Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Θα ήθελα τη βοήθεια σας.

ο γιος μου, ιδίως όταν ξυπνά το πρωί, έχει μια άσχημη μυρωδιά στο στόμα του, η οποία δεν φεύγει εύκολα.

Δηλαδή, ξυπνά το πρωί, πίνει το γάλα του, πλένει τα δόντια του και όταν πάει στο σχολείο μυρίζει ακόμα το στόμα του.

Είναι κάτι που το είχε από παλιά και η παιδίατρος μου είχε πει τότε ότι είναι ίσως γιατί η απόσταση από το στόμα στο στομάχι του, λόγω ηλικίας, είναι ακόμη μικρή και γι'αυτό μυρίζει. Σημειωτέον ότι πλένει κάθε πρωί τα δόντια του και τη γλώσσα του και δεν έχει κανένα χαλασμένο δόντι ή κάτι άλλο που να με υποψιάζει ότι μπορεί να το προκαλεί. Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι και ο πεθερός μου έχει ένα τέτοιο πρόβλημα αλλά αυτός είναι και 67 χρονών άνθρωπος και έχει και έλκος, που το δικαιολογεί... Δε νομίζω να είναι κληρονομικό....Ο καημένος αισθάνθηκε χτες πολύ άσχημα γιατί η δασκάλα του είπε ότι μυρίζει το στόμα του και πως πρέπει να πλένει τα δόντια του, πράγμα το οποίο κάνει ούτως ή άλλως... :cry::cry:

Δεν ξέρω τί θα μπορούσα να δοκιμάσω ...... είναι 4,5 χρονών και δε νομίζω ότι θα έκανε να χρησιμοποιεί κάποιο στοματικό διάλυμα....

Σκεφτόμουν κανένα φυσικό διάλυμα για μπούκωμα πχ λεμόνι με σόδα , αλλά δεν ξέρω... :?::?::?::?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


....Ο καημένος αισθάνθηκε χτες πολύ άσχημα γιατί η δασκάλα του είπε ότι μυρίζει το στόμα του και πως πρέπει να πλένει τα δόντια του,
εντυπωσιαστικα με τη διακρητικότητα και την ευγενεια της δασκάλας. Ακόμα και αν ήταν ετσι η κατάσταση θα επρεπε να το πει στο γονειο και οχι σε ενα παιδακι 4,5 ετων. :evil::evil:
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας :wink:

τη Δευτέρα θα πάω ούτως ή άλλως στην παιδίατρο για να δει τη μικρή μου κόρη που περνάει ωτίτιδα :cry: . Είναι μια καλή ευκαιρία να της μιλήσω ξανά και για τον Γιάννη.

ilonka 19 συμφωνώ ότι δεν θα έπρεπε η δασκάλα να το πει κατευθείαν στον μικρό αλλά να μιλήσει μαζί μου...τί να πεις :?: Η διακριτικότητα και το τακτ είναι χαρίσματα για τον άνθρωπο...

Όπως λέει και στο άρθρο που διάβασα και που μου έστειλε η Μαρία, δεν θα πρέπει να τον κάνω να αισθανθεί άσχημα και να ντραπεί (όπως έγινε όταν του το είπε η δασκάλα του) Θα δοκιμάσω πιο επιμελή καθαριότητα και επίσης θα κανονίσω να πλένει και το βράδυ τα δόντια του (πράγμα που μέχρι τώρα δεν κάναμε για να είμαι ειλικρινής)

Όταν θα έχω νέα θα σας πω για να ξέρετε και εσείς :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρχει και η πιθανοτητα να φταιει το γαλα που πινει!

Το λεω γιατι κατι παρομοιο μου ειχε πει η μαμα μου οτι εχα παθει οταν ημουν γυρω στα 4 οπως ο γιος σου.Τοτε μου εδινε και επινα το νουνου το κουτι το οποιο μαλλον ηταν πολυ λιπαρο γαλα.Οταν μου αλλαξε γαλα και μου εδωσε ενα πιο ελαφρη εξαφανιστηκε και το προβλημα της

δυσαρεστης αναπνοης!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου απο περισυ ειχε αυτο το προβλημα παρολο που ηταν πολυ τακτικη με τα δοντια της.Η οδοντιατρος μας εδωσε φθοριουχο διαλλυμα αλλα παλι τα ιδια.Φετος που αλλαξαμε τοπο κατοικιας και την πηγα σε αλλη οδοντιατρο σε ενα δοντι ειχε ενα μαυρακι που πηγε να το καθαρισει .Ε λοιπον το δοντι μεσα ηταν χαλασμενο!βρομησε ολο το ιατρειο οταν το ανοιξε!Δεν λεω οτι το ιδιο συμβαινει σε ολους αλλα η αλλη οδοντιατρος δεν ειδε τιποτε στο δοντι αυτο!σημειωνω οτι η οδοντιατρος μας τωρα ειναι παιδο-οδοντιατρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν, τα παιδιά πίνουν γάλα ΝΟΥΝΟΥ kid και ίσως να είναι αυτό που λέει και η Renia ...απλά είναι δύσκολο να αλλάξω γάλα σε αυτή την ηλικία γιατί μια φορά που δοκιμάσαμε φρέσκο, απλά δεν το ήπιανε....

η παιδίατρος που πήγαμε εκτός από λίγο ερεθισμένο λαιμό και λίγο μπουκωμένη μύτη δεν βρήκε κάτι άλλο. Παρόλλα αυτά, μπορεί και αυτό το λίγο να προκαλεί δυσάρεστη αναπνοή... Πάντως μου ξανατόνισε ότι μπορεί να φταίει η μικρή απόσταση του στόματος από το στομάχι και ότι επίσης μπορεί να συμβαίνει γιατί το βράδυ πριν κοιμηθεί πίνει πάντα 1 ποτήρι γάλα, το οποίο αργεί να το χωνέψει λόγω βραδινής ώρας....

Τα ούλα και τα δόντια του είναι σε άριστη κατάσταση (ευτυχώς κληρονόμησε και κάτι καλό από τους γονείς του :lol::lol::lol: )

θα δοκιμάσω επίσης να μπουκώνεται με χαμομήλι γιατί γενικά του έχω μια "αδυναμία" ως βότανο :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...