Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΛΥΚΟ ΚΥΔΩΝΙ - ΣΥΝΤΗΡΕΙΤΑΙ;;;


Μαριλίνα

Recommended Posts

Γεια σας!!!

Μόλις γυρίσαμε απο το χωριό με δύο σακούλες κυδώνια.

Σκέφτηκα να πάρω μικρά βαζάκια και να φτιάξω γλυκό κυδώνι με τα χεράκια μου για την βάφτιση της κόρης μου.

Το θέμα είναι ότι η βάφτιση θα γίνει κατά τον Απρίλιο, μπορεί να συντηρηθεί ως τότε και αν ναι, πως;;;

Μήπως συντηρείται καλύτερα η κυδωνόπαστα;;;

Καμία άλλη ιδέα;;;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπητη ΜΑΡΙΛΙΝΑ,

 

το γλυκο κυδωνι οπως και ολα τα γλυκα του κουταλιου συντηρουνται εαν και μονο ειναι καλα κλειστη η γυαλα τους και τα εχεις στο ψυγειο.Πραγματικα συντηρουνται και για 1-2 χρονια και δεν παθαινουν απολυτως τιποτα.

An angel in the book of my life wrote down my baby's birth... Then whispered as she closed the book "... too beautiful for earth " .........

Link to comment
Share on other sites

τιποτα δεν προκειτε να παθει το γλυκο σου αν και εφοσον το βαλεις ψυγειο και η γυαλα ειναι καλα αποστειρωμενη και κλεισμενη..

να βαλεις μεσα οπωσδηποτε αρμπαροριζα, μυριζει καταπληκτικα!

η μαμα μου φτιαχνει πολλα χρονια αλλα φυσικα δεν μενει στο ψυγειο για τοσους μηνες!!!

 

καλη επιτυχια!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

το βάζο και το καπάκι να τα βράσεις πρώτα, να στεγνώσουν εντελώς, αυτό είναι το μυστικό για τη συντήρηση.

αν παρόλα αυτά σου πιάσει, τότε αφαιρείς το κομμάτι που χάλασε και ξαναβράζεις το γλυκό. έτσι είναι έτοιμο για φάγωμα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω γλυκό κυδώνι στο ψυγείο και είναι μια χαρά δεν έχει πάθει τίποτα. Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω αν είναι βρασμένα τα βάζα και κλεισμένα καλά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω φτιαχνω γλυκο κυδωνι για τη βαφτιση και μαλιστα ανησυχω μη μου χαλασει ως τις 23 οκτωβρη που ειναι η βαφτιση! Ηθελα να ρωτησω, πως γινεται να βγει πιο πολυ το σιροπι, γιατι μου βγαινει λιγοτερο απο οσο χρειαζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ευχαριστώ για τια απαντήσεις.

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, βασισμένη στο: "το ξαναβράζεις και το ξανακλείνεις".

Θα μπορούσα να το φυλάξω τώρα σε μεγάλο βάζο στο ψυγείο και να το ξαναβράσω κοντά στη βάφτιση και να το βάλω σε μικρά βαζάκια για να είμαι σίγουρη ότι θα είναι οκ;; Γιατί αυτό θα μου έλυνε τα χέρια. Έχω κυδώνια, έχω μεγάλα βάζα, έχω χρόνο, δεν έχω μικρά βαζάκια και χώρο στο ψυγείο για να τα βάλω!!

Επίσης, εάν το ξαναβράσω και το ξαναβάλω (ζεστό, σε αποστειρωμένα βαζάκια, κοινώς με όλη τη διαδικασία για τη συντήρηση) θα είναι όπως ήτανε και στην αρχή;;; Δλδ θα μπορεί να συντηρηθεί;;;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, θα ήθελα να συμπληρώσω ότι το βάζο και το καπάκι τα βάζει πάνω σε μια πετσέτα (ανάποδα) να στεγνώσουν... γεμίζεις τα βάζα μέχρι πάνω-πάνω,όταν το γλυκό το έχεις κατεβάσει από τη φωτιά για 20 λεπτά!!, τα βιδώνεις πολύ καλά και τα γυρίζεις με το καπάκι να βρίσκετε κατω! Έτσι δεν χρειάζεται να τα ξαναβράσεις... και κρατάει για χρόνια (ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΕΡΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΒΑΖΟ)

 

υ.γ. μετά για την βάφτιση δεν χρειάζεται να κάνεις όλα αυτά (όσοι είναι θα το φάνε και οι υπολόποι θα το κρατήσουν για ενθύμιο)

α! επίσης να τα κόψεις τετραγωνάκια τα κυδώνια... εγώ τα είχα λωρίδες και γίναμε χάλια, μετά στο φάγωμα, άσε που παιδεύτικα να τα χωρέσω στα μικρά βαζάκια

 

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω φτιαχνω γλυκο κυδωνι για τη βαφτιση και μαλιστα ανησυχω μη μου χαλασει ως τις 23 οκτωβρη που ειναι η βαφτιση! Ηθελα να ρωτησω, πως γινεται να βγει πιο πολυ το σιροπι, γιατι μου βγαινει λιγοτερο απο οσο χρειαζομαι.

 

απλά νερό, ζάχαρη και οτι έβαλες για να φταζεις τον αρχικό ζουμό σου...

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...