Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Eμβόλιο Priorix


xazomama

Recommended Posts

ολες οι παρενεργειες ειναι φυσιολογικες μ αυτο το εμβολιο μαλλον κ σε καθε παιδι "χτυπαει" διαφορετικα

 

ο δικος μου δεν εκανε πυρετο,δεν εβγαλε σπυρια ΑΛΛΑ σαλταρε..

κ οταν λεω σαλταρε κυριολεκτω..

σα να μπηκε ο :twisted: μεσα του

αυτο κρατησε 5 μερες κ δεν πιστευαμε στα ματια μας :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ολες οι παρενεργειες ειναι φυσιολογικες μ αυτο το εμβολιο μαλλον κ σε καθε παιδι "χτυπαει" διαφορετικα

 

ο δικος μου δεν εκανε πυρετο,δεν εβγαλε σπυρια ΑΛΛΑ σαλταρε..

κ οταν λεω σαλταρε κυριολεκτω..

σα να μπηκε ο :twisted: μεσα του

αυτο κρατησε 5 μερες κ δεν πιστευαμε στα ματια μας :confused:

 

καταλαβαινω τι εννοεις, εμας εχει συμβει με ολα τα εμβολια για αυτο και το καθυστερουμε το συγκεκριμενο γιατι απ οτι ακουγεται ειναι πιο στουκας

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω τι εννοεις, εμας εχει συμβει με ολα τα εμβολια για αυτο και το καθυστερουμε το συγκεκριμενο γιατι απ οτι ακουγεται ειναι πιο στουκας

 

και καλα κανετε!

γιατι εμεις που πηγαμε σχετικα χαλαροι επειδη σε κανενα εμβολιο δεν παρουσιαζε τπτ,ουτε καν δεκατα, μ αυτο τα ειδαμε ολα!!!

εμεις τωρα καθυστερουμε της ανεμοβλογιας γιατι κ αυτο μας ειπε η παιδιατρος ειναι σε ζωντανο οργανισμο -ή κατι τετοιο τελος παντων- κ θα το κανουμε σεπτεμβρη,ευχομενοι να μην κολλησουμε καλοκαιριατικα ανεμοβλογια..

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το θεμα αυτο μιας το κοριτσακι μου 16 μηνων εκανε πριν 10 μερες το εμβολιο και σημερα ειναι η 3η μερα πυρετου γυρω στο 38. Ειναι φυσιολογικο να κανει 3 μερες πυρετο λογω εμβολιου ή μηπως συμβαινει κατι αλλο?

 

 

ειναι τεσσερις ασθενειες που ολες ανεβαζουν υψηλο πυρετο, αντι γι'αυτο με το εμβολιο της ανεβηκε λιγο η θερμοκρασια λογω των ιωσεων που εισαχθηκαν στον οργανισμο της. Ο πυρετουλης αυτος θα τις παλεψει και ολα καλα :-P

Συμφωνα με τον παιδιατρο μου, μεχρι και τεσσερις μερες πυρετου (ακομα και υψηλου) χωρις αλλα συμπτωματα θεωρουμε οτι ειναι ιωση και απαλυνουμε απλως τα συμπτωματα. Εφ'οσον λοιπον ο τριημερος πυρετος συμπιπτει με την ημερα εκκολαψης των ιωσεων του εμβολιου δε θα ανησυχουσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επαναφέρω κ γω το θέμα... Κάναμε το priorix πριν λίγες μέρες ( 14,5 μηνών), το παιδί δεν έχει γκρίνια, αδιαθεσία κτλ αλλά έχει γεμίσει σπυριά. Δεν είναι από τον ιδρώτα- αυτά τα μικρά- είναι μεγάλα κ κόκκινα , σαν τσιμπήματα κουνουπιών. Επίσης στις κλιδώσεις έχεις κόκκινες βούλες. Έχω ακούσει ότι είναι πολυ δυνατά εμβόλια αυτά κ το μετανιωσα που το έκανα μέσα στο κατακαλόκαιρο, αλλά που να το ξέρω. Μήπως άλλη μανούλα έχει αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο μικρος μου 2,5 χρονων περασε πριν ενα χρονο εγκεφαλιτιδα και σταματησα να του κανω ολα τα εμβολι(δεν ειχα κανει και πολλα μεχρι τοτε απο δικη μου πρωτοβουλια). Τωρα που αλλαξα παιδιατρο μου ειπε οτι πρεπει να κανουμε το Priorix tetra αλλα εγω φοβαμαι. Με καθησυχασε οτι δεν πρεπει να το σκέφτομαι αρνητικα αλλα εγω ακομα το αναβαλλω. Ειπα να περιμενω μεχρι τα 3 αλλα στο τελος θα με κατσαδιασουν ολοι οι παιδιατροι της περιοχης:confused:.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω να σου απαντησω ,μπορεις ομως να μου πεις τι συμπτωματα ειχε το παιδι με την εγκεφαλιτιδα ,πως διαγνωσθηκε και ποια ηταν η αιτια?

 

φανταζομαι το αγγελουδι σου το ξεπερασε και ειναι καλα απο τοτε...

 

 

γενικα εχω γινει κι εγω επιφυλακτικη με τα εμβολια,στη θεση σου δε θα εκανα κατι αν δεν ημουν σιγουρη οτι το ανοσοποιητικο του παιδιου δουλευει καλα για να αντιμετωπισει τους ζωντανους ιους που εχει το εμβολιο

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή ειχε υπνηλια και ατονια/ Κοιμοταν 18-20 ωρες τη μερα.Μετα απο 5 μερες παρελυσαν τα κατω ακρα και δεν μπορουσε ουτε να κατσει. Καναμε διαφορες εξετασεις (μαγνητικη, αξονικη, παρακεντηση και αιματος).Η εξετασεις εδειξαν οτι ειχε αδενοιο, καποια ιωση δηλ. που στους περισσοτερους θα ειχε απλα πυρετο και θα περνουσε.

Η αναρρωση πηρε μηνες δηλ. περπατησε κανονικα μετα απο 4-5 μηνες.

Τωρα ειναι καλα και απότι δειχνει δεν του εμεινε καποιο καταλυπο.

Ο φοβος ομως παντα παραμενει και οσο πλησιαζουν οι μερες να κανουμε το εμβολιο ολο λεω οτι θα το αναβαλλω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και μας το επόμενο εμβόλιο ειναι το priorix (ιλαρά, παρωτίτιδα, ερυθρά). Καμιά πιο πρόσφατη εμπειρία??? Η μικρή μου θα ειναι 15 μηνών τότε, εσείς πότε το κάνατε το συγκεκριμένο εμβόλιο, σε ποιά ηλικία? Μου είπε ότι μόνο το 10% ανεβάζει πυρετό και βγάζει σπυράκια. Κάποια κοπέλα που να το έκανε πρόσφατα να μου πει τις εμπειρίες της?

Εντωμεταξύ σκέφτομαι μήπως να το μεταφέρω για Σεμπτέμβρη, επειδή πέφτει τέλη Μαίου, μην έχει πυρετό καλοκαιριάτικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα.Κάναμε την περασμένη Παρασκευή το priorix tetra και σήμερα έκανε πυρετούλι ο μικρούλης μου.Αλλά από διάθεση είναι εντάξει προς το παρόν..σπυράκια δεν έχει βγάλει,ελπίζω να το αποφύγουμε υτό. Γνωρίζετε αν όντως δεν πρέπει να έρθουμε σε επαφή με παιδάκια που δεν έχουν κάνει το εμβόλιο ,εγκύους κι άτομα με ανοσοποιητικό σε καταστολή?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα διαβάστε για τις παρενέργειες των εμβολίων...

 

Μήπως είμαστε θύματα της φαρμακευτικής βιομηχανίας;

 

Δεν της έχω κάνει κανένα εμβόλιο και δεν θα κάνουμε, τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο..μετά το ξανασυζητάμε πάλι (με τον παιδίατρο).

 

αν ακολουθησουμς ολες οι μαμαδες αυτη την οδηγια θα επαναφερουμε επιδημιες οπως η ιλαρα και θα δουμε παρενεργειες οπως εγκεφαλιτιδες που δεν φανταζομαστε (μεταφερω λογια της παιδιατρου μου)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επειδή δεν έχω το κανονικό βιβλιάριο, μπορείτε να μου πείτε τι περιθώριο υπάρχει για να γίνει το priorix? (όχι το priorix tetra), το τριπλό χωρίς την ανεμοβλογιά. Ξέρω ότι πρέπει να γίνει από 15 μηνών αλλά μέχρι πότε? Εννοώ τις επίσημες οδηγίες του υπουργείου.

Επίσης επειδή το διάβασα και σε ένα άλλο ποστ, μια ένεση δεν είναι το εμβόλιο?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σύμφωνα με το υπουργείο υγείας συνιστάται να γίνεται 12 με 15 μηνών. Και δεύτερη δόση σε ηλικία 4-6 ετών.

Τουλάχιστον σύμφωνα με αυτό το link... http://www.isth.gr/images/uploads/03-1-EMBOLIA.pdf

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και πάλι.Κάναμε πυρετό 8η-9η μέρα (ΣΚ δηλ) και χθες βράδυ είχε την απίστευτη γκρίνια όπως & σήμερα το πρωί. 11η μέρα δηλ..ξυπνούσε όλο το βράδυ στον ύπνο του και έκλαιγε σπαρακτικά, έδωσα ντεπόν μπας & είναι δόντια αλλά δεν είδα βελτίωση..Μπορεί να είναι από το εμβόλιο?Επίσης γνωρίζετε αν οι παρενέργειες τελείωσαν εδώ ή να περιμένω και κάτι άλλο?Μου είπανε πως το ανεμοβλογιάς κάνει 3 βδομάδες μετά..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα! Εμείς το κάναμε αρχές Αυγούστου (16 μηνών). Δεν είχαμε καμμία παρενέργεια. Και εγώ πριν το κάνουμε ήμουν λίγο άγχωμένη γιατί είχα ακούσει ότι είναι βαρύ εμβόλιο αλλά ευτυχώς ήμασταν τυχεροί. Εύχομαι και εσείς να μην έχετε τίποτα!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eπαναφέρω το θέμα μιας και έφτασε ο Σεμπτέβρης και θα κάνουμε το priorix το τριπλό. Καμία πρόσφατη εμπειρία?

Καλημέρα!εμείς το κάναμε πριν από 5 μέρες (21 μηνών)και μέχρι τώρα δεν είχαμε ούτε γκρίνια,ούτε τίποτα.Βέβαια πυρετό μας είπε η παιδίατρος από 7η μέχρι 11 μέρα να περιμένουμε.Απλά ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί αυτό το εμβόλιο το έτρεμα γι αυτό και το καθυστέρησαμε,λόγω παιδικού το κάναμε τώρα.Πάντως ακούω για πολλά παιδάκια οτι δεν είχαν παρενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

Αχ.. μακάρι βρε κορίτσια.. γιατί και εγώ το τρέμω αυτό το εμβόλιο. Τώρα η μικρή μου είναι 18 μηνών και λέω να της το κάνω (βασικά και η παιδίατρος μας έβαλε σε αυτή την ηλικία να το κάνουμε). Διαβάζω σε προηγούμενα ποστ ότι το εμβόλιο προκάλεσε έλλειψη όρεξης για φαγητό και πολύ εκνευρισμό. Είχανε τέτοια συμπτώματα τα δικά σας τα παιδάκια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαστε σήμερα στην 7η ημέρα και από την 4η αρχισε να βγάζει σπυράκια και μέχρι τώρα έχει γεμίσει στα χεράκια της, σε κανενα άλλο σημείο του σώματος. Κάνει δέκατα αλλά η διάθεσή της είναι πολύ καλή. Αντε να περάσει και αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Tελικά τον πυρετό δεν τον γλιτώσαμε. Μέχρι και 39 έφτασε χτες και ανεβάζει ανά εξάωρο. Υπαρχει κάποια που να το έκανε πρόσφατα και να ανέβασε πυρετό το μωρό να μου πεί πόσες μέρες κρατάει περίπου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Εμείς κάναμε το εμβόλιο 16,5 μηνών (priorix) την 8 μέρα ανέβασε 37,4 με 37,6.πήρα την γιατρό μας και μου είπε ότι μάλλον είναι από το εμβόλιο και ότι θα κρατήσει 1 με 2 εικοσιτετραωρα οπότε να του δίνω depon και να του κάνω ντουζάκι. Όμως ο πύρετος συνεχίστηκε την τρίτη μέρα με 38,5.

Τον πήγα στον γιατρό να τον εξετάσει και μου είπε πως έχει αμυγδαλιτιδα και δεν έχει σχέση με το εμβόλιο. Μου είπε ότι αν ο πύρετος συνεχίσει θα πάρουμε αντιβίωση αλλά ευτυχώς έπεσε ο πύρετος και την γλυτώσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...