Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήλο της Οσίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου


Recommended Posts

Μια φίλη μου έδωσε μια λεπτή φετούλα από το μήλο της Οσίας Ειρήνη της Χρυσοβαλάντου. Είναι για προβλήματα υγείας αλλά κυρίως για άτεκνα ζευγάρια. Μου είπε ότι για να το πάρω πρέπει να κάνω νηστεία 3 μέρες χωρίς λάδι.έκοψα και το λάδι από χτες και θέλω να το φάμε από μισό με τον άντρα μου μετά την Ανάσταση. Το ερώτημα μου όμως είναι επειδή το μήλο μου το έδωσε η κοπέλα πριν ένα χρόνο και τώρα έχει γίνει σαν αποξηραμένο υπάρχει πρόβλημα να το φάμε?Το φυλάω στο ψυγείο μέσα σε ένα χαρτί έτσι όπως μου το έδωσαν.όσους ρώτησα μου είπαν ότι είναι ευλογημένο και δεν παθαίνει τίποτα.ήθελα όμως να ρωτήσω και την γνώμη σας.Έχετε ακούσει σε πόσο διάστημα πρέπει να το φας?Ξέρω ότι το άφησα πολύ καιρό αλλά είχα τους λόγους μου που ήθελα να το φάμε τώρα.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 477
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ξερω οτι πρεπει να το φας αμεσως οτανστο δινουν

εχω δει σχετικο ρεπορταζ με αυτο το θαυματουργο μηλο κ κανει θαυνατα οντως

εμειναν εγκυες 2 ξαδελφες μου!καλη επιτυχια κοπελα μου ολα θα πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το φας αν είναι σαν αποξηραμένο....εμένα μου το φέραν τώρα στην εγκυμοσύνη επειδή είχε παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα κ είχα σκοπό να το φάω τώρα το Πάσχα αφού κοινόνησα αλλά δεν το είχα βάλει στο ψυγείο κ μούχλιασε οπότε το έβαλα σε μία γλαστρούλα...Ξέρω όμως ότι αν είναι σαν αποξηραμένο δεν υπάρχει πρόβλημα!Με το καλό να σας φέρει η Αγία Ειρήνη κ εσάς ένα μωράκι!

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και για τις ευχές σας tab και anna_ath.Από το στόμα σας και στου Θεού το αυτί.Σε Αυτόν πλέον στηρίζουμε κάθε ελπίδα.Ελπίζω να μην μας ξεχάσει.Δεν είμαι από τους ανθρώπους που πάνε συνέχεια εκκλησία αλλά πιστεύω στο Θεό και στην δύναμή Του.Εύχομαι και σε εσάς ό,τι καλύτερο.anna_ath εύχομαι ο λόγος που ήθελες να φας το μήλο να είναι περαστικός και όλα να πάνε καλά.

Να είστε καλά και καλή Ανάσταση!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ το ξέρω λίγο διαφορετικό, το είχε κάνει η γυναίκα του ξαδέρφου μου και τώρα έχουν την Ειρηνούλα τους. Αυτό με το κομμάτι το μήλο πρώτη φορά το ακούω και αυτό που έκαναν ο ξάδερφος μου, πάλι δεν το είχα ξανακούσει.

 

Παραμονή της Αγίας Ειρήνης έδεσε μια κόκκινη κορδέλα στην κοιλιά της, έβαλε ένα κόκκινο μήλο στην τσάντα της και πήγε στην εκκλησία, στον εσπερινό. Γυρίζοντας στο σπίτι, έφαγε το μήλο και το βράδυ "κοιμήθηκε" με τον άντρα της, χωρίς να βγάλει την κορδέλα.

 

 

Ένα είναι το σίγουρο, η πίστη του ανθρώπου κάνει τα καλύτερα και μεγαλύτερα θαύματα. Για αυτό σας εύχομαι η Αγ. Ειρήνη να σας βοηθήσει όπως εσείς επιθυμείτε

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

underage δεν το έχω ακούσει αυτό με την κορδέλα και το μήλο.Αλλά ότι καινούργιο μαθαίνουμε είναι για καλό.Όσο για την πίστη είναι το μόνο πράγμα που μας δείνει ελπίδα και δύναμη.

Ευχαριστώ για την πληροφορία και τις ευχές!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

μην φοβάσαι τίποτα

να το φας, να ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ και η Αγία Ειρήνη θα κάνει το θαύμα της ,αρκεί να ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ κι εσύ κι ο άντρας σου....

 

Καλή Ανάσταση, κι εύχομαι αν του χρόνου δεν κρατάς μωράκι να το έχεις στην κοιλίτσα σου

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ nikol!Να είσαι καλά!Δεν ξέρω γιατί αλλά αισθάνομαι μια ηρεμία,γαλήνη και σιγουριά παρόλο που αντιμετωπίζουμε μια δυσκολη κατασταση.Πιστεύω πραγματικα και ξέρω πως ο Θεός έχει το σχέδιό Του για τον καθένα μας.Θα έρθει και η σειρά μας.Ας βάλει η Αγία Ειρήνη το χέρι της!Μπορείς να μου πεις που είναι το μοναστήρι?Θέλω πολύ να το επισκεφτώ.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μοναστήρι είναι στη Λυκόβρυση Αττικής , αν το αποφασίσεις ρωτώντας θα το βρείς εύκολα, όλοι το γνωρίζουν!

κι αν πας ,να ζητήσεις να σου δώσουν ζώνη(ένα λευκό σχοινάκι) το οποίο θα φορέσεις μόλις μείνει έγκυος, και θα πάνε όλα καλά...ξέρω οτι τώρα θα λές οτι ας μείνω εγώ έγκυος(το είπα κι εγώ πολλές φορές ότι πότε θα έρθει εκείνη η στιγμή)αλλά όπως πολύ καλά λες , ο Κύριος ξέρει τι κάνει !!!!!

 

κάποιες γυναίκες πήραν τερλίκια μωρουδιακά απο το μοναστήρι , πριν μείνουν έγκυες και έμεναν αμέσως...μια μάλιστα πήρε ένα ζευγάρι και όταν πήγε σπίτι της άνοιξε και είδε οτι έγινε κάποιο λάθος και της είχαν βάλει ένα ροζ και ένα σιέλ,

το αποτέλεσμα ???

έκανε δίδυμα, ένα αγοράκι κι ένα κοριτσάκι :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ nikol!Με την πρώτη ευκαιρία θα πάμε.Καλά αυτό με τα τερλίκια κορυφαίο!Και μετά σου λένε να μην πιστεύεις.

Το φάγαμε το μήλο.Μακάρι να κάνει και για εμάς το θαύμα της!Ελπίζω,προσεύχομαι και πιστεύω!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως, ειμαι και ΕΠΙΣΗΜΑ παιδι του μηλου της Αγιας Ειρηνης!!!

ειχε φαει η μανα μου, ηταν 39 χρονων, με μια σαλπιγγα λογω εξωμητριου... μετα απο λιγο καιρο -τσουπ!! να μαι!!!!

 

 

(καλα,βοηθησε κι ο μπαμπας μου λιγο...............)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΟΦΗ ΜΟΥ, ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΜΗΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΕΙΡΗΝΗ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΘΑΥΜΑΤΑ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΛΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ.... ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ, ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ veroulla!Αχ μακάρι μέσα στα θαύματα που ακούσατε να προστεθεί και το δικό μου!Θα βάλω ένα post τεράστιο σαν το κεφάλι μου....

ΘΑΥΜΑ!!!!!!!!!!!!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι μου,

Καταρχήν εύχομαι αυτό το νινάκι που τόσο λαχταράς, σύντομα, πολύ πολύ σύντομα να έρθει στην κοιλίτσα σου! Και σε όλες τις κοπέλες που λαχταρά η καρδιά τους, όλες να κρατήσουμε αγκαλιά τα αγγελούδια μας.

 

Όσον αφορά το συγκεκριμένο μοναστήρι έχω ακούσει κι εγώ για τα θαύματα και τη βοήθεια της Αγίας και είχα σκοπό να το επισκεφτώ κι εγώ. Επειδή όμως γενικά είμαι δύσπιστη σε κάτι τέτοια επ΄αφορμή του topic σου έψαξα στο Internet και διαπίστωσα ότι το συγκεκριμένο μοναστήρι είναι παλαιοημερολογήτικο και εκτός κανονικής Εκκλησίας, ενώ η Αγία είναι κανονικά ενταγμένη στο σώμα της Ορθόδοξης Εκκλησίας με το νέο ημερολόγιο.

Για του λόγου το αληθές δες το παρακάτω link:

http://www.agiooros.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6158

Το μοναστήρι της Αγίας με το νέο ημερολόγιο ανήκει στην ιερά μητρόπολη Χαλκίδος:

http://www.imchalkidos.gr/page.asp?pageID=331

Στη Λυκόβρυση το μοναστήρι γιορτάζει στις 10 Αυγούστου, ενώ στην Εύβοια στις 28 Ιουλίου ενώ πρόκειται για την ίδια Αγία, ακριβώς γιατί το ένα μοναστήρι είναι με το παλιό και το άλλο με το νέο ημερολόγιο.

Από μια πρόχειρη έρευνα που έκανα, προστάτιδες των υπογόνιμων ζευγαριών είναι η Αγία Μαρίνα, η Αγία Άννα (μητέρα της Παναγίας και η ίδια με πρόβλημα γονιμότητας) και φυσικά η Παναγία μας (θαυματουργή λένε πως είναι η Παναγία η Προυσιώτισσα στο Καρπενήσι).

 

 

Κοριτσάκι, θεώρησα πρέπον να το αναφέρω γιατί μπρος στη λαχτάρα μας να αποκτήσουμε παιδάκι είμαστε ικανές να πιαστούμε από οτιδήποτε φαντάζει ικανό να αναπτερώσει τις ελπίδες μας. Η Αγία μπορεί όντως να κάνει θαύματα, απλά καλό θα ήταν να είμαστε επιφυλακτικές με τα λεγόμενα και καμώματα των ανθρώπων που απαρτίζουν το συγκεκριμένο μοναστήρι. Οι ζώνες, τα μήλα, τα αγιάσματα και τα λαδάκια από μόνα τους σίγουρα δεν είναι ικανά για να συντελεστεί το θαύμα. Η βαθειά πίστη και προσευχή είναι αυτά που σε κάθε περίπτωση βοηθάνε, όλα τα άλλα είναι μέσα που ενδεχομένως συμμετέχουν στην προσευχή μας.

 

Επ΄ ευκαιρία του τόπικ που άνοιξες θα μου επιτρέψεις να πω ορισμένα πράγματα που πιστεύω ακράδαντα και που μου δίνουν απίστευτη δύναμη στη συγκεκριμένη φάση της ζωής μου. Ίσως κάποιες βοηθηθούν , ίσως και να κατηγορηθώ ως θρησκόληπτη ή υπερβολική, μα δεν πειράζει.

 

Πιστεύω λοιπόν ότι όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο που εμείς δεν γνωρίζουμε, ίσως είναι δοκιμασίες που μας στέλνει ο Θεός για να μετρήσει την Πίστη μας στα δύσκολα. Ας είμαστε πρόθυμες να αναγνωρίσουμε ότι ο Θεός ΞEΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!

Με το να επιζητούμε εδώ και τώρα ένα παιδάκι υποσυνείδητα παραβλέπουμε την κρίση Του και το θέλημά Του. Είναι τεράστια αρετή να μπορείς να παραδοθείς στο άγιο θέλημά Του, να μην αγνοούμε τη θεία πρόνοια.

"Πίστη δεν είναι το μαγικό ραβδάκι που μας δίνει Ο,ΤΙ θέλουμε, αλλά η δύναμη που μας κάνει ικανούς να ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ότι διαλέγει ο Θεός για μας."

Απλά λόγω τις ανθρώπινης φύσης μας όταν μας στέλνει δυσκολίες, δεν μπορούμε να το κατανοήσουμε και να το αποδεχτούμε εύκολα. Σε κάθε περίπτωση, από αγάπη και μόνο ενεργεί!!! Ο Θεός δεν είναι τιμωρός, είναι η μεγαλύτερη πηγή αγάπης για τον άνθρωπο. Το όπλο μας στον αγώνα της ζωής, είναι η ΠΡΟΣΕΥΧΗ! Η προσευχή που βγαίνει από μέσα μας, με έντονο πόνο και κατάθεση ψυχής είναι που εισακούεται. Κι αν ακόμα ο Θεός αργήσει να απαντήσει στις προσευχές μας, δεν πειράζει. Η επίκληση του Θεού απορρέει από μια βαθύτερη εσωτερική ανάγκη, μια ανάγκη φυτεμένη ως φωνούλα συνείδησης και μπορεί να οδηγήσει στην ψυχική γαλήνη και ισορροπία. Αυτό και μόνο είναι πολύ σημαντικό.

Κλείνοντας θα ήθελα να πως, πως πιστεύω ακράδαντα στη φιλεύσπλαχνη γλυκιά μας Παναγίτσα, σαν μανούλα που είναι, μπορεί να νιώσει τη λαχτάρα μας για ένα μωράκι, τον πόνο μας, το φόβο, την ανησυχία μας. Ακούει με στοργική συμπαράσταση την πονεμένη καρδιά, σκουπίζει τα δάκρυα και σκορπίζει παρηγοριά και ελπίδα.

Το θαύμα θα γίνει κορίτσια, με τη βοήθεια του Θεού, φτάνει να το πιστέψουμε δυνατά!

 

Sorry για το τεράστιο post, απλά βρήκα την ευκαιρία να μοιραστώ μαζί σας κάποιες σκέψεις μου και κάποιες αλήθειες, μια άλλη οπτική των πραγμάτων που μπορεί να μας βοηθήσει με πίστη, προσευχή, καρτερικότητα και υπομονή και με ΣΕΒΑΣΜΟ προς τη θέληση του παντοδύναμου Θεού, να αναμένουμε το ΘΑΥΜΑ!

 

Αυτό που πάντα λέω και παίρνω κουράγιο είναι «Θεέ μου, ας γίνει το θέλημά Σου, έχω εμπιστοσύνη στην κρίση Σου». Ευελπιστώ και πιστεύω να εισακουστούν οι προσευχές μας κορίτσια και να μας αξιώσει ο Θεούλης να βιώσουμε κι εμείς το μεγαλείο της μητρότητας.

 

565319woclb1v7gh.jpg

 

1034970hwjzr3si5l.gif

605724zps8umxbit.gif 602392vkug6m5d5i.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Πιστεύω λοιπόν ότι όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο που εμείς δεν γνωρίζουμε, ίσως είναι δοκιμασίες που μας στέλνει ο Θεός για να μετρήσει την Πίστη μας στα δύσκολα. Ας είμαστε πρόθυμες να αναγνωρίσουμε ότι ο Θεός ΞEΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!

Είναι τεράστια αρετή να μπορείς να παραδοθείς στο άγιο θέλημά Του, να μην αγνοούμε τη θεία πρόνοια.

"Πίστη δεν είναι το μαγικό ραβδάκι που μας δίνει Ο,ΤΙ θέλουμε, αλλά η δύναμη που μας κάνει ικανούς να ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ότι διαλέγει ο Θεός για μας."

Απλά λόγω τις ανθρώπινης φύσης μας όταν μας στέλνει δυσκολίες, δεν μπορούμε να το κατανοήσουμε και να το αποδεχτούμε εύκολα. Σε κάθε περίπτωση, από αγάπη και μόνο ενεργεί!!! Ο Θεός δεν είναι τιμωρός, είναι η μεγαλύτερη πηγή αγάπης για τον άνθρωπο. Το όπλο μας στον αγώνα της ζωής, είναι η ΠΡΟΣΕΥΧΗ! Η προσευχή που βγαίνει από μέσα μας, με έντονο πόνο και κατάθεση ψυχής είναι που εισακούεται. Κι αν ακόμα ο Θεός αργήσει να απαντήσει στις προσευχές μας, δεν πειράζει. Η επίκληση του Θεού απορρέει από μια βαθύτερη εσωτερική ανάγκη, μια ανάγκη φυτεμένη ως φωνούλα συνείδησης και μπορεί να οδηγήσει στην ψυχική γαλήνη και ισορροπία. Αυτό και μόνο είναι πολύ σημαντικό.

 

Αυτό που πάντα λέω και παίρνω κουράγιο είναι «Θεέ μου, ας γίνει το θέλημά Σου, έχω εμπιστοσύνη στην κρίση Σου». Ευελπιστώ και πιστεύω να εισακουστούν οι προσευχές μας κορίτσια και να μας αξιώσει ο Θεούλης να βιώσουμε κι εμείς το μεγαλείο της μητρότητας.

 

565319woclb1v7gh.jpg

 

1034970hwjzr3si5l.gif

Συμφωνω απολυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου eleni!

Ξέρω καλά ότι είσαι μια από τις κοπέλες που περιμένουν με λαχτάρα να αποκτήσουν ένα μωράκι ,επομένως γνωρίζεις πολύ καλά το συναίσθημα και δεν υπάρχει λόγος να σου αναλύσω και να σου εξηγήσω τίποτα για την ψυχολογία της γυναίκας που βρίσκεται σε αυτήν την θέση.

Τα link που έχεις παραθέσει τα γνωρίζω,τα βρήκα και εγώ ψάχνοντας κάποιες πληροφορίες για την Οσία Ειρήνη.Δεν είμαι από τους ανθρώπους που ακολουθούν με ευλάβεια όλα όσα μας λέει η εκκλησία να κάνουμε.Εννοώ ότι δεν θα είμαι κάθε Κυριακή στην εκκλησία ,ούτε εξομολογούμε συχνά.ΟΜΩΣ.....η πίστη που έχω μέσα μου υπήρχε,υπάρχει και θα υπάρχει για πάντα.Θεωρώ ότι ο Θεός είναι παντού,δεν χρειάζεται να πάω στην εκκλησία να προσευχηθώ , το κάνω και στο σπίτι μου μπροστά στις εικόνες.Εκεί μιλάω με τον Θεό ,προσεύχομαι , τον ευχαριστώ για αυτά που μου έδωσε και τον παρακαλώ για αυτά που θέλω να μου δώσει.Έτσι λοιπόν ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι το μήλο,το λάδι,τα τερλίκια και ό,τι άλλο και να προσφέρει η εκκλησία γνωρίζω καλά ότι από μόνα τους δεν μπορούν να προσφέρουν τίποτα.Ολόκληρη μηλιά να έτρωγα , αν δεν πίστευα στον Θεό ,δεν θα γινόταν τίποτα.Έχω νιώσει πολλές φορές το παρήγορο χέρι Του να με στηρίζει.Και ξέρεις όταν λέω στηρίζει δεν εννοώ να μου δίνει αυτό που του ζήτησα.Εννοώ ότι παρόλο που δεν απόκτησα αυτό που ήθελα την δεδομένη στιγμή(δεν μιλάω μόνο για το μωρό,μιλάω γενικά) μετά από την προσευχή αισθάνθηκα μια τεράστια γαλήνη και ηρεμία και ένα βάρος να φεύγει από πάνω μου λες και κάποιος το τράβηξε και το πέταξε μακρυά.Αυτή είναι για μένα η παρουσία του Θεού.Αυτό είναι για μένα το θαύμα.Φυσικά και δεν υπάρχει το μαγικό ραβδί που θα πραγματοποιήσει τις ευχές μας από την μια στιγμή στην άλλη.Άλλωστε πάντα λέω ότι παρόλο που πόνεσα και έκλαψα πολύ με το θέμα του παιδιού,αισθάνομαι πραγματικά τυχερή γιατί όταν έρθει θα γνωρίζω πιο πολύ την αξία του από το αν έμενα κατευθείαν έγκυος.Τώρα ξέρω τον πόνο,ξέρω το συναίσθημα και δεν θεωρώ τίποτα δεδομένο.Έφαγα το μήλο όχι γιατί πιστεύω ότι μόνο του θα κάνει κάτι.Αλλά γιατί πιστεύω στην Οσία Ειρήνη και αυτό είναι ευλογημένο από αυτήν.Την ευλογία της θέλω eleni μου.Όπως νηστεύουμε και μετά κοινωνάμε,έτσι νήστεψα και έφαγα το μήλο για να πάρω την ευλογία της Οσίας.Από εκεί και πέρα όλα είναι στο χέρι της και στο χέρι του Θεού.Πάντα όταν προσεύχομαι σκέφτομαι ότι υπάρχουν γυναίκες που κουράστηκαν και υπέφεραν πιο πολύ από ότι εγώ αυτά τα δύο χρόνια και ίσως αξίζουν περισσότερο ένα μωρό.Δεν σταματάω όμως να ελπίζω να έρθει και η δική μου η σειρά να κρατήσω στα χέρια μου το θαύμα μου.Όπως είπες και εσύ ο Θεός ξέρει καλύτερα πότε και σε ποιον θα δώσει.Δεν πιάνομαι λοιπόν από ότι βρω για να αναπτερώσω την ελπίδα μου , απλά ελπίζω και κάνω ότι πιστεύω για να αισθανθώ εγώ καλύτερα.Είναι εσωτερική ανάγκη,όχι κάτι που μου επιβάλλουν ,άλλωστε πάντα ήμουν αντιδραστική και ποτέ δεν ακολουθούσα τα πρέπει.Το μήλο το είχα σχεδόν ένα χρόνο.Δεν το έφαγα κατευθείαν γιατί τότε δεν ήταν η κατάλληλη στιγμή.Τώρα όμως ήταν.Ήταν η στιγμή που το είχα εγώ ανάγκη.Και επαναλαμβάνω όχι για να το φάω την μια μέρα και να μείνω έγκυος την άλλη,για τον Θεό μιλάμε ,δεν λειτουργεί με ανταλλάγματα.Απλά γιατί ήθελα τώρα,την συγκεκριμένη περίοδο,να έχω την ευλογία Του.Και πιστεύω πως όλα τα κορίτσια που έγραψαν ότι είναι θαυματουργό δεν πιστεύουν ότι είναι το μαγικό μήλο που μόλις το παίρνεις κάνεις παιδί έτσι απλά.όλες αναφέρουν ότι η πίστη είναι αυτή που μετράει πάνω από όλα.

Για να κλείσω λοιπόν και εγώ,λέω ότι αυτό που προσεύχομαι και αυτό που θέλω είναι ένα παιδάκι.Το μήλο ήταν μια κίνηση καλής πίστης,και μόνο αυτό.Από εκεί και πέρα ο Θεός,η Παναγία που είναι η μητέρα όλων μας,και η Οσία Ειρήνη ας μου το στείλουν όταν και αν πιστεύουν ότι είμαι άξια να το αποκτήσω.

Και σε όλες τις κοπέλες που είναι στην ίδια θέση με εμάς eleni μου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να γίνει το θαύμα τους.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι όσο αφορά το μοναστήρι θέλω να το επισκεφτώ από ευλάβεια και για να καλύψω μια προσωπική εσωτερική ανάγκη.Ούτε γιατί πρέπει,ούτε γιατί έτσι πιστεύω ότι θα γίνει το θαύμα.

Και προς Θεού μην νομίζεις ότι ο τόνος μου είναι απότομος.Το λέω γιατί πολλές φορές στον γραπτό λόγο παρερμηνεύονται κάποια πράγματα.Χαίρομαι που κατέθεσες την άποψή σου , απλά σου εξηγώ το πως σκέφτομαι εγώ.:wink:

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι μου, τα δυο μας τα έχουμε πει και παλιότερα στο καφέ, δεν ξέρω αν θυμάσαι, εγώ πάντως σε θυμάμαι. Κι ας μην έχεις μπει ξανά από τότε, μου είχαν κάνει εντύπωση τα γραφόμενά σου, νιώθω πως είσαι ένα ιδιαίτερα αξιόλογο άτομο και είμαι σίγουρη πως θα γίνεις πολύ καλή μανούλα.

Σε καμιά απολύτως περίπτωση δεν κατακρίνω το ότι έφαγες το μήλο, ούτε φυσικά ήθελα να σε βάλω σε θέση να απολογηθείς. Πολύ καλά τα γράφεις και συμφωνώ σε όλα. Απλά νόμιζα πως ίσως δεν ήξερες ότι το συγκεκριμένο μοναστήρι είναι παλαιοημερολογήτικο, γι΄αυτό θεώρησα πρέπον να το αναφέρω. Και να το γνωστοποιήσω και σε όποια άλλη κοπέλα πιθανώς το διαβάσει, που ενδεχομένως είναι πιο απογοητευμένη από μας, τόσο που μπορεί να μη βλέπει καθαρά και να πιαστεί από οτιδήποτε προκειμένου να αναπτερωθούν οι ελπίδες της, δεν εννοούσα εσένα Σοφάκι μου. Πολλές αιρέσεις υπάρχουν γύρω από το Χριστιανισμό και πρέπει να είμαστε λίγο προσεκτικές και επιφυλακτικές, κάποιες προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τον ανθρώπινο πόνο για να αποκτήσουν οπαδούς. Και μιας και δεν υπήρχε άλλο τόπικ θρησκευτικού χαρακτήρα, επ΄ευκαιρία κατέθεσα κάποιες απόψεις μου που προσωπικά με βοηθούν να στέκομαι στα πόδια μου με ψηλά το κεφάλι όλο αυτό τον καιρό. Ούτε εγώ, καλώς ή κακώς, πάω στην εκκλησία κάθε Κυριακή, ούτε νηστεύω Τετάρτες και Παρασκευές, ούτε εξομολογούμαι κτλ κτλ, απλά νιώθω πως η πίστη που έχω μέσα μου σιγοκαίει και δε με αφήνει να εφησυχαστώ, προσπαθώ να κάνω αυτοκριτική συχνά και να γίνομαι όσο μπορώ καλύτερος άνθρωπος.

Φυσικά και δε θεώρησα τον τόνο σου απότομο, ίσα ίσα, ελπίζω ούτε κι εσύ το δικό μου!

Κοριτσάκι μου ελπίζω και εύχομαι σύντομα να κρατήσεις στα χέρια σου το γλυκό σου πλασματάκι, το θαυματάκι που θα έχει γίνει για πάρτυ σου.

Πολύ θα το χαρώ να μάθω σύντομα ευχάριστα!

Φιλάκια πολλά, και να έρχεσαι και στο καφέ αν θες, να τα λέμε πιο χαλαρά.

605724zps8umxbit.gif 602392vkug6m5d5i.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια:oops: και ειλικρινά ανταποδίδω!!!Φυσικά και σε θυμάμαι!Θυμάμαι και που μιλήσαμε και παρακολουθώ και όσα γράφονται και γράφεις και εσύ στο forum,ασχέτως που δεν παίρνω μέρος σε όλες τις συζητήσεις.

Ξέρω ότι ο τόνος σου ήταν καθαρά φιλικός για αυτό με ενδιέφερε να μην γίνει καμμιά παρεξήγηση.Και η συγκεκριμένη απάντησή σου και όσες φορές έχω δει απαντήσεις σου σε άλλα θέματα ,όλες είναι γραμμένες με λογική,αγνό συναίσθημα και ενδιαφέρον για όλους μας.Άλλωστε είσαι πολύ αισιόδοξο άτομο και αυτό μου αρέσει!Πολύ καλά έκανες που ενημέρωσες για το μοναστήρι,άλλωστε για αυτό είμαστε εδώ,να βοηθάμε,να πληροφορούμε να στηρίζουμε και να προστατεύουμε ,όταν υπάρχει ανάγκη, η μια την άλλη.

Πάντα λοιπόν θα είναι καλοδεχούμενες οι απαντήσεις σου και οι γνώσεις σου.

Σου εύχομαι και εσένα τα καλύτερα κοπέλα μου!

Φιλιά μέχρι να τα ξαναπούμε:-D

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συγνώμη που εισβάλλω κατ΄αυτό τον τρόπο...

Ελενάκι σου έστειλα pm. Τι γίνεται; Έχει μπλοκάρει το "σύστημα";

 

Να πω και εγώ τη γνώμη μου για το σχετικό θέμα; Εγώ έχω επισκεφτεί το μοναστήρι πριν χρόνια. Δεν με ενόχλησε το ό,τι ανήκει στο παλιό ημερολόγιο. Καθόλου! Πήγα εκεί για την αδερφή μου. Πήρα μηλαράκια και δεν θυμάμαι τι άλλο... Ήταν όμορφα και κατανυκτικά. Το θυμάμαι ως μια καλή εμπειρία. Να πω ό,τι ήδη έχουμε μια Ειρηνούλα στην οικογένεια. Και την λατρεύω! Είναι η κόρη που πάντα θα ήθελα να έχω.

Δεν είναι κακό, κατά τη γνώμη μου, να το επισκεφτείτε. Ας είναι του παλιού ημερολογίου. Ο Θεός είναι ένας. Εμείς οι άνθρωποι τα έχουμε μπερδέψει τα πράγματα. Αιρέσεις, δόγματα... Τέλος πάντων, αυτή είναι η γνώμη μου.

Εύχομαι όλες να αξιωθούμε τη χαρά της μητρότητας. Αλλά μην μπερδευτούμε. Τα παιδιά δεν είναι δικά μας. Η ευθύνη να τα μεγαλώσουμε είναι δική μας. Τα παιδιά ανήκουν στην κοινωνία και το Θεό (για όσους πιστεύουν).

Φιλάκια!

2522daf9de.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...