Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοτόπουλο για σαλάτα?


alphae

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, μήπως ξέρετε που μπορώ να βρώ έτοιμο ψημένο κοτόπουλο σε κομματάκια,όπως αυτά που διάφορες αλυσίδες εστιατορίων χρησιμοποιούν για τις σαλάτες του; Είναι λύση όταν θέλεις να κάνεις μια γρήγορη σαλάτα στο σπίτι, όταν έρθεις κουρασμένος, απο το να πέρνεις απο έξω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ θα σου πρότεινα άμα έχεις χύτρα να πάρεις στήθος κοτόπουλο και να το κάνεις εκεί δεν παίρνει πολύ ώρα!

Μπορείς να το κάνεις και στον ατμό για πιο υγιεινό!

Επίσης στην τοστιέρα ανάμεσα σε αλουμινόχαρτο η αντικολλητικό χαρτί γίνεται στο αψε σβήσε!

Το ξέρω ότι άλλο ρώτησες αλλά σου προτείνω αυτές τις λύσεις που ίσως δεν έχεις σκεφτεί για πιο υγιεινό κοτόπουλο;)

Link to comment
Share on other sites

Bρε παιδιά θέλω να είναι και λίγο νοστιμούτσικο, βραστο μήπως είναι λίγο νοσοκομείου; Και καμιά σος για σαλάτα αν ξέρατε θα μου λύνατε τα χέρια γιατί τις τρώω με το ζόρι όλο με λεμόνι λάδι δεν κατεβαίνουν!

Link to comment
Share on other sites

Κανεις διαιτα?Μπορεις να φτιαξεις μια σως με ξυδι-γιαουρτι-μουσταρδα και λαδι με λιγες θερμιδες και ειναι πολυ νοστιμη!Η να βαλεις τριμενο τυρακι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για σως μπορείς να κάνεις μουστάρδας τις αναλογίες δεν τις θυμάμαι αλλά εγώ βάζω μουστάρδα,κρέμα γάλακτος,λίγο ελαιόλαδο,αλάτι,πιπέρι.

Επίσης σως μπαλσάμικου : Ξύδι μπαλσάμικο Ελαιόλαδο 1 κουταλάκι μέλι

1 κουταλάκι μουστάρδα Λίγο αλάτι και πιπέρι

Σως γιαουρτιού : 1 φλιτζάνι στραγγιστό γιαούρτι με χαμηλά λιπαρά (2%)

2 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο

2 κουταλιές της σούπας νερό

1 κουταλιά της σούπας ξύσμα λεμονιού

½ κουταλάκι ξύσμα πορτοκαλιού

1 κουταλάκι φρέσκο χυμό πορτοκαλιού

½ κουταλάκι αλάτι

½ κουταλάκι μέλι

 

Αυτά βρήκα με ένα πρόχειρο ψάξιμο,φυσικά μπορείς να πειραματιστείς με ότι υλικά σου αρέσουν!

Όσο για το κοτόπουλο αν το κάνεις στην τοστιέρα μπορείς να βάλεις διάφορα μπαχαρικά πχ αλάτι,πιπέρι,δενδρολίβανο η κάρυ αν σου αρέσει για να μην είναι "νοσοκομείου",και λίγο βούτυρο για να μην είναι πολύ στεγνό!

 

Ελπίζω να βοήθησα κάπως!:P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ βρε παιδιά, όχι δεν κάνω διαιτα, απλά θέλω να βάλω στη ζωή μου σαλάτα που τόσα χρόνια ούτε την δοκίμαζα, γιαυτό θέλω να είναι νόστημα. Βέβαια τα ντεσιγκ του εμπορίου που είναι νόστημα για μένα, έχουν πολλά πρόσθετα και λέω όσο και να τα αγαπώ να μη τα χρησιμοποιώ...

Link to comment
Share on other sites

Σηγουρα ξερω για τα ΑΒ Βασιλοπουλος . Ειναι ψημενα κοτοπουλα αλλα οχι σε κομματακια, μαλλον θα πρεπει να το κοψεις εσυ;)

 

σε ποιο μέρος του ΑΒ θα το αναζητήσω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Bρε παιδιά θέλω να είναι και λίγο νοστιμούτσικο, βραστο μήπως είναι λίγο νοσοκομείου; Και καμιά σος για σαλάτα αν ξέρατε θα μου λύνατε τα χέρια γιατί τις τρώω με το ζόρι όλο με λεμόνι λάδι δεν κατεβαίνουν!

 

 

HONEY MUSTARD sauce

 

1 κουτ Σουπας μελι

 

1 κουτ Σουπας μαγιονέζα

 

2 κουτ Σουπας Μουστάρδα

 

ανακατεύεις πάρα πολύ καλά να λιώσει το μέλι και να ομογενοποιηθούν τα υλικά και βουτάς το κοτοπουλάκι μέσα (ψητό, βραστό, πανέ) και πας στα ουράνια....

 

Απλά δοκιμασε της , θα κολλήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

HONEY MUSTARD sauce

 

1 κουτ Σουπας μελι

 

1 κουτ Σουπας μαγιονέζα

 

2 κουτ Σουπας Μουστάρδα

 

ανακατεύεις πάρα πολύ καλά να λιώσει το μέλι και να ομογενοποιηθούν τα υλικά και βουτάς το κοτοπουλάκι μέσα (ψητό, βραστό, πανέ) και πας στα ουράνια....

 

Απλά δοκιμασε της , θα κολλήσεις!!![/quote

 

μμμμμμ....μιαμ μιαμ!Αυριο θα φαμε κοτοπουλακι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...