Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

help...rotatek μαζι με το infanrix hexa


nanana

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλημέρα, είναι ένα πόσιμο εμβόλιο που προστατεύει τα βρεφάκια μέχρι και τα δύο τους χρόνια απο γαστρεντερίτιδες ή να τις παιρνάνε πιο ελαφριά.

Νομίζω ότι είναι σε 3 δόσεις αλλά μέχρι πριν ένα χρόνο ήταν προαιρετικό εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites

ωραια ειχα που ειχα αγχος για το 1 θα παρει κι αλλο φαρμακο τωρα? ναι οντως μου πε οτι ειναι ποσιμο.στον 1ο μου γιο πριν 2 χρονια ακριβως δεν το χαμε κανει γιαυτο μου φανηκε περιεργο γιατι ειναι και η ιδια παιδιατρος δεν αλλαξα. και ειναι και λιγο μπουκωμενος ο μικρος θα τα παιξει το κακομοιρο.

Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε γιατί εμείς το κάναμε και πριν 3μιση χρόνια στο μεγάλο μου και πριν 1 χρόνο στο μικρούλη μας.

Αλλά βέβαια μας ρώτησε πριν γιατί δεν είναι από τα απαραίτητα εμβόλια.

Με το καλό ο εμβολιασμός σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Ψαξτο λιγο γιατι πολλοι παιδιατροι δεν το συνιστουν ανευ λογου, κανει πολλες παρενεργειες. Συνηθως το συστηνουν μονο αν πρεπει το παιδι να παει οπωσδηποτε βρεφονηπιακο και θα εκτεθει πολυ σε γαστρεντεριτιδες. Υπαρχουν ηδη τοπικ με θεμα το εμβολιο γαστρεντεριτιδας.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το Hexa κάνει 6 εμβόλια μαζί, το έβδομο σε απασχολεί; Δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα, ο οργανισμός μας μπορεί να ανταποκριθεί σε πολλαπλές "εισβολές".

 

Κι εμείς μαζί με το Hexa κάναμε το Rotateq, κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

μηπως επειδη εχω και τον μεγαλο γιο 2 χρονων γιαυτο θελει να το κανω στον μικρο? γιατι παιδικο δεν πηγαινει αλλα ολο και κατι μας φερνει απο παιδικες χαρες κλπ. βασικα μονο γαστρεντεριτιδες φερνει τιποτε αλλο δεν ειχαμε μεχρι τωρα...

δε ξερω γιατι με εχει πιασει φοβια με τον μικρο...στον 1ο δεν ειχα καμια φοβια και οντως ποτε δεν ειχαμε καμια παρενεργεια...αντε να δουμε τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καλυπτει ολες τις γαστρεντεριτιδες το εμβολιο και δυστυχως εχει πολλες. Κι εμεις απο περσι ολο τετοιες κολλαμε αλλα ευτυχως λογω θηλασμου τα παιδια τα περνανε στο ποδι. Περιεργως εγω τους κολλαω περισσοτερο παρα ο μεγαλος εμας. Αλλα οπως ειπα λογω αντισωματων και οι δυο τις περνανε πολυ ελαφρα. Αυτη τη φορα (τωρα την περασαμε παλι) λιγο εμετο το πρωτο βραδυ και μετα τιποτα, χοροπηδανε σαν κατσικια ολη μερα. Αλιμονο σε μενα! :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα κάναμε και εμείς και τα δύο αυτά μαζί.Δεν το κάνουν όλοι οι παιδιάτροι γενικώς γιατί δεν είναι υποχρεωτικό.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

εμεις οταν καναμε το ροτατεκ στον μεγαλο, εμγαλε αιμα στα κακα του μετα απο 5 μερες. Εκτοτε εχουμε ενα σωρο προβληματα γαστρεντερολογικα. φυσικα, η παιδογαστρεντερολογος δεν με αφησε να κανω τη 2η και 3 δοση στον μεγαλο. μετα απο οτι ειχα μαθει, αποσυρθηκε το ροτατεκ και τωρα βλεπω απο εσας οτι το κανουν κανονικα.ο ομοιοπαθητικος που ειχα ρωτησει πρν απο 1,5 χρ, ηταν πεπεισμενος οτι για τα προβληματα που ακομα αντιμετωπιζουμε φταιει το ροτατεκ. ευτυχως, ο παιδιατρος εκανε στην μικρη μου τωρα το infanrix, αλλα φυσικα ουτε που μου προτεινε το rotatek

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Aυτό το infanrix hexa κανονικά πότε το κάνουνε? Είναι από τα υποχρεωτικά εμβόλια?

 

Επειδή είδα πως ρώτησες και στο άλλο θέμα.Μπορεί εναλλακτικά να κάνατε το 5απλό εσείς αντί αυτού. Δεν το κάνουν όλοι οι γιατροί το 6πλο.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Nαι, εμείς κάναμε το πενταβάκ για πρώτο για αυτό και μου έκανε εντύπωση. Αρα αυτό δεν θα το κάνουμε, σωστά? Ρωτάω γιατί δεν διαβάζω και τα καλύτερα για αυτό το εμβόλιο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...