Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρέφος και νερό;;;


Recommended Posts

Το μωρό μου είναι 3 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά. η γιατρός μου συνέστησε να της δίνω και νερό τώρα με τις ζέστες. Ο προβληματισμός μου δημιουργείται από το γεγονός ότι πίνει πολύ νερό, δηλαδή μόνο χθες ήπιε 90μλ! Και όταν της το δίνω με το μπιμπερό το αρπάζει αχόρταγα και ρουφάει, ρουφάει... σαν να είναι γάλα, ενώ είναι άνοστο βρασμένο νερό :?:shock:

Εσείς δίνετε/δίνατε στα δικά σας από τόσο μικρά; Εγώ στη μεγάλη δεν έδινα μέχρι να αρχίσει τις κρέμες (ήταν και χειμώνας βέβαια!).

Και κάτι άλλο: την πιπίλα πόσο συχνά την αποστειρώνουμε; (Εννοείται αν δεν πέσει κάτω)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν είμαι σχολαστική με τις πιπίλες, ιδιαίτερα τώρα που ότ,ι πιάσει το βάζει στο στόμα και συνεχώς έχει κάτι μέσα στο στόμα του. Επομένως συνεχίζω να τις αποστειρώνω αλλά όχι τόσο συχνά όπως παλαιότερα.

Νερό δεν του έχω δώσει ακόμα, ούτε τίποτα άλλο εκτός από το γάλα. Στην επόμενη επίσκεψή μας θα ρωτήσω τον παιδίατρο σχετικά.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρωτησα την παιατρο μου στην τελευταια μας επισκεψη αν πρεπει να του δινω νερο λογω ζεστης και μου ειπε οτι επειδη το θηλαζω δε χρειαζεται τιποτα απλα μπορει να ζηταει λιγο πιο συχνα να φαει για να ξεδιψαει κι ολας!Εμενα να πω την αληθεια μου φανηκε λιγο περιεργο αλλα το εφαρμοζω.Του εδωσα μερικες φορες λιγο τσαγακι αλλα με το ζορι πινει 20-30 μλ δεν το θελει...

 

Τις πιπιλες τις αποστειτωνω αρκετα συχνα,δηλαδη την αλλη μερα ή το απογευμα του δινω μια καθαρη και οταν μαζευονται 2-3 τις αποστειρωνω.Αν και να πω την αληθεια βαζει οτι βρει στο στομα του και γλυφει οτι μπορει οποτε δε πρεπει να ειμαι τοσο σχολαστικη πια :wink:

 

Rosi εσυ γιατι της δινεις τοσο πολυ νερο?Δε σου ειπε η γιατρος ποσο?Μηπως αν εδινες 50 μλ μονο?Αλλαζει και τις συνηθειες του φαγητου?Δηλαδη με τοσο νερο μηπως γεμιζει το στομαχακι της και αργει να φαει?Εμενα αυτο θα με απασχολουσε μονο,γιατι αλλιως νερακι ειναι, κακο δεν κανει μαλλον :?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, κι εμένα με προβληματίζει το γεγονός ότι πίνει τόοοσο νερό (σήμερα ήπιε 110 γρ και της πήρα το μπιμπερό από το στόμα γιατί δεν είχα βράσει άλλο!), όχι τόσο από την άποψη του ότι δεν τρώει, γιατί τρώει, αλλά ανησυχώ μήπως έχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα :cry::cry: , γι' αυτό πίνει τόσο πολύ! Το σπίτι μας βέβαια είναι πολύ ζεστό ειδικά τις απογευματινές ώρες αλλά δεν ξέρω αν δικαιολογείται από αυτό. Κι όσο σκέφτομαι ότι πριν από μερικές μερες δεν του έδινα καθόλου ενώ είχε τον ίδιο καιρό, μπερδεύομαι περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Rosi εμενα παντως δε θα με απασχολουσε καθολου το να ειχει παθολογικο προβλημα!Νερακι πινει το παιδι δεν κανει κατι κακο!Τι θα μπορουσε να εχει δηλαδη?Μην αγχωνεσαι γι αυτο!Παρε και το γιατρο σου να του το πεις να δεις τι εχει να σου προτεινει

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ ρώτησα την γιατρό της χθές, μου είπε ότι το γάλα που πίνει της φτάνει, αλλά αμα θέλουμε να της δίνουμε λίγο εμφιαλωμένο. Εγώ βέβαια θα της δώσω ειδικά αυτές τις μέρες με τις ζέστες που έχει και θα έχει γιατί ιδρώνει πολύ και φαντάζομαι ότι μόνο το γάλα δεν αρκεί. Οσο για τις πιπίλες δεν μπορώ να πω ότι είμαι σχολαστική γιατί τώρα βάζει ότι βρεί στο στόματα της.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οταν λετε εμφιαλωμενο εννοειτε φανταζομαι και βρασμενο ε?Το γαλα ομως με νερο της βρυσης δεν το κανετε?

 

Αν πίνετε νερό από τη Βρύση, φυσικά και βάζετε από τη βρύση. Εμείς δεν πίνουμε, γιατί μυρίζει το νερό του Ηρακλείου, κι έτσι χρησιμοποιούμε εμφιαλωμένο και βρασμένο για το μωρό. Όμως , αν το νερό της βρύσης είναι πόσιμο, γιατί δεν το δίνετε βρασμένο στο μωρό αλλά χρησιμοποιείτε εμφιαλωμένο;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ ρώτησα την γιατρό της χθές, μου είπε ότι το γάλα που πίνει της φτάνει, αλλά αμα θέλουμε να της δίνουμε λίγο εμφιαλωμένο. Εγώ βέβαια θα της δώσω ειδικά αυτές τις μέρες με τις ζέστες που έχει και θα έχει γιατί ιδρώνει πολύ και φαντάζομαι ότι μόνο το γάλα δεν αρκεί. Οσο για τις πιπίλες δεν μπορώ να πω ότι είμαι σχολαστική γιατί τώρα βάζει ότι βρεί στο στόματα της.

 

Ρούλα, αν μπορέσεις πες μου πόσο πίνει εσένα η δικιά σου, γιατί μου φαίνεται υπερβολικό εμένα να πίνει 100γρ τη μέρα!

Link to comment
Share on other sites

αχ εμενα η κορη μου ηταν ανυδρη....ηπιε νερο μετα το χρονο ...μεχρι τοτε μπορει να της εδινε με καμια συρριγγα η πεθερα μου...ο παιδιατρος μου ελεγε τοι αφου θηλαζει και δεν το ζητα σημαινει οτι δεν διψαει..καποαι στιγμη που εμαθε το καλαμακι λυθηκε και αυτο....παντως τοσο μικρο δεν επινε...αλλα γεννηθηκε Ιουλιο οποτε ηταν χειμωνας καιδ ε διψουσε προφανως.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ρώτησα την γιατρό της χθές, μου είπε ότι το γάλα που πίνει της φτάνει, αλλά αμα θέλουμε να της δίνουμε λίγο εμφιαλωμένο. Εγώ βέβαια θα της δώσω ειδικά αυτές τις μέρες με τις ζέστες που έχει και θα έχει γιατί ιδρώνει πολύ και φαντάζομαι ότι μόνο το γάλα δεν αρκεί. Οσο για τις πιπίλες δεν μπορώ να πω ότι είμαι σχολαστική γιατί τώρα βάζει ότι βρεί στο στόματα της.

 

Ρούλα, αν μπορέσεις πες μου πόσο πίνει εσένα η δικιά σου, γιατί μου φαίνεται υπερβολικό εμένα να πίνει 100γρ τη μέρα!

 

Rosi δεν της έχω δώσει ακόμα, απλά τον ρώτησα αν μπορεί να πιεί, τον γιατρό τον ρώτησες?

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να δινουμε νερακι στο μωρο.. Εγω του δινω από 40 ημερων βρασμενο και εμφιαλωμενο ταυτοχρονα... μεχρι τους 4 μηνες του εδινα και το γαλα με εμφιαλωμενο νερο και ισως αυτο να βοηθησε στο οτι το παιδι δεν εκανε τον παραμικρο κολικο.

Νερο του εδινα αρχικα με το κουταλακι για να μην πινει πολύ. Στην αρχη δεν το ηθελε καθολου, μετα συνηθισε και απο 4ων μηνων περιπου του εδινα με το μπιμπερο και επινε οσο ηθελε αλλα μονο γουλιτσες επινε. Τωρα λόγο της ζεστης πίνει περιπου 500 γρ νερο ημερησιως μπορει και παραπανω

Πολλα μωρα δεν το θελουν καθολου γι αυτο καλό ειναι να ξεκινησουν από μικρα να το μαθαινουν γιατι οπως ειπαμε ειναι ανοστο και δεν τους αρεσει και οταν ξεκινησουν τη στερεα τροφη, θα πρεπει να πινουν νερο.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες της Αμερικάνικης Παιδιατρικής Ακαδημίας και του Παγκοσμιου Οργανισμού Υγείας είνα ΟΧΙ νερό στα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά. Μπορεί τις ζεστές μέρες να χρειάζονται να θηλάσουν πιο συχνά, αυτό είναι και αρκετό και ασφαλές ακόμη και αν το μωρό μεγαλώνει στην Αφρική, στην έρημο, οπουδήποτε.

 

Οι περισσότεροι γιατροί δεν είναι εξοικειωμένοι με μωρά που θηλάζουν και δεν ξέρουν ουτε τα βασικά.... :?

 

 

Δείτε τις οδηγίες της Αμερικάνικης Παιδιατρικής Ακαδημίας:

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

 

 

που λένε:

 

During the first 6 months of age, even in hot climates, water and juice are unnecessary for breastfed infants and may introduce contaminants or allergens.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας το ανέφερε κάπου αυτό. ...

 

είδατε που και σε αυτό οι παιδίατροι κάνουν παγκόσμια πρωτοτυπία εδώ ? ..... ξέρουν καλύτερα!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο rosi θα συμφωνησω μαζι σου.Κι εγω αυτο το πιστευω,οτι δηλαδη δεν κανει κακο σιγουρα.Γι αυτο θεωρησα οτι δεν πρεπει να σε ανησυχει κι ολας.Νερακι ειναι... :wink:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην βιάζεστε. (θέλετε να τα προλάβετε όλα ε ??? :) )

Διαβάστε προσεκτικά.

 

Δεν έγραψε πουθενά κανείς απαγορεύεται.

 

το κείμενο στα αγγλικά που παρέθεσε η Αγλαία γράφει "unnecessary" που σημαίνει "μη αναγκαίο" ή περιττό.

επίσης παρέθεσε

ΟΧΙ νερό στα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά. Μπορεί τις ζεστές μέρες να χρειάζονται να θηλάσουν πιο συχνά, αυτό είναι και αρκετό και ασφαλές ακόμη και αν το μωρό μεγαλώνει στην Αφρική, στην έρημο, οπουδήποτε.

 

 

Δεν είπε ΚΑΝΕΙΣ οτι κάνει ΚΑΚΟ το νερό!!! αν είναι δυνατόν να το πει αυτό.

αυτό που γράφει αναφέρεται σε περιοχές όπου το νερό της βρύσης δεν είναι αρκετά καλό - σε περιοχές που δεν έχουν καλό δίκτυο... οφείλει να προειδοποιήσει τους γονείς.

Όπως πχ σε επαρχίες έκεί ...

ας πούμε εδώ στην απο ότι άκουσα στην Ναύπακτο πχ, ανακατεύτηκε ένας σωλήνας αποχέτευσης με σωλήνα ύδρευσης (πόσιμου νερού) και το κατάλαβαν πολύ μετάαα.........

το λένε για να είστε σίγουρες.

 

αυτό που λέει ο ΠΟΥ (παγκόσμιος οργανισμός υγείας) ότι ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ, για παραπάνω απο τους 6 μήνες που λές ότι βάλατε τις φρουτόκρεμες,

ΤΟΤΕ να μη δίνεις καθόλου νερό.

Έτσι ώστε να διασφαλίσεις ότι ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ο θηλασμός.

 

ΟΧΙ επειδή κάνει κάτι κακό

 

αλλά για να συνεχίσεις ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ και να μην διακινδυνέψεις το στήθος να παράγει λιγότερο την στιγμή που θέλεις να ταίσεις το παιδί και να χορτάσει, απο το γάλα σου.

 

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι τα παιδιά που πίνουν γάλα όχι μητρικό θα πιούν όσο νερό θέλουν.......

 

roz

φυσικά και εσένα δεν υπάρχει πρόβλημα (εάν το νερό που της δίνεται είναι καθαρό ας πούμε, που αυτό εννοείται) να πιεί νερό όπως σου είπε ο παιδίατρος.

Προφανώς .... ακόμα και σε εμένα που δεν θήλασα τη Σωτηρία, η γιατρός της έβαλε το νερό με το που άρχισε τις φρουτόκρεμες περίπου στον 6ο μήνα.

 

 

νομίζω παρεξηγήθηκαν αυτά που έγραψε η Αγλαία - λόγω του ότι δεν διευκρινίστηκε κιόλας για το αν αφορούν τα πόστ σας μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά ή όχι, και κατά πόσο θέλετε να διαρκέσει αρκετά ο θηλασμός (όσων τα μωρά θηλάζουν).

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

 

During the first 6 months of age, even in hot climates, water and juice are unnecessary for breastfed infants and may introduce contaminants or allergens.

 

Λένε ότι: στα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά το νερό δεν είναι απαραίτητο και μπορεί να περιέχει μολυσματικούς παράγοντες ή αλλεργιογόνα.

 

Αν το μωρό πίνει αρκετό νερό του κάνει κακό γιατί αντικαθιστά ένα μέρος του γεύματος με νερό και δεν παίρνει τις ίδιες θερμίδες.

 

Τα μωρά για να μεγαλώσουν χρειάζονται γάλα, αν χρειάζονταν νερό, χαμομήλι, καφέ, κόκα κόλα.... θα είχαμε ένα στήθος που να τα περιέχει...

Link to comment
Share on other sites

 

During the first 6 months of age, even in hot climates, water and juice are unnecessary for breastfed infants and may introduce contaminants or allergens.

 

Λένε ότι: στα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά το νερό δεν είναι απαραίτητο και μπορεί να περιέχει μολυσματικούς παράγοντες ή αλλεργιογόνα.

 

 

Ναι, αυτό το καταλαβαίνω, καλύτερα να μη δίνεις αν υπάρχει έστω και μία πιθανότητα για κάτι τέτοιο!

 

Υπάρχει περίπτωση να υπονομεύσει το νερό τον αποκλειστικό θηλασμό;;;

Μιλάμε για μωράκι 3 μηνών που θηλάζει αποκλειστικά. Και είναι δυνατόν το μωρό να πεινάει και να ξεγελιέται με το νερό;;; Τόσο χαζούλι έιναι το παιδάκι μου;

:cry::P:P

Link to comment
Share on other sites

αναφέρεσαι όμως στα μωρά που θηλάζουν και όχι σε αυτά που δεν θηλάζουν και τρέφονται ήδη με άλλες τροφές -

με γάλα έτοιμο το οποίο έτσι και αλλιώς περιέχει νερό κτλ...

 

Αν το μωρό πίνει αρκετό νερό του κάνει κακό γιατί αντικαθιστά ένα μέρος του γεύματος με νερό και δεν παίρνει τις ίδιες θερμίδες.

 

αυτό όμως δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.... μιάς και απο όσα γνωρίζω τα μωρά μπορούν να αισθανθούν την πείνα (για θερμίδες και όχι νερό)

 

αλλά και επίσης ότι η ζέστη (λόγω της ακινησίας που προκαλεί η ζέστη και η κόπωση απο την ζέστη) χαμηλώνει την ποσοστιαία ανάγκη σε θερμίδες.... με αποτέλεσμα ένα μεγαλύτερο ποσοστό νερού τις ζεστές ημέρες και χαμηλότερο ποσοστό θερμίδων να είναι δικαιολογημένο.

 

άρα αυτά που γράφεις Αγλαία σίγουρα ισχύουν σε μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά, αλλά ίσως όχι σε μωρά που ΔΕΝ θηλάζουν - τα οποία ήδη πίνουν γάλα διαλυμένο σε νερό.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...