Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιδημία ιλαράς


sporiklos

Recommended Posts

Σήμερα στο Σκαι μια ιατρός ενημέρωσε ότι αναμένεται επιδημία ιλαράς στην Ευρώπη και συνέστησε να εμβολιαστούν όσα παιδιά δεν έχουν κάνει το αντίσστοιχο εμβόλιο. Δυστυχώς όμως την είδηση την άκουσε η μητέρα μου οπότε δεν ξέρω ακριβώς τι είπε η ιατρός. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι φαίνεται να είπε ότι τα μωρά μέχρι 4 μηνών έχουν κάνει ήδη την πρώτη δόση του εμβολίου. Επειδή με πανικόβαλλε λίγο η μητέρα μου κοίταξα το βιβλιάριο του μικρού (15 μηνών) και είδα ότι στις αρχές Νοεμβρίου έχουμε την πρώτη δόση.

Μπορει κάποια μανούλα να μου πει αν το μικρό της είχε κάνει το εμβόλιο πριν τους 15 μήνες και γενικά έχετε ενημερωθεί για την επιδημία από τον παιδίατρό σας.

Με μία πρόχειρη έρευνα στο νετ βρήκα αυτό :

 

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231134644

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το εμβόλιο της ιλαράς-παρωτίτιδας- ερυθράς λέγεται MMR και δεν έχω ακούσει να έχει γίνει σε παιδί μικρότερο των 15 μηνών, τουλάχιστον στην Ελλάδα. Τα δικά μου και τα δύο σε αυτή την ηλικία το κάνανε.

 

Μην ανησυχείς, η επιδημία, σε όποια μορφή υπάρξει, δεν πρόκειται να ενσκύψει στη χώρα μας από τη μία μέρα στην άλλη. Αν το κάνετε κανονικά, όπως το έχετε προγραμματισμένο, πιστεύω πως δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα. Λογικά, το παιδί που εμβολιάζεται με το συγκεκριμένο, πρέπει να δημιουργεί γρήγορα αντισώματα για τις ασθένειες, δεδομένου ότι έχει μόνο μία επαναληπτική δόση, η οποία γίνεται στα 5 έτη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση μετά είδα ότι συζητείται αλλού αυτό το θέμα.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...