Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ+ΕΜΒΟΛΙΑ ΠΑΙΔΙΟΥ


kat05

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Μήπως γνωρίζει καμία εγκυούλα τι γίνεται με τα εμβόλια μεγαλύτερου παιδιού κατά τη διάρκεια της κύησης, δηλ. γίνονται κανονικά; Δεν υπάρχει φόβος η μητέρα κυοφορώντας να κολλήσει την ασθένεια από το παιδάκι της, εάν αυτό την περάσει έστω και ελαφρά;

Με απασχολεί διότι η κολλητή μου θα εμβολιάσει την επόμενη βδομάδα το γιό της με το Varilrix (κατά της ανεμοβλογιάς) το οποίο λέει στο διαδίκτυο οτι πρέπει να χορηγείται με τη σύμφωνη γνώμη γιατρού, εάν ο ασθενής έρχεται σε τακτική επαφή με εγκύους! Εκείνη ρώτησε το γιατρό της και της είπε ΟΚ...

Μήπως όμως είναι ρίσκο;; Είναι σε πολύ πρώιμο στάδιο ακόμη, ούτε 2 μηνών...

SOS τα φώτα σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οταν καναμε στον γιο μου το εμβολιο για ιλαρα,παρωτιτιδα και δεν θυμαμαι τι αλλο,ημουν σχεδον στον 8ο μηνα της εγκυμοσυνης μου.Η παιδιατρος τοτε μου ειχε πει οτι το παιδι δεν πρεπει να ερθει σε επαφη με εγκυο στο πρωτα τριμηνο και με παιδι που δεν εχει κανει το πρωτο του εμβολιο.Φανταζοαι οτι κατι παρομοιο θα ισχυει και τωρα.Ας παρει και μια δευτερη γνωμη καλυτερα.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα κάνει στο μεγάλο το ιλαρά-παρωτίτιδα-ερυθρά, ήμουν έγκυος και επειδή δεν έχω περάσει την ερυθρά ρώτησα το γιατρό και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, κάτι που μου φαίνεται λογικό, γιατί με το εμβόλιο το παιδί δεν νοσεί.

Όσο ήμουν έγκυος είχε κάνει και της ανεμοβλογιάς.

Πάντως την υπεύθυνη γνώμη θα την πάρετε από το γιατρό και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμενα η δικια μου παιδιατρος δεν το εκανε της ανεμοβλογιας στον μεγαλο μου γιο οσο ημουν εγκυος το αναβαλλαμε για παν ενδεχομενο και το εκανε αφου γεννησα.Γι αλλη μια φορα επιβεβαιωνεται οτι ο καθε γιατρος κανει τα δικα του!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Η αναβολή μου φαίνεται λογική διότι εάν το παιδί βγάλει με΄τα από κάποιες μέρες εξάνθημα, από εκεί μπορεί να κολλήσει και η μητε΄ρα (ή τουλάχιστον έτσι γράφει το προσπέκτους στο εμβόλιο). Άρα, μήπως είναι ασφαλέστερη η αναβολή του εμβολίου τουλάχιστο μέχρι η μητέρα να έχει περάσει το πρώτο 3μηνο; Μάλλον θα πρέπει να ρωτήσει και παθολόγο ή να το αναβάλλει καλού κακού έτσι κι αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα μανούλες (και μη...)

Αύριο πρόκειται να εμβολιάσω το γιό μου με το Priorix tetra (Ερυθράς-παρωτίτιδας0ιλαράς-ανεμευλογιάς) και βρίσκομαι στην 21 βδομάδα εγκυμοσύνης. Ο γυναικολόγος μου είπε οτι πλέον είναι ΟΚ να το κάνω (το καθυστερήσαμε 2 μήνες έτσι ώστε να μη βρίσκομαι στο πρώτο 3μηνο εγκυμοσύνης) ενώ ο παιδίατρος διαφωνεί με περαιτέρω αναβολή.

Το θέμα είναι οτι διάβασα στο φυλλάδιο του εμβολίου οτι εάν το παιδί αναπτύξει εξάνθημα μετά τον εμβολιασμό, πρέπει να αποφύγει επαφή με εγκύους!

Υπάρχει κάποια σχετική εμπειρία από κάποιον/α; Θυμάμαι να πε΄ρασα ανεμευλογιά αλ΄λα φοβάμαι μήπως κάτι πάει στραβά με τα αντισώματά μου...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Οι παιδίατροι το χαβά τους. Και 9 μήνες να καθυστερήσεις τον εμβολιασμό δεν έγινε και κάτι (το αντίθετο θα έλεγα). Σε λίγο θα μας πούν να κάνουμε το μμρ στα παιδιά μας σε ηλικία 3 μηνών!!!! Και σε μένα η παιδίατρος είχε πει οτι δεν υπάρχει θέμα.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πρωτοδιαβασα σε αυτο το φορουμ για το συγκεκριμενη θεμα,δεν ειχα ιδεα.Ρωτησα τον παιδιατρο μας ,να ειμαι ειλικρινης περιμενοντας οτι κατι τετοιο δε θα ισχυει,μου φανηκε λιγο υπερβολικο.Μου ειπε τελικα προς μεγαλη μου εκπληξη πως η απαγορευση αυτη ισχυει μονο ομως για το ΜΜR (το τριπλο αν δεν κανω λαθος).

Link to comment
Share on other sites

αμα λέει κάτι το φύλλο οδηγιών και οι φωστηρες οι παιδίατροι το αναιρούν με πιάνουν κάτι διαόλια....μα κάτι διαόλια!!!! Ρε είναι δυνατόν να σου το λέει αυτός που το έφτιαξε το εμβόλιο και εσύ να λες οχι δεν γίνεται;;;; και μόνο από το φόρουμ έχουμε περιπτώσεις παιδιών που πέταξαν εξάνθημα που σημαίνει ότι πέρασαν την ασθένεια ελαφρά εκει τι κάνει η έγκυος; πως διασφαλίζεται; θα σε κάνει καλά μετα ο παιδίατρος αμα σπάσει ο διάολος το ποδάρι του; αυτό που πρέπει να τσεκάρετε ειναι τι αντισώματα έχετε προς τις συγκεκριμένες ασθένειες οι οποίες μπορεί να αποβούν επικίνδυνες στην εγκυμοσύνη πχ ιλαρά, ερυθρά κτλ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αμα λέει κάτι το φύλλο οδηγιών και οι φωστηρες οι παιδίατροι το αναιρούν με πιάνουν κάτι διαόλια....μα κάτι διαόλια!!!! Ρε είναι δυνατόν να σου το λέει αυτός που το έφτιαξε το εμβόλιο και εσύ να λες οχι δεν γίνεται;;;; και μόνο από το φόρουμ έχουμε περιπτώσεις παιδιών που πέταξαν εξάνθημα που σημαίνει ότι πέρασαν την ασθένεια ελαφρά εκει τι κάνει η έγκυος; πως διασφαλίζεται; θα σε κάνει καλά μετα ο παιδίατρος αμα σπάσει ο διάολος το ποδάρι του; αυτό που πρέπει να τσεκάρετε ειναι τι αντισώματα έχετε προς τις συγκεκριμένες ασθένειες οι οποίες μπορεί να αποβούν επικίνδυνες στην εγκυμοσύνη πχ ιλαρά, ερυθρά κτλ.

 

To MMR που αναφέρεται συγκεκριμένα, αλλά και τα υπόλοιπα εμβόλια με ζωντανό εξασθενημένο ιό (που είναι μόνο της ανεμοβλογιάς και της γρίππης, για όλα τα υπόλοιπα δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ θέμα μεταδοτικότητας), περιλαμβάνουν τμήματα των ιών από τους οποίους προστατεύουν και για το λόγο αυτό, μετά από μερικές μέρες από τον εμβολιασμό (περίοδος επώασης) το παιδί μπορεί να εμφανίσει συμπτώματα της αρρώστιας. Όμως, ακριβώς επειδή δεν περιλαμβάνουν ολόκληρο τον ιό, αλλά μόνο τμήματα αυτού, ο ιός δεν μπορεί να μεταδοθεί σε άλλους. Αν γινόταν αυτό, δεν θα είχε και νόημα ο εμβολιασμός, n'est-ce pas? άμα εμβολιάζεις έναν και κολλάνε 5, ποιο ακριβώς το νόημα; Το ότι εμφανίζει συμπτώματα της αρρώστιας το ίδιο το παιδί δεν σημαίνει ότι θα κολλήσει η έγκυος απαραίτητα. Γι΄αυτό πουθενά δεν συστήνεται να καθυστερείται ο εμβολιασμός των παιδιών που οι μαμάδες τους είναι έγκυες (αν είχαν συμβεί περιστατικά, ώστε να υπάρχει ανησυχία, θα ήταν επίσημη οδηγία, καμία φαρμακευτική δεν θα αναλάμβανε να πληρώνει τα έξοδα όλων των εγκύων του κόσμου με μεγαλύτερα παιδιά ;))

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

βρε κινκα μου τι εννοείς επίσημη οδηγία; δεν ειναι επίσημη οδηγία το φύλλο οδηγιών ενός σκευάσματος ή εμβολίου; ότι γράφουν εκεί το γράφουν τυχαία; θα τους συνέφερε κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Αυτες τις μέρες είναι να κάνω το Mmr στο παιδί μου αλλα είμαι έγκυος 20 εβδομάδων στο δευτερο, έχω περασει ερυθρα στο γυμνασιο είναι μήπως επικίνδυνο για την εγκυμοσύνη αυτό το εμβόλιο;;; Θα ρωτησω βεβαια τη γιατρό αλλα αγχώθηκα λίγο.

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...