Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιτετανικο εμβολιο σε ενηλικες


Χαρα-Μαρια2

Recommended Posts

Καλησπερα, γνωριζει καμμια για δοσεις εμβολιου αντιτετανικου, σε ενηλικες που το εκαναν παλια και δεν εκαναν αναμνηστικη δοση? Εγω το εκανα μια φορα μικρη, δεν εκανα αναμνηστικη, 12 χρονια μετα στο Πανεπιστημιο εκανα μια δοση (οχι ολο το σχημα), δεν εκανα παλι την αναμνηστικη. Περασαν 16 χρονια.

 

Μετα απο πολλους τραυματισμους που ειχα τα τελευταια 2 χρονια στας εξοχας, και 3 ορους (!!), λεω να το κανω αλλα εχω παει σε 2 γιατρους και μου λενε διαφορετικα: ο ενας, οτι πρεπει να κανω μια δοση, αναμνηστικη, και ο αλλος, ολο το σχημα απο την αρχη. Πηρα στο ΚΕΕΛΠΝΟ και μου ειπαν ο,τι λεει ο γιατρος σας. Καμμια που το εκανε προσφατα και γνωριζει για τις δοσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Την τύφλα μου δεν ξέρω, φιλενάδα. Περιμένω να μάθω κι εγώ.

Θυμάμαι ότι η παιδίατρος μας είχε θυμίσει τελευταία ότι πρέπει να το ανανεώνουμε εφ' όρου ζωής, νομίζω κάθε 10 χρόνια, αλλά τώρα που το αφήσαμε, δεν ξέρω τι γίνεται.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Την τύφλα μου δεν ξέρω, φιλενάδα. Περιμένω να μάθω κι εγώ.

Θυμάμαι ότι η παιδίατρος μας είχε θυμίσει τελευταία ότι πρέπει να το ανανεώνουμε εφ' όρου ζωής, νομίζω κάθε 10 χρόνια, αλλά τώρα που το αφήσαμε, δεν ξέρω τι γίνεται.

 

Τα ιδια...και καλα εμεις, οι γιατροι ομως γιατι να μην ξερουν. :mrgreen:

Μαλλον πρεπει να παρω και...τριτη γνωμη απο γιατρο για το ζητημα....

Εμ βολτες στην εξοχη ηθελα... Δεν περιοριζομουν στο τριγωνο Ακροπολη-Θησειο-Μοναστηρακι?

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το κάναμε πριν πέντε χρόνια περίπου μαζι με τύφο και διυθεντερια(ετςι το λένε;) οταν πήγαμε καπου διακοπές και μου είπαν να παω σε 10 χρόνια παλι

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το κάναμε πριν πέντε χρόνια περίπου μαζι με τύφο και διυθεντερια(ετςι το λένε;) οταν πήγαμε καπου διακοπές και μου είπαν να παω σε 10 χρόνια παλι

 

Δηλ εκανες μια δοση (και μετα σε 10 χρονια παλι), οχι 3 σε διαστημα 10 μηνων (μια στην αρχη, μια σε ενα μηνα και μια σε 10 μηνες-μετα καθε 10 χρονια). Καλα καταλαβα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλ εκανες μια δοση (και μετα σε 10 χρονια παλι), οχι 3 σε διαστημα 10 μηνων (μια στην αρχη, μια σε ενα μηνα και μια σε 10 μηνες-μετα καθε 10 χρονια). Καλα καταλαβα?

 

Ναι μπράβο

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το κάναμε πριν πέντε χρόνια περίπου μαζι με τύφο και διυθεντερια(ετςι το λένε; ) οταν πήγαμε καπου διακοπές και μου είπαν να παω σε 10 χρόνια παλι

Διφθερίτιδα λέγεται ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, γνωριζει καμμια για δοσεις εμβολιου αντιτετανικου, σε ενηλικες που το εκαναν παλια και δεν εκαναν αναμνηστικη δοση? Εγω το εκανα μια φορα μικρη, δεν εκανα αναμνηστικη, 12 χρονια μετα στο Πανεπιστημιο εκανα μια δοση (οχι ολο το σχημα), δεν εκανα παλι την αναμνηστικη. Περασαν 16 χρονια.

 

Μετα απο πολλους τραυματισμους που ειχα τα τελευταια 2 χρονια στας εξοχας, και 3 ορους (!!), λεω να το κανω αλλα εχω παει σε 2 γιατρους και μου λενε διαφορετικα: ο ενας, οτι πρεπει να κανω μια δοση, αναμνηστικη, και ο αλλος, ολο το σχημα απο την αρχη. Πηρα στο ΚΕΕΛΠΝΟ και μου ειπαν ο,τι λεει ο γιατρος σας. Καμμια που το εκανε προσφατα και γνωριζει για τις δοσεις?

 

Οταν ο τραυματίας είναι καλυμμένος με τον αντιτετανικό εμβολιασμό (τρεις αρχικές δόσεις + αναμνηστική δόση κάθε δέκα χρόνια), δεν χρειάζεται χορήγηση αντιτετανικού ορού. Ενώ, στην περίπτωση που το ιστορικό του εμβολιασμού είναι άγνωστο ή ο εμβολιασμός δεν είναι πλήρης, πρέπει να χορηγηθεί οπωσδήποτε αντιτετανικό εμβόλιο, είτε πρόκειται για μικρό, καθαρό τραύμα είτε για ρυπαρό. Ο αντιτετανικός ορός χορηγείται συμπληρωματικά με το εμβόλιο σε ρυπαρά τραύματα σε άτομα με άγνωστο ή ανεπαρκές εμβολιαστικό ιστορικό.

 

Για την προφύλαξη από τον τέτανο σε περίπτωση τραυματισμού, πρέπει να γίνουν τα εξής:1.Ανεξάρτητα από το επίπεδο ανοσοποίησης του ατόμου, κάθε επιμολυσμένο τραύμα θα πρέπει να απολυμαίνεται σωστά και να απομακρύνονται τυχόν νεκρωμένοι ιστοί. 2.Θα πρέπει να ληφθεί ιστορικό εμβολιασμού για να εκτιμηθεί η ανάγκη χορήγησης αντιτετανικής ανοσοσφαιρίνης και εμβολίου. 3.Σε περίπτωση ατελούς ιστορικού και ρυπαρού, επιρρεπούς στον τέτανο τραύματος, θα πρέπει να χορηγηθεί HATIG, έχοντας υπʼόψιν το χρόνο που παρήλθε από τον τραυματισμό. Εάν έχουν περάσει πάνω από 72 ώρες, δεν υπάρχει κλινικό όφελος από τη χορήγησή της.

4.Ταυτόχρονα με τη χορήγηση ανοσοσφαιρίνης (στην περίπτωση, επομένως, ατελούς ιστορικού ή μη επαρκούς εμβολιασμού), θα πρέπει να ξεκινήσει ενεργητική ανοσοποίηση χορηγώντας μια δόση αντιτετανικού εμβολίου κατά τη στιγμή του τραυματισμού και έπειτα να χορηγηθούν όσες δόσεις χρειάζονται για να ολοκληρωθεί η ανοσοποίηση. Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό για ορισμένες ομάδες πληθυσμού, όπως οι εργαζόμενοι σε περιβάλλον υψηλού κινδύνου προσβολής από τέτανο, οι ηλικιωμένοι και οι κάτοικοι αγροτικών περιοχών (όπου είναι πιθανότερη η επαφή με περιττώματα ζώων).

 

Για περισσοτερες πληροφοριες http://www.keelpno.gr/el-gr/νοσήματαθέματαυγείας/λοιμώδηνοσήματα/νοσήματαπουπρολαμβάνονταιμεεμβολιασμό/τέτανος.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι ειναι. Καλα εκανες και τα δημοσιευσες. Τα ειχα διαβασει βεβαια αλλα δε λεει αν εχεις εμβολιαστει στο παρελθον, και περασουν πανω απο 10 ετη, αν θελεις ολο το σχημα απο την αρχη η μια δοση.

 

Παντως να ξερετε οτι σε μικρα τραυματα σε καποιον που εχει εμβολιαστει μικρος, συνηθως κανουν μονο τον ορο. Για να μη μιλησω για νοσοκομο εκει που πηγα να κανω τον ορο, που μου ειπε οτι ΠΟΤΕ δεν εχει κανει το εμβολιο και οτι κανει ορο καθε φορα που χτυπαει. Αυτο εινα πολυ κακο γιατι περιεχει πραγματικη ανθρωπινη ανοσοσφαιρινη, απο ατομα που εχουν νοσησει μεσα.

 

Καλο ειναι να ειμαστε ολοι εμβολιασμενοι, γιατι η νεα οδηγια του ΠΟΥ λεει οτι "καθε τραυμα μικρο η μεγαλο απο μεταλλικο αντικειμενο" μπορει να εχει τετανο. Να φανταστειτε τωρα χτυπησα (παλι.....) σε ενα σιδερενιο καδο, μη σκουριασμενο, στο γραφειο, δεν εκανα ορο, και τωρα περιμενουν αλλες 20 μερες για να μου κανουν το εμβολιο.

Link to comment
Share on other sites

(τρεις αρχικές δόσεις + αναμνηστική δόση κάθε δέκα χρόνια), .

 

 

επειδη με απασχολησε προσφατα το θεμα με αυτο το εμβολιο, τελευταια δοση αυτου του εμβολιου εκανα πριν απο 27 χρονια απο οτι ειδα στο βιβλιαριο που ειχα οταν ημουν μικρη...συνολικα εχω κανει 4 δοσεις με τελευταια αυτη πριν...αρκει μια δοση τωρα ή πρεπει να κανω το σχημα απο την αρχη?? τρεις αρχικες δοσεις απο την οποια ηλικια εναρξης ή της προσφατης ενηλικης ζωης εννοεις??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

επειδη με απασχολησε προσφατα το θεμα με αυτο το εμβολιο, τελευταια δοση αυτου του εμβολιου εκανα πριν απο 27 χρονια απο οτι ειδα στο βιβλιαριο που ειχα οταν ημουν μικρη...συνολικα εχω κανει 4 δοσεις με τελευταια αυτη πριν...αρκει μια δοση τωρα ή πρεπει να κανω το σχημα απο την αρχη?? τρεις αρχικες δοσεις απο την οποια ηλικια εναρξης ή της προσφατης ενηλικης ζωης εννοεις??
οποια ηλικια εναρξης ή της προσφατης ενηλικης ζωης εννοεις??

 

Magdoulini σε αυτή τη περιπτωση θα κανεις τη μια δοση του εμβολίου,μονο σε περιπτωση τραυματισμου θα το επαναλάβεις μαζι με τον αντιτετανικο ορο και ανοσοσφαιρινες (μεσα σε 72 ωρες όμως από τον τραυματισμο.)Οι τρεις αρχικες δοσεις αφορουν την ηλικια (λογικα παιδικη)κατά την οποια εγινε η πρωτη ανοσοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...