Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το λάδι τηγανίσματος πού το πετάμε ?


Sam

Recommended Posts

Ακόμα κι αν δεν τηγανίζουμε πολύ όταν το κάνουμε ρίχνουμε συνήθως το χρησιμοποιούμενο λάδι στο νεροχύτη της κουζίνας.

Αυτό είναι από τα μεγαλύτερα λάθη που μπορούμε να κάνουμε.

Το καλύτερο είναι να τοποθετούμε το λάδι σε ένα πλαστικό μπουκάλι(νερού,αναψυκτικού),να το κλείνουμε καλά και να το πετάμε στα κανονικά σκουπίδια.

Και αυτό γιατί ένα λίτρο καμένου λαδιού μολύνει σχεδόν ένα εκατομύριο λίτρα νερού,ποσότητα η οποία είναι ικανή για να καλύψει τις ανάγκες ενός ατόμου σε νερό για 14 χρόνια!

Προωθήστε αυτό το μήνυμα στους φίλους σας και το περιβάλλον θα σας ευγνομονεί.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλή ιδέα γιατί πάντα αναρωτιόμουνα τι να κάνω το καμένο λάδι στο τηγάνι.... Αναγκαστικά το πετούσα στο νεροχύτη με το φόβο πάντα να μην κάνω και καμιά ζημιά στα υδραυλικά αλλά ποτέ δεν πήγε το μυαλό μου στη μόλυνση του περιβάλλοντος.... :oops:

 

Σε μπουκάλι από δω και πε΄ρα :D:D:D

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα μου είχα στείλει το συγκεκριμένο κείμενο με μαιλ και από τότε δεν πετάω τίποτα στον νεροχύτη.

Αναρωτιέμαι όμως, και στα σκουπίδια όταν δεν υπάρχει σύστημα διαχείρισης απορρυμάτων πάλι δεν πάνε όλα αυτά (και άλλα χειρότερα) στον υδροφόρο ορίζοντα?

Εδώ σε εμάς τα σκουπίδια τα καίνε! Δυο φορές εγκληματικό αλλά άντε βρες άκρη!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Απο παλια το εβαζα σε μπουκαλι και μετα στα σκουπιδια για να μην βουλωσει ο νεροχυτης. Τωρα εμαθα οτι κανω και καλο στο περιβαλλον :D:D

 

Επισης αν μιλαμε για μεγαλες ποσοτητες (επιχειρησεις κλπ) , φερνουν κουβα που τον γεμιζεις και τον παιρνουν . Με αυτα τα λαδια κανουν λαδια αυτοκινητων κπλ. Ανακυκλωση :wink:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Άκουσα τελευταία για ανακύκλωση του χρησιμοποιημένου λαδιού στα σουπερ μάρκετ(;;)... αλλά δεν πρόλαβα να ακούσω ολόκληρη την πληροφορία και έτσι δεν κατάλαβα τι παίζει. Μήπως ξέρει κανείς;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα τελευταία για ανακύκλωση του χρησιμοποιημένου λαδιού στα σουπερ μάρκετ(;;)... αλλά δεν πρόλαβα να ακούσω ολόκληρη την πληροφορία και έτσι δεν κατάλαβα τι παίζει. Μήπως ξέρει κανείς;

 

http://www.euro2day.gr/news/highlights/121/articles/463598/Article.aspx

Link to comment
Share on other sites

Ουμπφφφ... πάλι για την πρωτεύουσα ... βαρέθηκα!!! Εδώ στην επαρχία τίποτα!!!!!

 

Παίρνω εμφιαλωμένα μπουκάλια νερο... και δεν ξέρω πού να τα πετάξω! Πήρα μέχρι και την εταιρεία να τη ρωτήσω... Λέω δε μπορεί... θα τα παραλαμβάνει η ίδια ίσως... Τίποτα! Λένε εμείς βάζουμε το σήμα της ανακύκλωσης επειδή μπορούν να ανακυκλωθούν, το πώς όμως... άλλο θέμα!! :evil:

Το λάδι μου ... το φυλάω... (έχω λίιιιιιτρα και λίτρα) με την ελπίδα κάποτε να τα κάνω.... σαπούνι! Ξέρω κι εγώ;! Ο σύζυγος λέει να τα ρίχνουμε στον κήπο.. Επιστροφή από εκεί που το πήραμε... μάλλον θα έχει δίκιο...

Το χαρτί... ναι ανέκδοτο... άντε να το πάρει το πανεπιστήμιο... ευτυχώς υπάρχει και αυτό.

Μόνο με τις μπαταρίες κάτι γίνεται.

Να μην πω για τα θερμόμετρα υδραργύρου.....

Ούτε βέβαια για τις οικονομικές λάμπες......

Ούτε στο πανεπιστήμιο δεν ξέρουν τι να τα κάνουν.....

 

ΑΜΑΝ!!! ΘΕΛΩ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!! ΑΚΟΥΤΕΕΕΕΕΕ;;;;;;;;;; (για σας τους μεγάλους λέω!!!)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμεις στον κηπο το ριχνουμε,δεν κανουμε καλα?

 

Αφού συμφωνούν μαζί σου τα φυτά... τι ανησυχείς;! :wink:

Από τη γη το πήραμε κι εκεί το επιστρέφουμε... νομίζω πως είναι το καλύτερο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ alcyon,σε ενα συγκεκριμενο σημειο το ριχνω,που εχει μονο χωμα και οχι φυτα και δεντρα.Ειπαμε να κανω ανακυκλωση,οχι να γινω και "εξολοθρευτης" φυτων :D:D:D:D:D:D:D Περα απο την πλακα,αν το ριξεις σε δεντρο κανει η' θα ξεραθει;Μηπως γνωριζεις;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω ιδέα! Κι εγώ σε κάτι αγριόχορτα και χώμα το ρίχνω.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Αν στην περιοχή που μένουμε υπάρχει βιολογικός καθαρισμός είναι προτιμότερο να το ρίχνουμε στην αποχέτευση, δηλαδή στο νεροχύτη. Αν το βάλουμε σε μπουκάλι και το πετάξουμε στα σκουπίδια κάποια στιγμή το μπουκάλι θα σπάσει, το λάδι θα χυθεί και θα μολύνει τον υδροφόρο ορίζοντα, δηλαδή το νερό που πίνουμε και ποτίζουμε τις καλλιέργιες. Για τον ίδιο λόγο δεν το χύνουμε στον κήπο, σε χωράφια κτλ.

Αν στην περιοχή μας δεν υπάρχει βιολογικός καθαρισμός τότε ναι, το βάζουμε σε μπουκάλι, αφού το κακό είναι μικρότερο από ό,τι αν το πετάγαμε απευθείας στην αποχέτευση

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Αν στην περιοχή που μένουμε υπάρχει βιολογικός καθαρισμός είναι προτιμότερο να το ρίχνουμε στην αποχέτευση, δηλαδή στο νεροχύτη. Αν το βάλουμε σε μπουκάλι και το πετάξουμε στα σκουπίδια κάποια στιγμή το μπουκάλι θα σπάσει, το λάδι θα χυθεί και θα μολύνει τον υδροφόρο ορίζοντα, δηλαδή το νερό που πίνουμε και ποτίζουμε τις καλλιέργιες. Για τον ίδιο λόγο δεν το χύνουμε στον κήπο, σε χωράφια κτλ.

Αν στην περιοχή μας δεν υπάρχει βιολογικός καθαρισμός τότε ναι, το βάζουμε σε μπουκάλι, αφού το κακό είναι μικρότερο από ό,τι αν το πετάγαμε απευθείας στην αποχέτευση

Ησυχασα τωρα!!Νομιζα οτι τοσα χρονια κανω τρομερο λαθος που το πεταω στον νεροχυτη!!Ευτυχως στη Καλαματα εχουμε εδω και χρονια βιολογικο καθαρισμο!! :D

n10D.jpg.png

Η ζωη δε μετριεται με τον αριθμο των στιγμων που περνουμε αναπνοη,αλλα με τον αριθμο των στιγμων που μας κοβεται η αναπνοη!!!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε και αυτο

http://www.epr.gr/release/128584/

 

Δεν ειμαι σιγουρη παντως οτι η μεθοδο με το πλαστικό μπουκάλι ειναι οικολογική . Σιγουρα παντως ειμαι κατά να πεφτουν στο νεροχύτη .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...