Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτες αγορες για το μωρο? τι να παρω και ποτε?


Recommended Posts

Είναι 100% σίγουρο ότι είναι μπέμπης;:lol: Εγώ περίμενα και τη Β΄επιπέδου για να βεβαιωθώ για το φύλο.

 

Χα χα χα νομιζω πως ναι, γιατι ειδαμε τα ''παπακια'' του μωρου. και ηταν με ανοιχτα τα ποδαρακια! Τι να πω , αν τοσο πολυ λαθος δηλαδη, νομιζω θα ναι παραξενο!! Φαντασου οτι και γω με το που ειδα την εικονα χωρις καν να μου πει τιποτα ο γιατρος μου το καταλαβα !!! :P Λες να εχουμε καμια εκπληξη και να γελαμε??? χα χα χα χα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χα χα χα νομιζω πως ναι, γιατι ειδαμε τα ''παπακια'' του μωρου. και ηταν με ανοιχτα τα ποδαρακια! Τι να πω , αν τοσο πολυ λαθος δηλαδη, νομιζω θα ναι παραξενο!! Φαντασου οτι και γω με το που ειδα την εικονα χωρις καν να μου πει τιποτα ο γιατρος μου το καταλαβα !!! :P Λες να εχουμε καμια εκπληξη και να γελαμε??? χα χα χα χα

 

Ε, περίμενε λίγες βδομάδες ακόμα, γιατί μια φίλη μου την πάτησε.:mrgreen: Ξεκίνα να ψωνίζεις "ουδέτερα" αντικείμενα.

Link to comment
Share on other sites

Ε, περίμενε λίγες βδομάδες ακόμα, γιατί μια φίλη μου την πάτησε.:mrgreen: Ξεκίνα να ψωνίζεις "ουδέτερα" αντικείμενα.

 

Εχεις δικιο, μαλλον ετσι θα κανω. Μικροπραγματα και λιγο ουδετερα. Παρολαυτα η μητερα μου θεωρει οτι ειναι πολυ νωρις.Το θεωρει σαν γρουσουζια! Εγω φυσικα δε συμφωνω μαζι της.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, μαλλον ετσι θα κανω. Μικροπραγματα και λιγο ουδετερα. Παρολαυτα η μητερα μου θεωρει οτι ειναι πολυ νωρις.Το θεωρει σαν γρουσουζια! Εγω φυσικα δε συμφωνω μαζι της.

 

Δεν πιστεύω σε γρουσουζιές, οπότε συμφωνώ μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...
καλησπερα σας κοριτσιαα..ν σας πω ποτε περνουμαι τ πρωτα επιπλα για τ μωρο?

 

Εγώ (και δύο άλλες φίλες μου) τα πήρα μετά τη β΄επιπέδου όταν ήμουν στον έκτο περίπου. Δεν ξέρω σε ποιο μήνα είσαι αλλά μπορείς να κάνεις μία έρευνα αγοράς και όταν θα είσαι έτοιμη να κάνεις την παραγγελία. Απλά να έχεις υπόψη σου ότι ίσως κάποια προϊόντα να μην είναι ετοιμοπαράδοτα και να υπάρχει χρόνος αναμονής. Με το καλό το μωρό!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημερα κοριτσια και καλη χρονιά! Βρισκομαι στον 7ο μηνα της εγκυμοσυνης μου και θα ηθελα να ρωτησω, ποια προιοντα βρεφικης περιποιησης μου προτείνετε; Και ποτε να τα παραγγειλω;; Ειναι νωρις ακομη; 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, MariaRk95 είπε:

Καλημερα κοριτσια και καλη χρονιά! Βρισκομαι στον 7ο μηνα της εγκυμοσυνης μου και θα ηθελα να ρωτησω, ποια προιοντα βρεφικης περιποιησης μου προτείνετε; Και ποτε να τα παραγγειλω;; Ειναι νωρις ακομη; 

Καλη χρονια κ με το καλο το μωρακι σου

Εγω στο δευτερο πηρα προδερμ,στο πρωτο ειχα weleda κ μετα προδερμ.γενικα σαν πρωτη επιλογη μπορεις να παρεις απο διαφορες εταιριες που εχουν τα φαρμακεια.εχει πολλες καλες,weleda,mustela,freezyderm,pharmasept,babyderm.τις εχω δοκιμασει κατα καιρους ολες σε διαφορα προιοντα

Αργοτερα παιρνεις πιο οικονομικα κ απο το μαρκετ.προδερμ,fissan,teobebe

Δ θα σου προτεινα τα κικο

Οποτε για αρχη παρε ενα μικρο μπουκαλακι αφρολουτρο,μια ενυδατικη κ μια για το αλλαγμα

Κ παρε κ διαφορα δειγματακια απο το φαρμακειο για να δεις τι θα βολεψει εσας

Link to comment
Share on other sites

Εμεις χρησιμοποιούμε όλη τη σειρά της frezyderm και μου άρεσαν πολύ. Ειδικά η κρέμα για το σύγκαμα, βάζω κ στα χέρια μου. Όταν κάνεις μια αγορά σίγουρα θα σου δώσουν δείγματα κ από άλλες εταιρείες όπως λέει κ η βίκυ. 

Κ στο νοσοκομείο μου είχαν δώσει και στις αγορές μ κ τα χω στην τσάντα για τις εξόδους/ταξίδια κλπ.

Όποτε και να τα αγοράσεις το ίδιο είναι, δεν θα πάθουν κάτι αν τα πάρεις νωρίς ούτε θα δυσκολευτείς να τα βρεις κ τελευταία στιγμή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω θα σου προτεινα για νεογεννητο ειτε της frezyderm ειτε της laroche posay. Ειδικα για κρεμα συγκαματος, επειδη εχω δοκιμασει παρα πολλες, αυτη που μου αρεσε περισσοτερο ειναι της nivea. Αν θες λαδακι για μασαζ στο μωρο καλυτερα χρησιμοποιησε αμυγδαλελαιο που ειναι 100% φυσικο. Επισης εχε στο μυαλο σου πως θα χρειαστεις 1-2 επιπλεον πραγματακια για τη φροντιδα του, οπως καθαρο οινοπνευμα και γαζουλες για τον αφαλο του καθως και φυσιολογικο ορο σε αμπουλιτσες για τα ματια του. Αν εχεις ηδη επιλεξει παιδιατρο ρωτα τον λεπτομερειες για το τι πραγματα θα χρειαστεις για τη φροντιδα του τον πρωτο καιρο που δεν θα μπορεις να βγαινεις για ψωνια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο εμενα!! Ελειψα λιγακι αλλα ολα καλα!! Εγω χρησιμοποιησα ολα τα προιοντα της frezyderm εκτος απο τα αφρολουτρα που δεν μ αρεσαν καθολου!! Αφρολουτρο πηρα mustela!! Τωρα εχω παρει κ μια κρεμα της ιδιας εταιριας αλλα σαν τη frezyderm δεν μου μοιαζει!!! Επισης καλο αφρολουτο ( ειχα παρει στην αρχη) ηταν κ της a-derma.Ειναι καλη εταιρεια κ την γνωριζω καθως κ οι κρεμες που χρησιμοποιω εγω για εμενα (λογω ειδικων κρεμων για το προσωπο μου) !! Επισης θα σου προτεινα να ψωνισειε μεσω ιντερνετ κσθως εξοικονομεις αρκςτα χρηματα! Με το καλο το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!με το καλό να έρθει το μωράκι σου.Η δική μου παιδίατρος μου πρότεινε για αφρολουτρο είτε της frezyderm είτε apivita.επισης.μου συνέστησε να αποφύγω proderm Nivea και johnson γιατί έχουν παρατηρηθεί αλλεργίες μέχρι τον 3ο μήνα και κάνουν και νινιδα.Ετσι εγώ στον μπέμπη μου βάζω apivita Chicco αφρολουτρο κρέμα συγκαματος είτε sudocream είτε welleda.proderm έχω μόνο απορρυπαντικά για τα μπιμπερο και τα ρούχα του μωρού.για γαλάκτωμα σώματος και λαδακι για τη νινιδα frezyderm!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για τη νινιδα το καλυτερο και αποτελεσνατικοτερο ειναι αγνο παρθενο ελαιολαδο! Βαζεις σε ενα μπαμπακακι και το τριβεις απαλα για αρκετη ωρα και αρχιζει να βγαινει σαν πλαστελινη!!! Καλο ειναι φυσικα να το κανεις αυτο πριν το μπανιο γιατι μετα ειναι σαν λαδωμενος ποντικος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παράθεση

Καλημερα κοριτσια και καλη χρονιά! Βρισκομαι στον 7ο μηνα της εγκυμοσυνης μου και θα ηθελα να ρωτησω, ποια προιοντα βρεφικης περιποιησης μου προτείνετε; Και ποτε να τα παραγγειλω;; Ειναι νωρις ακομη; Α

 

Εγω θα σου προτεινα να μην αγορασεις τιποτα αλλο εκτος απο μια κηραλοιφη (για τα συγκαμματα), ενα πρασινο σαπουνι ελαιολαδου (για το μπανακι του) και αν θελεις τοσο πολυ να εχες κατι πιο δυνατο μια κρεμα συγκαμματος (frezyderm, aderma, mustella). Πραγματικα ενα μωρο (και ενας ενηλικας) δεν χρειαζονται τιποτα απο ολα αυτα τα προιοντα "περιποιησης" που κυκλοφορουν. Λιγα προιοντα για την βασικη περιποιηση απο αγνα υλικα και τιποτα περισσοτερο.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...