Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μεσημεριανο? sossss


anastasie

Recommended Posts

βρε μαμαδες για πειτε πως πηραν για πρωτη φορα το μεσημεριανο τα μωρακια σας? εγω σημερα πηγα να του δωσω μοσχαρακι με πατατα κολοκυθακι και καροτο, εφαγε 2-3 κουταλιτσες και μετα ουτε να το δει δεν ηθελε.. εδειξε καθαρα οτι δεν του αρεσε... σημειωτεον οτι το ρυζαλευρο βανιλλια το τρωει μια χαρα και την φρουτοκρεμα την εχει σχεδον συνηθησει πλεον...παντα βεβαια τον ταιζω με λιγα κολπα εκτος κι αν ειναι πολυ πεινασμενος..

να κανω κατι για να του αρεσει το φαγητο ή θα το συνηθισει σιγα-σιγα...???

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η δική μου έφαγε μια χαρά και το κοτόπουλο και το μοσχαράκι με τα λαχανικά. Αδειάζει δηλαδή το πιατάκι χωρίς κόλπα κλπ,χωρίς καμία πίεση. Θυμάμαι όμως οτι ο γιός μου ενώ τελικά έτρωγε,μου έβγαζε την ψυχή με το μοσχάρι,όλο παιχνίδια και ιστορίες. Αυτό9 συνέχισε χωρίς βελτίωση,απλά δεν του άρεσε καθόλου αυτή η γεύση. Υπομονή,συνέχισε να δοκιμάζεις,χωρίς να το πιέζεις όμως,είναι τόσο μικρούλι!

 

(μεταξύ μας φρίκη το μοσχάρι :wink: δίκιο έχει το μωρό)

 

τελικά για πολλά πράγματα,έχει να κάνει με το μωρό και μόνο,το καθένα είναι διαφορετικό... :cool:

Link to comment
Share on other sites

έδωσες κατευθείαν όλα αυτά μαζί?

 

εγώ άρχισα με σκέτη πατάτα καρότο,μετά απο 3 μέρες πρόσθεσα κολοκυθάκι,μετά άλλες 3 κοτόπουλο. Μετά πάλι λίγο σκέτα λαχανικά,τώρα αρχίσαμε το μοσχαράκι,έχει τρεις μέρες.Μήπως κάπως έτσι??

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι μερικά παιδιά συνηθίζουν λίγο δύσκολα τα φαγητά.

Έχω όμως την εντύπωση ότι του έβαλες πολλά μαζί.

Εμείς είχαμε αρχίσει με πατάτα και καρότο και σιγά σιγά προσθέταμε.

Εκτός του ότι είναι πιο καλή η διαδικασία αυτή για το στομαχάκι τους, τα βοηθάει να συνηθίζουν κι ευκολότερα.

Δοκίμασε αύριο μόνο καρότο και πατάτα με λίγο λάδι -ελάχιστο- να δεις τι θα κάνει.

Από κόλπα...κι εμείς άλλο τίποτα μέχρι να μεγαλώσει λίγο!!!

Καλή τύχη!!!

 

:D:D:D

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

σημερα του εδωσα μονο καροτο πατατα και το εφαγε...μετα προσθεσα και λιγο κολοκυθακι...κατευθειαν αηδιασε το παιδι...δοκιμασα και πατατα καροτο και κρεατακι και του αρεσε πολυ...τελικα το κολοκυθακι δεν του αρεσει...αλλα τι να κανω που εχουμε μετα την φρουτοκρεμα και ενα μικρο προβλημα δυσκυλιοτητας και φοβαμαι μην χειροτερεψει???

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λίγο λίγο με τον καιρό θα συνηθίσει και θα τρώει, μην αγχώνεσαι γι'αυτό. Το απίστευτο το κάνει η δικιά μας στο φαγητό, η κρέμα βανίλια και η μπισκοτόκρεμα έχουν ζάχαρη μέσα και μόλις βλέπει τι κρέμα θα φάει σε κάθε κουταλιά σκάει στα γέλια. Με τα λαχανικά και τα φρούτα δεν έχει καλή σχέση αλλά που θα πάει θα τα φάμε και αυτά... :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

σημερα του εδωσα μονο καροτο πατατα και το εφαγε...μετα προσθεσα και λιγο κολοκυθακι...κατευθειαν αηδιασε το παιδι...δοκιμασα και πατατα καροτο και κρεατακι και του αρεσε πολυ...τελικα το κολοκυθακι δεν του αρεσει...αλλα τι να κανω που εχουμε μετα την φρουτοκρεμα και ενα μικρο προβλημα δυσκυλιοτητας και φοβαμαι μην χειροτερεψει???

 

Δοκίμασε να του βάζεις στην φρουτόκρεμα αχλάδι.

:D

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

εμεις ενω τρωγαμε το ρυζαλευρο μια χαρα μεχρι και κατι βιολογικα αηδιαστικα τωρα δεν τρωει τιποτα!! :(:( λιιγο ρυζαλευρο μονο. ετσι λοιπον της εβαλα μισο μηλο μεσα. με τα χιλια ζορια το εφαγε!! αφου τη ταιζα με το δαχτυλο και μετα τσουουπ το κουταλι!! :oops::lol:

χαλια η κατασταση ! μονο γαλα πινει

Link to comment
Share on other sites

βρε μαμαδες για πειτε πως πηραν για πρωτη φορα το μεσημεριανο τα μωρακια σας? εγω σημερα πηγα να του δωσω μοσχαρακι με πατατα κολοκυθακι και καροτο, εφαγε 2-3 κουταλιτσες και μετα ουτε να το δει δεν ηθελε.. εδειξε καθαρα οτι δεν του αρεσε... σημειωτεον οτι το ρυζαλευρο βανιλλια το τρωει μια χαρα και την φρουτοκρεμα την εχει σχεδον συνηθησει πλεον...παντα βεβαια τον ταιζω με λιγα κολπα εκτος κι αν ειναι πολυ πεινασμενος..

να κανω κατι για να του αρεσει το φαγητο ή θα το συνηθισει σιγα-σιγα...???

 

Και εγώ έτσι τα έδωσα και την πρώτη φορά δεν τα ήθελε. Ξινιζόταν κιόλας. Την επόμενη μέρα, την άφησα μια ώρα παραπάνω νηστική, κάνοντας την βόλτα με το καρότσι και το έφαγε μια χαρά. Και από τότε τρώει, χωρίς παιχνίδια και μόνο όσο θέλει (συνήθως όλο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...