Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Θα ήθελα να σας ζητήσω την γνώμη σας για το κόψιμο της πάνας. Η μικρή μου θα γίνει τον Μάιο 3 χρονών και δεν λέει να κόψει την πάνα. Έχουμε εδώ και έξι μήνες τον μπέμπη στο σπίτι που φοράει βεβαίως πάνα και αυτή να μην ακούσει για τουαλέτα. Καταλαβαίνει πότε θέλει να κάνει κυρίως κακά της, αλλά λες και είναι ερωτευμένη με την πάνα. Δύο μόνο φορές κατορθώσαμε να την βγάλουμε και να πάμε στην τουαλέτα αλλά μετά από αυτές τις φορές κανένα φως στο τούνελ. Πότε κόπηκε η πάνα στα δικά σας παιδιά? ΝΑ ανησυχώ πολύ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Nα μην ανησυχείς και να μην την πιέσεις απλά να της υπενθυμίζεις οτι μπορεί να πηγαίνει και στην τουαλέτα σιγά σιγά 1-2 φορές χωρίς πίεση καθόλου διότι μετά θα το έχει μεσα της εντελώς αρνητικά.

 

Και αν εντωμεταξύ πηγαίνει και σταθμό βλέποντας τα άλλα παιδάκια θα δείς που θα το θέλει μόνη της να πηγαίνει στην τουαλέτα.

 

Ειδάλλως υπομονή και καθόλου πίεση απλά υπενθυμίζέ της το. :D

.png.png
Link to comment
Share on other sites

ο πρωτος μου γιος εκοψε την πανα στα 2 χρονια περιπου, απλά δεν τα καταφερναμε να παει στο γιογιο και ετσι του πηρα καθισματακι για την λεκανη, ενιωσε μεγαλος και τα εκοψε αμεσως

 

Τωρα, αντιπαρερχομαι... στον 2ος γιο μου (που έχει την ιδια ακριβως ηλικια με την κορη σου) δεν πιανει τιποτα, ειπα να ξαναπροσπαθησω σε κανα δυο μηνες παλι, για να μην τον πιεζω συνεχεια

 

Αρα.... είναι και στο παιδι, αλλά μην ανησυχεις δεν νομιζω ότι είναι μεγαλη, ειναι μια φυσιολογικη ηλικια

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πηγα να ρωτησω για παιδικο σταθμο για το παιδι μου και απο το αγχος μου τους ειπα γυρω στις 7 φορες οτι ακομα φοραει παμπερς..

ειναι 2 χρονων και 3 μηνων..οποτε η παιδαγωγος το καταλαβε και μου λεει ...ειναι θεμα σφιγκτηρων και καθαρα εγκεφαλικο το θεμα..δηλ καποια στιγμη απο μονος του θα μου πει οτι θελει να κανει τσισα...

ιδιως στα αγορια μου τονισε να μην τα πιεζουμε ΚΑΘΟΛΟΥ..και οτι αυτη θα με βοηθησει σιγα σιγα να τα καταφερουμε...

και σε αυτο ισχυει οτι καθε παιδακι εχει τους δικους του ρυθμους..

μου φανηκε πολυ ενημερωμενη γενικα και με ηρεμησε..

Link to comment
Share on other sites

Aστερακι η δικη μου καθαρισε γυρω στα 2,5 ενα ωραιο πρωι ειπα τερμα οι πανες και ετσι και εγινε...

Αλλα το παιδακι ειχε δειξει οτι ηταν ωριμο καιρο πριν, απλα εγω δεν το επερνα αποφαση γιατι ηταν χειμωνας....

Να σου πω καποια πραγματα που μπορεις να κανεις.

Οταν θα ειστε στο σπιτι δεν θα της φορας πανα και καθε 1 ωρα θα την πας στο γιογιο της.. Ετσι δεν θα υπαρχει κινδυνος να τα κανει πανω της και αν καμια φορα της ξεφυγουν δεν θα την μαλλωσεις απλα θα την πεις οτι δεν πειραζει την αλλη φορα θα τα καταφερει. Θελει ενθαρυνση καθε φορα που θα κανει τα τσισακια της στο γιο γιο θα την επιβραβευεις.... Το βραδυ φυσικα θα την φορεσεις πανα αν και εγω δεν της φορουσα ουτε στην αρχη που την κοψαμε γιατι το παιδακι ολο το βραδυ ηταν στεγνο καιρο πριν της βγαλω την πανα...

Εμενα φυσικα μου ηταν πιο ευκολο γιατι τα κακακια της τα εκανε συγκεκριμενη ωρα της ημερας επομενως εκει την ωρα την αφηνα πανω στο γιο γιο της...Φυσικα ημουν και εγω απο πανω της γιατι οταν τα κανουμε θελουμε και παρεα και κουβεντουλα :D:D

 

Μπορεις να την παρεις και βιβλιαρακια που ειναι παραμυθακια για να κοψει την πανα ενα το διαφημιζει στην τηλεοραση νομιζω λεγεται ποιος πηρε το γιογιο μου......

 

Αν παλι αρνηται να παει τουαλετα αστην 2 φορες βρεγμενη ε την αλλη φορα να εισαι σιγουρη οτι θα παει.... Καλη σας επιτυχια....... :cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ

Ο γίος μου έκλεισε τα τρία τον προηγούμενο μήνα. Σχεδόν για ένα χρόνο προσπαθούσα για το θεμα της πάνας και με το ζόρι καταφέραμε στις διακοπές των χριστουγέννων τα κακά στην τουαλέτα και αυτό όχι πάντα. Και σηκώνετε ο νεαρός μια ωραία πρωία πριν μια βδομάδα και μου λέει: δεν θα βάλουμε μπεμπιλίνο σήμερα θα φορέσουμε βρακάκι!!!!!!!!! Και έτσι έκανε και από τότε δεν ξανακατουρήθηκε ούτε στον ύπνο του . Συμπέρασμα όσο και να προσπαθούμε εμείς τα παιδια θα κόψουν την πάνα όταν είναι έτοιμα και αυτά ξέρουν πότε είναι !!

NO MORE DIPERS ZHTO :lol::lol:

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ απ΄ότι διάβασα υπάρχουν επτά τίτλοι βιβλίων με θέμα τις πάνες δεν μπορεί κάποιο θα μας βοηθήσει :lol::lol:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=132

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στα παρακάτω links

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=72

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=448

έχουν γραφτεί καμιά δεκαριά σελίδες από εμπειρίες γονέων σε ανύποπτο χρόνο :roll:

Αστεράκι διάβασε αυτές τις σελίδες έχουν πολύ "ζουμί" όπως και πλάκα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η Μικαέλα μου είναι 20 και κάτι μηνών. 9 στις 10 φορές θα με ειδοποιήσει και θα κάνει τα κακά της στο γιογιό και κάθε φορά που θα κάτσει θα κάνει οπωσδήποτε τσίσα της. Ως εκ τούτου βέβαια έχω εξοπλήσει με γιογιό όλα τα δυνατά (συγγενικά, πολύ φιλικά) σπίτια.

Αυτό που έκανα εγώ ήταν το εξής:

Επειδή ούτως ή άλλως δε με άφηνε-αφήνει ακόμα να πάω ούτε για κατούρημα μόνη μου-και συγχωρέστε μου την έκφραση, αλλά κυριολεκτώ- της πήρα το γιογιό και από 13-14 μηνών, όποτε πήγαινα εγώ τουαλέτα την έβαζα και κείνη να κάθεται. Οι πρώτες "επιτυχίες" ήταν σίγουρα τυχαίες, αλλά έπιασε το νόημα.

Τώρα, το να μου λέει και τα τσίσα της, θεωρώ πως είναι περισσότερο σωματική εξέλιξη, παρά ψυχολογική ή νοητική κι έτσι δε με απασχολεί ιδιαίτερα.

Από το καλοκαιράκι, που θα ξεστρώσουμε τελείως, θα της βγάλω την πάνα και θα την αφήνω έτσι.

 

Πρέπει όμως να ομολογήσω, πως δε μου αρέσει καθόλου η ιδέα του ότι θα πρέπει να την αφήνω να κυκλοφορεί ελεύθερη το βράδυ, θα πρέπει δηλ. να βγάλω το κάγκελο της κούνιας.

Όπως επίσης, δε μου αρέσει η προοπτική του να θέλει να κάνει τις ανάγκες της και όταν είμαστε εκτός σπιτιών ή άνευ γιογιό τελοσπάντων, που αναπόφευκτα θα συμβαίνει.

Και έτσι δεν εγχώνομαι καθόλου.

Και γενικά, δεν καταλαβαίνω, γιατί θα πρέπει να βιάζομαι στο θέμα αυτό. Τις βρίσκω πολύ βολικές τις πάνες.... :D

Μου ξεφεύγει κάτι μήπως;;Ειλικρινά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...