Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προωράκι 33 εβδομαδων και 5 ημερων


Recommended Posts

Καλημέρα, προσπαθώ μέρες να ανοίξω θέμα αλλά όλο κάτι λάθος κάνω!!

Η μικρούλα μου γεννήθηκε πριν 8 μέρες 33+5 εβδομάδων 1900 βάρος έκανε αναπνευστική δυσχέρια κ έμεινε 3 μερες με οξυγόνο την πέμπτη μέρα ξεκίνησαν να την ταιζουν με σωληνάκι 2ml μετά 5ml και χθες ήμασταν στα 15ml έκανε κ εναν ελαφρύ ίκτερο 11,5 χθές τελείωσε η αντιβίωση και είπαν οτι απο τη μενν 3 θα την πανε στη μενν 2 μαλλον σήμερα!είμαστε στο μητέρα κ ήθελα να ρωτήσω όσως το περάσατε πόσες μερες θα κάνει να φαει με μπιμπερο γιατι ακιμα με σωληνακι την εχουν, σημερα μου ειπαν αν θελω να της παω πιπιλα γιατι γκρινιαζει απο πεινα μαλλον, χθες ηταν 1930γραμ!ποτε θα το παρω το κοριτσι μου;κοριτσια δεν αντεχω αλλο εχω υποστει μεγαλο σοκ, δε μπορω να κοιμηθω δεν αντεχω να τη βλεπω ετσι...πειτε μου τις εμπειριες σας και απο το μητερα κ απο τη διαδικασια των θερμοκοιτιδων γιατι οποιος δε το εχει ζησει δε το καταλαβαινει...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


Δεν είχα ευτυχώς ανάλογη εμπειρία, αλλά καταλαβαίνω πόσο σοκαριστικό είναι όλο αυτό. Καλό κουράγιο εύχομαι και γρήγορα με το μωράκι σας σπίτι σας... :-)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωρακι και με το καλό να πατε στο σπίτι σας.

Εμενα το δικό μου προωρακι εχει κλεισει πλέον τα 15 οποτε δεν θυμαμαι πολλα. Πιπιλα μου ειχαν ζητήσει και εμενα αλλα όχι επειδή πειναει αλλα για να μαθει να κανει θηλαστικές κινήσεις. Αν θυμάμαι καλα, δεν εμεινε πολύ στο νοσοκομείο από την ώρα που σιτιζόταν με μπιμπερο και επαιρνε ικανοποιητικα βαρός. Εμεις την πήραμε στο σπιτι όταν εγινε 2120 περιπου. (βαρος γεννησης 1570)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, προσπαθώ μέρες να ανοίξω θέμα αλλά όλο κάτι λάθος κάνω!!

Η μικρούλα μου γεννήθηκε πριν 8 μέρες 33+5 εβδομάδων 1900 βάρος έκανε αναπνευστική δυσχέρια κ έμεινε 3 μερες με οξυγόνο την πέμπτη μέρα ξεκίνησαν να την ταιζουν με σωληνάκι 2ml μετά 5ml και χθες ήμασταν στα 15ml έκανε κ εναν ελαφρύ ίκτερο 11,5 χθές τελείωσε η αντιβίωση και είπαν οτι απο τη μενν 3 θα την πανε στη μενν 2 μαλλον σήμερα!είμαστε στο μητέρα κ ήθελα να ρωτήσω όσως το περάσατε πόσες μερες θα κάνει να φαει με μπιμπερο γιατι ακιμα με σωληνακι την εχουν, σημερα μου ειπαν αν θελω να της παω πιπιλα γιατι γκρινιαζει απο πεινα μαλλον, χθες ηταν 1930γραμ!ποτε θα το παρω το κοριτσι μου;κοριτσια δεν αντεχω αλλο εχω υποστει μεγαλο σοκ, δε μπορω να κοιμηθω δεν αντεχω να τη βλεπω ετσι...πειτε μου τις εμπειριες σας και απο το μητερα κ απο τη διαδικασια των θερμοκοιτιδων γιατι οποιος δε το εχει ζησει δε το καταλαβαινει...

Σάντρα να σου ζήσει το μωράκι σου! Θυμάμαι που σου είχα απαντήσει κ σε άλλο ποστ όταν ακόμα ήσουν έγκυος! Αυτό που ζεις, ναι είναι το πιό δύσκολο- όμως έχε πίστη στο μωράκι σου κ όλα θα πανε καλά! Θέλει υπομονή τώρα κ θετική σκέψη. Η δικιά μου γεννήθηκε 30 εβδομάδων, 1.500 γραμμάρια, έμεινε συνολικά 50 μέρες στη μονάδα, την πήραμε 2400. Με μπιμπερό ξεκίνησε δειλά στα 1900 γρ. σε συνδυασμό με ρινοκαθετήρα. Κάθε μερα βελτιωνόταν κ λίγο, μεχρι που αφαιρεσαν τον καθετήρα! Κάνε υπομονή,θα περασει ο καιρός. Δε νομίζω να μείνετε πολύ.. Με το κσλό να την παρετε σπίτι σας! (Εμεις στο ιασώ είμασταν)

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sandra1984, καλησπέρα. Να σου ζήσει η κόρη! Δεν έχω παιδιά ακόμα, αλλά έχω δύο ανιψάκια, διδυμάκια, που γεννήθηκαν 2130γρ. η μία και 1870γρ. ο άλλος. Γεννήθηκαν στο μητέρα, κι έμειναν μέσα για 2,5 εβδομάδες η μεγάλη, και για 3 εβδομάδες ο μικρός. Όλοι τότε είχαμε αγωνία που ήταν τα μικρά μέσα, και μάλιστα σε διαφορετικές ΜΕΝΝ, και είχαμε και πολύ περιέργεια, γιατί όλοι οι υπόλοιποι πλην των γονιών, δεν τα είχαμε δει!!! Περιμέναμε τόσους μήνες και μείναμε με την περιέργεια!:P

Αυτή τη στιγμή είναι 4 χρόνων, και έχουν γίνει δύο "ανηποφορούλια" αγριοκάτσικα, όπως τα λέω εγώ!:P

Μη στενοχωριέσαι, και η αδερφή μου τότε, όπως μας έλεγε, που τα έβλεπε με σωληνάκια, ορούς από το κεφάλι, σκουφάκια για να ζεσταίνονται, και άλλα τέτοια που το καθένα χρειαζόταν, δεν ήταν ό,τι πιο ευχάριστο, αλλά υπομονή, θα περάσει ο καιρός, και δε θα θυμάσαι τίποτα μετά.

Τη μικρή την είχαν σε δίαιτα :roll: γιατί είχε παραπάνω βάρος απ' ό,τι θα έπρεπε για τους πνεύμονές της, ενώ ο μικρός ξεκίνησε με 5ml την πρώτη μέρα, και μέρα με τη μέρα έπινε περισσότερο, κι αν θυμάμαι καλά, μεσα σε 10 ημέρες έπινε κανονικά με μπιμπερό.

Μη σε παίρνει από κάτω! Αφού είναι όλα γενικά καλά, λίγες μέρες είναι, θα περάσουν! Και να σκέφτεσαι ότι είναι για το καλό της όλη αυτή η κατάσταση.

Σου εύχομαι να την πάρεις το συντομότερο δυνατό στο σπίτι σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ απο μένα. Γέννησα κ εγω στις 33+6, το βάρος γέννησης ήταν 1940 κ έπεσε στα 1820. Μείναμε στη ΜΕΝΝ 3 τρεις ημέρες με μάσκα οξυγόνου κ ρινοκαθετήρα. Μετά μας μετέφεραν στην απλή παρακολούθηση όπου της πήγαινα δικό μου γάλα ή έπινε κ ξένο όταν δεν έφτανε. Προσπαθούσαμε με το μπιμπερο κ ό,τι δεν έπινε της το έβαζαν στον ρινοκαθετήρα (το καημενούλι μου). Στεναχωριόμουν πολύ γιατί ακόμα κ το μπιμπερό μου φαινόταν βουνό, το είχα άγχος. Σε όλες τις φώτο έχω βγει κλαμμένη να φανταστείς.... Βγήκαμε μετά απο 10 μέρες, όταν δλδ ξεπεράσαμε τα 2kgr κ μπορούσαμε να σιτιζόμαστε με μπιμπερο, γύρω στα 60ml.

Το κοριτσάκι μου τώρα ειναι σχεδόν 16 μηνών, είμαστε πανύψηλες κ συνέχεια φωνάζουμε μαμ!!!

Θα περάσει ο καιρός κ όλα θα πάνε καλά

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...