Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΗΠΩς ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΤΙ??


Recommended Posts

Εϊμαι παντρεμένη με Ελλαδίτη και μένουμε Κύπρο. Ο άντρας μου όσο ήταν Ελλάδα δούλευε και έιχε και ΙΚΑ και ΤΕΒΕ. Τώρα που έχουμε ένα μωρό μήπως δικαιούται ο άντρας μου ή εγώ κάτι? :lol: Ή έστω καμιά επιστροφή φόρου??

 

Το παιδί και ο γάμος έιναι δηλωμένα στην ελληνική πρεσβεία..

 

Μήπως γνωρίζει καποια/ος κάτι??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω την εντύπωση ότι ο άντρας σου δεν δικαιούται τίποτα από τα ταμεία, αλλά δικαιούσαι εσύ αν ήσουν ασφαλισμένη ως έμμεσο μέλος στο ΙΚΑ ή στο ΤΕΒΕ (σε όποιο από τα δύο ήσουν ασφαλισμένη στον κλάδο υγείας) όταν γεννήθηκε το μωρό. Δεν γνωρίζω αν μπορείς στην περίπτωση που γίνει εκ των υστέρων η ασφάλισή σου ως έμμεσο μέλος και για πόσον καιρό μετά να εισπράξεις. Αν πχ ο άντρας σου δούλεψε πάνω από 2 μήνες μέσα στο 2008 στο ΙΚΑ μπορεί να θεωρήσει βιβλιάριο είτε δικό του είτε δικό σου μέχρι τον Φεβρουάριο του 2009 νομίζω. Οπότε λογικά αν γέννησες εσύ πρόσφατα ρώτησε στο ΙΚΑ αν μπορείς να εισπράξεις και για πόσον καιρό μετά. Αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα ας συμπληρώσει ή να με διορθώσει αν λέω κάτι λάθος.

Σχετικά με το αν υπάρχει φοροαπαλλαγή, υπάρχει αύξηση του αφορολόγητου κατά 1000 ευρώ για τα δύο πρώτα παιδιά και συνολικό αφορολόγητο 22.000 ευρώ στον πατέρα με τρία παιδιά. Αυτό προϋποθέτει βέβαια ότι θα κάνετε φορολογική δήλωση στην Ελλάδα. Αν έχει δουλέψει δηλαδή μέσα στο 2008 και κάνει φορολογική δήλωση θα έχει μεγαλύτερο αφορολόγητο όριο.

Για όλα τα παραπάνω θα πρέπει να δηλώσετε τη γέννηση του παιδιού στο Ειδικό Ληξιαρχείο, που αφορά δηλώσεις γάμων ή γεννήσεων που έγιναν στο εξωτερικό και επίσης ενημέρωση του Δήμου όπου έχετε ανοίξει οικογενειακή μερίδα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...