Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

gaps diet καντιντα και αλλεργίες


miriki

Recommended Posts

καλημερα σας,

εχω επανειλλημενες στοματιτιδες πανω απο μηνα και χωρις στο συγγρο να μου πουν για την candida μου συνεστησαν σχετικη αποχη απο ολα αυτα της candida και ειναι και σαφες καθως οτι και να τρωω απο αυτα που δεν πρεπει υποτροπιαζω στ dt.. βεβαια θα επισκεφθω συντομα και στοματολογο για να δω πιο ενδοσκοπικα το θεμα αλλα λογικα κατι αλλο δεν ειναι..

 

ωστοσο εχω διαβασει διαφορα για τη διαιτα και σε ενα αρθρο της Αγλαιας που μου εδωσε μια κοπελα αναφερει οτι μπορουμε να καταναλωνουμε αθερμο μελι και αποξηραμενα φρουτα χωρις προσθετα γλυκαντικα..

 

το ερωτημα μου ειναι αυτο μπορω να το κανω απο την αρχη της διαιτας? η πρεπει να τα εισαγω πχ 2 εβδομαδες μετα?..

 

επισης το πιτουρο βρωμης ενδεικνυται απο τωρα η και αυτο η πολυ αργοτερα στην εισαγωγη...

 

μπελας παντως μεγαλος.. ειθε να περασει γιατι αν στη ζωη μου δεν εκανα ΠΟΤΕ διαιτα γιατι δεν τη χρειαστηκα μια φορα που εκανα και ηταν αποχη απο γαλακτομικα λογω αλλεργιας του μωρου, ε αυτο σπαει ολα τα ρεκορ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

επισης να ρωτησω και για τα πρεβιοτικα.. απο που μπορω να εισαγω και αν και αυτα απο το πρωτο σταδιο..

 

και απο τυρια γενικοτερα ετρωγα μονο κατικι δομοκου τοσα χρονια και δεν ξερω αν επιτρεπεται..

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή ή μάλλον για να το θέσω σωστά, ένα στάδιο (intro λέγεται) της gaps είναι αυστηρό. Αυτό το στάδιο εσύ αποφασίζεις πότε θα το κάνεις αλλά είναι κρίσιμο.

 

Μετά από αυτό σταδιακά προσθέτεις. Βρώμη όταν τελειώσεις την gaps.

 

Στοματολόγο καλύτερα να το αφήσεις για λίγο αργότερα.

 

Αν και όταν ξεκινήσεις την intro υδατάνθρακες (άρα και σάκχαρα) δεν επιτρέπονται, για 1-2 βδομάδες, μπορεί και περισσότερο, ανάλογα με το θέμα σου.

 

Για προβιοτικά bio-kult συνήθως προτιμούνται, μπορείς να βρεις και στην Ελλάδα.

 

Τυριά, αν θυμάμαι καλά, να έχουν 6 μήνες και πάνω ζύμωση.

 

Σίγουρα στο νήμα εδώ κάποιοι γνωρίζουν καλύτερα από μένα αλλά όπως και να είναι το βιβλίο βοηθάει πολύ, εκτός αν θέλεις να την κάνεις κάπως πρόχειρα μόνο για υποχωρήσει η στοματίτιδά σου.

 

Σίγουρα δεν είναι μια εύκολη δίαιτα αλλά ... το φάρμακό σου είναι η τροφή σου ;) [Ιπποκράτης]

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή ή μάλλον για να το θέσω σωστά, ένα στάδιο (intro λέγεται) της gaps είναι αυστηρό. Αυτό το στάδιο εσύ αποφασίζεις πότε θα το κάνεις αλλά είναι κρίσιμο.

 

Μετά από αυτό σταδιακά προσθέτεις. Βρώμη όταν τελειώσεις την gaps.

 

Στοματολόγο καλύτερα να το αφήσεις για λίγο αργότερα.

 

Αν και όταν ξεκινήσεις την intro υδατάνθρακες (άρα και σάκχαρα) δεν επιτρέπονται, για 1-2 βδομάδες, μπορεί και περισσότερο, ανάλογα με το θέμα σου.

 

Για προβιοτικά bio-kult συνήθως προτιμούνται, μπορείς να βρεις και στην Ελλάδα.

 

Τυριά, αν θυμάμαι καλά, να έχουν 6 μήνες και πάνω ζύμωση.

 

Σίγουρα στο νήμα εδώ κάποιοι γνωρίζουν καλύτερα από μένα αλλά όπως και να είναι το βιβλίο βοηθάει πολύ, εκτός αν θέλεις να την κάνεις κάπως πρόχειρα μόνο για υποχωρήσει η στοματίτιδά σου.

 

Σίγουρα δεν είναι μια εύκολη δίαιτα αλλά ... το φάρμακό σου είναι η τροφή σου ;) [Ιπποκράτης]

 

 

πολυ σωστο..

 

εχω ξεκινησει αυστηρα τη διαιτα απο προχθες συμφωνα με οτι εχω διαβασει..

 

το πρωι χαμομηλι και νερο

 

αυγο για δεκατιανο

 

μεσημερι κρεας κοκκινο η λευκο η ψαρι με λαχανικα (εξαιρεσα πατατα καροτο αλλα μου παν και για τον αρακα πραγμα που δεν ηξερα, εφαγα χθες και το βραδυ ημουν χειροτερα και δεν ξερω αν ευθυνεται)

 

και βραδυ σαλατα μαρουλι ροκα με λιγο λαδι

 

βαζω μεσα και λιγο κατικι δομοκου

 

σημερα εφαγα και μισο κεσε προβειο γιαουρτι το οποιο με ανακουφιζει και στη γλωσσα αλλα δεν ξερω αν επιτρεπονται..

 

επισης πηρα λαδι καρυδας και τρωω δυο κουταλιες της σουπας εχω διαβασει οτι ειναι επιθετικο στον καντιντα..

 

αν υπαρχει καμαι εξτρα συσταση πειτε μου σχετικα..

 

για το αρθρο που ειχα διαβασαει θα το στειλω σε μηνυμα αργοτερα ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Έξτρα σύσταση είναι οι ζωμοί με κατάλληλα λαχανικά, καθώς και να δεις το αδελφό νήμα με τις συνταγές.

Κεφίρ, ξυνολάχανο θα βοηθήσει επίσης, καθώς δεν φαίνεται να έχεις βρει προβιοτικά.

 

Λογικά μπορείς να δεις σημαντική βελτίωση και χωρίς την αυστηρή intro, απλά κάνοντας GAPS.

 

Διάβασε και από εδω http://gapsdiet.com/ καθώς και τα video της στο youtube.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δηλαδη το προβειο γαιουρτι ειναι αχρηστο ε? ..

 

κεφιρ δεν ξερω που βρισκουν..οπου εχω ρωτησει απο γνωστες μου καποιος αλλος τις το εδωσε..

 

σε ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις..

Link to comment
Share on other sites

Έξτρα σύσταση είναι οι ζωμοί με κατάλληλα λαχανικά, καθώς και να δεις το αδελφό νήμα με τις συνταγές.

Κεφίρ, ξυνολάχανο θα βοηθήσει επίσης, καθώς δεν φαίνεται να έχεις βρει προβιοτικά.

 

Λογικά μπορείς να δεις σημαντική βελτίωση και χωρίς την αυστηρή intro, απλά κάνοντας GAPS.

 

Διάβασε και από εδω http://gapsdiet.com/ καθώς και τα video της στο youtube.

 

 

προτεινεις κεφιρ νερου η γαλακτος? επειδη το γαλα εχει λακτοζη που μετατρεπεται σε σακχαρα.. ειδαλλως αν μιλαμε για κεφιρ γαλακτος να προτιμω να το ζυμωνω σε προβειο γαλα που λενε οτι εχει 50% λιγοτερη λακτοζη?

και τελος ποσες φορες την ημερα πρεπει να πινω το κεφιρ?

 

(πολλες ερωτησεις συγνωμη προκατ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημερα

να ρωτησω γιατι εσυ το εχεte ψαξει για candida albicans για να δω αν εχω ζυμομυκητα στο εντερο ξερεte τι πρεπει να κανω?

αιματος?

κοπρανων?

και που?

διαβασα www.diagnostiki.gr οτι κανει ογιατρος

το παρακατω τεστ ειναι ενδεικτικο καντιτας?

απαντωντας στις εξης ερωτησεις ειδα οτι σε πολλα απαντω ναι

"Η χρόνια συστηματική καντιντίαση, μπορεί να επιφέρει διαταραχές σε όλα τα συστήματα του ανθρώπινου οργανισμού.

Το παρακάτω ερωτηματολόγιο μπορεί να σας βοηθήσει να προσδιορίσετε εάν η υπερανάπτυξη του ζυμομύκητα Κάντιντα σας αφορά προσωπικά. Εάν απαντήσετε θετικά σε τουλάχιστον 5 ερωτήσεις, τότε είναι εξαιρετικά πιθανό να πάσχετε κι εσείς από χρόνια καντιντίαση."

 

1)Έχετε πάρει αντιβίωση για περισσότερες από 2 συνεχόμενες εβδομάδες ή παραπάνω από 1 φορά μέσα στο ίδιο χρόνο;

ΝΑΙ

2)Ακολουθείτε ή ακολουθήσατε μια διατροφή πλούσια σε ζάκχαρα για μεγάλο χρονικό διάστημα; Μια τέτοια διατροφή περιλαμβάνει αμυλούχους υδατάνθρακες όπως το λευκό ψωμί, τα δημητριακά, τα μακαρονοειδή από σιτάρι.

ΝΑΙ

3)Αισθάνεστε κουρασμένοι, ακόμα κι εξαντλημένοι;

ΣΥΝΕΧΕΙΑ

4)Υποφέρετε από κατάθλιψη, εκνευρισμό, άγχος ή/και ακραίες αλλαγές διάθεσης (ειδικά μετά την κατανάλωση γλυκών);

5)Έχετε δυσκολία να θυμηθείτε πράγματα ή έχετε μια «θολούρα» στο μυαλό και δυσκολεύεστε να συγκεντρωθείτε για περισσότερη ώρα;

ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ

6)Έχετε δυσπεψία, καούρες, πόνο στο στομάχι, πρήξιμο, δυσκοιλιότητα, σπαστική κολίτιδα ή τροφικές δυσανεξίες;

ΚΑΟΥΡΕΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

7)Υποφέρετε από μετεωρισμό ή αέρια μετά το φαγητό;

ΟΧΙ

:cool:Έχετε συνεχώς επιθυμία για οτιδήποτε γλυκό ή για υδατάνθρακες πλούσιους σε άμυλο όπως τα μακαρόνια και το ψωμί;

ΣΥΝΕΧΕΙΑ

9)Έχετε δερματικά προβλήματα όπως επίμονη ακμή, κνησμό, πιτυρίδα, ψωρίαση, δερματική μυκητίαση ή μελανιάζετε εύκολα;

ΚΝΗΣΜΟ,ΑΚΜΗ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ,ΠΙΤΥΡΙΔΑ,ΜΕΛΑΝΙΑΖΩΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ

10)Υποφέρετε από ημικρανίες ή πονοκεφάλους;

ΣΥΧΝΑ

11)Έχετε φαγούρα στον πρωκτό ή τα γεννητικά όργανα;

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΥΚΗΤΙΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΓΩΓΕΣ

12)Υποφέρετε από διάρροια ή αιμορροΐδες;

ΟΧΙ

13)Έχετε κρύα χέρια και πόδια ή ενδεχομένως αίσθηση πόνου, μυρμηκιάσματος ή μουδιάσματος στα άκρα;

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΚΡΑ ΠΑΓΩΜΕΝΑ

14)Είστε υπερευαίσθητοι σε μυρωδιές (π.χ. αρώματα, καπνός του τσιγάρου, καυσαέρια);

ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ

15)Έχετε μυϊκούς πόνους, δυσκαμψία στις αρθρώσεις ή μυϊκή αδυναμία;

ΠΟΝΟ ΣΤΙΣ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ ΧΡΟΝΙΑ,ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ

16)Υποφέρετε από διάφορες μορφές χρόνιας αλλεργίας, νευροδερματίτιδας, ψωρίασης,εκζέματος;

ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

17)Έχετε κακοσμία, συχνές άφθες, πληγές στο στόμα ή σωματική δυσοσμία;

ΚΑΚΟΣΜΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ

18)(για γυναίκες:) Παίρνετε αντισυλληπτικά ή ακολουθείτε ορμονοθεραπεία;

ΟΧΙ

19)(για γυναίκες:) Έχετε πόνους περιόδου, στειρότητα, ενδομητρίωση ή χαμηλή λίμπιντο;

ΟΧΙ

20)(για γυναίκες:) Έχετε συχνά κολπίτιδες ή κολπικά υγρά, φαγούρα, ερύθημα ή ερεθισμό;

ΜΟΝΙΜΑ ΚΟΛΠΙΤΙΔΕΣ

21)ʽΈχετε υπερπαραγωγή βλέννας στο λαιμό, στη μύτη και στους πνεύμονες;)

ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ

 

το χειρότερο μου?

Ουρολογικα συμπτωματα: συχνοουρια,αισθημα ατελους ουρησης,πονος και αισθηση βαρους στην πυελικη περιοχη

πηγαινω 25 φορες τουαλετα τη μερα,μαρτυριο και βγαζω σταγονες

εκανα κυστεογραφια

ολα καθαρα

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

για να εντοπισω τυχον προβληματα ή candida albicans με μεθοδο βιοσυντονισμου εχει καποια δοκιμασει διαγνωση?

rosie εσυ που εχεις ασχοληθει ξερεις πως μπορω να δω τι συμβαινει?

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και από εμένα. Ακολουθώ την Gaps diet και οι παλαιότερες δημοσιεύσεις σας με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ.Μέσα από αυτές έμαθα για τη δίαιτα όπως και για το site του mercolaμ από το οποίο έχω παραγγείλει ήδη μία φορά.Στη δεύτερη μου παραγγελία, την οποία έκανα πριν λίγες μέρες, το customer service μου ζήτησε , σαν επιπλέον μέτρο ασφάλειας, να τους δώσω τα 4 τελευταία ψηφία της κάρτας μου και το security code. Όπως ήταν φυσικό αρνήθηκα και ακύρωσα την παραγγελία γιατί δεν ήταν δυνατό να προχωρήσει. Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε παρόμοια εμπείρία και αν υπάρχει και κάποιο άλλο site για αγορά λαδιού καρύδας που ενδιαφέρομαι. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

κοριτσια ταλαιπωρουμε με μυκητες γυναικολογικα εδω και χρονια εχει ζησει καποια την ιδια κατασταση μαζι μου να μου πει τη λυση βρηκε?

 

 

υπαρχει ενα αντιστοιχο θεμα ήδη

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=102609

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το λινκ που μου εστειλε η χριστινα! απλα αν δεν βρηκα καποια θεραπεια που εσωσε καποια κοπελα με το ιδιο θεμα! αν εχει καποια κοπελα να μου προτινει κατι παρακαλω στειλτε μου, εχω κανει τα παντα απο ιατροσοφια μεχρι οτι κρεμα υπαρχει!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το λινκ που μου εστειλε η χριστινα! απλα αν δεν βρηκα καποια θεραπεια που εσωσε καποια κοπελα με το ιδιο θεμα! αν εχει καποια κοπελα να μου προτινει κατι παρακαλω στειλτε μου, εχω κανει τα παντα απο ιατροσοφια μεχρι οτι κρεμα υπαρχει!

 

Στο αρχικό σου ποστ (το οποιο εχει σβηστεί) γράφεις οτι κανεις αποχη απο κάποιες τροφες. Συνηθως η απλή αποχη δεν λύνει το προβλημα. Χρειαζεται η αποίκηση του εντέρου με καλα βακτήρια με τη λήψη προβιοτικων απο τις τροφες οπως το κεφιρ, σπιτικό λάχανο τουρσί, γιαούρτι (οσο πιο αγνό γίνεται, ιδανικά σπιτικό), ζωμοι κρέατος και φυσικα κόψιμο της ζάχαρης μαχαίρι (αυτο σημαινει οτι κόβεις και τα συσκευασμένα τρόφιμα καθώς περιέχουν σχεδον πάντα ζάχαρη). Διάβασε το θεμα αυτο απο την αρχη, θα βρεις απαντήσεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Στο αρχικό σου ποστ (το οποιο εχει σβηστεί) γράφεις οτι κανεις αποχη απο κάποιες τροφες. Συνηθως η απλή αποχη δεν λύνει το προβλημα. Χρειαζεται η αποίκηση του εντέρου με καλα βακτήρια με τη λήψη προβιοτικων απο τις τροφες οπως το κεφιρ, σπιτικό λάχανο τουρσί, γιαούρτι (οσο πιο αγνό γίνεται, ιδανικά σπιτικό), ζωμοι κρέατος και φυσικα κόψιμο της ζάχαρης μαχαίρι (αυτο σημαινει οτι κόβεις και τα συσκευασμένα τρόφιμα καθώς περιέχουν σχεδον πάντα ζάχαρη). Διάβασε το θεμα αυτο απο την αρχη, θα βρεις απαντήσεις.

 

καλημερα σας, αυτα που λες Νινα μου τα εχω υποψει μου! η απορεια μου ειναι οτι εχω ακουσει και αλλες εμπειριες κοπελων εδω μεσα που ταλαιπωρουνταν χρονια και λενε οτι με καποιο φαρμακο και θεραπεια που τους εδωσε ο γιατρος ολα λυθηκαν, και εδω ειναι που μπερδευομαι στο τι τελικα υσχιει, ειναι οντος το εντερο η ειναι οτι δεν βρηκα ακομη τι θεραπεια που κανει σε μενα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ενδιαφέρει καμία / κανέναν ομαδική αγορά απο εδω :

http://motherdirt.com/

 

Για παραδειγμα τα 4 σετ , με την έκπτωση πρώτης αγοράς , βγαίνουν 238.

 

Τα μεταφορικά ειναι ακριβά μάλλον επειδή βάζουν κατι σαν πάγο κύστη.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...