Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΗΡΟ ΔΕΡΜΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ


Recommended Posts

Ο μπεμπούλης τον τελευταίο καιρό ξύνεται πολύ έντονα στο μέτωπο, με αποτέλεσμα να έχει γεμίσει γρατσουνιές. Το μέτωπο είναι κάπως τραχύ στην υφή αλλά δεν έχει σπυράκια. Του βάζω ενυδατική κρεμούλα μήπως είναι λόγω ξηρότητας αλλά δεν βοηθάει. Συνήθως ξύνεται πολύ μόλις ξυπνάει και λίγο όταν νυστάζει. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία;

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μηπως ειναι ξηροδερμια? Εχει γενικα προβληματα με δερματιτιδες?

 

Βαζε καμμια κρεμουλα ενυδατικη (μπεπανθολ) τακτικα για να στρωσει......αν δεν αρκει θελει καποια πιο εξιδεικευμενη.

 

Κι ο δικος μου συνηθιζει να ξυνεται οποτε νυσταζει.,....αυτο δεν λεει απαραιτητα κατι, ειναι μια συνηθεια αλλα αν το δερμα φαινεται τραχυ μαλλον χρειαζεται ενυδατωση. :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Βασικα απο το γδαρσιμο θα σωθεις μονο αν κοβεις κοντα τα νυχακια και μετα τα λιμαρεις προσεχτικα.........η να φορας γαντακια στο μωρο.

 

Μια καλη κρεμα ειναι η lipicar baume Yve Posay (καπως ετσι γραφεται, δε θυμαμαι καλα) λιγο ακριβουτσικη αλλα μας ειχε βοηθησει στις αρχες σε κατι δερματικους ερεθισμους.......

 

Δοκιμασε ομως πρωτα με την μπεπανθολ που ειναι πολυ ενυδατικη και οικονομικη...... :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

το 'εγραψα και σε άλλο τοπικ, αλλά το γραφω και εδώ....

είχαμε τα ίδια ακριβώς συμπτωματα. στην αρχη νομιζα οτι ηταν ξηροδερμια και εβαζα ενυδατικη.

στη συνεχεια χειροτερεψε όμως και νομιζα ότι ηταν αλλεργια επειδη εκτος απο το μετωπο προχωρησε και στο προσωπο.

Τον πήγαμε στον γιατρο και μας είπε ότι η νινιδα έχει προχωρησει στο προσωπο και μας εδωσε μια κορτιζονουχα αλοιφη. Την propiosalic. Μετά από 3 μέρες είχαν φύγει όλα και σταματησε να ταλαιπωριεται ο μικρός.

Ρώτα όμως τον γιατρό πρώτα....εμάς μας είπε οτι ηταν σοβαρο και ισως να μην εφευγε με την κρεμα και να χρειαζοταν εισαγωγη στο νοσοκομειο για ενδοφλεβια χορηγηση φαρμακου,.

ευτυχως εφυγε όμως....

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον πήγαμε στον γιατρο και μας είπε ότι η νινιδα έχει προχωρησει στο προσωπο και μας εδωσε μια κορτιζονουχα αλοιφη. Την propiosalic. Μετά από 3 μέρες είχαν φύγει όλα και σταματησε να ταλαιπωριεται ο μικρός.

Ρώτα όμως τον γιατρό πρώτα....εμάς μας είπε οτι ηταν σοβαρο και ισως να μην εφευγε με την κρεμα και να χρειαζοταν εισαγωγη στο νοσοκομειο για ενδοφλεβια χορηγηση φαρμακου,.

ευτυχως εφυγε όμως....

 

Για ΤΗ ΝΙΝΙΔΑ????????????????

 

Σοβαρα? Κι εμεις ειχαμε νινιδα και στο μετωπο και εφυγε με fucidin......δεν χρειαστηκαμε ενδοφλεβια χορηγηση!!!!!! Δεν ειναι κατι σοβαρο.....σοβαρο μπορει να γινει αν κανει πληγες και μολυνθουν με πυον........αλλα παλι ακραιο μου φαινεται αυτο που λεει..... :roll:

 

Χαλαρα με τις κορτιζονουχες κοριτσια, καταστρεφουν τα επινεφριδια.......μας τις χορηγουν οι γιατροι λες και ειναι στραγγαλια.... :evil:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

 

Χαλαρα με τις κορτιζονουχες κοριτσια, καταστρεφουν τα επινεφριδια.......μας τις χορηγουν οι γιατροι λες και ειναι στραγγαλια.... :evil:

 

Και όχι μόνο... :twisted::twisted::twisted: Δεν ξέρω πόσες φορές το έχω πει! Θα το ξαναπώ! ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ! Εξαλείφει και την ανάγκη για κορτιζόνες και για αντιβιώσεις ! Αμάν πια! Πότε θα σταματήσουμε να είμαστε αιμοδότες των φαρμακοβιομηχανιών ???

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Ασχολεισαι με ομοιοπαθητικη Βικυ?

 

Σκεφτομαι οτι τελικα πρεπει να κανουμε κι εμεις μια επισκεψη σε ομοιοπαθητικο για αυτα τα δερματικα που μας ταλαιπωρουν!!!! Κι εμενα και το μικρο μου!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βοήθησε πάντως η ομοιοπαθητική και σχεδόν εξαφανίσαμε την ατοπική της κόρης μου... Πήγαμε σε δερματολόγο ομοιοπαθητικό...

Αξίζει η προσπάθεια κορίτσια, φτάνει με τις κορτιζόνες...

Φέυγει η κοκκινίλα από εδώ και πάει παραδίπλα.

Link to comment
Share on other sites

vera, δεν του έβαλα κατευθειαν κορτιζονουχα αλοιφή. Αλλά αφού τον έβλεπα να ταλαιπωριεται, τι να έκανα?

είχε κάνει πληγές στο κεφάλι του από το ξύσιμο.

ελπίζω να μην ξαναχρειαστεί να χρησιμοποιησουμε τετοιου είδους σκευασματα.

Για δώστε μας περισσοτερες πληροφοριες για τους ομοιοπαθητικους....

πώς αντιμετωπισαν τα δερματικα προβληματα?

(να ξέρουμε για άλλη φορα.....)

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια το μωρό είχε και νινίδα αλλά έφυγε με ένα λαδάκι της Frezyderm. Η παιδίατρος μας είχε πει ότι και στο μέτωπο το ξηρό δερματάκι κοντά στα μαλλιά είναι από τη νινίδα. Όμως τώρα πρέπει να είναι κάτι άλλο γιατί σήμερα έβγαλε και στην κοιλίτσα στάμπες εδώ κι εκεί με ξηρό δερματάκι. Στο πρόσωπο τώρα έχουμε λίγο στη μια φαβορίτα και λίγο στα φρυδάκια. Τι είναι η ατοπική δερματίτιδα; Λέτε να έχουμε απ΄αυτό; Περνάει χωρίς φάρμακα;

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμείς πάντως σωθήκαμε με την ομοιοπαθητική!! 3 μήνες ταλαιποριόταν η μικρούλα μας με ατοπική δερματίτιδα (σε πόδια, χέρια, στήθος και στο πρόσωπο είχε βγάλει πύον και από το ξύσιμο αίμα). οι κορτιζονούχες δεν κάνανε απολύτως τίποτα. μόνο για λίγες μέρες ηρεμούσε και μετά εμφανιζόταν οι κοκκινίλες με μεγαλύτερη ένταση. με την ομοιοπαθητική το ξεπεράσαμε σε 3 εβδομάδες!!!! και τα φάρμακα δεν συγκρίνονται ετσι! δεν έχουν καμία παρενέργεια

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τα φώτα σας όπως όλα τα μωράκια έτσι και η μπουμπού μου είχε βελούδινο δερματάκι, έχει 1 εβδομάδα που το δέρμα του προσώπου είναι ξηρό, άγριο... λέτε να είναι απο τον αέρα,? αν και δεν βγήκαμε έξω, επίσης της πλένω τοπρόσωπο με κρύο νεράκι απο την βρύση...να είναι απο αυτό ???

τι να της βάλω στο πρόσωπο για να γίνει όπως πριν ?

της έβαλα λαδάκι αλλά δεν είδα αποτέλεσμα

πείτε μου τι να της βάλω?

Link to comment
Share on other sites

ίσως να είναι ατοπική δερματίτιδα, αν το δέρμα είναι τραχύ κ γδέρνει κ έχει κ μερικά κόκκινα ή όχι σπυράκια, μάλλον αυτό είναι, μίλα με τον παιδίατρο κ θα σου πεί τί ακριβώς να βάλεις, το δέρμα στο πρόσωπο είναι ευαίσθητο πολύ κ μπορεί να είναι κ από κάποιο ρούχο, κουβέρτα, φορμάκι, από το νερό, ή από φιλάκια, ο παιδίατρος είναι ο πιο κατάλληλος να σε συμβουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ ή θα γίνω γραφική ή θα με παρεξηγήσουν!

Με την αναφορά μου στα προιόντα της sebamed.

Εγώ λοιπόν για το προσωπάκι της μπουμπούς βάζω sebamed baby cream-extra soft!

Έχει πολύ καλή υφή και το δερματάκι της παραμένει μαλακό και βελούδο.

Αυτά από εμένα, ελπίζω να βοήθησα! :lol:

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν εγώ ή θα γίνω γραφική ή θα με παρεξηγήσουν!

Με την αναφορά μου στα προιόντα της sebamed.

Εγώ λοιπόν για το προσωπάκι της μπουμπούς βάζω sebamed baby cream-extra soft!

Έχει πολύ καλή υφή και το δερματάκι της παραμένει μαλακό και βελούδο.

Αυτά από εμένα, ελπίζω να βοήθησα! :lol:

 

Και εμεις αυτη βαλαμε και με δυο εφαρμογες το δερματακι του ηταν οπως πριν.

Εμεις ειχαμε ξηροδερμια στα μαγουλακια και ιδιαιτερα στο μετωπο.Η παιδιατρος μας ειπε οτι ειναι απο την αλλαγη θερμοκρασιας ακομη και μεσα στο σπιτι.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

Seba Med - Seba Med - Seba Med!!!!!!

Δεν ειναι τυχαιο, τα λατρευω αυτα τα προιοντα!!!

Και εμεις αυτα βαζουμε και τωρα που εχει κοκκινιλες γυρω απο το στοματακι του βαζουμε την κρεμουλα για το προσωπο και αμεσως ηρεμει.

zQI8.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Seba Med - Seba Med - Seba Med!!!!!!

Δεν ειναι τυχαιο, τα λατρευω αυτα τα προιοντα!!!

Και εμεις αυτα βαζουμε και τωρα που εχει κοκκινιλες γυρω απο το στοματακι του βαζουμε την κρεμουλα για το προσωπο και αμεσως ηρεμει.

 

Θα συμφωνήσω. Μπορεί απλά να θέλει ενυδάτωση. Μετά το νερό, βάζε του μία καλή ενυδατική. Αν όμως είναι ατοπική δερματίτιτδα, που δε νομίζω, πρέπει να τη δει ο γιατρός, γιατί χρειάζεται ειδικά προϊόντα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. Σε αυτην την ηλικια εγω παντα επαιρνα το παιδιατρο και ρωτουσα γιατι το καθε μωρο ειναι διαφορετικο, καλυτερα λοιπον να κανεις ενα τηλεφωνο...

zQI8.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Κατφαν σε ποια περιοχη ειναι ο ομοιοπαθητικος σου? δερματολογος?

 

Voukal το οτι θηλαζεις το μωρο ειναι οτι καλυτερο.......η παιδιατρος μου ειπε πως οσο περισσοτερο το θηλαζεις τοσο το προστατευεις.....

 

Τα παιδια με ατοπικο δερμα παρουσιαζουν ευαισθησια στο αναπνευστικο και κινδυνευουν απο βρογχικα και ασθμα..........συνηθως ειναι επιρρεπη σε αλλεργιες .......

 

Οποτε κανεις τα εξης

 

Θηλασμος οσο περισσοτερο μπορεις

 

Αποφυγη αφρολουτρων και κρεμων με χημικα (οσο πιο φυσικα καλυτερα)

 

Εγω δε το πλενω καθημερινα και βελτιωθηκε πολυ (κανω 2 μπανια την εβδομαδα, εξαιρειται φυσικα η περιοχη πανας που πλενω καθε φορα)

 

Προσοχη στα ρουχα που φορανε, ειδικα στα εσωρουχα, καλη ποιοτητα και 100% βαμβακι

 

Καποια εμβολια οπως το πρεβεναρ προκαλουν εξαρση ατοπικης....

 

Καλη ενυδατωση σωματος

 

Και προσοχη με τις τροφες.....εγω αρχισα μετα τους 6 μηνες και πηγα πολυ αργα τις τροφες, δεν εδωσα ψαρι κι αυγο πριν το χρονο, επισης απεφευγα τα πορτοκαλοειδη γιατι φουντωνουν τα εκζεματα....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...