Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Οργανώνουμε τώρα το δωμάτιο του μωρού και δεν ξέρω τι να κάνω σε σχέση με τις χρησιμοποιημένες πάνες. Σκεφτόμουν να βάλω εναν κάδο στο μπαλκόνι απέξω, αλλά αν το αλλάζω μες τη νύχτα θα μπαινοβγαίνω στο μπαλκόνι...;

 

Είδα και κάποιους ειδικούς κάδους στο εμπόριο, αλλά μου φαίνεται κάπως αντιοικολογικό, δεν φτάνουν τα πλαστικά απ' τις πάνες, κι άλλα σακουλάκια έξτρα..;

 

Καμιά ιδέα;

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


λοιπον εγω τον εχω αυτον τον καδο http://www.ricardo.gr/buy/paidika-brefika/brefikos-exoplismos/diafora/kados-aporripsis-panas-tommee-tippee/v/an717229284/ εδω στην ελλαδα στα λητω,mothercare κτλ ειναι ακριβος.εμενα μου τον εφεραν απο Γερμανια 9 ευρω με μια ταινια σακουλες.οταν το ειχα πρωτοδει πριν γεννησω σκεφτηκα οτι θα ειναι χρησιμο τα βραδια που αλλαζα πανα χειμωνιατικα να μην ανοιγω το μπαλκονι για να πεταξω την πανα σε απλο καδο που θα επαιρνα γι αυτην την δουλεια.τελικα δεν τον εχω χρησιμοποιησει ακομα γιατι τα κακακια τους τους πρωτους μηνες δεν μυριζουν οποτε δεν χρειαστηκε να χαλασω και καμια ειδικη σακουλα.πιστευω σε κανα μηνα που θα ξεκινησουμε τις στερεες και θα μυριζουν θα ξεκινησω να το χρησιμοποιω.να ξερεις οτι τα ανταλλακτικα(σακουλες)ειναι ακριβουτσικες.απο αποψη οικολογιας νομιζω ειναι βιοδιασπομενες.αλλωστε δεν ειναι πολλες σακουλες μαζι,ειναι μια που εχει μηκος καποια μετρα.δες videaki στο ιντερνετ.και επισης στο youtube ειδα οτι εχει "κολπο" να αλλαξεις μονη σου σακουλες χωρις να παιρνεις τις ακριβες.αλλα αν βαλεις συμβατικες σακουλες δεν εχει κανενα νοημα γιατι πολυ απλα δεν θα κραταει την μυρωδια.sorry για το κατεβατο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω αυτό http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=29302.

 

Είναι σύστημα για την αλλαξιέρα και με έχει βολέψει πάρα πολύ. Κρέμεται στα πλάγια της αλλαξιέρας και βάζεις μέσα σακουλίτσα απλή, έχει καπάκι και κλείνει και δεν μυρίζει τίποτα ώς τον 6ο μήνα :mrgreen:

Μετά το μετέφερα στον μπάνιο να πω την αλήθεια, αν και πάλι δεν μυρίζει, μένει κλειστό. Μετά τον 6ο πάντως ότι θες κάνεις, δεν τα κάνουν μες τη νύχτα, δεν τα αλλάζεις. Οπότε και έξω να το βάλεις - θα είναι μέρα και μπορείς!

 

Το παραπάνω προϊόν, πέρα απ' τον κάδο (το μεγάλο κουτί), κρέμεται στο πλάι και το μικρότερο. Μέσα στο μικρότερο μπαινοβγαίνει αυτό που είναι σαν μισοφέγγαρο, για να το γεμίζεις με ζεστό νεράκι και να πλένεις αν θέλεις τοπικά το μωρό. Κι από κάτω εγώ έβαζα την καθαρή καθημερινή πετσετούλα κι ήταν όλα περιποιημένα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ δεν είχα πάρει κάδο για τις πάνες? Τις πετούσα κανονικά στα σκουπίδια... Τους πρώτους μήνες πάντως δε μυρίζουν και αργότερα δεν είναι και τόσες πολλές.΄Όταν αρχίσουν να μυρίζουν μπορείς να τις βγάλεις στο μπαλκόνι, όχι απο το δωμάτιο του παιδιού όμως γιατί το καλοκαίρι θα μπαινοβγαίνεις και θα μπαινουν και κουνούπια και το χειμώνα θα το παγώνεις το μικράκι. Πάντως δε βρίσκω το λόγο να μένουν οι βρώμικες πάνες μέσα στο δωμάτιο του μωρού...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ δεν είχα πάρει κάδο για τις πάνες? Τις πετούσα κανονικά στα σκουπίδια... Τους πρώτους μήνες πάντως δε μυρίζουν και αργότερα δεν είναι και τόσες πολλές.΄Όταν αρχίσουν να μυρίζουν μπορείς να τις βγάλεις στο μπαλκόνι, όχι απο το δωμάτιο του παιδιού όμως γιατί το καλοκαίρι θα μπαινοβγαίνεις και θα μπαινουν και κουνούπια και το χειμώνα θα το παγώνεις το μικράκι. Πάντως δε βρίσκω το λόγο να μένουν οι βρώμικες πάνες μέσα στο δωμάτιο του μωρού...

α, ούτε εγώ είχα πάρει κάδο για πάνες. τις πετούσα κατ'ευθείαν στον κάδο στο μπαλκόνι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον εγω τον εχω αυτον τον καδο http://www.ricardo.gr/buy/paidika-brefika/brefikos-exoplismos/diafora/kados-aporripsis-panas-tommee-tippee/v/an717229284/ εδω στην ελλαδα στα λητω,mothercare κτλ ειναι ακριβος.εμενα μου τον εφεραν απο Γερμανια 9 ευρω με μια ταινια σακουλες.οταν το ειχα πρωτοδει πριν γεννησω σκεφτηκα οτι θα ειναι χρησιμο τα βραδια που αλλαζα πανα χειμωνιατικα να μην ανοιγω το μπαλκονι για να πεταξω την πανα σε απλο καδο που θα επαιρνα γι αυτην την δουλεια.τελικα δεν τον εχω χρησιμοποιησει ακομα γιατι τα κακακια τους τους πρωτους μηνες δεν μυριζουν οποτε δεν χρειαστηκε να χαλασω και καμια ειδικη σακουλα.πιστευω σε κανα μηνα που θα ξεκινησουμε τις στερεες και θα μυριζουν θα ξεκινησω να το χρησιμοποιω.να ξερεις οτι τα ανταλλακτικα(σακουλες)ειναι ακριβουτσικες.απο αποψη οικολογιας νομιζω ειναι βιοδιασπομενες.αλλωστε δεν ειναι πολλες σακουλες μαζι,ειναι μια που εχει μηκος καποια μετρα.δες videaki στο ιντερνετ.και επισης στο youtube ειδα οτι εχει "κολπο" να αλλαξεις μονη σου σακουλες χωρις να παιρνεις τις ακριβες.αλλα αν βαλεις συμβατικες σακουλες δεν εχει κανενα νοημα γιατι πολυ απλα δεν θα κραταει την μυρωδια.sorry για το κατεβατο

 

Κι εγώ τον ίδιο κάδο πήρα και μάλιστα κι εγώ πίστευα ότι δεν χρειαζόταν και έσπευσα 3 μέρες αφού γυρίσαμε από το μαιευτήριο και τον αγόρασα από τα mothercare. Δεν λέω ότι δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτόν, απλά εμένα με βολεύει γιατί το δωμάτιο του μωρού είναι στον πάνω όροφο και δεν υπάρχει μπαλκόνι με κάδο εκεί, ούτε ήθελα να πετάω τις πάνες στο καλάθι του μπάνιου γιατί μυρίζουν πολύ! Εξάλλου αν πάρεις τον κάδο από το amazon είναι πάμφθηνος, όπως και οι ανταλλακτικές κασέτες με τις σακούλες επίσης. Δεν αξίζει να τον αγοράσεις από μαγαζί στην Ελλάδα, η διαφορά τιμής σε σχέση με το amazon είναι τεράστια.

 

Πάντως, μπορεί να έχει μέχρι και 20 λερωμένες πάνες μέσα και να μην μυρίζει το παραμικρό. Το λέω εγώ που ο γιος μου είχε παλινδρόμηση ως μωρό και έπινε ειδικό γάλα που βοηθούσε μεν στην παλινδρόμηση, αλλά του προκαλούσε πολλές κενώσεις καθημερινά (πάνω από 5-6 μέχρι που μπήκαμε στις στέρεες!

 

Για μένα πάντως ήταν από τις εξυπνότερες αγορές που έκανα για το μωρό και από τότε παίρνω τον κάδο δώρο σε όποια φίλη μου αποκτά μωρό. Είναι από τα πράγματα που καταλαβαίνεις την διευκόλυνση που σου προσφέρουν μόνο αφού τα χρησιμοποιήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις ιδέες! Το tommee tippee και το angelcare είχα υπόψη μου, αλλά έχει ένα έξτρα κόστος στον ήδη επιβαρυμένο μετά τη γέννηση του παιδιού προϋπολογισμό.

 

Και η λύση απ' το ΙΚΕΑ βέβαια βολική φαίνεται. Αν τελικά καταλήξουμε σ' αυτήν, ίσως βάλω τον κάδο στο μπάνιο, ώστε να μη μένουν οι πάνες στο δωμάτιο του μωρού, αλλά να μη γεμίζει και 8 φορές τη μέρα το καλαθάκι του μπάνιου. Το θέμα των οσμών βέβαια είναι άλλη υπόθεση...

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμείς είχαμε έναν κάδο στο μπαλκόνι για τις πάνες (και το βράδυ βγαίναμε έξω). Επίσης, ως προς τα κακά, όταν άρχισαν να γίνονται πιο συμπαγή (γιατί το πρώτο διάστημα είναι πιο αναλυτά, σαν διάρροια), τα ρίχναμε στη λεκάνη και απλά τυλίγαμε την πάνα και την πετάγαμε έξω.

Εξάλλου, μόνο τον πρώτο καιρό θα το αλλάζεις πολλές φορές τη μέρα το μωρό, σε μεγαλύτερες ηλικίες θα χρειάζεται πιο αραιή αλλαγή και ειδικά το βράδυ 1 φορά το πολύ. Οπότε ο ειδικός κάδος δεν είναι και τρελλά απαραίτητος, κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Και στα δύο μωρά μου αυτό που έκανα με τις πάνες τους ήταν το εξής: "Έκλεβα" από το σούπερ μάρκετ αχρησιμοποίητες σακούλες. Άπειρες αν σκεφτεί κανείς την "παραγωγή" των μωρών και τα χρόνια που φορούσαν πάνα.

Τις σακούλες τις είχα διπλωμένες μία μία και στοιβαγμένες στην αλλαξιέρα. Κάθε φορά που άλλαζα πάνα με κακά, τη δίπλωνα καλά, την έβαζα μέσα σε μία από τις σακούλες, την οποία έδενα σφιχτό κόμπο και την πετούσα κανονικά στα σκουπίδια στον κάδο κάτω από το νεροχύτη της κουζίνας. Τη σακούλα των σκουπιδιών την άλλαζα και την αλλάζω κάθε μέρα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τα δω όλα αυτά και στην πράξη μάλλον - έχω και οικολογικές ανησυχίες πανάθεμά με και κάποιες λύσεις με "δυσκολεύουν" περισσότερο απ' ό,τι με διευκολύνουν..

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδω στο Βελγιο δεν υπαρχει η δυνατοτητα να κατεβαζουμε τα σκουπιδια καθε μερα. Ο σκουπιδιαρης περναει 2 φορες την εβδομαδα και αν παρανομησεις πληρωνεις προστιμο.

Εγω ειχα παρει μικρα πλαστικα κουβαδακια και ειχα και στο παιδικο και στο σαλονι που περναγαμε περισσοτερη ωρα (ειναι και πιο ζεστο ενω το παιδικι ειναι το πιο κρυο δωματιο του σπιτιου) και μικρες σακουλιτσες. Καθε φορα εβαζα την πανα σε μια σακουλιτσα και μετα την πεταγα στο καλαθι του μπανιου (που και αυτο το εχουμε αρκετα μεγαλο).

Ειχα σκεφτει και εγω τα ειδικα συστηματα αλλα με αυτα οι πανες θα ηταν στο δωματιο που κοιμομαστε. Επισεις αεκετη εχουν σχολιασει οτι με τον καιρο μοιριζουν οι καδοι και δεν ξεμυριζουν ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι οικολογικό αλλά ούτε και το να τυλίγεις την κάθε πανα σε σακούλα είναι.

Εγώ αποφάσισα ότι αφού έκανα που έκανα ζημιά με τις πάνες να την ολοκληρώσω ... για την ευκολία μου που ήταν πολύτιμη τότε. Ειχα αυτόν του mothercare καταπληκτικός γιατί δεν μύριζε τίποτα (τα κλείνει σφιχτά σχεδόν χωρίς αέρα). Και επειδή με τα δίδυμα είχα υπερπαραγωγή ήταν μεγάλη ευκολία, ειδικά τον χειμώνα γιατί δεν ήταν εύκολο να ανοίγω να τα ρίχνω σε κάδο στο μπαλκόνι, που είναι μια άλλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα δεν είχαμε, προβλήματα αποκτήσαμε...

 

Και να σημειωθεί ότι ακόμα δεν είμαι και τόσο σίγουρη ότι θα ξέρω ν' αλλάξω την πάνα σωστά σε πρώτη φάση! :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα δεν είχαμε, προβλήματα αποκτήσαμε...

 

Και να σημειωθεί ότι ακόμα δεν είμαι και τόσο σίγουρη ότι θα ξέρω ν' αλλάξω την πάνα σωστά σε πρώτη φάση! :P

 

ε καλά! δεν είναι και rocket science!!!:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχουν οικολογικές ανησυχίες, τότε η καλύτερη λύση είναι οι οικολογικές πάνες. Εγώ να πω την αλήθεια δεν είμαι και τόσο της ανακύκλωσης κλπ, αλλά 1-2 πάνες υφασμάτινες την ημέρα τις βάζω και τις έβαζα πάντα στα παιδιά μου. Τις ώρες όμως που δεν περιμένω να κάνουν κακάκια.

Και μετά στο πλυντήριο με τα υπόλοιπα ρουχαλάκια τους.

Εχω συνολικά 8 και με φτάνουν ακριβώς για αυτή τη χρήση.

30 μηνών πια η μεγάλη μου και 11 η μικρή, 40 μήνες σύνολο χ 30 πάνες για κάθε μήνα (1 την ημέρα να βάλεις) 1200 πάνες συνολικά.

Αρα έχω επιβαρύνει λιγότερο το περιβάλλον κατά 1200 πάνες. Δεν είναι και λίγες!!!

Οι πάνες έχουν χλώριο, ναϋλον, χημικά, συνθετικά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο πρώτο παιδί πετούσα τις βρώμικες πάνες στον κάδο απορριμάτων του μπάνιου. Έπρεπε να αλλάζω τη σακούλα καθημερινά όμως, αλλιώς μύριζαν άσχημα.

 

Στο δεύτερο, προτίμησα να πάρω τον κάδο από τα mothercare. Όπως είπε κι άλλη κοπέλα παραπάνω, και 20 πάνες να είχε μέσα, δε μύριζε το παραμικρό κι έπαιρνε πολλές, έκανα κάμποσες μέρες να αλλάξω τη σακούλα. Δεν είναι φτηνός, αλλά σίγουρα είναι από τις αγορές που αξίζουν τα λεφτά τους.

 

Τον είχα κι αυτόν στο μπάνιο, δίπλα στον κάδο για τα χαρτιά. Μπορείς να τον βάλεις οπουδήποτε βέβαια, αφού δε μυρίζει...ωστόσο, βρώμικες πάνες στο παιδικό δωμάτιο δε θα άφηνα για κανένα λόγο και σε καμια "συσκευασία".

Link to comment
Share on other sites

Καλά,δε συζητάμε για το παιδικό δωμάτιο, πώς να μη μυρίζει το μπάνιο ψάχνω να βρω..

 

Οι πάνινες θα ήταν μια λύση, αλλά φοβάμαι ότι δεν "κρατάνε" τίποτα κ μετά θα πρέπει να πλένω και σεντόνια, σκεπάσματα, ρουχαλάκια...

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να σκεφτείς σοβαρά τον κάδο της mothercare, γιατί έρχεται και καλοκαίρι και τα σκουπίδια "ανάβουν" αμέσως από τη ζέστη. Ακόμα και τα ούρα αποκτούν μια διαπεραστική μυρωδιά που μένει στον απλό κάδο και πρέπει να τον πλένεις πιο συχνά.

 

Πάνινες για νεογέννητο, με τίποτα, δε θα κάνεις άλλη δουλειά από το να βάζεις πλυντήρια, άσε που θα λερωθεί το στρώμα και θα είναι για πέταμα!

Link to comment
Share on other sites

Simfono me ta koritsia. O kados einai aparaititos ka iparhei I lisi tou amazon gia ftines kasetes antallaktikes gia sakoules. Einai kalitera apo thema igiinis apo kathe apopsi. Sto exoteriko files mou kai sigeneis to theoroun os must sti lista neogenitou kai to agorazoun sta baby shower. Emeis edo akomi ehoume amfivolies an kai poles files mou to ehoun kai edo stin ellada.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει το angelcare σε σουπερ τιμή, το θέμα είναι όμως ότι δημιουργείς μια νέα ανάγκη, να παραγγέλνεις (και να πληρώνεις) τις σακούλες σε τακτά διαστήματα.

Ξέρει καμια σας, η κάθε "κασέτα" με σακούλες πόσο διαρκεί περίπου;

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει το angelcare σε σουπερ τιμή, το θέμα είναι όμως ότι δημιουργείς μια νέα ανάγκη, να παραγγέλνεις (και να πληρώνεις) τις σακούλες σε τακτά διαστήματα.

Ξέρει καμια σας, η κάθε "κασέτα" με σακούλες πόσο διαρκεί περίπου;

 

Εγώ χρειάζομαι γύρω στις 9 κασέτες /6 μήνες. Συνυπολόγισε ότι ο γιος μου είναι 19-20 μηνών σήμερα και 2 μέρες την εβδομάδα λείπει από το πρωί μέχρι το απόγευμα, καθώς τον κρατά η πεθερά μου.

 

Για νεογέννητο νομίζω ότι σε πρώτη φάση είναι ασφαλές να υπολογίζεις 1-2 κασέτες / μήνα σίγουρα, έχει περάσει και καιρός και δεν θυμάμαι!!! Θα τα φρεσκάρω τώρα που περιμένω το δεύτερο και θα πάρω δεύτερο κάδο στάνταρ!!!

 

Αξίζει τον κόπο να τα αγοράζεις όλα αυτά από Amazon. Εγώ παίρνω μια φορά το εξάμηνο μεγάλες συσκευασίες από ανταλλακτικές κασέτες (π.χ. 6 ή 9 τέμάχια) και συνήθως συνδυάζω στην παραγγελία και πάνες ή μωρομάντιλα και συμφέρει τόσο οικονομικά όσο και το ότι έχεις στοκ και ξενοιάζεις για μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Simfono me ta koritsia. O kados einai aparaititos ka iparhei I lisi tou amazon gia ftines kasetes antallaktikes gia sakoules. Einai kalitera apo thema igiinis apo kathe apopsi. Sto exoteriko files mou kai sigeneis to theoroun os must sti lista neogenitou kai to agorazoun sta baby shower. Emeis edo akomi ehoume amfivolies an kai poles files mou to ehoun kai edo stin ellada.

 

To είπα και σε προηγούμενο μήνυμα. Εγώ το αγοράζω σε ΚΑΘΕ φίλη/συγγενή που γεννάει! Το αστείο ήταν πριν 6 μήνες που γέννησε μια φίλη μου στο εξωτερικό και ήρθε Ελλάδα όταν το μικρό ήταν 1 μηνός. Εγώ στο μεταξύ είχα αγοράσει τον κάδο αλλά δεν τους είδαμε αμέσως μόλις έφτασαν, η κοπέλα όμως ήξερε ότι τον αγοράζω συνέχεια οπότε 1 εβδομάδα αφού γύρισαν με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει σε απόγνωση : "Να σου πώ, μήπως έχεις πάρει και για μένα τον κάδο? Δεν την παλεύω και είμαι στο τσακ να τον αγοράσω!". Φυσικά συναντηθήκαμε άμεσα, κυρίως για να της δώσω τον κάδο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρειάζομαι γύρω στις 9 κασέτες /6 μήνες. Συνυπολόγισε ότι ο γιος μου είναι 19-20 μηνών σήμερα και 2 μέρες την εβδομάδα λείπει από το πρωί μέχρι το απόγευμα, καθώς τον κρατά η πεθερά μου.

 

Για νεογέννητο νομίζω ότι σε πρώτη φάση είναι ασφαλές να υπολογίζεις 1-2 κασέτες / μήνα σίγουρα, έχει περάσει και καιρός και δεν θυμάμαι!!! Θα τα φρεσκάρω τώρα που περιμένω το δεύτερο και θα πάρω δεύτερο κάδο στάνταρ!!!

 

Αξίζει τον κόπο να τα αγοράζεις όλα αυτά από Amazon. Εγώ παίρνω μια φορά το εξάμηνο μεγάλες συσκευασίες από ανταλλακτικές κασέτες (π.χ. 6 ή 9 τέμάχια) και συνήθως συνδυάζω στην παραγγελία και πάνες ή μωρομάντιλα και συμφέρει τόσο οικονομικά όσο και το ότι έχεις στοκ και ξενοιάζεις για μήνες.

 

Να διευκρινίσω ότι εγώ έχω τον κάδο της Tommee Tippee και όχι της Angelcare αλλά δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει και μεγάλη διαφορά. Ίσως όμως της Tommee Tippee να είναι προτιμότερος γιατί στην ανάγκη μπορείς να αγοράσεις κασέτες από το mothercare (π.χ. αν ξεχαστείς και δεν παραγγείλεις εγκαίρως...μου έχει τύχει). Νομίζω ότι ο Angelcare δεν υπάρχει σε κανένα μαγαζί στην Ελλάδα, μπορεί να κάνω και λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω ότι εγώ έχω τον κάδο της Tommee Tippee και όχι της Angelcare αλλά δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει και μεγάλη διαφορά. Ίσως όμως της Tommee Tippee να είναι προτιμότερος γιατί στην ανάγκη μπορείς να αγοράσεις κασέτες από το mothercare (π.χ. αν ξεχαστείς και δεν παραγγείλεις εγκαίρως...μου έχει τύχει). Νομίζω ότι ο Angelcare δεν υπάρχει σε κανένα μαγαζί στην Ελλάδα, μπορεί να κάνω και λάθος!

 

Τον έχω βρει σε online shop ελληνικό και σε πάρα πολύ καλή τιμή, καλύτερη από ebay πχ, ανταλλακτικά νομίζω όμως μόνο από εξωτερικό.

 

Πολλά ανταλλακτικά πάντως ρε παιδιά, άλλη μια σκοτούρα. Θα το σκεφτώ, σας ευχαριστώ για τις ιδέες!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω βρει σε online shop ελληνικό και σε πάρα πολύ καλή τιμή, καλύτερη από ebay πχ, ανταλλακτικά νομίζω όμως μόνο από εξωτερικό.

 

Πολλά ανταλλακτικά πάντως ρε παιδιά, άλλη μια σκοτούρα. Θα το σκεφτώ, σας ευχαριστώ για τις ιδέες!

 

Τωρα σου φαινεται βουνο αλλα ειναι το λιγοτερο απο αυτα που θα εχεις να προγραμματισεις ωστε να μην ξεμεινεις : πανες, κρεμα για αλλαγη πανας, γαλα (αν δεν θηλασεις δεν υπαρχει μεγαλυτερη σκοτουρα), γαζες για τον αφαλο και τοσα αλλα!

 

Τουλαχιστον με τις κασετες κι αν ξεμεινεις καποια στιγμη δεν χαθηκε ο κοσμος, αλλα παραγγελνεις ποσοστητες και ξενοιαζεις!

 

Αντιθετως πιστευω οτι αντι για σκοτουρα ο καδος ειναι απο τα πραγματα που σου αφαιρουν μια εννοια και κανουν την καθημερινοτητα με το μωρο λιγι πιο ευκολη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...