Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταξίδι με μωράκι 2 μηνών στο εξωτερικό


Recommended Posts

Κορίτσια από την εμπειρία σας. Πόσο εφικτό το θεωρείτε ένα ταξίδι με μωράκι 2.5 μηνών στη μέση του χειμώνα σε χώρα του εξωτερικού; Δεν πάμε ακριβώς για διακοπές. Θα γίνει μια συνάντηση της οικογένειας του άντρα μου που είναι διασπαρμένη σε διάφορες χώρες ( αδέρφια, γονείς κλπ ο καθένας είναι αλλού) και οι συγγενείς θέλουν να δουν το μωρό. Το ταξίδι θα είναι περίπου 1.5 ώρα με το αεροπλάνο και 3 ώρες με λεωφορείο ή αυτοκίνητο ( αυτοκίνητο μάλλον, υποθέτω θα έρθουν να μας πάρουν). Εμένα μου φαίνεται δύσκολο, χωρίς να έχω την εμπειρία. Για γράψτε μου κι εσείς. Μας έχουν φάει να πάμε, αλλά μάλλον χλωμό το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προσωπικα το θεωρω ανεφικτο!Εγω ουτε μεχρι την Αθηνα δεν πηγα απο Θεσ/νικη! Βεβαια ο καθενας θα σου πει κατι διαφορετικο. Αλλα τοσο μικρο μεσα στο αεροπλανο (κλειστος χωρος) χειμωνιατικα με τοσες ιωσεις δεν θα το διακινδυνευα! Μεγαλη ταλαιπωρια πιστευω και για το μικρο και για σας.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι το χειμώνα πήγαμε διακοπές στη Δρέσδη με τον 3 μηνών γιό μας και περάσαμε υπέροχα! Φέτος έχουμε κλείσει Βαρκελώνη και βέβαια ο μικρός θα είναι μαζί μας!

Θέλει καλή οργάνωση, διάθεση και όλα είναι εφικτά. Θα χρειαστείς σίγουρα το πλαστικό κάλυμα στο καρότσι.Φτιάξε λίστα με τα πράγματα που θα χρειαστείς στο ταξίδι μαζί σου και υπολόγισε τυχόν καθυστερίσεις αεροπλάνων. Για παράδειγμα εμείς πέσαμε στην κακοκαιρία που είχε κλείσει το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης και μείναμε σχεδόν 2 μέρες εκεί. Ο μικρός δεν κατάλαβε τίποτα, τον είχα στο μάρσιπο, θήλαζε και κοιμόταν. Ο θηλασμός πολύ μας βόλεψε γενικά! Έτοιμο ζεστό γάλα ανά πάσα στιγμή, απολυμασμένο και σε βολική συσκευασία!

Να έχεις υπόψη σου ότι στο εξωτερικό τα πράγματα είναι πιο οργανωμένα. Στη Γερμανία τουλάχιστον, παντού υπήρχαν χώροι που μπορούσες να του αλλάξεις πάνα. Αν και το χιόνι ήταν στους 30 πόντους οι δρόμοι δεν έκλεισαν καθόλου.Με το καρότσι μπορούσες άνετα να ανέβεις στα μέσα μαζικής μεταφοράς... Ακριβώς όπως εδώ δηλαδή :-Ρ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θεωρω πως ειναι ανεφικτο, αλλα νομιζω πως ειναι κομματακι δυσκολο. ;) Το λεω σκεφτομενη το δικο μου νινι που αν το πιασει γκρινια και μιρλα δεν σταματα ο κοσμος να γυρισει τουμπα.

Π.χ. για εμενα ενα ταξιδι με αεροπλανο και δη με το μωρο να κλαιει, φανταζει κινεζικο βασανιστηριο.

ΑΛΛΑ.....

Αν θελετε πολυ να το κανετε, πιστευω υπαρχουν ωραια "tips" για αναιμακτο ταξιδι. ;)

Διαλεχτε ωρα που το μωρο προτιμα να κοιμαται. Ειναι πιο ευκολο να ταξιδεψεις με ενα μωρο που παιρνει ησυχα τον υπνακο του παρα με ενα μωρο στην πιο "κινητικη" φαση της ημερας που θελει παιχνιδια, συνεχη απασχοληση κλπ.

Επισης εχε μαζι σου ενα σακιδιο με πραγματα που μπορει να το απασχολησουν οπως παιχνιδακια, κουδουνιστρες αλλα και με το γαλατακι του μωρου (αν δεν θηλαζεις). Πολλες πανες και αλλαξιες νομιζω ειναι απαραιτητες σε αυτη την ηλικια, ετσι ωστε το μωρακι να αισθανεται καθαρο αλλα και να μπορεσει να αλλαξει ρουχα σε περιπτωση που κρυωσει, ζεσταθει κλπ.

Εξωτερικο με το παιδι δεν εχω παει και ουτε εχω "οργωσει" τη χωρα στα ταξιδια :mrgreen: Αλλα εχω κανει μεχρι 4.5 ωρες ταξιδι με τη μπουμπου μου και κυλησαν ομαλα τα πραγματα.

 

Για να συνοψισω: ΕΓΩ δεν θα το εκανα. ΕΣΥ αν θεωρεις πως μπορεις να ανταπεξελθεις χωρις να γινεις σωματικα και ψυχολογικα ρακος, να το κανεις.

Ο παιδιατρος μας παντως οποτε τον ρωταω για τετοιου ειδους ζητηματα (ταξιδια, βολτες), μου απαντα να κανω ο,τι θα εκανα και στην προ παιδιου εποχη και απλα να συμπεριλαβω στις δραστηριοτητες μου πως κουβαλαω μαζι ενα πλασματακι. Δεν μας εχει απαγορευσει δηλαδη ταξιδια, μπανια το καλοκαιρι, βολτες κλπ.

 

Καλα να περασετε και να βγαλετε πολλες - πολλες φωτο να τις δειχνετε στο μπεμπονι οταν μεγαλωσει για να δει τι κοσμογυριστρουλα ηταν απο μωρακι!! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιιζω ειναι υκολοτερο ενα ταξιδι με ενα τοσο μωρο παρα με μεγαλυτερο 1-3 που δεν μπορεις να το κουμανταρεις αν θελει να κανει κατι διαφορετοκο απο σενα!2,5 η θα κοιμαται η θα τρωει η στη χειροτερη να κλαει !Γνωμη μου να πας και εφ οσον θα πας σε συγγενεις να σου εχουν βρει και ενα παιδιατρο γιαν παν εενδεχομενο και να χεις το κεφαλι σου ησυχο!Το μωρακι σου εχει ερθει η εισαι ακομη εγκυος?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι υπερ του να το παρεισ! Και εγώ με το μπέμπη ταξίδεψα μόνη μου από Ηράκλειο Αθήνα όταν ήταν 3 μηνών και ήταν απόλυτα ήσυχος και συνεργάσιμος! φαγαμε στο αεροδρόμιο, αλλάξαμε πάνα και με το μάρσιπο τον είχα συνέχεια πάνω μου χωρίς να αγχώνομαι! Είχα και το καρότσι γιατί είχα αναμονή τρεισ ώρεσ τις οποίες κοιμόταν του καλού καιρού! Και αν μετά πάτε και με αμάξι θεωρώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα! Γενικώς είμαι υπέρ του να πέρνεις το παιδί παντου (καλά με μέτρο δε θα το πάρω δηλαδή σε κλαμπ αλλά σε ένα ταξίδι τέτοιου τύπου ναι!) γιατί κοινωνικοποίηται! Εμένα τουλάχιστον τρεις φορές που πήγα Αθήνα από Κρήτη στους 2,3 και 6 μήνες παρότι υπήρχε μια σχετική ταλαιπωρία για το παιδί μόνο τη πρώτη μέρα είχε λίγο γκρίνια μέχρι να συνιθίσει! μετά έβλεπε και συνέχεια άλλα ατομα και του άρεσε! Απλά θέλει οργάνωση ως προς το τι θα πάρεις στη τσάντα μαζί σου, βιβλιάρια κλπ κλπ!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΠΑΣ!!!!Εγώ ταξιδεύω με τα παιδιά από 30 ημερών (με άλλον έναν ενήλικα) με 2 πτήσεις 3 φορές το χρόνο. Οργάνωση χρείαζεται και τίποτα άλλο, και όπως είπε και μιά αλλη κοπέλα όσο πιο μικρά τόσο πιο εύκολα:lol:. Δεν σου λέω ότι θα έιναι λες και πας βόλτα στο πάρκο αλλά δεν είναι κάτι το τραγικό. Εάν το θέλει πολύ ο άντρας σου μην του το στερήσεις, κρίμα, θα είναι όλοι του η οικογένεια μαζεμένη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα εγώ είχα πάρει το γιο μου 2,5 μηνών στο εξωτερικό όπου ήμουν και φοιτήτρια. το μωρό δε κατάλαβε τίποτα στο αεροπλάνο του είχα δώσει γάλα στην απογείωση και στην προσγείωση για τα αυτάκια του και όλα καλά.

το έπαιζε και κοιμισμένος στον έλεγχο και γλυτώσαμε το βάλε βγάλε στο καρότσι !!

γνώμη μου κι εμένα να πάτε και να περασετε τέλεια!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...