Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Όταν δεν ξέρεις να μαγειρεύεις πως ανοίγεις σπιτικό?


effi

Recommended Posts

Οι ομοιοπαθούσες παρακαλώ απαντήστε... Ως φοιτήτρια έφτιαχνα πρόχειρο φαγητό, ό,τι πιο εύκολο, ξέρετε...Τώρα που παντρεύτηκα τί κάνω??? Ζηλεύω αυτές που αφιερώνουν χρόνο για να προσφέρουν στην οικογένειά τους το καλύτερο. Ξέρω γενικά πως φτιάχνονται κάποια φαγητά αλλά δεν έχω τολμήσει να τα φτιάξω. Φοβάμαι την αποτυχία. Ευτυχώς τρώμε ακόμα με τα πεθερικά μου και δεν έχουμε πεινάσει ακόμα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


kalhmera!σιγα σιγα λιγο με το τηλ στη μανουλα εκεινη την ωρα,λιγο με συνταγες μεσω ιντερνετ αφο υεπιλεξεις τι φαγητο θελεις νακανεις και οκ,συνηθως πετυχαινουν ολα,αλλα μη φοβασαι την αποτυχια...ολα στο προγραμμα ειναι!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

effi καλημερα!!!! μην τρελαινεσαι,χαλαρωσε!!! περα απο πατατες δεν ηξερα τπτ αλλο να μαγειρευω!!! δοκιμασα,πειραματιστηκα,τα εκαψα,τα εκανα λυσσα απο το αλατι αλλα εμαθα!! λιγο φαντασια,λιγο η βοηθεια της μαμας απο το τηλ κ σε χρονο μηδεν θα τα εχεις καταφερει!!!!!!!!!! καλη αρχη σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εφυγα απο το πατρικο μου στα 22 μου και εμεινα μαζι με τον αντρα μου,δεν ηξερα να μαγειρευω ΤΙΠΟΤΑ

Εβλεπα κατα καιρους τη μαμα μου να μαγειρευει αλλα δεν εδεινα σημασια,δεν με απασχολουσε,μεχρι που βρεθηκα μπροστα στην κατσαρολα:mrgreen:

Θυμαμαι να εχω κανει σκουλαρικι το τηλεφωνο και να ρωταω τη μαμα μου για ολα τα φαγητα(και στις διακοπες της ακομα)

Δεκα χρονια μετα δεν μπορω να πω οτι ειμαι αριστη αλλα κανω σχεδον ολα τα φαγητα και αρκετα καλα μπορω να ομολογησω:oops:

 

ΥΓ τους πρωτους μηνες εφτιαξα γεμιστα,εγω ομως ξεχασα να βαλω νερο και φυσικα το ρυζι εμεινε σχεδον οπως το ειχα βαλει,ο καλος μου το εφγε κι εγω εφαγα χαμπουργκερ:rolleyes:

Και να θυμασαι θελει φαντασια η κουζινα

4

Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ τους πρωτους μηνες εφτιαξα γεμιστα,εγω ομως ξεχασα να βαλω νερο και φυσικα το ρυζι εμεινε σχεδον οπως το ειχα βαλει

 

Aχ τι μου το θύμισες και θέλω να το ξεχάσω :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι ομοιοπαθούσες παρακαλώ απαντήστε... Ως φοιτήτρια έφτιαχνα πρόχειρο φαγητό, ό,τι πιο εύκολο, ξέρετε...Τώρα που παντρεύτηκα τί κάνω??? Ζηλεύω αυτές που αφιερώνουν χρόνο για να προσφέρουν στην οικογένειά τους το καλύτερο. Ξέρω γενικά πως φτιάχνονται κάποια φαγητά αλλά δεν έχω τολμήσει να τα φτιάξω. Φοβάμαι την αποτυχία. Ευτυχώς τρώμε ακόμα με τα πεθερικά μου και δεν έχουμε πεινάσει ακόμα!!!

 

Καλε πως κάνεις έτσι . Εγω ανοιγα τον τσελεμεντέ και ακουλουθούσα την συνταγή κατα γράμμα . Τώρα μπαίνω στο ιντερνετ , αν δεν ξέρω κάποια συνταγή .

Και προτιμώ να μου πέσει λιγότερο αλάτι και να προσθέσω μετά , παρά να το κάνω λύσσα που δεν τρώγεται .

Δεν είναι τίποτα η μαγειρική , μην την φοβάσαι . Δεν είναι ανάγκη με την πρώτη να τα πετύχεις και τέλεια . Αλλα αν δεν δοκιμάσεις , δεν θα μάθεις .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι! κανενας δε γεννήθηκε και ηξερε να μαγειρέυει.

κανε μια λίστα τι φαγητα σας αρέσουν.

για να μην ψαχνεις καθημερινα βαλε σε σειρά την εβδομάδα 1 φορά κοτόπουλο (ή 2), 2 φορές ψάρι (ή 1), 1 φορά κρέας, 1 φορά κυμά, 1 φορά όσπριο, 1 φορα λαδερό

μπες στο ιντερνετ βρες αντίστοιχες συνταγές

υπάρχει ενα βιβλίο της Σοφίας Σκούρα (η μικρη ελληνική κουζίνα) κια λλο ενα που λεει ευκολες και καθημερινές συνταγές.

 

ειανι αλα τα πράγματα...

μπορείς καθε κυριακή να βάζεις ενα κομμάτι κρέας ή κοτόπουλο ή γαλοπούλα στη γάστρα με μυρωδικά και να εχει για την εβδομαδα. τη μία μεκαραόνια, την άλλη ρύζι, την αλλη φασολάκια... πάει περασαν τρεις μέρες.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

σιγα βρε κοριτσακι μην απελπιζεσαι..

τιποτα δεν ειναι η κουζινα, βασικες γνωσεις κια φαντασια θελει.

απλα πρεπει να ξεκινησεις με τα βασικα, οπως ζυμαρικα που ειναι πολυ ευκολα με τις σαλτσες και οσο για τα κρεατα κανε απλες συνταγες κοκκινιστα ή λεμονατα με πατατες ή ρυζι.

 

καλη επιτυχια σου ευχομαι και καλη ορεξη!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι ομοιοπαθούσες παρακαλώ απαντήστε... Ως φοιτήτρια έφτιαχνα πρόχειρο φαγητό, ό,τι πιο εύκολο, ξέρετε...Τώρα που παντρεύτηκα τί κάνω??? Ζηλεύω αυτές που αφιερώνουν χρόνο για να προσφέρουν στην οικογένειά τους το καλύτερο. Ξέρω γενικά πως φτιάχνονται κάποια φαγητά αλλά δεν έχω τολμήσει να τα φτιάξω. Φοβάμαι την αποτυχία. Ευτυχώς τρώμε ακόμα με τα πεθερικά μου και δεν έχουμε πεινάσει ακόμα!!!

 

αγαπητή effi, μην ανησυχείς καθόλου. Η μαγειρική δεν είναι έμφυτο ταλέντο, μαθένεται και μάλιστα πολύ εύκολα. Πάρε ένα καλό οδηγό μαγειρικής και πειραματίσου , την πρώτη θα αποτύχει ίσως και την δεύτερη φορά, την τρίτη θα το πετύχεις. Ή μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο, φώναξε την μανούλα, την πεθερά, ή μια καλή σου φίλη που ξέρει να μαγειρεύει και φτιάξτε μαζί φαγητό βήμα-βήμα να δείς πως γίνεται. Μετα η εξάσκηση θα σε κάνει τέλεια μαγείρισσα !!! Να φανταστείς την πρώτη φορά που επιχείρησα να μαγειρέψω (δεν είχα παντρευτεί ακόμη, αλλά είχαν φύγει οι γονείς μου διακοπές) πήρα ένα κατευψυγμένο κοτόπουλο και το έψησα μαζί με το πλαστικό σακουλάκι των εντοσθίων που ήταν μέσα στο κοτόπουλο!!!!!!! τόσο καλά!!!!!!! Άσχετη!!!!! Όμως σιγά-σιγά άρχισα να πειραματίζομαι τα καλοκαίρια που έμενα μόνη χωρίς γονείς και όταν παντρεύτηκα είχα γίνει η τέλεια μαγείρισσα. Τώρα οι φίλες μου ζητούν συμβουλές και συνταγές

Μην φοβάσαι εξασκήσου και θα τα καταφέρεις.

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εφη, μου αρεσε η ερωτηση σου που απορρεει απο εναν προβληματισμο και ενδιαφερον για την "ευθυνη" που εχεις ως γυναικα στο σπιτι που ανοιξες. Εισαι τυχερη που εχεις μια γυναικα (ας ειναι πεθερα) να σου μαγειρευει (εμεις ι εργαζομενες ξερουμε πολυ καλα τι σημαινει να γυρισεις σπιτι και να βρεις ετοιμο φαγητο). Λοιπον υπαρχουν δυο απαντησεις στην ερωτηση σου. Η μια ειναι : Βλεπεις και μαθαινεις (που σημαινει οτι ακολουθεις τους κανονες μαγειρικης της πεθερας). Ο αλλος ειναι :Αγοραζεις ενα καλο βιβλιο μαγειρικης και πειραματιζεσαι. Αν ο χρονος που θα διαθεσεις ειναι ικανοποιητικος καιι την προσοχη σου δεν την αποσπουν αλλα πραγματα πχ μωρα, παρεες, τηλεφωνηματα, INTERNET κλπ, και βαλεις σε αυτη τη διαδικασια μερακι και φαντασια, ειμαι σιγουρη πως θα μαγειρεψεις πολυ καλυτερα και σιγουρα δεν θα μεινει κανεις νηστικος. Μη διστασεις να ρωτησεις αλλες εμπειρες νοικοκυρες για καποια λεπτομερεια. Δυστυχως στα βιβλια μαγειρικης δεν μπορουν να ¨"γραψουν¨" την καθε τεχνη που ακολουθειται γιατι απλα δεν γραφεται.Στην αρχη ισως διαμαρτυρηθουν για την διαφορετικη γευση και εικονα των γευματων αλλα μετα θα τα συνηθισουν. Δωσε μεγαλη προσοχη στην υγιεινη παρασκευη φαγητων καθως και στα τροφιμα που θα επιλεγεις για να ταισεις την οικογενεια σου. Μην ανησυχεις! Θα πανε ολα τελεια. Κανεις δεν γεννηθηκε μαθημενος!!!icon14.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω δεν ειχα ιδεα..εχει κανα χρονο που το προσπαθω και τα παω καλα ομολογω..

ολο λεω στον αντρα μου το πετυχα???

ειναι νοστιμο??

ο καημενος παντα λεει super εινααι...

ναι καλα ..το λες για να μην με στεναχωρησεις ..ξανα εγω..

ελα μωρε μην αγχωνεσε σιγα σιγα ολα θα τα μαθουμε!

Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν ειχα ιδεα..εχει κανα χρονο που το προσπαθω και τα παω καλα ομολογω..

ολο λεω στον αντρα μου το πετυχα???

ειναι νοστιμο??

ο καημενος παντα λεει super εινααι...

ναι καλα ..το λες για να μην με στεναχωρησεις ..ξανα εγω..

ελα μωρε μην αγχωνεσε σιγα σιγα ολα θα τα μαθουμε!

 

Silia, μπραβο σε σενα που τολμας αλλα μπραβο και στον αντρα σου που σε ενθαρυνει τοσο πολυ. Συνηθως βρισκουν κουσουρια, ακομα και σε χρονιες μαγειρισσες.

Link to comment
Share on other sites

και δεν ειναι αναγκη να ξεκινησεις με τα δυσκολα και περιεργα...απλα πραγματα!Μπριζολες,μπιφτεκια με σαλατα,φακες,φασολακια...δεν ειναι αναγκη να φτιαξεις γεμιστα και παστιτσιο ή να ανοιξεις φυλλο για πιτα με την πρωτη.Σιγα-σιγα με οδηγιες και καλη διαθεση ολα γινονται!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι ομοιοπαθούσες παρακαλώ απαντήστε... Ως φοιτήτρια έφτιαχνα πρόχειρο φαγητό, ό,τι πιο εύκολο, ξέρετε...Τώρα που παντρεύτηκα τί κάνω??? Ζηλεύω αυτές που αφιερώνουν χρόνο για να προσφέρουν στην οικογένειά τους το καλύτερο. Ξέρω γενικά πως φτιάχνονται κάποια φαγητά αλλά δεν έχω τολμήσει να τα φτιάξω. Φοβάμαι την αποτυχία. Ευτυχώς τρώμε ακόμα με τα πεθερικά μου και δεν έχουμε πεινάσει ακόμα!!!

 

Εγω παλι ως φοιτητρια πηγαινα στους αρρενες φιλους μου και ετρωγα!!!

 

Οταν αρχισα να μαγειρευω και ακομη και τωρα δηλαδη κανω πολλα λαθη. Καταφερα ομως να συνιθισει ο καλος μου στον τροπο μαγειρικης μου. Και φυσικα οι γιοι μου τρωνε οτι τους σερβιρω (δεν εχουν μετρο συγκρισης)

Link to comment
Share on other sites

Φ Α Ν Τ Α Σ Ι Α πάνω απ'όλα ... και φυσικά όρεξη να μαγειρέψεις. και να δείς όλα μια χαρά θα γίνονται σιγά σιγά.! Στο κάτω κάτω, καμία μας δεν γεννήθηκε με τον Τσελεμεντέ στα κύτταρά της..!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχην μια συμβουλη απο παθουσα: μη διαλαλησεις οτι δεν ξερεις να μαγειρευεις ουτε γι' αστειο καν! Εννοω σε πεθερικα και το συγγενολοι τους. Γιατι δεν τους ξερεις ακομη καλα και δεν ξερεις πως θα το χειριστουνε...;)

 

Οταν αργοτερα πας σπιτι σου, ακομη και κονσερβα να δινεις για αρχη, να το παρουσιαζεις εκ τηλεφωνου ως φαγητο, π.χ. η κονσερβα τονος ειναι ενα ωραιο ψαρι με συνοδευτικο!

Ετσι θα δωσεις περιθωριο στον εαυτο σου να μαθεις εν τω μεταξυ και να μη σε παρουν ειδηση οσοι δε θελεις! :)

 

Επειδη βρεθηκα λοιπον στην ιδια κατασταση με εσενα, νομιζω οτι ο καλυτερος τροπος να μαθεις για αρχη, δεν ειναι η Βεφα, αλλα να μπεις στα φοιτητικα γευματα,εχω καιρο να μπω να σε πω διευθυνσεις, πως λεγεται το παιδακι που εκανε τηλεοπτικη μαγειρικη εκπομπη''η κουζινα της μαμας'' ή δες στο google για φοιτητικες συνταγες, ευκολες συνταγες στο ''Νηστικο Αρκουδι''...Παντως βρες την πιο ευκολη συνταγη και να την εχεις μπροστα σου οταν μαγειρευεις!

Βαλε επισης προγραμμα φαγητου οπως προλαλλησανε!

 

Και κυριως να ξεκινας νωρις για φαγητο, να εχεις τα διπλά υλικα ωστε και το φαγητο να ειναι για πεταμα να εχεις το περιθωριο να φτιαξεις αλλο ή να αγορασεις ξανα τα υλικα.Να συγκεντρωνεις οτι λεει η συνταγη, σε ποσοτητες ακριβως, ωστε να ακολουθησεις ακριβως τη συνταγη. Οταν μαθεις λιγα παραπανω, κανε χρηση και της φαντασιας!

 

Μια ομοιοπαθουσα που τωρα ειναι μια χαρα μαγειρισσα και πλεον μπαινει και σε αλλα μαγειρικα μονοπατια που και εσυ θα μπεις, μην αγχωνεσαι!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Οι ομοιοπαθούσες παρακαλώ απαντήστε... Ως φοιτήτρια έφτιαχνα πρόχειρο φαγητό, ό,τι πιο εύκολο, ξέρετε...Τώρα που παντρεύτηκα τί κάνω??? Ζηλεύω αυτές που αφιερώνουν χρόνο για να προσφέρουν στην οικογένειά τους το καλύτερο. Ξέρω γενικά πως φτιάχνονται κάποια φαγητά αλλά δεν έχω τολμήσει να τα φτιάξω. Φοβάμαι την αποτυχία. Ευτυχώς τρώμε ακόμα με τα πεθερικά μου και δεν έχουμε πεινάσει ακόμα!!!
καλε μην αγχωνεσαι για το φαι.στο λεω εγω που ειμαι 8 χρονια παντρεμενη .δεν μου αρεσει η μαγειρικη αλλα απο την αλλη δεν εχουμε μεινει ποτε νηστικοι.ολο και κατι καταφερνω,μεχρι και τραπεζι σε συγγενεις και φιλους κανω και πιστεψε με τα τρωνε!!!!!!!!!:lol::lol:την πρωτη φορα που πηρα κιμα στα χερια μου τον επλυνα μεχρι που εξαφανιστηκε μεσα στην λατζα :oops::cool::confused:Γι'αυτο σου λεω .....χρονο να εχεις και φαντασια.καλη ορεξη

Fa3Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ μεγάλη κουβέντα άνοιξες τώρα. Μισώ θανάσιμα την μαγειρική και το όνειρό μου είναι να κάνω την κουζινα ντουλάπα!!!!!!!!Όμως δυστηχώς όταν ζεις χωρίς την μανούλα αναγκάζεσαι...αχ και πάλι. Ειδικά όταν έχεις και παιδί ....άστα. Θα μαγειρέψεις αναγκαστικά. Μην αγχώνεσαι όμως. Χαλαρά όπως σου είπαν και τα κορίτσια.Ξεκίνα με τα έυκολα(πατάτες μπριζόλες μακαρόνια) και γράφτα!!!!Πάρε ένα τετράδιο και γράφε ότι κάνεις για να μην πελαγώσεις την επόμενη φορά. Αν κάτι σου πετύχει συμπληρώνεις και tips:p

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ήμουν και παραμένω σε μεγάλο βαθμό άσχετη.

 

Αλλά συνιστώ ανεπιφύλακτα ένα βιβλίο με συνταγές που είναι για τους πολύ αρχάριους: Φοιτητής και στην κουζίνα της Βίκυς Σμυρλή! Σου λέει ακόμα και σε τι χρόνο βράζει ένα αυγό, και έχει και συνταγές τρομερες!

 

Ακόμα με αυτό μαγειρεύω!

Link to comment
Share on other sites

πριν να παντρευτουμε δεν ηξερα να βραζω ουτε αυγο! δεν ημουνα ποτε φοιτητρια εκτος της πολης μου, δεν εφτιαχνα δουλειες στο πατρικο μου, γενικως απο νοικοκυριο ειχα μαυρα μεσανυχτα!! ομως εμαθα και μαγειρικη και ζαχαροπλαστικη και νοικοκυριο και απο ολα.. μεχρι να πλεκω! βεβαια ηθελα και εμαθα δεν με αναγκασε κανεις.. γνωμη μου ειναι πως αν θελει μια γυναικα τα μαθαινει ολα αρκει να προσπαθησει λιγο.. και δεν ειναι αναγκη να παρει και τον χρυσο σκουφο στην κουζινα!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω βρε κορίτσια όταν παντρευτηκα έκανα τρία πράγματα :

 

1. ταπεράκια απο την μαμα στην αρχη(μη μας αδυνατήσει και ο αντρούλης μας)

2. βιβλία συνταγών

 

3. ιντερνετ ότι θελω μπαίνω και βλέπω την συνταγή

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

ωραία ερώτηση.

όσο ήμουν φοιτήτρια έκανα μόνο μακαρόνια, αυγά με πολλούς τρόπους, μπριζόλα, κοτόπουλο με πατάτες, κρέπες και στα τελευταία έτη και αρνάκι με μακαρόνια, μοσχάρι με μανεστρούλα.άντε και κανένα παϊδάκι στη σχάρα ή κανένα φασολάκι.

αλλά δεν ξεχνάω την πρώτη φορά που πήγα να ψήσω τσιπούρα. την έψησα με τα εντόσθια, χωρίς να καθαρίσω καν τα λέπια. μπλιάχ! τηλέφωνο στη μαμά μου "ρε μαμά χαλασμένο ήταν το ψάρι;" "το καθάρισες;" "εεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!"

μετά που παντρεύτηκα ξεκίνησα με κιμά, δηλαδή με μακαρόνια, ογκρατέν, παστίτσιο, σπετζοφάι, άρχισα να ζυμώνω, ......

μια χαρά τα κατάφερα. κι επειδή ο άντρας μου είναι γλυκατζής ξεκίνησα και γλυκά. Παρλιάρος. εκεί το έχω καλύτερα!

από βιβλία συνταγών έχω της Βέφας, αλλά το βρίσκω χάλια. Της Σκούρα είναι καλό για αρχή.

της Νικολάου είναι πολύ καλό.

προγραμμάτιζε τα φαγητά που θέλεις να κάνεις μέσα στην εβδομάδα σε συνεννόηση με τον καλό σου, προμηθεύσου τα υλικά, ξεκίνα βέβαια με απλές συνταγές στην παρασκευή, που δεν θέλουν μισή μέρα και όλα καλά θα πάνε. και ρίχνε τηλέφωνο στη μανούλα σου. εγώ ακόμα την παίρνω για τα ίδια και τα ίδια!

μη σου πω ότι συχνότερα με παίρνει η μάνα μου για να με ρωτήσει τα δικά μου πώς τα κάνω και αρέσουν περισσότερο στον πατέρα μου! καμάρι που το έχω όταν τρώει ο πατέρας μου από τα χέρια μου!

μια ζωή ήμουν τεμπέλα. δεν με ένοιαζε. τώρα ξεδίνω στην κουζίνα, αλλά χρόνος δεν υπάρχει. γι' αυτό δουλεύει αρκετά η κατάψυξη.

ετοιμάζεις κιμά που πάει στο παστίτσιο, στα μακαρόνια σε ογκρατέν, καταψύχεις και όταν θέλεις το μαγειρεύεις.

λαδερά, κάνεις ποσότητα και καταψύχεις. δες και στο αντίστοιχο θέμα που άνοιξε μια κοπέλα και ξεστραβωθήκαμε λίγο πολύ όλες!

μη μασάς, ,όλα θα τα πετύχεις, αρκεί να το θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

Οι ομοιοπαθούσες παρακαλώ απαντήστε... Ως φοιτήτρια έφτιαχνα πρόχειρο φαγητό, ό,τι πιο εύκολο, ξέρετε...Τώρα που παντρεύτηκα τί κάνω??? Ζηλεύω αυτές που αφιερώνουν χρόνο για να προσφέρουν στην οικογένειά τους το καλύτερο. Ξέρω γενικά πως φτιάχνονται κάποια φαγητά αλλά δεν έχω τολμήσει να τα φτιάξω. Φοβάμαι την αποτυχία. Ευτυχώς τρώμε ακόμα με τα πεθερικά μου και δεν έχουμε πεινάσει ακόμα!!!

 

Έλα βρε Effi τώρα, μην αγχώνεσαι. Ξέρεις τι ήξερα να μαγειρεύω όταν μετακόμισα με τον άντρα μου? Φραπέ και νες. Μαγείρευα με ένα τηλέφωνο στο χέρι. Μια έπερνα τη μαμά του για να μου δώσει συνταγές και μια τη δικιά μου. Για να φτιάξω ψαρόσουπα θυμάμαι (απλό φαγητό, δεν έχει και ιδιαίτερη δυσκολία) πήρα τηλέφωνο τη μάνα μου 17 φορές.

 

Με το που άρχισα να πέρνω το κολάι, μένω έγκυος και εκεί αρχίζει το άλλο άγχος του πως θα μαγειρεύω για το παιδί όταν χρειαστεί. Ξέρεις τι δυνατότητες σου δίνει η ανάγκη? Άμα δεν έχεις κανένα να σε βοηθήσει ούούούυουου.... Και σεφ γίνεσαι και απ'όλα μαθαίνεις. Άρχισε με τα εύκολα και αφού τρώτε στην πεθερά σου παρακολούθησε την λίγο να μαθαίνεις. Στάσου δίπλα της αν έχεις τη δυνατότητα και μαγειρέψτε μαζί.

 

Κατά τα άλλα μην αγχώνεσαι... είναι πολύ εύκολο το να μάθεις να μαγειρεύεις.

Link to comment
Share on other sites

H μανα μου δεν μας εμαθε ποτε να μαγειρευουμε... μην της λερωσουμε την κουζινα!

Πριν παντρευτω ηξερα να κανω αυγα τηγανητα, θεοστεγνα γιατι δε μου αρεζε να βουταω, μπριζολες με πατατες και μακαρονια λαπαδιασμενα με κιμα....

Φαγαμε ουκ ολιγα φαγητα νεροβραστα, που εψαχνες το λαδι μεσα, αλλα τοσα λυσσα, την πρωτη φορα που εκανα γεμιστα δεν ειχα βρασει καθολου το ρυζι στο κιμα, μονο το ανακατεψα, ε μου φαινοταν λιγο και αδειασε ενα ολοκληρο κιλο ρυζι σε ενα ταψι γεμιστα, το αποτελεσμα το φανταζεστε...

Ετσι αποφασισα να αγορασω μια βεφα, το βιβλιο της ειναι πολυ κοντα στις συνταγες της μαμας μου, μετα διαλεγα τι θα μαγειρεψω και εψαχνα και αλλες παραλαγες της συνταγης, τωρα πια, 6 χρονια μετα, καθε χρονο τους τραπεζωνω ολους χριστουγεννα - πασχα, κυριακες ολοι θελουν να φανε σπιτι μας....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα όσα ειπώθηκαν παραπάνω από τις κοπέλες.

Μία συμβουλή μόνο αφενός μην παραλές ότι δεν ξέρεις να μαγειρεύεις σε πεθεροκουνιάδες για να μην δίνεις στόχο και αφετέρου σκέψου ότι αφού δεν μαγειρεύεις στο σπίτι σου για τον άντρα σου δίνεις "θάρρος" στην πεθερά να ανακατεύεται και μία "συνήθεια που έχει γίνει ρουτίνα" είναι δύσκολο να την κόψεις αργότερα, όταν θα θέλεις να μαγειρεύεις για το σπίτι σου (από παθούσα) :mrgreen::mrgreen:

Τώρα όσον αφορά το καθημερινό μαγείρεμα μην το θεωρείς και τόσο χρονοβόρο η Ελληνική κουζίνα έχει ένα σωρό φαγητά που θέλουν προετοιμασία κάτω του δεκάλεπτου

Φασολάκια, αρακάς, αγγινάρες αλα πολίτα, μπάμιες, φακές, σπανακόριζο, μπρίαμ φούρνου, κρέας με πατάτες στο φούρνο, κιμάς με μακαρόνια, όλες απλές και γρήγορες συνταγές:-D:grin: για αρχή είναι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...