Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΜΗΤΡΑΣ-ΚΑΚΗ ΤΥΧΗ Ή ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ?


Recommended Posts

Η ερώτηση μου αφορά στην ξαδέρφη μου και είναι απορία όλης της οικογένειας καθώς έχουμε σκάσει οικογενειακώς!!!

 

Η Β. είναι 45 ετών , υγιής, έχει ήδη ένα παιδάκι 2 ετών, και προχτές γέννησε ένα ακόμη. Σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης συνέβησαν διάφορα ευτράπελα τα οποία εκείνη έβλεπε χαλαρά ( !!! ). Καταρχάς, κατά την διάρκεια του καλοκαιριού, και αφού είχε πάρει σχεδόν 20-25 κιλά μας είπε 2 ή 3 φορές ότι είναι έγκυος και το έχασε τελικά το μωρό. Περιμέναμε να πάει στον γιατρό αλλά εκείνος τηλεφωνικά της έδινε οδηγίες για λήψη φαρμάκων. Κάποια στιγμή που τον επισκεύτηκε της είπε ότι ήταν έγκυος στους 4,5 μήνες και μάλιστα κυοφορούσε δίδυμα , το ένα εκ των οποίων το απέβαλε!!!!! Φυσικά πάθαμε σοκ όλοι και θέλαμε να μάθουμε τι ακριβώς συμβαίνει και τι σημαίνει αυτό. Πάλι χαλαρό το ζευγάρι, έπλεε σε πελάγη ευτυχίας και δεν μας έδωσε λεπτομέρειες. " είναι όλα καλά, ο γιατρός λέει ότι θα γεννήσω μια χαρά!! "

 

Τον τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης τον Ιανουάριο ( η Π.Η.Τ. ήταν 22/02/10 ) , η Β. είδε τον γιατρό 1 φορά...και εμείς αναρωτιόμασταν: " καλά δεν θα έπρεπε να σε βλέπει συχνότερα? " - "Αφού όλα πάνε καλά!!" Ναι , αλλά μιλάμε για μια γυναίκα 45 ετών!!

 

Το Σάββατο και ενώ περιμέναμε 5 ώρες και μόνο ο δικός μου ο σύζυγος ανησυχούσε και ρωτούσε τι έγινε ...βγαίνει ο γιατρός με μια χαρά και φωνάζει τον πατέρα. Εκεί του λέει ότι είχαμε μια επιπλοκή και ο πλακούντας προχώρησε σε όλη την κοιλιακή χώρα, στην μήτρα και σχεδόν στην ουροδόχο κύστη. Μέχρι το απόγευμα αφαιρέθηκε η μήτρα και "σώσαμε" το ουροποιιτικό!!

 

Η Β. είναι αυτή τη στιγμή στην εντατική με συχνή λήψη αίματος για να σταθεροποιηθεί ο αιματοκρίτης,με καλή όμως πορεία και το μωρό ευτυχώς μια χαρά.

 

Η ερώτηση μου είναι: ο γιατρός μου - τον οποίο ενημέρωσα - τον τελευταίο μήνα της κύησης με έβλεπε κάθε εβδομάδα και φυσικά τον ενημέρωνα και πόσες φορές πήγαινα τουαλέτα!!! Δεν είναι ίδια η τακτική όλων των γιατρών??

 

Γιατί έφτασε εκεί το θέμα? έχει κανείς παρόμοια εμπειρία? ( εκτός φυσικά από την χαλαρότητα της Β. που μας εξοργίζει!!!

 

Επίσης στο ωραίο ξενοδοχείο που λέγεται ιασώ , κανείς δεν μας ενημέρωσε τι γινότανε για πέντε ώρες!!!

 

σας ευχαριστώ,

 

Βάσω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καταρχην περαστικα στην ξαδερφη σου και ελπιζω να αναρρωσει γρηγορα!

εχω ακουσει πολλα ασχημα για το ιασω,δυστυχως!

παρομοια εμπειρια δεν εχω αλλα ρε κοριτσακι νομιζω οτι και ο γιατρος εχει τις ευθυνες του!

κατα την αποψη μου φταιει ο γιατρος...επιπλοκες υπαρχουν στην εγκυμοσυνη αλλα για αυτο πηγαινουμε στο γιατρο καθε μηνα για να μπορεσει να τις δει και να τις αντιμετωπισει πριν ειναι αργα..

Link to comment
Share on other sites

Ο τελευταίος μήνας της εγκυμοσύνης ήταν από τις 22 Ιανουαρίου μέχρι τις 22 Φεβρουαρίου, σύμφωνα με την ΠΗΤ.;)

Άρα κάπου μπέρδεψες τους μήνες και το από πότε θα έπρεπε να αρχίσει να τη βλέπει κάθε βδομάδα. Εμένα, πχ και στις τρεις γέννες, οι επισκέψεις ανά βδομάδα, έγιναν στο τελευταίο 15θήμερο της εγκυμοσύνης.

 

Τώρα κατά τα άλλα σαφώς και δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν ο γιατρός της φίλης σου έκανε κάποιους λάθος χειρισμούς καθώς εκτός του ότι δεν γνωρίζουμε τα γεγονότα δεν είμαστε και γιατροί. Ωστόσο, θα ήθελα να σου πω ότι διαβάζοντας την αφήγησή σου, θεώρησα απόλυτα φυσιολογικό το να μη σου πει η ξαδέρφη σου όλες τις λεπτομέρειες που αφορούν στην υγεία της και στην εγκυμοσύνη της. Μπορεί δηλαδή απλά η κοπέλα να μην ήθελε να συζητήσει με τρίτους όλες τιςκινήσεις και ανησυχίες της.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εμενα τον τελευταίο ήνα με είδε μόνο μια φορά. Επίσης 10 μέρες πριν το ΠΗΤ πήγα στην κλινική και με βάλανε στον καρδιοτοκογράφο για καμια ώρα και αφού όλα ήταν καλά ξαναείδα τη γιατρό μου τη μέρα του τοκετού. Άλλοι γιατροι ακολουθούν άλλες τακτικές. Πραγατικά δεν ξέρω τι να σου πω ή τι είναι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

απλά να διευκρινήσω ότι η ημερομηνία που θα έμπαινε για καισαρική ήταν ορισμένη από τέλος Δεκέμβρη. Για αυτό και η απορία μας γιατί, ολόκληρο τον Γενάρη δεν την είδε καθόλου.

 

Σήμερα τουλάχιστον είναι καλύτερα και θα βγει από την ΜΕΘ. Τα λάθη που γίνανε είναι πολλά και φυσικά όλοι όσοι την αγαπάμε αναρωτιόμαστε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απλά να διευκρινήσω ότι η ημερομηνία που θα έμπαινε για καισαρική ήταν ορισμένη από τέλος Δεκέμβρη. Για αυτό και η απορία μας γιατί, ολόκληρο τον Γενάρη δεν την είδε καθόλου.

 

Σήμερα τουλάχιστον είναι καλύτερα και θα βγει από την ΜΕΘ. Τα λάθη που γίνανε είναι πολλά και φυσικά όλοι όσοι την αγαπάμε αναρωτιόμαστε....

 

 

καλη μου μπορεις να πεις το ονομα του γιατρου που αναλαβε την ξαδερφη σου και αν δεν θελεις να το ανεβασεις εδω σε παρακαλω το στελνεις στην αλληλογραφια μου . ευχαρηστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω: στο νοσοκομείο την παρακολουθούσε ο γιατρός; Εδω στις Σερρες οι ιδιώτες γιατροί σε παρακολοθούν στον 8ο ανα 15 ημέρες και στον 9ο ανα εβδομάδα (χωρίς χρέωση), αλλά οι γιατροί του νοσοκομείο μια φορά στον 8ο και μια φορά στον 9ο.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο τελευταίος μήνας της εγκυμοσύνης ήταν από τις 22 Ιανουαρίου μέχρι τις 22 Φεβρουαρίου, σύμφωνα με την ΠΗΤ.;)

Άρα κάπου μπέρδεψες τους μήνες και το από πότε θα έπρεπε να αρχίσει να τη βλέπει κάθε βδομάδα. Εμένα, πχ και στις τρεις γέννες, οι επισκέψεις ανά βδομάδα, έγιναν στο τελευταίο 15θήμερο της εγκυμοσύνης.

 

Τώρα κατά τα άλλα σαφώς και δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν ο γιατρός της φίλης σου έκανε κάποιους λάθος χειρισμούς καθώς εκτός του ότι δεν γνωρίζουμε τα γεγονότα δεν είμαστε και γιατροί. Ωστόσο, θα ήθελα να σου πω ότι διαβάζοντας την αφήγησή σου, θεώρησα απόλυτα φυσιολογικό το να μη σου πει η ξαδέρφη σου όλες τις λεπτομέρειες που αφορούν στην υγεία της και στην εγκυμοσύνη της. Μπορεί δηλαδή απλά η κοπέλα να μην ήθελε να συζητήσει με τρίτους όλες τιςκινήσεις και ανησυχίες της.

 

Θα συμφωνησω με ολα τα παραπανω και θα προσθεσω οτι και γιατρος να ειναι καποιος, παλι δεν μπορει να εκφερει γνωμη, γιατι κανεις δεν ξερει τι ειδε και τι αντιμετωπισε μεσα στο χειρουργειο ο γιατρος της για να παρει αυτην την αποφαση.

 

Η χαλαροτητα της ειναι προσωπικο της θεμα και επιλογη την οποια καλα θα ηταν να σεβαστειτε.

Επιπλεον μπορει να οφειλεται και σε κατι παραπανω που μπορει εκεινη να ξερει για τον εαυτο της και το οποιο να μη θελει να μοιραστει με κανεναν αλλο συγγενη η φιλο της.

 

Το οτι δεν ενημερωσανε για 5 ωρες εμενα δε μου λεει τιποτα.

Πρωτα απ' ολα οταν υπαρχει προβλημα, ο μονος που ενημερωνεται ειναι η ιδια η εγκυος και μονο αν δεν ειναι σε θεση να ενημερωθει, ο συζυγος και αν αυτος δεν υπαρχει ή δεν ειναι εκει καποιος γονιος.

 

Εγω ημουν 20 ωρες στο ιασω και κανενας δεν ενημερωνε τη μητερα μου που ηταν απεξω για τον πολυ απλο λογο οτι ενημερωνομουν εγω η ιδια για την πορεια μου και για τις αποφασεις που επρεπε να παρθουν και ο συζυγος μου που ηταν μαζι μου και ηταν δικη μας επιλογη ποτε και αν θα ενημερωναμε τους φιλους και συγγενεις που περιμεναν.

 

Το να φτασει μια δευτερη εγκυμοσυνη στα 45 σε αφαιρεση μητρας ομολογω οτι δε μου προκαλει και φοβερη εκπληξη για πολλους λογους.

Το οτι εχει γινει συνηθισμενη η κυηση μετα τα 40, δε σημαινει οτι ειναι και ο,τι πιο ασφαλες.

 

Ευχομαι περαστικα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω: στο νοσοκομείο την παρακολουθούσε ο γιατρός; Εδω στις Σερρες οι ιδιώτες γιατροί σε παρακολοθούν στον 8ο ανα 15 ημέρες και στον 9ο ανα εβδομάδα (χωρίς χρέωση), αλλά οι γιατροί του νοσοκομείο μια φορά στον 8ο και μια φορά στον 9ο.

 

Ο γιατρός είναι ιδιώτης, και αυτό που λές και εσύ περίμενα και εγώ...τουλάχιστον τον τελευταίο μήνα, που δεν μπορούσε καν να κάτσει, να την βλέπει συχνότερα!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με ολα τα παραπανω και θα προσθεσω οτι και γιατρος να ειναι καποιος, παλι δεν μπορει να εκφερει γνωμη, γιατι κανεις δεν ξερει τι ειδε και τι αντιμετωπισε μεσα στο χειρουργειο ο γιατρος της για να παρει αυτην την αποφαση.

 

Η χαλαροτητα της ειναι προσωπικο της θεμα και επιλογη την οποια καλα θα ηταν να σεβαστειτε.

Επιπλεον μπορει να οφειλεται και σε κατι παραπανω που μπορει εκεινη να ξερει για τον εαυτο της και το οποιο να μη θελει να μοιραστει με κανεναν αλλο συγγενη η φιλο της.

 

 

Το οτι δεν ενημερωσανε για 5 ωρες εμενα δε μου λεει τιποτα.

Πρωτα απ' ολα οταν υπαρχει προβλημα, ο μονος που ενημερωνεται ειναι η ιδια η εγκυος και μονο αν δεν ειναι σε θεση να ενημερωθει, ο συζυγος και αν αυτος δεν υπαρχει ή δεν ειναι εκει καποιος γονιος.

 

Εγω ημουν 20 ωρες στο ιασω και κανενας δεν ενημερωνε τη μητερα μου που ηταν απεξω για τον πολυ απλο λογο οτι ενημερωνομουν εγω η ιδια για την πορεια μου και για τις αποφασεις που επρεπε να παρθουν και ο συζυγος μου που ηταν μαζι μου και ηταν δικη μας επιλογη ποτε και αν θα ενημερωναμε τους φιλους και συγγενεις που περιμεναν.

 

Το να φτασει μια δευτερη εγκυμοσυνη στα 45 σε αφαιρεση μητρας ομολογω οτι δε μου προκαλει και φοβερη εκπληξη για πολλους λογους.

Το οτι εχει γινει συνηθισμενη η κυηση μετα τα 40, δε σημαινει οτι ειναι και ο,τι πιο ασφαλες.

 

Ευχομαι περαστικα.

 

 

ευχαριστούμε για τις ευχές. Δίκιο έχεις, και με αυτά που ξέρεις, απαντάς όπως θα απαντούσα και εγώ. Δυστυχώς δεν μπορώ και δεν χρειάζεται να μπω σε άλλες λεπτομέρειες. Ενδιαφερόμαστε κάποιοι άνθρωποι που την αγαπάμε, δεν θέλουμε να επέμβουμε στην ζωή της.

 

Η απορία μας είναι, ξαναλέω, αν αυτό έχει συμβεί σε κάποια από εσάς και πώς αντιμετωπίστηκε.

 

 

Ευτυχώς, παρ'όλους τους φόβους για την κύηση μετά τα 40, το μωράκι είναι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...