Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγκυμοσυνη και hpv


Recommended Posts

Καλησπερα , ειμαι καινουργια στο φορουμ γι αυτο με συγχωρειτε για οποιοδηποτε λαθος !!

 

Τα τελευταια χρονια ταλαιπωρουμε απο hpv , εχω κανει και μια κωνοειδη πριν 2 χρονια, τον τελευταιο χρονο τα τεστ παπ εχουν βγει καθαρα ευτυχως και προσφατα εμαθα οτι ειμαι εγκυος !!

 

Δυστυχως επειδη μετακομισα δεν μπορω να εχω τον γιατρο που ειχα πριν και εδω ζηταω την βοηθεια σας !!

 

Υπηρξε κοπελα που ειχε hpv και εφερε σε περας εγκυμοσυνη χωρις προβλημα ?

Ομολογω οτι ειμαι αρκετα ταραγμενη μην τυχον και γινει μεγαλη υποτροπη απο τον hpv τωρα με την εγκυμοσυνη και ο γιατρος που πηγα μου ειπε οτι δεν θα ασχοληθουμε καθολου σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης !!!

 

Παρακαλω ή εδω ή σε π.μ θα ηθελα να μου συστησετε γιατρους που γνωριζετε και εμπιστευεστε οι οποιοι εχουν πειρα σε εγκυμοσυνη και hpv ....

 

Περιοχες Καλλιθεα, Περιστερι, Πειραια, Φαληρο και γενικα γυρω γυρω απο Πειραια !!!

 

Ευχαριστω πολυ και συγνωμη για το μεγαλο κειμενο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν έχω να σου προτείνω γιατρό στις πειοχές που ζητάς, αλλά δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα με την εγκυμοσύνη. Ακόμη και να υπάρξει υποτροπή, δεν έχεις θέμα. Απόλαυσε την εγκυοσύνη σου χωρίς άγχος!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες, με το καλό το μωρό σας! Μην ανησυχείς, ο Hpv δεν επηρεάζει την εγκυμοσύνη εφ' όσον γνωρίζεις εσύ και ο γιατρός σου το ιστορικό - απλά ίσως χρειαστεί να κάνεις καισαρική στην περίπτωση που υπάρχουν εμφανείς αλλοιώσεις τραχήλου ή κονδυλώματα, θα τα δείτε αυτά προς το τέλος όμως.

 

Έχω κάνει δύο φορές laser λογω Hpv με παράλληλη αφαίρεση πολύποδα στον τράχηλο, έμεινα έγκυος έναν μήνα μετά και πριν απο 25 μέρες περίπου γέννησα έναν υγιέστατο μπέμπη! Μην αγχώνεσαι, απλά να παρακολουθείς το θέμα.

 

Ο γιατρός μου είναι εξειδικευμένος στον hpv και είμαι πολύ ικανοποιημένη από αυτόν και ως χειρουργό και ως μαιευτήρα, αλλά βρίσκεται στην Αγ. Παρασκευή. Αν σ' ενδιαφέρει να σου στείλω τα στοιχεία του.

 

Ψάξε και την ελληνική εταιρεία κατά των κονδυλωμάτων ή κάπως έτσι, από εκεί μπορείς να βρεις ποιοι γιατροί έχουν εξειδίκευση στο θέμα..

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω ψάχνω γιατρο για τον hpv.Στείλε μου και εμένα του γιατρού στην αγ.παρασκεύη αρκεί να είναι καλός άνθρωπος και επιστήμονας.

Μέχρι τώρα σε κάποιους που έχω πάει δεν μου έχουν εμπνεύσει εμπιστοσύνη και εχω αγχωθεί πολύ με το θέμα γιατί μου βγήκε ο ιός πρόσφατα στην βιοψία και στο τεστ ascus και έχω πανικοβληθεί και έπαθα κατάθλιψη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και καλώς ήρθες, με το καλό το μωρό σας! Μην ανησυχείς, ο Hpv δεν επηρεάζει την εγκυμοσύνη εφ' όσον γνωρίζεις εσύ και ο γιατρός σου το ιστορικό - απλά ίσως χρειαστεί να κάνεις καισαρική στην περίπτωση που υπάρχουν εμφανείς αλλοιώσεις τραχήλου ή κονδυλώματα, θα τα δείτε αυτά προς το τέλος όμως.

 

Έχω κάνει δύο φορές laser λογω Hpv με παράλληλη αφαίρεση πολύποδα στον τράχηλο, έμεινα έγκυος έναν μήνα μετά και πριν απο 25 μέρες περίπου γέννησα έναν υγιέστατο μπέμπη! Μην αγχώνεσαι, απλά να παρακολουθείς το θέμα.

 

Ο γιατρός μου είναι εξειδικευμένος στον hpv και είμαι πολύ ικανοποιημένη από αυτόν και ως χειρουργό και ως μαιευτήρα, αλλά βρίσκεται στην Αγ. Παρασκευή. Αν σ' ενδιαφέρει να σου στείλω τα στοιχεία του.

 

Ψάξε και την ελληνική εταιρεία κατά των κονδυλωμάτων ή κάπως έτσι, από εκεί μπορείς να βρεις ποιοι γιατροί έχουν εξειδίκευση στο θέμα..

 

 

Σ ευχαριστω για την απαντηση ! Την σελιδα που λες δεν μπορεσα να την βρω , οσο για τον γιατρο καλοδεχουμενα τα στοιχεια αν κ ειναι αρκετα μακρυα απο μενα ! Ο τραχηλος σου ειχε ικανοποιητικο μηκος? γιατι κατι μου ειχανε πει κ για ανεπαρκεια μετα την κωνοειδη !

 

Τι να πω ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι η εγκυμοσυνη συνεπεσε με την αλλαγη του γιατρου κ αντε να εμπιστευθεις σε αλλη πολη αλλο ανθρωπο !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ξανα!! Δυστυχως δεν εχω βρει γιατρο ακομα ! Δεν υπαρχει ουτε μια μανουλα που να ειχε γιατρο για hpv στην εγκυμοσυνη ??.

 

Γεια σου penny! Εγω δυστυχως ειμαι απο Ηρακλειο και δεν μπορω να σου προτεινω γιατρο στη περιοχη σου. Αλλά η γιατρός μου μου ειχε πει οταν εμαθα οτι εχω hpv οτι μετα απο 2 χρονια συνεχομενων τεστ παπ αν βγαινουν καθαρες οι εξετασεις τοτε σημαινει οτι πια εισαι υγειης.. Πρεπει να χαιρεσαι που για εναν ολοκληρο χρονο η υγεια σου εχει βελτιωθει.. Εγω σου προτεινω να συνεχισεις να κανεις τα τεστ παπ καθε εξαμηνο κανονικα και να βρεις εναν γυναικολογο καθαρα για την εγκυμοσυνη σου.. Μη σε αγχωνει καθολου που ειχες τον ιο στο παρελθον.. απλα ενημερωσε τον γυναικολογο που θα διαλεξεις γιαυτο..

 

Σου ευχομαι οοοτι καλυτερο, μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και να τη χαρεις στο επακρο!! Τα φιλια μου απο Κρητη..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου penny! Εγω δυστυχως ειμαι απο Ηρακλειο και δεν μπορω να σου προτεινω γιατρο στη περιοχη σου. Αλλά η γιατρός μου μου ειχε πει οταν εμαθα οτι εχω hpv οτι μετα απο 2 χρονια συνεχομενων τεστ παπ αν βγαινουν καθαρες οι εξετασεις τοτε σημαινει οτι πια εισαι υγειης.. Πρεπει να χαιρεσαι που για εναν ολοκληρο χρονο η υγεια σου εχει βελτιωθει.. Εγω σου προτεινω να συνεχισεις να κανεις τα τεστ παπ καθε εξαμηνο κανονικα και να βρεις εναν γυναικολογο καθαρα για την εγκυμοσυνη σου.. Μη σε αγχωνει καθολου που ειχες τον ιο στο παρελθον.. απλα ενημερωσε τον γυναικολογο που θα διαλεξεις γιαυτο..

 

Σου ευχομαι οοοτι καλυτερο, μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και να τη χαρεις στο επακρο!! Τα φιλια μου απο Κρητη..

 

Θα διαφωνήσω, μιας και απ' όσο ξέρω ο ιός δεν απαλείφεται ποτέ εξ ολοκλήρου απ 'τον οργανισμό, είναι όπως αυτός του έρπη, απλά μπορεί να μην ξαναεμφανίσει εξωτερικά σημάδια. Προσωπικά πιστεύω πως είναι σημαντικό ο μαιευτήρας να είναι γνώστης του θέματος, μιας και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης οι άμυνες του οργανισμού πέφτουν και καποιες φορές ξαναεμφανίζονται συμπτώματα.

 

Penny συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, είμαστε εκτός Αθήνας και δεν μπαίνω κάθε μέρα στο ίντερνετ. Θα σου στείλω pm με τα στοιχεία του γιατρού μου, αφού σ' ενδιαφέρει. Όσο για το μήκος τραχήλου μου ήταν φυσιολογικό, αν και εκεί κατά τον 6ο μήνα μειώθηκε λίγο και μου συνέστησαν προσοχή. Δεν είχα κάνει κωνοειδή όμως...

 

Όπως και να 'χει, η γνώση είναι δύναμη, που λένε, και είναι σημαντικό το ότι έχεις πλήρη γνώση (άρα και μεγαλύτερο έλεγχο) της κατάστασης! ;)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

penny, δες εδώ http://www.hpvsociety.gr/ και εδώ http://www.imop.gr/uroprevent/ios-twn-anthrwpinwn-thhlwmatwn-hpv

 

εμφάνισα κι εγώ κονδυλώματα εξωτερικά των γεννητικών οργάνων πριν 5 χρόνια περίπου και μόλις πριν ένα μήνα. Τότε τα είχα καυτηριάσει και το ίδιο θα κάνω και τώρα. Συνεχίζω να ελέγχω με το τεστ παπ.

Θα συμφωνήσω ότι ο ιός hpv δεν φεύγει από τον οργανισμό, είναι σαν τον έρπη. Απλά μπορεί να μην εμφανίζεις συμπτώματα και φυσικά το ελέγχεις.

Δυστυχώς για γιατρό δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί μένω Θεσ/νίκη.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω κατι κοριτσια?πως τον αποκταμε αυτον τον ιο?προυπαρχει απο παντα,τον κολλαμε,πωσ γινεται?

 

κολλάμε τον ιό HPV από τη σεξουαλική επαφή, ακόμη κι αν χρησιμοποιείς προφυλακτικό δεν είσαι απόλυτα ασφαλής.

Διάβασε εδώ και θα σου λυθούν όλες οι απορίες ;)

http://www.imop.gr/uroprevent/ios-twn-anthrwpinwn-thhlwmatwn-hpv

Link to comment
Share on other sites

κι αν το κολλησεις μεσα στο γαμο σημαινει οτι ο αντρας σου την εκανε?

 

όχι, δεν νομίζω ότι είναι ένδειξη απιστίας.

Τον ιό μπορεί να τον έχεις κολλήσει εσύ ή ο άντρας σε παρελθόντα χρόνο - όντας σε άλλες σχέσεις και οι δύο- και τώρα να εκδηλώνεται (με κονδυλώματα) στον έναν από τους δύο ή και στους δυο.

Αν ο άντρας σου έχει βγάλει κονδύλωμα καλό είναι να πάει σε έναν ουρολόγο να το αφαιρέσει, γιατί αυξάνεται ο κίνδυνος να κολλήσεις κι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

όχι, δεν νομίζω ότι είναι ένδειξη απιστίας.

Τον ιό μπορεί να τον έχεις κολλήσει εσύ ή ο άντρας σε παρελθόντα χρόνο - όντας σε άλλες σχέσεις και οι δύο- και τώρα να εκδηλώνεται (με κονδυλώματα) στον έναν από τους δύο ή και στους δυο.

Αν ο άντρας σου έχει βγάλει κονδύλωμα καλό είναι να πάει σε έναν ουρολόγο να το αφαιρέσει, γιατί αυξάνεται ο κίνδυνος να κολλήσεις κι εσύ.

 

Έτσι είναι. Ο ιος έχει χρόνο επώασης μέχρι και 10 χρόνια, οπότε τα συμπτώματα δε λένε τίποτα για τη χρονική περίοδο της αρχικής μόλυνσης.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εμαθα για πρωτη φορα οτι κολλησα HPV πριν 6 χρόνια. Εκανα laser και μεινα εγκυος στους 3 μηνες παροτι ο γιατρος είχε υποδείξει εξάμηνο και πέρα. Τα επομενα τεστ παπ ηταν καθαρα και ετσι γέννησα φυσιολογικά ενα υγιέστατο κοριτσάκι. Αν έχεις συμπτώματα hpv πριν την γεννα και κυοφορεις κορίτσι τοτε θα χρειαστει καισαρική γιατι μεταδίδετε στο θηλυκό έμβρυο με την επαφη κατα την γεννα. Εγω γεννησα φυσιολογικά. Περασαν 6 χρόνια και ''ξαναξυπνησε'' ο ιος . Τωρα απλά τον παρακολουθω με τρίμηνα τεστ παπ. Λυπαμαι πολύ και θυμώνω με τον εαυτό μου που ελέυθερη δεν είχα ενημερωθει για τον ιο αυτον και για το πως μεταδίδεται!!! Πολύ δικό μου άτομο εμαθε τώρα οτι εχει hpv ενω είναι ήδη 8 χρονια παντρεμενη. Η γιατρος είπε πως μπορει να τον έχει κολλήσει εως 10 χρόνια πριν οπότε μην αγχωθει για τον γάμο της. Φοβαμαι πως για ένα παντρεμένο ζευγαρι ο ιος είναι ενας μπελλάς που πάει και ερχεται αναγκαστικά απο τον έναν στον άλλο και διαιωνίζεται... κοιμάται-ξυπνάει, ξανακοιμαται-ξαναξυπνάει κ.ο.κ

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειχα μια ελπιδα μηπως γεννησω φυσιολογικα αλλα εχω κοριτσακι ! Με συγχωρεις δηλαδη ησουν εγκυος και εκανες τεστ παπ? εμενα ο γιατρος μου,μου ειπε οτι δεν πειραζουμε τιποτα οταν γεννησω και μετα ! Μηπως να τον αλλαξω.... ?

Link to comment
Share on other sites

Ειχα μια ελπιδα μηπως γεννησω φυσιολογικα αλλα εχω κοριτσακι ! Με συγχωρεις δηλαδη ησουν εγκυος και εκανες τεστ παπ? εμενα ο γιατρος μου,μου ειπε οτι δεν πειραζουμε τιποτα οταν γεννησω και μετα ! Μηπως να τον αλλαξω.... ?

 

Την ίδια απορία έχω κι εγώ! κατά την εγκυμοσύνη ούτε κολπική εξέταση δε γίνεται κανονικά, όχι τεστ παπ! Και μετά τη γέννα για 6 μήνες δεν έχει νόημα να κάνεις, λόγω των ορμονών που θα αλλοιώσουν το τεστ...

 

Όσο για το "κολλάει μόνο το θηλυκό βρέφος" είμαι 1000% σίγουρη πως είναι λάθος, μιας και ο ιός κολλάει με την επαφή του βρέφους με τις βλένες του κόλπου - τι σχέση έχει το φύλο του μωρού;;;; Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο.

 

Μπορεί ο ιός να έχει εξωτερικά δείγματα (κονδυλώματα) σπάνια σε άντρες και να εμφανίζεται ουσιαστικά κυρίως στις γυναίκες, ο ιός όμως δεν παύει να υπάρχει και στον οργανισμό του άντρα και να μεταδίδεται από αυτόν κανονικότατα σε άλλους!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειχα μια ελπιδα μηπως γεννησω φυσιολογικα αλλα εχω κοριτσακι ! Με συγχωρεις δηλαδη ησουν εγκυος και εκανες τεστ παπ? εμενα ο γιατρος μου,μου ειπε οτι δεν πειραζουμε τιποτα οταν γεννησω και μετα ! Μηπως να τον αλλαξω.... ?

 

Ναι έκανα τεστ παπ.. Τωρα, δεν θυμαμαι σε ποια βδομαδα το εκανα. Στο πρωτο τρίμηνο πάντως. Και αργότερα στην δευτερη εγκυμοσύνη, και με αλλον γιατρο πλεον, στην 5η βδομάδα που πήγα ειπαμε πως στην επόμενη επίσκεψη που θα πήγαινα δηλαδη καπου 8η βδομαδα θα εκανα τεστ παπ να δουμε για τον HPV. Αλλά δεν πρόλαβα γιατί παλλινδρόμησε :-( το νοεβρη θα γεννουσα!! Το έκανα όμως έναν μηνα μετά την παλλινδρόμιση και όντως έδειξε HPV ευμεγεθεις πυρήνες, παροτι ημουν καθαρή τα τελευταια 5 χρόνια. Τωτα είμαι πάνω στο τρίμηνο και θα πάω για επανελεγχο. Είναι και ενα μοριακό τεστ παπ που κάνουν τώρα το οποιο σου δείχνει ποιον ακριβώς τύπο του ιου έχεις γιατι υπαρχουν κάπου 120 γενότυποι απο τους οποιους μόνο οι 16 και 18 (αν θυμαμαι καλα) είναι οι πιο επικίνδυνοι. Δυστυχώς όμως κοστίζει κάτι παραπάνω απο 100 ευρώκαι έτσι θα κάνω πάλι το συμβατικό τεστ παπ και αν δειξει πως ''χειροτερεψα'' θα κάνω και το μοριακο.

 

Αλλά εσενα μου κάνει εντυπωση πως δεν θέλει ο γιατρός σου να κανετε τεστ παπ.. Παράξενο. Λιγο επίχρισμα τραχήλου παιρνει επιφανειακα, δεν εισχωρει κάπου για να πεις είναι επικίνδυνο.. Εκτος εαν σε προοριζει έτσι και αλλιώς για καισαρική και για αυτο δεν τον απασχολει αν τον εχεις τωρα τον ιο ή οχι. Καταλαβες τι εννοω? Σου λέει ''τον εχει δεν τον έχει, ας κάνουμε μια καισαρική να ειμαστε καλυμμένοι''. Δεν ξέρω , τι να πω? Οι αλλες κοπέλες τι λένε? έκαναν τεστ κατα την εγκυμοσύνη?

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλά εσενα μου κάνει εντυπωση πως δεν θέλει ο γιατρός σου να κανετε τεστ παπ.. Παράξενο. Λιγο επίχρισμα τραχήλου παιρνει επιφανειακα, δεν εισχωρει κάπου για να πεις είναι επικίνδυνο.. Εκτος εαν σε προοριζει έτσι και αλλιώς για καισαρική και για αυτο δεν τον απασχολει αν τον εχεις τωρα τον ιο ή οχι. Καταλαβες τι εννοω? Σου λέει ''τον εχει δεν τον έχει, ας κάνουμε μια καισαρική να ειμαστε καλυμμένοι''. Δεν ξέρω , τι να πω? Οι αλλες κοπέλες τι λένε? έκαναν τεστ κατα την εγκυμοσύνη?

 

Άπαξ και διαγνωσθείς, τον ιο τον έχεις μετά εφ' όρου ζωής. Μάλλον εννοείς αν τώρα βρίσκεται σε έξαρση. Αλλά και πάλι, και σε έξαρση να μην είναι την ώρα του τοκετού υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει το βρέφος, και μάλιστα σε αυτή την περίπτωση δημιουργεί πρόβλημα στο αναπνευστικό τους, μιας και εισχωρεί δια της αναπνευστικής οδού. Ποιος ο λόγος να το ρισκάρεις;;;;;;:confused:

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πραγματικα απ την ωρα που διαγνωστικα με hpv ηταν μικρη η καψα μου να γεννησω φυσιολογικα ! Ο παλιος που ειχα μου ειπε οτι προς το τελος της εκγκυμοσυνης θα κανουμε παπ .... Ο καινουργιος που πηγα μου ειπε πως δεν κανουμε καθολου αφου εκανα 3 μηνες πριν μεινω εγκυος !

 

Αυτο που με καιει φιλες μου ειναι μην τυχον και μου το γυρισει σε τιποτα κακο..... Αν θα γεννησω φυσιολογικα ή με καισαρικη δεν με νοιαζει... Εχω κανει ηδη 2 χειρουργεια δεν θα κολλησω στο 3ο....

 

Το θεμα μου ειναι τι ζημια μπορει να παθω... Μη φουντωσει πολυ και εχουμε αλλα .... :(

Link to comment
Share on other sites

Άπαξ και διαγνωσθείς, τον ιο τον έχεις μετά εφ' όρου ζωής. Μάλλον εννοείς αν τώρα βρίσκεται σε έξαρση. Αλλά και πάλι, και σε έξαρση να μην είναι την ώρα του τοκετού υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει το βρέφος, και μάλιστα σε αυτή την περίπτωση δημιουργεί πρόβλημα στο αναπνευστικό τους, μιας και εισχωρεί δια της αναπνευστικής οδού. Ποιος ο λόγος να το ρισκάρεις;;;;;;:confused:

 

 

Supergirl77 με προβληματισες.εγω γεννησα φυσιολογικα.να πω την αληθεια αφου εχει πολλα χρονια να μου εμφανηστει κατι δεν τεθηκε απ τον γιατρο μου θεμα προς συζητηση να παμε με καισαρικη γιατι μπορει να κολλησει δια αναπνευστηκης οδου.αλλα και στον Αγ. Σαββα που ειχα κανει βιοψια οταν το ειχα μαθει δεν μου ειχαν δωσει καμια ειδικη οδηγεια για οταν θελησω να γεννησω.δηλαδη μπορει να κολλησα το μωρο μου και να μην εχει κανενα συμπτωμα(οπως εμεις οι ενηλικες)?εχω και ραντεβου με την παιδιατρο σε λιγες μερες,θα την ρωτησω και αυτην

Link to comment
Share on other sites

Supergirl77 με προβληματισες.εγω γεννησα φυσιολογικα.να πω την αληθεια αφου εχει πολλα χρονια να μου εμφανηστει κατι δεν τεθηκε απ τον γιατρο μου θεμα προς συζητηση να παμε με καισαρικη γιατι μπορει να κολλησει δια αναπνευστηκης οδου.αλλα και στον Αγ. Σαββα που ειχα κανει βιοψια οταν το ειχα μαθει δεν μου ειχαν δωσει καμια ειδικη οδηγεια για οταν θελησω να γεννησω.δηλαδη μπορει να κολλησα το μωρο μου και να μην εχει κανενα συμπτωμα(οπως εμεις οι ενηλικες)?εχω και ραντεβου με την παιδιατρο σε λιγες μερες,θα την ρωτησω και αυτην

 

Αφού δεν εμφανίστηκε τότε πρόβλημα λογικά είναι εντάξει το μωράκι. Ξέρω πως ως νεογνά παρουσιάζουν σοβαρά προβλήματα με το αναπνευστικό αν μολυνθούν, γι' αυτό και είναι τόσο επικίνδυνο. Μίλα με την παιδίατρο βέβαια, αλλά μάλλον είναι όλα εντάξει.

 

Δεν είναι πάντως όλες οι περιπτώσεις ίδιες, απλά συνήθως λόγω των ορμονικών διαταραχών στην εγκυμοσύνη απ' ΄ό,τι μου είπε ο γιατρός ξαναεμφανίζονται συμπτώματα hpv. Εγώ ευτυχώς τη γλίτωσα εκείνη την περίοδο, έχω όμως μεγάλο άγχος τι θα δείξει το test pap και η εξέταση τραχήλου στο 6μηνο (κι εγώ με δύο επεμβάσεις ήδη είμαι.. :-()

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα!

Έχω hpv και γέννησα φυσιολογικά πριν έξι μήνες. Είχα κάνει loop laser πριν 4 χρόνια, και από τότε όλα τα τεστ παπ ήταν καθαρά. Στην εγκυμοσύνη μου είχαν πει κι εμένα πως αν ο ιός ήταν σε έξαρση, θα χρειαζόταν να κάνω καισαρική. Έκανα, όμως, τεστ παπ στον 8ο μήνα-πιο νωρίς δεν έχει νόημα, γιατί θέλεις να δεις αν υπάρχουν αλλοιώσεις όταν κοντεύεις να γεννήσεις-και ήταν καθαρό, και δεν με απασχόλησε ξανά το ζήτημα. Γιατρό ειδικό στο hpv δεν είχα, γιατί με το τεστ παπ μπορείς να δεις σε τι κατάσταση βρίσκεσαι και να κινηθείς αναλόγως, εξάλλου δεν πρόκειται να κάνεις καιμιά επέμβαση όσο είσαι έγκυος. Από όσο είχα ενημερωθεί για το θέμα κατά την εγκυμοσύνη, αν ο ιός είναι σε έξαρση-είτε εσωτερικά, είτε με την μορφή κονδυλωμάτων, αν έχεις αυτό τον τύπο- υπάρχει πιθανότητα κατά τη γέννα να προκληθεί μόλυνση στα μάτια του μωρού. Δεν μεταδίδεται ο ιός όπως τον έχουμε εμείς δηλαδή, τα μωρά δεν γίνονται φορείς. Για προβλήματα στο αναπνευστικό ή για μετάδοση μόνο στο θηλυκό βρέφος, πρώτη φορά ακούω.

Link to comment
Share on other sites

Τα περί μόλυνσης του αναπνευστικού μου τα είπε ο μαιευτήρας μου - δεν το ψάξαμε όμως παραπάνω, μιας και προέκυψαν κι άλλοι λόγοι που επέβαλαν καισαρική, οπότε δεν τη γλίτωνα..

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...