Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΑΝ.ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


ΨΑΧΝΩ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΑΝ.ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΗ ΓΙΑΝΝΗ

 

 

Επειδη εψαχνα κι εγω στην περιοχη αυτη κατεληξα οτι δεν υπαρχει αξιολογος οργανωμενος σταθμος παρα μονο μικρα μαγαζακια με 2-3 ατομα προσωπικο ολο κι ολο,χωρις κουζινα,χωρις καθαριστρια επι μονιμου βασεως,χωρις κηπο....ετσι κατεληξα σε μεγαλο σταθμο σε περιχωρο οπου ειμαι 200% ευχαριστημενη. Βασικο για μενα,περαν ολων των αλλων, ηταν και η παροχη σιτισης απο το σταθμο,εφοσον ειμαι εργαζομενη και ηθελα να μην εχω ΚΑΙ το αγχος της προετοιμασιας των ταπερ καθε βραδυ....αλλα και ο κηπος...κατι που στους παιδικους στην Κρηνη ειναι ενα πεζοδρομιο ή ενα κηπακι μερικων μετρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Κορίτσια δεν συμφωνώ με τις εντυπώσεις που πήρατε από τον παιδικό σταθμό Αγκαλίτσα. Κατά τη δική μου γνώμη αυτό που έχει σημασία για τους γονείς είναι οι παιδαγωγοί να φροντίζουν, να αγαπούν και να μαθαίνουν τρόπους συμπεριφοράς στο παιδί τους.

 

Και αυτό μπορώ να το εγγυηθώ για τον παιδικό σταθμό Αγκαλίτσα, γιατί είχα εκεί τα 2 από τα 3 παιδιά μου. Το προσωπικό είναι από έμπειρες κοπέλες που έχουν τουλάχιστον 6-15 χρόνια εμπειρία στη φροντίδα των παιδιών και είναι άριστα καταρτισμένες. Όχι κάποιες φοιτήτριες που τώρα ξεκινούν τη δουλειά τους (γιατί είναι φτηνές) όπως είναι στους περισσότερους σταθμούς.

 

Η αυλή (παιδκή χαρά) του σταθμού είναι ΠΙΣΩ και όχι μπροστά. Επίσης ενημερώθηκα από την Κοινωνική Πρόνοια ότι εκ του νόμου αντιστοιχούν maximum 10 παιδιά ανά παιδαγωγό, άρα σε ένα σταθμό 25 παιδιών τα 3 άτομα είναι ύπεραρκετα. Επίσης θα πω ότι έχω γνωρίσει τη ΜΟΝΑΔΙΚΗ διευθύντρια που συμμετέχει ενεργά 8 ώρες στην επιμέλεια των παιδιών και στην καθοδήγηση των παιδαγωγών.

 

Το θέμα είναι ποια είναι τα κριτήρια του καθενός. Ο παιδικός σταθμός δεν είναι πάρκινγκ. Κάτι μαθαίνει το βρέφος και το παιδί εκεί μέσα. Αυτό πρέπει να ελέγξουμε. Αν θα υπάρχει αγάπη, φροντίδα και διαπαιδαγώγηση, και αν περνάει καλά το παιδί (νομίζω ότι όλοι μπορούμε να το καταλάβουμε από το χαμόγελό του όταν πάμε να το πάρουμε). Προσωπικά δεν με νοιάζει αν το παιχνίδι δεν είναι το τελευταίο που υπάρχει στην αγορά.

 

Αν ο χώρος είναι ασφαλής και υπάρχει αγάπη τότε ναι, μπορώ να εγγυηθώ έχω βρει το καλύτερο μέρος σε αυτό το σταθμό!!!!!!!!!!!!

 

Μόλις τωρα-αυτή τη βδομαδα ειμαι στο ψαξιμο για βρεφονηπιακο σταθμο- πήγα και στις Αγκαλίτσες.........το πιο βασικό μου παράπονο-και λόγος που δεν προκειται να στείλω εκεί το γιο μου είναι η έλλειψη ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ στους χώρους και γενικά η μυρωδιά του καθαρού που έλειπε από παντου- όντως την πισω αυλή δεν την ειδα-ανέβηκα όμως τη σκάλα για το χώρο βρεφών-και είδα τα στρώματα σκόνης στα κουφώματα παραθυρων καθώς και σε αρκετά παιχνίδια που υπήρχαν εκεί-ρώτησα την υπεύθυνη και μου είπε οτι τα καθαρίζουν καθε τόσο-μάλλον πήγα σε λάθος μερα...τι να πω.

Σιγουρα η ασφαλεια - η αγαπη και η εμπιστοσύνη παίζουν ρόλο, αλλά για μένα είναι σημαντική και η καθαριότητα του χώρου, όπου θα επαιζε και ανέπνεε τοσες ωρες καθε μερα το παιδι μου.....

Πολυ καλή εντύπωση έχω από τους ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥΣ -απέναντι από τον Κήπο Καλού -περιοχή Χαριλάου, χωρίς σχολικό λεωφορείο-αλλά μάλλον θα προτιμήσω το ΜΠΛΕ ΜΠΑΛΟΝΙ στη Δροσιά Θέρμης, μες στη βδομαδα θα κλεισω ραντεβου και εύχομαι να ξεκινησουμε απο Δευτερα....

 

Πάντως εύχομαι καλές επιλογές και καλή αρχή για όλα τα παιδακια!!!!!!!!! ;););)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ειναι αλλος σταθμος η Αγκαλιτσα και αλλος οι Αγκαλιτσες.Στη Χαριλαου κοντα στους Πιγκουινους ειναι και η Καραμελιτσα εκει πηγαινω τα παιδια μου εγω ριξε μια ματια αν μενεις κοντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όντως είναι διαφορετικοί σταθμοί. Υπάρχει ο παιδικός σταθμός Αγκαλίτσα (www.aggalitsa.gr) στην Καλαμαρία και οι Αγκαλίτσες στη Χαριλάου.

 

 

Εγώ μίλησα τοτε για της Καλαμαριάς τον βρεφονηπιακό και όχι της Χαριλάου, οποτε γράψτε λάθος και συγνώμη:oops:

Ευτυχώς που με διορθώσατε πάντως!

 

Και πάλι καλή αρχή για ολους μας εύχομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι? Μηπως λεω μηπως καποιοι μας περνανε για χαϊβανια? Γραφονται στο φορουμ κ τα μονα ποστς που εχουν γραψει ειναι για ενα συγκεκριμενο σταθμο/μαγαζι/παιδοτοπο? Κ πεταγονται απο το πουθενα μολις γραφτει κατι αρνητικο για την επιχειρηση τους-του συγγενη τους για να μας πουν οτι δεν ειναι αληθεια κ μετα παλι εξαφανιζονται? Ελεοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοςςςςςςςςςς.... Δεν εχουμ IQ ραδικιου....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! είμαι καινούργια στο φορουμ! Είχα στείλει πριν καιρό το ίδιο μύνημα αλλά λόγω κακής πλοήγησης δεν μπόρεσα να το παρακολουθήσω γι'αυτό ξαναπροσπαθώ. Πρόκειται να έρθω Θεσσαλονίκη με τη νέα σχολική σεζόν και μου συνέστησαν για το 2,5 χρονών αγοράκι μου τον παιδικό σταθμό

"κοπερτί" και για τον "στρουμφάκια". Γνωρίζετε κάτι;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

:ppcsksa5

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα! είμαι καινούργια στο φορουμ! Είχα στείλει πριν καιρό το ίδιο μύνημα αλλά λόγω κακής πλοήγησης δεν μπόρεσα να το παρακολουθήσω γι'αυτό ξαναπροσπαθώ. Πρόκειται να έρθω Θεσσαλονίκη με τη νέα σχολική σεζόν και μου συνέστησαν για το 2,5 χρονών αγοράκι μου τον παιδικό σταθμό

"κοπερτί" και για τον "στρουμφάκια". Γνωρίζετε κάτι;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δε γνωριζω κατι για τους ανωτερω σταθμους.

Θα ηθελα ομως να μοιραστω μαζι σας την ακολουθη ιστορια....

συνεβη στις 23-7-10- η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ του παιδιου μου στο σταθμο,

Σας αναφερω οσα έζησα, παρακολουθόντας τον οδηγό του σχολικού λεωφορείου που από ΑΠΡΙΛΙΟ 2010 εως 23-7-10 μετέφερε το παιδί μου-και αλλα παιδακια φυσικα-από το σπιτι μεχρι το σταθμό και πίσω.

 

Ο κατα τα άλλα ΕΜΠΕΙΡΟΣ οδηγος του συγκεκριμένου βρεφονηπιακου παιδικου σταθμού (που εδρεύει στη ΔΡΟΣΙΑ ΘΕΡΜΗΣ θεσ/νικης), προφανώς δεν ήθελε κανεναν να τον κανει ελεγχο-ουτε φυσικα να παρακολουθει το δρομολογιο που κανει καθημερινα- και εκανε τα αδυνατα δυνατα ωστε να τον χασω απο τα ματια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φυσικά αυτό δεν το καταφερε, ημουν συνεχεια κολλημενη πισω του, καποια στιγμη ενα λεωφορείο του ΟΑΣΘ κανει σταση μπροστά του και ο οδηγος του σχολικου κοβει ταχυτητα,αλλα δεν σταματαει βγαινει στο ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΡΕΥΜΑ,πανω σε δεξια στροφη, εγω απο πίσω να εχω ήδη δει ενα οχημα που ηταν κανονικα στο ρευμα του και με επιμονες μανιωδεις κορνες, καταφερα να τον σταματησω και να μην βγει ολοκληρο το σχολικο λεωφορειο με το παιδι μου μεσα και αλλα παιδια φυσικα στο αντιθετο ρευμα κι ετσι απεφυγαμε τη μετωπικη συγκρουση!!!!!!!

Το οτι αρχισα να τρεμω απο τη συγχυση δε το συζητω-συνεχισα την τρελλη πορεια-ο τυπος προσπαθοντας ματαια να με κανει να τον χασω απο τα ματια μου- μπαινει ΚΟΝΤΡΑ ΣΕ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟ της περιοχης Κρηνης μονο και μονο για να τον χασω-φυσικα συνεχισα να τον ακολουθω κανοντας την ιδια παραβαση- τα αυτοκινητα που ερχοντουσαν αφησαν το σχολικο να περασει και βεβαια κορναραν εμενα με απλο αυτοκινητο και τους φωναζα οτι ειμαι ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ κι ετσι περασα κι εγω,χωρις ευτυχως να συμβει κατι κακο.

Πηρα αμεσως τηλεφωνο την υπεύθυνη του συγκεκριμενου σταθμού σε εξαλλη κατασταση, μιλησα αποτομα και η απαντηση της ΚΥΡΙΑς ηταν να μην ξαναπαω το παιδι μου εκει και να σταματησουμε τη συνεργασία,γτ οπως ειπε ειχε μαζεμενα παραπονα απο τον τροπο που μιλουσα στο προσωπικο του σταθμου!!!

Ναι, σα χαρακτηρας ειμαι γενικα ΑΠΟΤΟΜΗ-και κυριως οταν καταλαβαινω διαφορα ψεματα που συνεβαιναν κατα τη διαρκεια παραμονης του παιδιου μου εκει-ολοι τα παρουσιαζουν οτι γινονται ετσι και αλλιως και ομορφα και τετοια,αλλα στην πραγματικοτητα κανουν γενικα ξεπετες με ολα τα παιδια και απο ουσια τπτ.

Θα ηθελα να ακουσω τις γνώμες σας....

 

ααααα να σημειωσω οτι οταν πηγα απο το σταθμο για να παρω εγω φυσικα το παιδι και προσπαθησα να μιλησω κοσμια και ηρεμα στην υπευθυνη-της ζητησα να φωναξει τον οδηγο και τη συνοδο και αυτη δε δεχτηκε να το κανει-της τονισα οτι Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΣΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ πρεπει να ειναι πρωτιστης σημασιας για αυτην και οχι ο τροπος που εγω μιλαω γενικα- και παρολα αυτα παλι δε δεχτηκε να με αντικρουσει-ηθελε απλα να την απαλλαξω απο την παρουσια μου κι βγηκα απο το γραφειο της.

Στο διαδρομο πετυχα τη συνοδο και τη ρωταω αν επιτηδες ο οδηγος μπηκε στο αντιθετο ρευμα για να με κανει να τον χασω ή εαν το συνηθιζει γενικοτερα και ειπε οχι το εκανε μονο σημερα για να με αποφυγει εμενα.

Τη ρωτησα μετα για την παραλιγο μετωπικη συγκρουση και μου ειπε οτι και καλα δεν καταλαβε κατι τετοιο.....

Φυσικα πηρα το παιδι μου πισω και εριξα ΜΑΥΡΗ ΠΕΤΡΑ πισω μου.

Δε ξερω αν πρεπει να κανω μηνυση ή οχι (είχα μαρτυρα μες το αυτοκινητο μου- την κοπελα που κραταει το παιδι οταν λειπουμε με το συζυγο) καποιοι ειπαν να παω τροχαια-καποιοι ειπαν να κανω μηνυση στον οδηγο-καποιοι στην υπευθυνη του σταθμου....τελικά αξιζει να το προχωρησω ή οχι?

 

Κατα τη διαρκεια των διακοπων,προλαβα ευτυχως κι εκλεισα σε αλλον βρεφονηπιακο σταθμο της περιοχης για τη νεα σεζον και πραγματικα ευχομαι να ειναι για το καλυτερο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
Καλησπέρα! είμαι καινούργια στο φορουμ! Είχα στείλει πριν καιρό το ίδιο μύνημα αλλά λόγω κακής πλοήγησης δεν μπόρεσα να το παρακολουθήσω γι'αυτό ξαναπροσπαθώ. Πρόκειται να έρθω Θεσσαλονίκη με τη νέα σχολική σεζόν και μου συνέστησαν για το 2,5 χρονών αγοράκι μου τον παιδικό σταθμό

"κοπερτί" και για τον "στρουμφάκια". Γνωρίζετε κάτι;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Για το Κοπερτι μονο πολυ καλα λογια εχω ακουσει απο παντου.Θεωρειται απο τους κορυφαιους στη Θεσ/νικη ΟΜΩΣ εγω προσωπικα δεν θα τον επελεγα για τον εξης λογο: Ειναι πανω στη λεωφορο Βασιλίσσης Ολγας με ενα μικροσκοπικο κηπο στον οποιο τα παιδια εχουν τις εξατμισεις των αυτοκινητων μεσα στα μουτρακια τους.

Link to comment
Share on other sites

Για το Κοπερτι μονο πολυ καλα λογια εχω ακουσει απο παντου.Θεωρειται απο τους κορυφαιους στη Θεσ/νικη ΟΜΩΣ εγω προσωπικα δεν θα τον επελεγα για τον εξης λογο: Ειναι πανω στη λεωφορο Βασιλίσσης Ολγας με ενα μικροσκοπικο κηπο στον οποιο τα παιδια εχουν τις εξατμισεις των αυτοκινητων μεσα στα μουτρακια τους.

 

 

Χαρη στις παιδαγωγικες μεθοδους τυπου φραου βερμαχτ που χρησιμοποιουνε στο κοπερτι ακομα υποφερουμε,δυο χρονια αφου το εχουμε διακοψει.τι αλλο να πω,ακομα το φυσαω και δεν κρυωνει.αναρωτιεμαι τη φημη πως την εκανε,εχω μιλησει με τοσο κοσμο που ειχε παρομοια προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις φραου βερμαχτ? Μ ενδιαφερει γιατι καλή μου φιλη εστελνε εκει την κορη της και μιλάει με τα καλύτερα λογια...

 

 

...ριξε μια ματια στα παλιοτερα μου μηνυματα και θα καταλαβεις.αυτο που με ενοχλει πιο πολυ δεν ειναι τοσο οι αγριες κατα τη δικη μου κριση μεθοδοι για να διατηρουν ταξη στα τριχρονα οσο η υποκρισια οτι δηθεν αγκαλιαζουν τα παιδια...επι ενα χρονο δε μπορουσα να περασω εξω απο το κοπερτι με το μικρο μου,παθαινε κυριολεκτικα κριση πανικου και εκλαιγε...και ακομα κανουμε ασκησεις διαχειρησης αγχους με ψυχολογο.αν θελεις λεπτομερειες στειλε πμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Κορίτσια γεια σας,

 

Ψάχνω παιδικό σταθμό στην Καλαμαριά (το κοριτσάκι μου είναι στα 2,5 και φοράμε ακόμα πάνα).

 

Έχω διαβάσει τα σχόλια σας, αλλά εάν έχετε εκ νέου πιο "φρέσκες" απόψεις θα ήθελα να τις ακούσω.

 

Δυστυχώς το κόστος είναι πολύ μεγάλο βρε παιδιά, δηλαδή σε λίγο που θα θέλουν και οι δύο θα δουλεύουμε για τα έξοδα των παιδικών, άσε που κλείνουν και νωρίς μερικοί.... μα όλες για τις μαμάδες στο δημόσιο έχουνε πλαστεί?? (συγνώμη, να μη θίξω καμία, αλλά πως γίνεται να κλείνει ο παιδικός στις 3,30 όταν το κλασικό ωράριο στον ιδιωτικό τομέα είναι 9-5??)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας,

 

Ψάχνω παιδικό σταθμό στην Καλαμαριά (το κοριτσάκι μου είναι στα 2,5 και φοράμε ακόμα πάνα).

 

Έχω διαβάσει τα σχόλια σας, αλλά εάν έχετε εκ νέου πιο "φρέσκες" απόψεις θα ήθελα να τις ακούσω.

 

Δυστυχώς το κόστος είναι πολύ μεγάλο βρε παιδιά, δηλαδή σε λίγο που θα θέλουν και οι δύο θα δουλεύουμε για τα έξοδα των παιδικών, άσε που κλείνουν και νωρίς μερικοί.... μα όλες για τις μαμάδες στο δημόσιο έχουνε πλαστεί?? (συγνώμη, να μη θίξω καμία, αλλά πως γίνεται να κλείνει ο παιδικός στις 3,30 όταν το κλασικό ωράριο στον ιδιωτικό τομέα είναι 9-5??)

 

Καλησπερα,

 

Η μικρη μου πηγαινει απο 2,5 ετων στο ΒΑΜΒΙΝΟ εως και σημερα. Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι τα περισσοτερα παιδακια πηγαινουν στη γιαγια και οχι στο σπιτι τους -οπως και η κορη μου- γιατι σχολαω στις 5:30. Επισης υπαρχουν πολλοι δημοσιοι και τραπεζικοι υπαλληλοι που τελειωνουν νωριτερα τη δουλεια τους

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια γεια σας,

 

Ψάχνω παιδικό σταθμό στην Καλαμαριά (το κοριτσάκι μου είναι στα 2,5 και φοράμε ακόμα πάνα).

 

Έχω διαβάσει τα σχόλια σας, αλλά εάν έχετε εκ νέου πιο "φρέσκες" απόψεις θα ήθελα να τις ακούσω.

 

Δυστυχώς το κόστος είναι πολύ μεγάλο βρε παιδιά, δηλαδή σε λίγο που θα θέλουν και οι δύο θα δουλεύουμε για τα έξοδα των παιδικών, άσε που κλείνουν και νωρίς μερικοί.... μα όλες για τις μαμάδες στο δημόσιο έχουνε πλαστεί?? (συγνώμη, να μη θίξω καμία, αλλά πως γίνεται να κλείνει ο παιδικός στις 3,30 όταν το κλασικό ωράριο στον ιδιωτικό τομέα είναι 9-5??)

 

 

Ο καλύτερος στην Καλαμαριά θεωρώ ότι είναι ο Ρεβιθούλης. Πραγματικά είχε τύχει να πάω και απροειδοποίητα και μου είχε κάνει εντύπωση πόσο όμορφο κλίμα είχαν. Τα παιδάκια νιώθουν ελεύθερα, μπορούν να πάνε όπου θέλουν όταν θέλουν... σε λογικά πλαίσια. Μαθαίνουν απίστευτα πολλά. Όσο για τα πιο μικρα (μιλάω ακόμα και για βρεφάκια) τους συμπεριφέρονται τόοοσο ωραία που πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο μπορείς να δώσεις στο παιδί σου.

 

Σαν αρνητικό θεωρώ ότι δεν διαπραγματεύονται καθόλου την τιμή τους...τουλάχιστον μέχρι πέρυσι, φέτος με την κρίση δεν ξέρω τί θα κάνουν και δεν μπαίνουν στο πρόγραμμα του ΕΕΤΑΑ.

 

Δυστυχώς εμείς δεν είμαστε πλέον θεσσαλονίκη αλλά οι κόρες μου ακόμα τον αναφέρουν και μου ζητάνε να πάνε εκεί.

 

Τον προτείνω ανεπιφύλακτα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

κορίτσια καλημέρα

 

μήπως έτυχε να δει τον καινούργιο βραφονηπιακό που άνοιξε (δηλάδη θα ανοίξει σε λίγο) στο φράγμα της Θέρμης;

τον λένε Λεμονόκηπο

 

για πείτε εντυπώσεις

 

εγώ πήγα τον είδα. ο χώρος μου άρεσε πολύ (και εσωτερικά και εξωτερικά). είναι ουσιαστικά σαν ένα μεγάλο αγρόκτημα. έχει έναν τεράστιο κήπο με δέντρα, παιχνίδια, εκκλησάκι. μου είπαν ότι φτιάχνουν λαχανόκηπο και λιμνούλα με πάπιες.

και μέσα ήταν πολύ καθαρά (λογικό αφού ακόμα δεν λειτουργεί). τα βρεφάκι στον 2ο όροφο ασφαλισμένα με δικό τους μεγάλο μπαλκόνι και τα πιο μεγάλα κάτω σε έναν ενιαίο χώρο που χωρίζεται νοητά με καμάρες.

 

η κυρία με την οποία μίλησα (ιδιοκτήτρια και μητέρα της διευθύντριας) ήταν πολύ καλή και κατατοπιστική. συνεργάσιμη και προσγειωμένη στην πραγματικότητα. μέσα στην εβδομάδα θα μιλήσω και με την διευθύντρια του σταθμού και θα σας πω νεότερα.

 

για πείτε μου όμως και εσείς τη γνώμη σας. με προβληματίζει που είναι τελείως καινούργιος και που λογικά στην αρχή θα έχει πολύ λίγα παιδάκια

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! επαναφέρω το θέμα μιας και θέλουμε να εγγράψουμε την κόρη μας παιδικό! υπάρχουν μαμάδες μπαμπάδες να γράψουν που στέλνουν τα δικά τους ανατολικά (καλαμαριά/θέρμη)  και τι συνθήκες επικρατούν; ευχαριστώ! :)

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πέρυσι ήμουν και εγώ στην ίδια θέση και είδα αρκετούς παιδικούς σταθμούς μέχρι να αποφασίσω! Αυτός που με εντυπωσίασε σαν χώρος εσωτερικά (καθαρές, άνετες τάξεις και τουαλέτες, πολύ όμορφη διακόσμηση) και εξωτερικά (μεγάλη αυλή με σκιά από τα δέντρα, σπιτάκια με τσουλήθρες, κούνιες, πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής και αυτοκινητάκια) ήταν η Λίμνη των κύκνων στη Θέρμη. Γραφτήκαμε εκεί και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα αν εξαιρέσουμε την γκρίνια τον πρώτο μήνα μέχρι να προσαρμοστεί κ τις ιώσεις μετά..! Οι δασκάλες πολύ ευγενικές και ο μικρός πολύ χαρούμενος. Ακόμα και Σαββατοκύριακο ήθελε να πηγαίνει και με ρωτούσε μαμά σήμερα το σχολείο είναι ανοιχτό ή κλειστό;! Είχε και μεγάλη λεκτική πρόοδο, ίσως βέβαια λόγω ηλικίας (κοντεύει τα 3). 

Ωραίοι σταθμοί επίσης μου είχαν φανεί ο Λεμονόκηπος και το Παιδικόραμα, Θερμη και οι 2, αλλά ήταν αρκετά πιο ακριβά τα δίδακτρα. 

Ελπίζω να βοήθησα! 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...