιατι δεν ξερω μηπως η τιμη της επρεπε να ειναι πολυ πιο υψηλη.Κ μεσολαβει κ σαβ/κο για να βρω το γιατρο μου:(Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια,ευχαριστω.

μην ανησυχεις η τιμη μια χαρα μου φαινεται.δεν ξερεις ποτε εμεινες εγκυος και η χοριακη εξαρταται απο την συλληψη.μην αγχωνεσαι χωρις να υπαρχει λογος.πρωτα απο ολα συγχαρητηρια!!!!:P:p:p την δευτερα πηγαινε κανε επαναληψη της χοριακης για να δεις ποσο ανεβηκε και μετα κατευθειαν στον γιατρο σου. μια χαρα τιμη εχεις.πρεπει να εισαι περιπου 3-4 εβδομαδων.συγχαρητηρια και φιλακια.περιμενω νεα σου

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση σου!!Ακομα δεν το εχουμε συνειδητοποιησει,ηταν πολυ ξαφνικο:-D:grin::-D:grin:!!Κ με τον κυκλο μου ετσι οπως ηταν,ουτε ποτε ειχα καθυστερηση δεν μπορουσα να ξερω.

Υπαρχει περιπτωση δηλαδη με τοσο μικρη τιμη να ειμαι 3-4 εβδομαδων?Γιατι ειδα οτι η τιμη μου αντιστοιχει σε 2 εβδ.αν δεν κανω λαθος.

 

υγ.Μες στον πανικο ξεχασα κατι πολυ σημαντικο.Την προηγουμενη Πεμπτη ειχα κανει κ τεστ ουρων,αλλα ειχε βγει αρνητικο,γι'αυτο κ δεν πιστευα οτι η αιματος θα εβγαινε θετικη.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση σου!!Ακομα δεν το εχουμε συνειδητοποιησει,ηταν πολυ ξαφνικο:-D:grin::-D:grin:!!Κ με τον κυκλο μου ετσι οπως ηταν,ουτε ποτε ειχα καθυστερηση δεν μπορουσα να ξερω.

Υπαρχει περιπτωση δηλαδη με τοσο μικρη τιμη να ειμαι 3-4 εβδομαδων?Γιατι ειδα οτι η τιμη μου αντιστοιχει σε 2 εβδ.αν δεν κανω λαθος.

 

υγ.Μες στον πανικο ξεχασα κατι πολυ σημαντικο.Την προηγουμενη Πεμπτη ειχα κανει κ τεστ ουρων,αλλα ειχε βγει αρνητικο,γι'αυτο κ δεν πιστευα οτι η αιματος θα εβγαινε θετικη.

δεν θυμαμαι ακριβως τις τιμες χοριακης .μαλλον εχεις δικιο γιατι οι τιμες αλλαζουν απο μικροβιολογικο σε μικροβιολογικο.τι σημασια εχει?αυτο που εχει σημασια ειναι οτι εισαι εγκυος.η εξεταση ουρων δεν δειχνει τοσο νωρις ενω η χοριακη φαινεται μια βδομαδα μετα την συλληψη.ελπιζω να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!!!!!:P

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλησπέρα σας...τελευταία περίοδο είχα στις 10 Σεπτεμβρίου και εχθές, 4/10 πήγα για χοριακή μετά από θετικά τεστ κυήσεως, την μέρα που περίμενα περίοδο..Η χοριακή έδειξε 42, στο μικροβιολογικό μου είπαν πως είμαι μεταξύ 3ης και 4ης εβδομάδος. Ο γιατρός από την άλλη μου είπε πως μάλλον για βιοχημική μιλάμε..εντωμεταξύ εγώ νιώθω χάλια, πόνοι πότε αριστερά πότε δεξιά, πότε και στις 2 πλευρές ταυτόχρονα, κουράζομαι, κ έχω μία μεταλλική γεύση στο στόμα μου...

 

Είμαι έγκυος ή όχι..? και γιατι ο γιατρός μου με αποθάρρυνε τόσο..?λέτε να πάω αύριο για επανάληψη χοριακής ή να περιμένω 10 μέρες για να είναι βαρβάτη η καθυστέρηση...?

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα σας...τελευταία περίοδο είχα στις 10 Σεπτεμβρίου και εχθές, 4/10 πήγα για χοριακή μετά από θετικά τεστ κυήσεως, την μέρα που περίμενα περίοδο..Η χοριακή έδειξε 42, στο μικροβιολογικό μου είπαν πως είμαι μεταξύ 3ης και 4ης εβδομάδος. Ο γιατρός από την άλλη μου είπε πως μάλλον για βιοχημική μιλάμε..εντωμεταξύ εγώ νιώθω χάλια, πόνοι πότε αριστερά πότε δεξιά, πότε και στις 2 πλευρές ταυτόχρονα, κουράζομαι, κ έχω μία μεταλλική γεύση στο στόμα μου...

 

Είμαι έγκυος ή όχι..? και γιατι ο γιατρός μου με αποθάρρυνε τόσο..?λέτε να πάω αύριο για επανάληψη χοριακής ή να περιμένω 10 μέρες για να είναι βαρβάτη η καθυστέρηση...?

 

Κοριτσακι κ εγω 10/9 ειχα τελευταια περιοδο.. Τι κυκλο εχεις; Δεν εκανες λιγο νωρις τη χοριακη 4/10; Εγω θα περιμενω κ ανδε μου ερθει περιοδος θα παω γυρω στις 10/10.. Επανελαβε τη κατα τη γνωμη μου απο δευτερα.. Ποτε δε ξερεις... Πως μπορει ο γιατρος σου να προκαταλαμβανει καταστασεις απο τοσο νωρις;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι κ εγω 10/9 ειχα τελευταια περιοδο.. Τι κυκλο εχεις; Δεν εκανες λιγο νωρις τη χοριακη 4/10; Εγω θα περιμενω κ ανδε μου ερθει περιοδος θα παω γυρω στις 10/10.. Επανελαβε τη κατα τη γνωμη μου απο δευτερα.. Ποτε δε ξερεις... Πως μπορει ο γιατρος σου να προκαταλαμβανει καταστασεις απο τοσο νωρις;

 

γειά σου amarullis, έχω σχετικά μικρό κύκλο, έρχεται συνήθως στις 25-26 μέρες..Την εξέταση και τα τεστ τα έκανα στις 25 μέρες..πες με ανυπόμονη, πες με ότι θες, ήθελα τόσο πολύ να δω αν είμαι έγκυος και δεν άντεξα να περιμένω..Σήμερα είναι η 27η μέρα μου..μακάρι να είχα το κουράγιο σου..αλλά αδύνατον να το βγάλω από το μυαλό μου μιάς και θέλουμε καιρό μωράκι με τον άντρα μου..εσύ τι κύκλο έχεις?

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δε ξερεις... Πως μπορει ο γιατρος σου να προκαταλαμβανει καταστασεις απο τοσο νωρις;

 

 

Κι εγώ αυτό απορώ! Πώς μερικές φορές δεν βουτάνε τη γλώσσα στο μυαλό, πριν ανοίξουν το στόμα τους; Μπορεί να είχε καθυστερημένη συλληψη η κοπέλα.

 

Επανέλαβε τη χοριακή μετά από 2 μέρες για να δεις αν διπλασιάστηκε και μη βάζεις το κακό στο νου σου από τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

άχ κορίτσια σας ευχαριστώ τόσο πολύ για τα καλά σας λόγια, δε σας ξέρω και με κάνατε να νιώσω τόσο καλά, και ο γιατρός που τον ξέρω χρόνια και τον πληρώνω σχεδόν με πέταξε έξω χτες..σίγουρος πως μιλάμε για βιοχημική...σήμερα ξαναπήγα το πρωί για εξέταση, μεσα στα κλαματα, και έκανα και ένα τεστάκι clear blue που βγήκε ο σταυρός τόσο έντονος, έβγαζε μάτι...θα πάω το απόγευμα το αποτέλεσμα και έτσι και το 42 έχει ανέβει θα το την τρίψω στη μούρη την εξέταση...

 

ο γιατρός είπε πως έπρεπε να περιμένω την καθυστέρηση..δηλαδή πιο πριν αν το μάθει μια κοπέλα είναι έγκλημα..? καθυστέρηση δεν είχα ποτέ, μήπως φταίω και για αυτό..τη μέρα που περίμενα δεν είχα κανένα σημάδι περιόδου, και έτσι μου μπήκε η ιδέα...

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πες μας τα νεα σου το απογευμα.εμενα η φιλη μου μετα απο 5 μερες καθυστερησης και με σταθερο κυκλο ειχε χοριακη 54.η συλληψη ειχε γινει την 22 μερα.τωρα ο μπεμπης ειναι 4 μηνων

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια η χοριακή 103!!! Ανέβηκε πάνω από το 84 που περίμενα να διπλασιαστεί!! Δε τον πήρα τον γυναικολόγο, δε θελω να με εκνευρίσει πάλι..έχω τρομάξει να πιστέψω πως είμαι έγκυος!!! είπαμε είναι νωρίς, αλλά άμα είναι έτσι, ποιος είναι ο λόγος της πρώιμης ανακάλυψης και προσοχής..???ευχαριστώ κοριτσάκια μου για το θάρρος!!!

εσείς οι πιό παλιές, τι έχετε να πείτε για τα πονάκια..? με πιάνουν πότε δεξιά πότε αριστερά στις ωοθήκες κ γενικώς νιώθω ένα βάρος, δε θα έλεγα πως νιώθω πως θα έρθει περίοδος, αλλά σαν να έχω ωορρηξία κ από τις 2 πλευρές ταυτόχρονα!!!:oops::oops:

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια η χοριακή 103!!! Ανέβηκε πάνω από το 84 που περίμενα να διπλασιαστεί!! Δε τον πήρα τον γυναικολόγο, δε θελω να με εκνευρίσει πάλι..έχω τρομάξει να πιστέψω πως είμαι έγκυος!!! είπαμε είναι νωρίς, αλλά άμα είναι έτσι, ποιος είναι ο λόγος της πρώιμης ανακάλυψης και προσοχής..???ευχαριστώ κοριτσάκια μου για το θάρρος!!!

εσείς οι πιό παλιές, τι έχετε να πείτε για τα πονάκια..? με πιάνουν πότε δεξιά πότε αριστερά στις ωοθήκες κ γενικώς νιώθω ένα βάρος, δε θα έλεγα πως νιώθω πως θα έρθει περίοδος, αλλά σαν να έχω ωορρηξία κ από τις 2 πλευρές ταυτόχρονα!!!:oops::oops:

 

 

κοριτσι νομιζω το πετυχες!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσι νομιζω το πετυχες!!

 

λες?? λες?? χθές αισθανόμουν έγκυος, με τα πονάκια μου και τα όλα μου..σήμερα μόνο σέρνομαι όλη μέρα και τα τσιμπιματάκια μου...θα φτάσει η χοριακούλα μου άραγε 1000...? 1500..?

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

λες?? λες?? χθές αισθανόμουν έγκυος, με τα πονάκια μου και τα όλα μου..σήμερα μόνο σέρνομαι όλη μέρα και τα τσιμπιματάκια μου...θα φτάσει η χοριακούλα μου άραγε 1000...? 1500..?

συγχαρητηρια κοριτσακι μου!η χοριακη σου ειναι πολυ καλη αν σκεφτεις οτι η τελευταια περιοδος σου ηταν 10-9.μπραβο σου.καλα ο γιατρος σου δεν ειδε οτι ειναι η χοριακη σου συμφωνα με τις βδομαδες σου καλη? συγνωμη που θα σου το πω ,δεν ξερω και ποσο καιρο τον εχεις αλλα εγω θα τον αλλαζα.ο δικος μου πηγα με 17.3 χοριακη και αιμα και με εστειλε για χοριακη ξανα λεγοντας μου οτι δεν εχει σημασια το αιμα,ενω εγω ηδη ειχα σκεφτει οτι ειχα αποβαλλει.εκεινος δεν με στενοχωρησε καθολου λεγοντας οτι θα δουμε τι γινεται με την χοριακη.μετα αφου βγηκε 7 η χοριακη μου ειπε οτι παλινδρομησε και μαλλον ηταν βιοχημικη.αφου ομως ηταν σιγουρος οχι πριν και ενω ο δικος σου θα ξερει ποσο πολυ θελεις να εισαι εγκυος.δεν μου αρεσουν αυτα.παντως συγχαρητηρια και να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!!!περιμενω νεα σου φιλακιααα

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Ρsi, συγχαρητήρια, είσαι έγκυος! Τα πονάκια και το βάρος είναι απόλυτα φυσιολογικά, θα τα εχεις σε ολο το πρώτο τρίμηνο, επειδη μεγαλώνει η μήτρα. Η χοριακή σου είναι μια χαρά. Θα πάρεις τηλέφωνο στο γιατρό (κάποιον άλλον ελπίζω) και θα σου κλείσει ραντεβού μετά από 2 βδομάδες για να μπορέσετε να δειτε κάτι στον υπέρηχο, πιο πριν είναι νωρίς και θα δείτε μονο έναν μικρούλη σάκο. Ίσως σου ζητήσει να ξανακάνεις χοριακή, αλλά δεν είναι απαραίτητο. Εσύ στο μεταξύ να προσέχεις. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κορίτσια, σήμερα ξύπνησα πολύ καλά γιατί επιτέλους μετά από πολλές μέρες κοιμήθηκα και ξεκουράστηκα..δεν έλειψαν βέβαια οι επισκέψεις στην τουαλέτα αλλά οκ..

 

σήμερα νιώθω ήρεμη, προσπαθώ να μην σκέφτομαι τα πονάκια όταν δεν τα έχω..διάβασα σε ενα βιβλίο πως πολλές γυναίκες ανησυχούν όταν δεν νιώθουν τίποτα, φαντάζομαι είμαι μία από αυτές.. χοριακούλα πάλι την Τετάρτη και ελπίζω να είναι καλή, όχι για να την τρίψω στα μούτρα του γιατρού αλλά για να πιστέψω για τα καλά πως το μωράκι μου κρατάει γερά, όσο και να στενοχωριέται η μανούλα του:) και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για όλα, και ανυπομονώ να μαθαίνω και δικά σας νέα! φιλάκια

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Psi και εγω με χοριακη 22 ειχα ξεκινησει γτ ειχα πιασει τις τελευταιες γονιμες μερες.Μην αγχωνεσαι μια χαρα ανεβαινει η χοριακη σου και θα την τριψεις στη μουρη του γιατρου σου συντομα!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα.να ρωτησω κατι? ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη μου,τελευταια περιοδο ειχα στις 5/9 και στις 6/10 που εκανα β χοριακη εδειξε 407.ο κυκλοσ μου ειναι σταθερος,28 μερες. ο γιατρος ειπε οτι υπαρχει εγκυμοσυνη αλλα θελει αλλες δυο μετρησεις χοριακης.στην προηγουμενη εγκυμοσυνη δεν ειχε ζητησει.αγχωθηκα πολυ.λετε κατι να συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...