Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φαγητά για πάρτυ...


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολοες τις μανουλες ;)

Σε λιγες μερες ειναι τα γενεθλια της δευτερης κορης μου,και θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με τα φαγητα.Δεν θα ηθελα να βγαλω και φετος τα καθιερωμενα για εμενα τυροπιτακια.Θα ηθελα μαγειρευτο φαγητο πχ παστιτσιο,αλλα επειδη δεν εχω ξανακανει τετοια φαγητα σε παρτυ,θα ηθελα την βοηθεια σας

[/url] Νεφέλη 12/06/08[/b][/font][/size][/color]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα κι απο μενα, πρωτα απ'ολα να χαιρεσαι την κορουλα σου. Αποψη μου ειναι οτι μαγειρευτα φαγητα δεν θα ειναι ευκολο να φαγωθουν αν δεν υπαρχει χωρος να καθισουν ολοι και επιπλεον αν μιλαμε για παιδακια τοτε δυσκολευει ακομα περισσοτερο. Μπορεις ομως να κανεις διαφορες λιχουδιες που πιστεψε με καθολου προχειρες δεν ειναι. Εγω εχω να σου προτεινω 3 φαγητα που οταν τα εκανε η μαμα μου σε παρτυ τρελαινοταν κοσμος: 1) κρεπες ζαμπον-τυρι (ειδικα αν βαλεις και λιγο καπνιστο)-κρεμα γαλακτος.2) εμεις τα λεμε πιτσακια (στην ουσια ψηνεις φυλλο σφολιατας βουτυρωμενο σε ειδικα φορμακια για 10 λεπτα και μετα γεμιζεις με τυρακια, λουκανικακια, παριζα ή ο,τι αλλο θες και ξαναψηνεις) και τελος τα παστιτσακια (παιρνεις απο το φουρνο μπριος, τα σκαβεις να μεινουν τα 2/3 και γεμιζεις με κιμα οπως το παστιτσιο, μπεσαμελ και τυρι και ψηνεις). Επισης τα κεφτεδακια και το σουφλε οπως ειπε η Μαρια77777 ειναι ιδανικα.

Καλη επιτυχια στο παρτυ!!

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ για τις ιδεες!!!!!

Υπαρχει κατι απο ολα αυτα που θα μπορουσε να γινει την πρηγουμενη ημερα??

[/url] Νεφέλη 12/06/08[/b][/font][/size][/color]

Link to comment
Share on other sites

τα παστιτσακια (παιρνεις απο το φουρνο μπριος, τα σκαβεις να μεινουν τα 2/3 και γεμιζεις με κιμα οπως το παστιτσιο, μπεσαμελ και τυρι και ψηνεις

εγω τα παστιτσακια τα κανω με σφολιατακια,τα βαζω σε θηκη για κεκακια ωστε να κρατησουν το σχημα τους(εναλλακτικη ειναι οι φορμες απο αλουμινοχαρτο μιας χρησης),μετα τον κιμα,μπεσαμελ και ψησιμο

Link to comment
Share on other sites

εγω τα παστιτσακια τα κανω με σφολιατακια,τα βαζω σε θηκη για κεκακια ωστε να κρατησουν το σχημα τους(εναλλακτικη ειναι οι φορμες απο αλουμινοχαρτο μιας χρησης),μετα τον κιμα,μπεσαμελ και ψησιμο

 

Πολυ ωραιο και αυτο!!!Μεχρι που γεμιζουμε τις φορμες????Δεν το εχω δοκιμασει,και σιγουρα θα φουσκωσει,σωστα?

[/url] Νεφέλη 12/06/08[/b][/font][/size][/color]

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο επισης ειναι και το αλμυρο κεικ με διαφορα τυρια και σαλαμακι. Εγω σκεφτομαι να το κανω στα γενεθλια των διδυμων. Οπως επισης θα κανω και χρωματιστο κεικ απο μια συνταγη της Αλεξιας Αλεξιαδου.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο και αυτο!!!Μεχρι που γεμιζουμε τις φορμες????Δεν το εχω δοκιμασει,και σιγουρα θα φουσκωσει,σωστα?

τη φορμα τη γεμιζεις περιπου κατα 3/4.Για να μη φουσκωσει πολυ και βγει το περιεχομενο εξω,μολις βαλεις το σφολιατακι στη θηκη το τρυπας με ενα πηρουνι μερικες φορες και μετα προσθετεις τα αλλα υλικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τη φορμα τη γεμιζεις περιπου κατα 3/4.Για να μη φουσκωσει πολυ και βγει το περιεχομενο εξω,μολις βαλεις το σφολιατακι στη θηκη το τρυπας με ενα πηρουνι μερικες φορες και μετα προσθετεις τα αλλα υλικα

 

Ευχαριστω πολυ!!!!:)

[/url] Νεφέλη 12/06/08[/b][/font][/size][/color]

Link to comment
Share on other sites

Οπως επισης θα κανω και χρωματιστο κεικ απο μια συνταγη της Αλεξιας Αλεξιαδου.

 

Χμμμμμ....υπαρχει καπου αυτη η συνταγη???

[/url] Νεφέλη 12/06/08[/b][/font][/size][/color]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον! Θα κανεις το κλασικο κεικ και στο τελος θα το χωρισεις σε τρια ισα μερη. Θα χρωματισεις με εντονο πρασινο χρωμα το ενα μερος και το αλλο με εντονο ροζ το τριτο το αφηνεις ως εχει. Ριχνεις στη φορμα το καθε μιγμα εναλλαξ χωρις να ανακατεψεις και το ψηνεις. Οταν κρυωσει το πασπαλιζεις με αχνη ζαχαρη.

Θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις χρωμα ζαχαροπλαστικης σε μορφη κρεμας γιατι αυτη χρωματιζει πολυ ευκολα. Ενω με την υγρη πρεπει να ριξεις πολυ.

Επισης να χρησιμοποιησεις σπορελαιο αντι βουτυρο για να φουσκωσει πολυ.

Κανε πρωτα μια δοκιμη το κεικ, για να το πετυχεις αργοτερα τη μερα των γενεθλιων.

Καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

Οπως επισης θα κανω και χρωματιστο κεικ απο μια συνταγη της Αλεξιας Αλεξιαδου.

 

Χμμμμμ....υπαρχει καπου αυτη η συνταγη???

 

Λοιπον! Θα κανεις το κλασικο κεικ και στο τελος θα το χωρισεις σε τρια ισα μερη. Θα χρωματισεις με εντονο πρασινο χρωμα το ενα μερος και το αλλο με εντονο ροζ το τριτο το αφηνεις ως εχει. Ριχνεις στη φορμα το καθε μιγμα εναλλαξ χωρις να ανακατεψεις και το ψηνεις. Οταν κρυωσει το πασπαλιζεις με αχνη ζαχαρη.

Θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις χρωμα ζαχαροπλαστικης σε μορφη κρεμας γιατι αυτη χρωματιζει πολυ ευκολα. Ενω με την υγρη πρεπει να ριξεις πολυ.

Επισης να χρησιμοποιησεις σπορελαιο αντι βουτυρο για να φουσκωσει πολυ.

Κανε πρωτα μια δοκιμη το κεικ, για να το πετυχεις αργοτερα τη μερα των γενεθλιων.

Καλη επιτυχια!!!

 

Κοιτα που αγωνιω να το δω :):):):):):)

 

Αυτη την κρεμα την βρισκεις σε σουπερ μαρκετ?Ειναι ακινδυνη?Δεν εχω βαλει ποτέ χρωμα,ιατι εχω ακουσει οτι δεν κανει να το τρωνε τα παιδια

[/url] Νεφέλη 12/06/08[/b][/font][/size][/color]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την βρισκεις στα vefas house εγω την παρηγγειλα απο το Internet παλι απο το vefas house. Ισως εχει ο βασιλοπουλος δεν ειμαι ομως σιγουρη.

Οσο για το χρωμα γι αυτο σου λεω χρησιμοποιησε σε μορφη παστας επειδη χρειαζεται πολυ λιγοτερο σε σχεση με το υγρο χρωμα. Στη μυτη του κουταλιου περιπου.

Link to comment
Share on other sites

http://www.vefashouse.gr/vefashouse/dept.asp?dept_id=85

 

Μπηκα να δω και τα εχασα.....παστα,τζελ...τι απο ολα???ποιο ειναι????

[/url] Νεφέλη 12/06/08[/b][/font][/size][/color]

Link to comment
Share on other sites

Το σουφλέ μπορείς να το έχεις ετοιμάσει από την προηγούμενη και να το διατηρήσεις στο ψυγείο.Θυμίσου όμως να το έχεις καμια ωρίτσα εκτός ψυγείου πριν το βάλεις στο φούρνο για να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου. Μπορείς να φτιάξεις κοτόπιτα, με μπέικον, καλαμποκι, πιπεριές, κρέμα γάλακτος, που τρώγεται πολυ ωραία και κρύα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ορεκτικό για πάρτυ έιναι μανοτάρια γεμιστά με φιλαδέλφια! Τέλειο και πανέυκολο. επίσης θα τα έχεις έτοιμα και τα ψήνεις στο φούρνο λίγο πριν τα σερβίρεις.

Link to comment
Share on other sites

Και μια αλλη λυση δοκιμασμενη και οοοοολα τα μικρα τρελλαινονται ειναι η πιτσα

Μπορεις να παρεις ζυμη ετοιμη της Pilsbery το μεγαλο κουτακι φτανει για ενα ταψι φουρνου, το ανοιγεις λιγο με τον πλαστη και βαζεις πανω οτι τραβαει η ορεξή σου, ψηνεται μεσα σε 20λεπτα την κοβεις σε ορθογωνια κομματια ή και τετραγωνα.

Εγω καποιες φορες κοβω την ζυμη με ενα μπωλακι...και βγαινουν στρογγυλα κομματια και κανω και ατομικα πιτσακια.

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο επισης ειναι και το αλμυρο κεικ με διαφορα τυρια και σαλαμακι. Εγω σκεφτομαι να το κανω στα γενεθλια των διδυμων. Οπως επισης θα κανω και χρωματιστο κεικ απο μια συνταγη της Αλεξιας Αλεξιαδου.

 

MMMMM...πΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Κ ΤΟ ΑΛΜΥΡΟ ΚΕΙΚ!ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΣΥΝΤΑΓΟΥΛΑ;

Link to comment
Share on other sites

εγω τα παστιτσακια τα κανω με σφολιατακια,τα βαζω σε θηκη για κεκακια ωστε να κρατησουν το σχημα τους(εναλλακτικη ειναι οι φορμες απο αλουμινοχαρτο μιας χρησης),μετα τον κιμα,μπεσαμελ και ψησιμο

 

Ωραια ιδεα κι αυτη!! Απλα επειδη κανουμε και τα πιτσακια με σφολιατα, βαζουμε μπριος εδω για να κανει λιγο διαφορα.

 

Επισης κατι ωραιο απο διακοσμηση που μπορεις να κανεις ειναι να περασεις κεφτεδακια ή λουκανικακια βρατσα εναλλαξ με κασερι ή ο,τι αλλο τυρι σου αρεσει σε ξυλακια ή οδοντογλυφιδες, να τα καρφωσεις σε εναν ανανα και να τον τοποθετησεις σε πιατελα με πατατακια γυρω γυρω ή με μπωλακια με ντιπ κετσα;π, μουσταρδα κτλ! Πανευκολο κι ομως εντυπωσιαζει παντα

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...