Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμβόλιο Menveo μινιγγίτιδας για πάνω από 11 ετών


lop

Recommended Posts

κορίτσια ο γιος μου έκλεισε τα 11 τον Νοέμβριο και τότε μου έγραψε ο γιατρός αυτό το εμβόλιο. Ο 1ος γιος μου έκανε το Μinigitec - όλα καλά τότε. Το έκανε καμιά το Menveo στο παιδί της να μου πεί?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν το έχουμε κάνει ακόμα, αλλά μας το έχει γραμμένο κι εμάς η παιδίατρος στο βιβλιάριο για αργότερα. Τώρα μόλις είδα πως θα κυκλοφορήσει και καινούριο κατά της μηνιγγίτιδας Β και άνοιξα σχετικό θέμα. Το Μenigitec έχουμε κάνει κι εμείς προς το παρόν, το οποίο καλύπτει για 10 χρόνια και αφορά τη μηνιγγίτιδα C, όμως η Β είναι πιο επικίνδυνη και μέχρι σήμερα δεν υπήρχε ανάλογο εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια εμένα η μικρούλα είναι 5 ετών και η παιδίατρος μας ζήτησε να κάνουμε το MENVEO, όλα τα υπόλοιπα εμβόλια τα έχουμε κάνει. Μου έκανε εντύπωση ότι το εμβόλιο αυτό απευθύνεται σε παιδιά άνω των 11 ετών (το έκανε google) και το βρήκα. Έχετε ακούσει κάτι;;

Link to comment
Share on other sites

Το Menveo έχει λάβει άδεια στην Ευρώπη από τον ευρωπαϊκό οργανισμό φαρμάκων (ΕΜΕΑ) για τη χορήγησή του σε άτομα > 11 ετών, ενώ αναμένεται η επέκταση της οδηγίας για εμβολιασμό και για ηλικίες > δύο ετών, όπως ήδη έχει γίνει στην Αμερική. Το εμβόλιο σύμφωνα με κλινικές μελέτες έχει αποδειχθεί ανοσογόνο, ασφαλές και αποτελεσματικό.

 

http://www2.keelpno.gr/blog/?p=1472

Link to comment
Share on other sites

Το Menveo έχει λάβει άδεια στην Ευρώπη από τον ευρωπαϊκό οργανισμό φαρμάκων (ΕΜΕΑ) για τη χορήγησή του σε άτομα > 11 ετών, ενώ αναμένεται η επέκταση της οδηγίας για εμβολιασμό και για ηλικίες > δύο ετών, όπως ήδη έχει γίνει στην Αμερική. Το εμβόλιο σύμφωνα με κλινικές μελέτες έχει αποδειχθεί ανοσογόνο, ασφαλές και αποτελεσματικό.

 

http://www2.keelpno.gr/blog/?p=1472

 

 

 

ναι βρήκα κάτι άρθρα επιπλέον για αυτό το θέμα, αλλά μου κάνει εντύπωση που η παιδίατρος βιάστικε ενώ δεν έχει καν δοθεί η έγκριση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...
On 22/5/2018 at 12:16 ΜΜ, anath είπε:

Υπάρχει κάποιος που έκανε πρόσφατα το menveo σε παιδάκι κάτω των 11 ετών;

Το συνταγογραφήσατε ή το αγοράσατε; Ευχαριστώ!

Καλημέρα. Εμείς είχαμε στο πρόγραμμα το menveo αλλά η παιδίατρος προτίμησε να του κανει το nimenrix τον προηγουμενο μήνα. Τωρα έχουμε το boustix polio και τελειώσαμε (12 ετών). Πάντως όλα συνταγογραφουνται κανονικά. Το nimenrix δεν είχε συμμετοχή, ήταν εντελώς δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...