Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το φυλο του παιδιου,πότε καθορίζεται;


Recommended Posts

μου επεσε χθες αυτο το αρθρο σχετικα με τη διατροφη κατα την εγκυμοσυνη και το φυλο του παιδιου

 

http://www.healthierworld.gr/portal/cc7146d26842552e/31ab328e47c4ea3f/e4d78a6b4d93e1d7/a7dc07edeca4a16b/3c9501685cdd590f.html

 

ποτε δημιουργειται το φυλο του παιδιου;ειχα την εντυπωση οτι κατα τη συλληψη γινεται αυτη η διαδικασια και οχι αλλη στιγμη.

Ξερετε κατι επι τουτου, οχι τιποτα αλλο, μην αρχισω να τρωω σα γουρουνα για να κανω το αγορι του κυριου που μ εχει φαει...

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελα μωρέ μια από τις πολλές και κουφές έρευνες που γίνονται.......... Τα πράγματα είναι απλά όταν έχεις ωορηξία και έρθεις σε επαφή εκείνη την μέρα κάνεις αγόρι.... αυτό...

Link to comment
Share on other sites

...που κ παλι δεν ειναι απολυτο!!!!!!!!

Τα θηλυκα ειναι ανθεκτικα κ τα αρσενικα γρηγορα......αλλα πολλες κοπελες εδω μεσα θα το διαψευσουν!!!!!!! :) :)

 

...εννοειται στη συλληψη!!!!

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια η κοπέλα ρωτάει πότε καθορίζεται το φύλο του παιδιού, όχι πώς θα κάνει κόρη ή γιο.

Κορίτσι μου τί να σου πω, το ακούσαμε και αυτό...

Το φύλο καθορίζεται απο τον άντρα που στέλνει τα σπερματοζωάρια. αν το σπερματοζωάριο φέρει το Χ χρωμόσωμα θα κάνεις κορίτσι. Αν φέρει το Υ θα κάνεις αγόρι. Απλά.

Αρα την στιγμή της σύλληψης καθορίζεται το φύλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΘΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΣΥΛΛΗΨΗ.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΡΩΣΗ ΑΝ ΤΡΩΣ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΓΟΡΙ. ΜΟΝΟ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ.

ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΕΛΕΤΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ. ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ Η ΟΡΕΞΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ.

ΕΙΧΑ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΒΑΣΗ, ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ, ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ ΠΑΛΙ.

ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΠΟ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟ Ψ ΧΡΩΜΟΣΩΜΑ, ΕΝΩ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ Χ ΧΡΩΜΟΣΩΜΑ.

ΤΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟ Ψ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΙΑ ΚΑΙ ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΦΤΑΝΟΥΝ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΟ ΩΑΡΙΟ.

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΑΝ ΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ, ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΦΤΑΣΕΙ ΗΔΗ ΣΤΙΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ, ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΠΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ. ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΠΡΩΤΑ Η ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ, ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΠΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΟ.

 

ΓΙΑ ΤΑ Χ ΚΑΙ Ψ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ, ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ, ΓΙΑΥΤΟ ΞΕΝΕΤΣΕΚΑΡΙΣΕ ΟΤΙ ΣΟΥ ΤΑ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ. ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

ΒΑΛΕ Σ' ΕΝΑ ΨΑΧΤΗΡΙ ΦΥΛΟ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΟ ΒΓΑΛΕΙ.

ΑΝ ΣΤΑ ΛΕΩ ΚΑΛΑ ΚΙ ΑΦΟΥ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΑΚΑΗ ΠΟΘΟ, ΟΠΩΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ.

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΙΛΑΜΕ ΜΕ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ.... ΟΠΟΤΕ ΜΗ ΜΕ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΜΕΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια και εγω κουφαθηκα με αυτο που διαβασα...

εγω να σας πω την αμαρτια μου παλι κοριτσι θελω!!!!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Αν το σπερματοζωάριο φέρει το Χ χρωμόσωμα τότε το παιδί θα είναι κορίτσι. Αν έχει το Y τότε θα είναι αγόρι. Στην έρευνα ίσως να διάβασες ότι ανάλογα με την διατροφή των γονιών πριν τη σύλληψη,ίσως να υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες για το μεν ή για το δε. Είναι γνωστό άλλωστε ότι τα σπερματοζωάριο με το Χ χρωμόσωμα είναι πιο ανθεκτικά ,τα δε Y είναι πιο γρήγορα αλλά "κουράζονται" πιο εύκολα (όπως οι μπαμπάδες τους).

Link to comment
Share on other sites

πρωτα πρωτα εγραφε "εαν ειστε εγκυος" εξου και η ερωτηση, διαφορετικα δεν θα μου εκανε εντυπωση

 

Εάν είστε έγκυος και καταναλώνετε αρκετές θερμίδες ή δεν παραλείπετε το πρωινό γεύμα, τότε οι πιθανότητες να...γεννήσετε αγόρι είναι μεγάλες. Βρετανοί επιστήμονες από τα πανεπιστήμια του Έξετερ και της Οξφόρδης συνδέουν για πρώτη φορά τη διατροφή της εγκύου με το φύλο του παιδιού, εξηγώντας ότι η τάση των σύγχρονων γυναικών να ακολουθούν δίαιτες χαμηλής θερμιδικής αξίας ενδεχομένως να εξηγεί γιατί έχει μειωθεί το ποσοστό γεννήσεων αγοριών. Η ερευνητική ομάδα ζήτησε από 740 γυναίκες που τεκνοποιούσαν για πρώτη φορά να καταγράψουν τις διατροφικές τους συνήθειες πριν και κατά τη διάρκεια των πρώτων μηνών της εγκυμοσύνης τους. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της μελέτης, 56% των γυναικών που ακολουθούσαν ένα διατροφικό μοντέλο υψηλής ενέργειας γέννησαν αγόρια συγκριτικά με το 45% των εθελοντριών που η δίαιτά τους ήταν χαμηλής ενέργειας. Διαπιστώθηκε, επίσης, ότι οι γυναίκες που απέκτησαν γιους ήταν πιθανότερο να καταναλώνουν σε μεγαλύτερη ποσότητα και ποικιλία θρεπτικά συστατικά, όπως κάλιο, ασβέστιο και βιταμίνες C,E και B12, καθώς και ότι συνήθιζαν να τρώνε δημητριακά στο πρωινό τους γεύμα. Το στοιχείο που συνδέει τη διατροφή της εγκύου με το φύλο του παιδιού ενδεχομένως να σχετίζεται με τα επίπεδα της γλυκόζης. Όπως έχουν δείξει άλλωστε τα αποτελέσματα της έρευνας για την εξωσωματική γονιμοποίηση, τα υψηλά επίπεδα γλυκόζης ενθαρρύνουν την ανάπτυξη αρσενικών εμβρύων. Η παράλειψη του πρωινού γεύματος μειώνει τα επίπεδα της γλυκόζης, γεγονός που πιθανώς αποτελεί ένδειξη χαμηλής διαθεσιμότητας σε φαγητό. Σχολιάζοντας τα αποτελέσματα της μελέτης, η δρ. Allan Pacey από το πανεπιστήμιο του Sheffield αναφέρει: «Αυτό που θα συμβούλευα τις γυναίκες είναι να μην ΄λιμοκτονούν΄ προκειμένου να επηρεάσουν το φύλο του παιδιού τους. Έρευνες σε ζώα έχουν δείξει ότι μικρές αλλαγές στις διατροφικές συνήθειες της γυναίκας μπορεί να επηρεάσουν μακροπρόθεσμα την υγεία των τέκνων της, για αυτό είναι σημαντικό η μητέρα να ακολουθεί σωστή διατροφή τόσο κατά τη διάρκεια της σύλληψης όσο και καθ όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης».

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι μεταφράσεις και περιλήψεις των ερευνών από δημοσιογράφους ώρες ώρες είναι το κάτι άλλο... Στην ίδια έρευνα αναφέρομαι μόνο που χάριν περίληψης και lost in translation μπερδεύτηκαν τα νοήματα. Η διατροφή φαινεται να επηρεάζει πριν από τη σύλληψη(δείγμα 740 γυναικών είναι μικρό, άσε που υπάρχουν πολύ σοβαρότερες έρευνες που συνδέουν περιβαλλοντικούς παράγοντες με την ισορροπία αρσενικών-θηλυκών. Π.χ. έκθεση σε Η/Μ ακτινοβολία κινητου αυξάνει τις πιθανότητες για κοριτσάκι αλλά και για καρκίνο). Μετά από τη σύλληψη η διατροφή επηρεάζει την μελλοντική υγεία και του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κ απο μενα καινουργια στο Φορουμ.Εγω εχω ακουσει απο γυναικολογους οτι αν ελθεις σε επαφη 2- 3 μερες πριν την ωορρηξια κ σταματησεις κανεις κοριτσι επειδη μεχρι να γινει η ωορρηξια επιζουν μονο τα θηλυκα σπερματ.τα αρσενικα πεθαινουν.Αλλα πρεπει να ξερεις σιγουρα ποτε ειναι η μερα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...