Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

barbeque party!!!


marinaki181

Recommended Posts

Καλησπέρααααααα!!!!

την Κυριακή κάνουμε πάρτυ!!!

Λόγω περιορισμένου χρόνου και με δύο μικρά παιδιά, είπαμε να κάνουμε - για άλλη μία φορά - barbeque, άλλωστε μας αρέσει κ εμάς και στους φίλους μας!

 

Θα ήθελα, όμως ιδέες για συνοδευτικά, πέραν των κλασικών, σουφλέ, τυρόπιτα σπιτική, ριζότο κτλ.

 

Καμία καλή ιδέα??? (και συνταγή αν έχετε ευχαρίστηση!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου Μαρινάκι...

 

Εμείς συνήθως στο barbeque κάνουμε τα ακόλουθα...

σαλάτες: πατατοσαλάτα και coleslaw,

συνοδευτικά: καλαμπόκι βραστό, ψητές πατάτες, ψητά λαχανικά

 

εννοείται ότι επιλέγεις πατατοσαλάτα ή ψητή πατάτα...όχι και τα 2 μαζί... :)

 

επίσης, θα μπορούσες να φτιάξεις κάτι σε μανιταρόπιτα / πρασόπιτα, τάρτα μπρόκολο...

γενικότερα πιστεύω ότι τα συνοδευτικά θα πρέπει να είναι ελαφριά και να κινούνται προς τα λαχανικά περισσότερο παρά προς τους υδατάνθρακες...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

τι είναι το coleslaw και η σαλάτα ταμπουλέ????

 

σκέφτομαι να κάνω ριζότο με λαχανικά (καλαμπόκι, αρακάς και καρότο) στη γάστρα (είναι από τα αγαπημένα μας με το σύζυγο κ έχει ωραία χρώματα)

Link to comment
Share on other sites

Aν και λιγο αργα θα απαντησω:)

Εμεις επειδη κανουμε συχνα barbeque και μαζευομαστε με φιλους,ως συνηθως ειμαστε στην αυλη,κανω σαλατα μαρουλι,χωριατικη,τζατζικι και ο,τι ειδος σαλατας μου ερθει εκεινη τη μερα,τα σερβιρω κανα 10λεπτο πριν βγαλει τα κρεατα ο αντρας μου απο τη ψησταρια.Μπριζολες,σουβλακια,λουκανικα,κεφτεδακια κ.α

αφου φαμε εαν εχω στο σπιτι κεικ ή αλλο γλυκο το σερβιρω ή κανα λικερ.

Ξεχασα να πω πως τα παιδια των φιλων ειναι ολα κατω τον 3 με εξαιρεση 2-3 οποτε παιρνω ενα χαμηλο τραπεζακι παιδικο μεγαλο που εχω απο το ικεα,στην αρχη τα βαζω να ζωγραφιζουν και μετα τα σερβιρω κλαμπ σαντοιτς με πατατακια και διαφορα σνακς:P

Ξερω,εγραψα ολοκληρο κατεβατω αλλα λατρευω αυτες τις στιγμες:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιούχου!

τελικά σούπερ το τραπέζι!

δεν πρωτοτυπήσαμε ιδιαίτερα, αλλά ήταν όλα πολύ ωραία!!!

σουβλάκια χοιρινά + κοτόπουλο, μπιφτέκια από τα χεράκια μου, λουκάνικα,

ριζότο στη γάστρα με καλαμπόκι - αρακά - καρότο, μανιτάρια ψητά στη σχάρα με σκόρδο (μμμμμ) σουφλέ πατάτες και δύο σαλάτες - η μία κλασικά χωριάτικη και άλλη μαρούλι, ρόκα, λιαστή ντομάτα, κουκουνάρι, σταφίδες΄, παρμεζάνα με σως μπαλσάμικο και μέλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...